Ce ați jucat în ultima vreme?

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Ce ați jucat în ultima vreme?

Post: # 108697Post adelindumitru
13 Mar 2020, 11:18

Salut, avem deja thread-uri dedicate pe jocurile noi încercate în ultima lună, dar mă gândeam că ar fi drăguț să avem un loc în care să discutăm și despre jocurile pe care le știam deja și le-am reîncercat în ultima perioadă.

Câteva impresii despre unele jocuri din ultima perioadă:

1. Coimbra - am avut în plan să îl vând la un moment dat; după ce l-am jucat iar, mă bucur că nu am făcut-o. Singurul lucru care îmi displace este faptul că se folosesc toate cărțile în fiecare joc, ceea ce ar putea afecta rejucabilitatea. Pe de altă parte, modul de alocare a zarurilor, combo-urile pe care poți să le faci, faptul că ce cărți alegi la început va avea un impact atât de mare asupra întregii strategii pe care să o urmezi în joc, toate mi se par foarte interesante. Faptul că valoarea zarurilor contează doar pentru cumpărarea cărților (și pentru ordinea în care vei cumpăra cărți!), în timp ce doar culoarea contează pentru partea de income e ceva ce nu am mai văzut în alt joc (poate nu știu eu). Per total, un joc solid, nu rupe nicidecum gura târgului, dar e colorat, simplu de înțeles, dificil de stăpânit, și o să rămână clar în colecție.

2. Castles of Burgundy ediția nouă - am jucat mai multe jocuri, ultimele cu mini-extensia care aduce drumuri. E clar unul din cele mai bune jocuri pe care le-am încercat vreodată, nici nu mai încape îndoială. Extensia nu e foarte complicată, și aduce noi beneficii pentru vânzarea bunurilor, care erau probabil unul din mecanismele cele mai ignorate de noi fără ea (vindeam de obicei doar dacă apăreau tile-urile care îți dădeau puncte la final pe bunuri vândute). Vreau să încercăm în curând și extensia cu scuturi - nu știu nimic despre ea, dar e singurul element din cutie de care încă nu ne-am apropiat și sunt curios ce fac acestea.

3. 13 Days: the Cuban Missile Crisis - am jucat 2 jocuri, am câștigat o dată cu SUA și am pierdut o dată cu URSS. E puțin cam random, sincer e un joc de 7, dar îl păstrez în colecție pentru că îmi place tematica. Singura parte care chiar îmi place e faza cu aftermath pile, în care vei avea de ales la finalul fiecărei runde la ce fel de carte renunți - dacă renunți la o carte a adversarului, îi dai șansa să ia puncte de victorie la final. Dacă renunți la o carte a ta, renunți la oportunitatea de a folosi niște efecte puternice.

4. Through the Ages: A new story of civilization - genul de joc pe care îl joci 1 dată sau de 2 ori pe an. Excelent, interactiv, și foarte scalabil, dar e atât de lung....

5. Battlelore 2nd edition - ar fi unul din jocurile mele preferate, pe care l-aș juca non-stop, dacă nu ar dura atât de mult setup-ul însă....Am jucat cu Undead (nu mai știu cum se numesc în joc) versus Red Evil People, și am pierdut la câteva puncte pentru că nu am fost suficient de agresiv și pentru că am insistat să îmi pun un command tent, care evident că a fost cucerit. Data viitoare voi încerca să joc fără command tent, sper să am rezultate mai bune.

6. Marvel Legendary - A început să mi se cam ia de setup-ul lung (mai ales că nu am o soluție bună de organizare și am conținutul în nu mai puțin de 6 cutii), dar rămâne jocul nr. 1 of all time. În ultimele 2 jocuri am jucat niște scenarii realizate de mine, în care folosesc probabil una din cele mai underused mecanisme din joc - cărțile de Ambition, introduse în Secret Wars 1 și 2. Teoretic, acestea trebuiau să dea posibilitatea unui joc 1 vs all, dar e atât de clunky implementat încât nu funcționează bine nici în 2, nici în 3, nici în 4. Un singur scenariu din joc folosește cărțile respective și în jocurile ”normale”, așa că am simțit nevoia să vin cu mai multe - funcționează destul de bine, dar e mai puțin meritul meu și mai mult al potențialului ”untapped” al cărților respective.

nqq
King Meeple
King Meeple
Posts: 795
Joined: 25 Aug 2013, 17:05
Location: Bucuresti

Re: Ce ați jucat în ultima vreme?

Post: # 108699Post nqq
13 Mar 2020, 11:58

Egizia- SS
De mult nu am mai luat bataie la jocuri. Jucam in general in 2.
Editia noua e foarte misto, nu se shimba foarte mult fata de cea initiala, dar pare ca in 2 este foarte tensionata situatia cu "building spots" si e un punct forte, pentru ca pune crbl-ul la concentrare maxima.
Sunt multe lucruri care trebuie luate in considerare si trebuie sa ai grija, sa ai mancare suficienta, sa ai pietre, dar si sa avansezi cu muncitorii.
Inca un lucru bun e Grain &Stone market, unde daca ajungi in ultima pozitie primesti bonusuri, iar dupa orice avansare la market aduce implicit bonus puncte/piatra.

E un joc bun si arata si bine.
Merge foarte repede in 2 si e plin de tensiune!
Approved:)

User avatar
Minel
King Meeple
King Meeple
Posts: 1223
Joined: 16 Feb 2012, 21:53
Location: Bucuresti

Re: Ce ați jucat în ultima vreme?

Post: # 108700Post Minel
13 Mar 2020, 11:58

Pandemic Legacy 😊

User avatar
Teddy
King Meeple
King Meeple
Posts: 1382
Joined: 09 Dec 2010, 02:30
Location: Bucuresti

Re: Ce ați jucat în ultima vreme?

Post: # 108704Post Teddy
13 Mar 2020, 15:52

Bun threadul. Chiar ma gandeam ca as fi scris si despre jocuri rejucate, dar era mai interesant "best new game".
Oricum si acolo am ramas in urma cu scrisul de 4-5 luni, dar poate gasesc timp cand se vor inchide cerurile patriei.
Poate il facem si pe asta in fiecare luna si devine interesant.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Ce ați jucat în ultima vreme?

Post: # 108805Post adelindumitru
16 Mar 2020, 14:32

După cum scriam și în alt thread, ultimele 3 zile au fost dedicate Spirit Island. Cumva jocul ăsta a trecut până acum pe lângă mine (știu că pusesem ochii pe el la un moment dat, voiam să îl încerc anul trecut, dar pe urmă am uitat complet de el). Recenzia lui Daniel mi-a reamintit că există, și cumva m-am hotărât destul de rapid să îl cumpăr. Unul din cele mai bune jocuri cooperative, care chiar mi se pare că e un joc în care e nevoie de cooperare - sunt atât de multe variabile de luat în calcul, încât nu prea poate dicta un singur jucător ce să se facă, și e atât de multă nevoie de coordonarea jucătorilor încât nu își poate vedea pur și simplu fiecare de treabă. De abia aștept să îl joc din nou, a 4-a oară introducem și elemente noi (Adversari, Scenarii, Blighted Island card...). Am zis că nu mai dau note la jocuri, dar e sus, foarte sus.

User avatar
Miţã
King Meeple
King Meeple
Posts: 2055
Joined: 05 Jan 2013, 10:56
Custom Rank: Zombie Killer
Location: Dr.Tr.Severin

Re: Ce ați jucat în ultima vreme?

Post: # 108807Post Miţã
16 Mar 2020, 14:39

adelindumitru wrote:
16 Mar 2020, 14:32
După cum scriam și în alt thread, ultimele 3 zile au fost dedicate Spirit Island. Cumva jocul ăsta a trecut până acum pe lângă mine (știu că pusesem ochii pe el la un moment dat, voiam să îl încerc anul trecut, dar pe urmă am uitat complet de el). Recenzia lui Daniel mi-a reamintit că există, și cumva m-am hotărât destul de rapid să îl cumpăr. Unul din cele mai bune jocuri cooperative, care chiar mi se pare că e un joc în care e nevoie de cooperare - sunt atât de multe variabile de luat în calcul, încât nu prea poate dicta un singur jucător ce să se facă, și e atât de multă nevoie de coordonarea jucătorilor încât nu își poate vedea pur și simplu fiecare de treabă. De abia aștept să îl joc din nou, a 4-a oară introducem și elemente noi (Adversari, Scenarii, Blighted Island card...). Am zis că nu mai dau note la jocuri, dar e sus, foarte sus.
Sunt curios cum o sa gasesti jocurile cu miniaturi gen Conan si/sau Gloomhaven chiar si Descent sau Mansions of Madness daca folosesti aplicatia pentru overlord :P

nqq
King Meeple
King Meeple
Posts: 795
Joined: 25 Aug 2013, 17:05
Location: Bucuresti

Re: Ce ați jucat în ultima vreme?

Post: # 108808Post nqq
16 Mar 2020, 14:52

Hai ca a venit la fix thred-ul asta, mai ales in situatia de carantina din momentul de fata :D
Am reusit sa pun pe masa un joc pe care-l asteptam de mult sa ma joc. Dupa ce au adormit teroristii- undeva pe la 20:30 am zis ca gata- am dat lovitura...si in mintea mea era o seara fericita de joaca. Nu a fost asa....amandoi trezindu-se de nenumarate ori si pana la urma am terminat jocul a doua zi de dimineata.
Acum, referitor la joc:

Pret-a-Porter

Nu am jucat pana acum alta varianta asa ca nu stiu cum a fost in trecut jocul, doar pot sa zic ca ultima varianta arata foarte bine si merge ca uns.
Regulamentul este f bine scris, doar ca ii lipseste o explicatie mai detaliata a cartilor - pe care-l gasesti pe bggeek.
Am jucat cu cateva mici reguli gresite, dar per total jocul este unul foarte foarte bun. Am jucat in 2 si am scos 500+ puncte vs 200+
E misto ca si in 2 jucatori exista cateva situatii tensionate de care te lovesti si asta-l face si mai bun.
Chiar daca tine putin cam mult, a devenit unul din jocurile favorite si abia astept sa-l mai joc iar.


Am mai jucat s...

COB-varianta veche. Nu am mai jucat jocul din 2017, iar pana atunci avusesem cam 15 jocuri la activ. Inca este unul din cele mai bune jocuri. Chiar am fost curios si sa vad daca chiar atat de urata era varianta veche...si sincer mie nu.mi displace. Calitatea e cum e....dar regulamentul, plansele, harta sunt f bine facute si inveti jocuri in 5 minute si iconografia de pe tile-uri si plansa personala sunt perfecte.
E un joc chiar bun in 2 jucatori si chiar daca am luat bataie, tot as mai scoate jocul pe masa.

Cu cel mic am jucat....e mult spus...se plictiseste cam dupa 2 minute dar toate joculetele astea ne-au invatat culorile si sa citeasca zaru de pe la 2 ani jumate :)
Rhino Hero - imaginile de pe cartile zid sunt interensate pt el si mereu e incantat cand vede ...porcusoru care se spala pe dinti. Muta el pe Rihno si abia asteapta sa creasca turnu si sa sufle in el....copiii au ceva cu daramatul
Pescarul cel istet - invatam culorile si invatam sa tinem minte unde era culoarea x

Spor la joaca

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Ce ați jucat în ultima vreme?

Post: # 108809Post adelindumitru
16 Mar 2020, 15:07

Miţã wrote:
16 Mar 2020, 14:39
adelindumitru wrote:
16 Mar 2020, 14:32
După cum scriam și în alt thread, ultimele 3 zile au fost dedicate Spirit Island. Cumva jocul ăsta a trecut până acum pe lângă mine (știu că pusesem ochii pe el la un moment dat, voiam să îl încerc anul trecut, dar pe urmă am uitat complet de el). Recenzia lui Daniel mi-a reamintit că există, și cumva m-am hotărât destul de rapid să îl cumpăr. Unul din cele mai bune jocuri cooperative, care chiar mi se pare că e un joc în care e nevoie de cooperare - sunt atât de multe variabile de luat în calcul, încât nu prea poate dicta un singur jucător ce să se facă, și e atât de multă nevoie de coordonarea jucătorilor încât nu își poate vedea pur și simplu fiecare de treabă. De abia aștept să îl joc din nou, a 4-a oară introducem și elemente noi (Adversari, Scenarii, Blighted Island card...). Am zis că nu mai dau note la jocuri, dar e sus, foarte sus.
Sunt curios cum o sa gasesti jocurile cu miniaturi gen Conan si/sau Gloomhaven chiar si Descent sau Mansions of Madness daca folosesti aplicatia pentru overlord :P
Mă țin cam departe de jocurile cu aplicații (joc board games și pentru a lua o pauză de la tehnologie). Îmi e puțin neclar totuși la ce te referi :cry:

User avatar
Miţã
King Meeple
King Meeple
Posts: 2055
Joined: 05 Jan 2013, 10:56
Custom Rank: Zombie Killer
Location: Dr.Tr.Severin

Re: Ce ați jucat în ultima vreme?

Post: # 108810Post Miţã
16 Mar 2020, 15:19

adelindumitru wrote:
16 Mar 2020, 15:07
Miţã wrote:
16 Mar 2020, 14:39
adelindumitru wrote:
16 Mar 2020, 14:32
După cum scriam și în alt thread, ultimele 3 zile au fost dedicate Spirit Island. Cumva jocul ăsta a trecut până acum pe lângă mine (știu că pusesem ochii pe el la un moment dat, voiam să îl încerc anul trecut, dar pe urmă am uitat complet de el). Recenzia lui Daniel mi-a reamintit că există, și cumva m-am hotărât destul de rapid să îl cumpăr. Unul din cele mai bune jocuri cooperative, care chiar mi se pare că e un joc în care e nevoie de cooperare - sunt atât de multe variabile de luat în calcul, încât nu prea poate dicta un singur jucător ce să se facă, și e atât de multă nevoie de coordonarea jucătorilor încât nu își poate vedea pur și simplu fiecare de treabă. De abia aștept să îl joc din nou, a 4-a oară introducem și elemente noi (Adversari, Scenarii, Blighted Island card...). Am zis că nu mai dau note la jocuri, dar e sus, foarte sus.
Sunt curios cum o sa gasesti jocurile cu miniaturi gen Conan si/sau Gloomhaven chiar si Descent sau Mansions of Madness daca folosesti aplicatia pentru overlord :P
Mă țin cam departe de jocurile cu aplicații (joc board games și pentru a lua o pauză de la tehnologie). Îmi e puțin neclar totuși la ce te referi :cry:
Pai am vazut un hype catre coop, si astea toate merg ca si coop in 2 sau mai multi.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Ce ați jucat în ultima vreme?

Post: # 108813Post adelindumitru
16 Mar 2020, 15:33

Am înțeles, cred că din cele menționate Gloomhaven mi-ar plăcea, dar momentan am ratat hype train-ul așa că aștept Frosthaven (tema ”nordică” îmi place oricum mai mult).

User avatar
Minel
King Meeple
King Meeple
Posts: 1223
Joined: 16 Feb 2012, 21:53
Location: Bucuresti

Re: Ce ați jucat în ultima vreme?

Post: # 108814Post Minel
16 Mar 2020, 15:41

Niciodata nu trebuie sa gandesti asa. Nu ai idee cate jocuri tari am descoperit chiar daca erau lansate acum mai mult timp. Ti s-a intamplat si tie acum cu Spirit Island. Inteleg totusi cu Gloomhaven, avand in vedere ca e scump si apare un reskin in curand. 😊

User avatar
Miţã
King Meeple
King Meeple
Posts: 2055
Joined: 05 Jan 2013, 10:56
Custom Rank: Zombie Killer
Location: Dr.Tr.Severin

Re: Ce ați jucat în ultima vreme?

Post: # 108815Post Miţã
16 Mar 2020, 16:02

Minel wrote:
16 Mar 2020, 15:41
Niciodata nu trebuie sa gandesti asa. Nu ai idee cate jocuri tari am descoperit chiar daca erau lansate acum mai mult timp. Ti s-a intamplat si tie acum cu Spirit Island. Inteleg totusi cu Gloomhaven, avand in vedere ca e scump si apare un reskin in curand. 😊
Este reskin? Eu citisem ca se continua povestea.

User avatar
Minel
King Meeple
King Meeple
Posts: 1223
Joined: 16 Feb 2012, 21:53
Location: Bucuresti

Re: Ce ați jucat în ultima vreme?

Post: # 108816Post Minel
16 Mar 2020, 16:39

Vorbesc de features/mecanici ca e f similar si complet independent. Acum ca e in acelasi univers sau ca face referinte la povestea din primul, nu stiu cat de important e.

95% e reskin. Alte 100 scenarii, alte 20 clase, aceleasi mecanici de combat etc.
5% e new stuff pe partea de metagame:
- Ai o carte gen codul lui davinci, cu mecanici de escape room, care se rezolva pe parcursul intregii campanii. Nu termini campania, nu termini “enigma”. E ca un side-quest imens.
- Apoi ai 2 anotimpuri: summer si winter. In winter ai events mai nasoale care targeteaza si orasul
- Orasul are vreo 50 sloturi pt stickere cu cladiri, care iti ofera diferite avantaje sau deblocari de personaje. Practic tot sistemul de legacy care vizeaza new mechanics/characters corespunde acum unei cladiri in oras, in loc sa fie imprastiate in mai multe locuri. Mai organizat si mai tematic. O sa fie rewarding sa vezi cum iti construiesti orasul

Pare ca sunt multe chestii noi, dar cum partea principala a jocului sunt scenariile si combatul, se va simti practic la fel (cu nuante de alb in loc de maro). Doar intre scenarii o sa vezi noile elemente de joc.
Developmentul e la 50-60%, deci mai e de asteptat, chiar daca kickstarterul e peste o saptamana.

nqq
King Meeple
King Meeple
Posts: 795
Joined: 25 Aug 2013, 17:05
Location: Bucuresti

Re: Ce ați jucat în ultima vreme?

Post: # 108863Post nqq
18 Mar 2020, 09:41

Pret-a-Porter

A doua partida
A mers mult mai repede si a fost putin mai greu cu regulile jucate corect...evident :))
Doar ca am avut inspiratia sa anajez un contabil si sa reusesc sa nu fac nici credit nici loan pe tot parcursul jocului.Mi se pare o strategie f buna. In felul asta am avut iar 500+ puncte, iar sotia a fost in faliment, neputand sa-si plateasca "ratele" ( ajunsese la -45 unkeep) si avea 85 credit de platit la sf jocului.... :shock:
E bine ca ii place jocul si ei, dar nu e cea mai buna afacerista:))
Inca astept sa mai incerc si alte strategii si sa-l joc din nou, doar ca tot se duce la 2.5h lejer


Isle of Cats

Avem deja a 4-a partida jucata( doar in 2 pana acum). Jocul ne place mult din cauza temei evident dar si din cauza ca merge foarte repede. In 45 de minute e gata!
Am caastigat aseara la mustata la un sg punct diferenta. Este evident ca jocul are o mare rejucabilitate, noi inca nu am desfacut extensia si kickstarter pack.
Chiar daca jucam in 2, se simte lupta uneori pe pisici de o anumita culoare, esti atent ce carti dai mai departe...etc.
Un joc bun care o sa vada mai des masa din cauza ca are un timp scurt de set up si joaca.

Cu cel mic am jucat Brosquito
Dai cu zaru, plasezi broasca si primesti puncte daca ea sare in cutie sau nu. Este funny pentru cei mici. Invatam culori ( broastele sunt colorate ) , invatam zarul, dexteritate.
Ieftin si bun :)

Spor la joaca
g.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7065
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Ce ați jucat în ultima vreme?

Post: # 108865Post DanielIndru
18 Mar 2020, 10:04

nqq wrote:
18 Mar 2020, 09:41

Cu cel mic am jucat Brosquito
Dai cu zaru, plasezi broasca si primesti puncte daca ea sare in cutie sau nu. Este funny pentru cei mici. Invatam culori ( broastele sunt colorate ) , invatam zarul, dexteritate.
Ieftin si bun :)
Si lui Damian ii place.
Desi eu am multe critici legate de multe lucruri, la banii astia nu prea ai cum sa te plangi.
L-am jucat de vreo 20 ori in ultimele 6 luni.

Cumparati-l daca aveti copii. Se gaseste si prin supermarkets, si costa vreo 40 lei, cred.

Nu-l cautati pe BGG, ca nu exista nimic de la D-Toys acolo.

User avatar
iuli212
King Meeple
King Meeple
Posts: 566
Joined: 13 Oct 2013, 20:43
Custom Rank: Dr. Meeple
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ce ați jucat în ultima vreme?

Post: # 108898Post iuli212
19 Mar 2020, 18:03

Datorita/din cauza statului in casa am reusit sa incercam extensiile Norvegienii de la A feast for Odin si Tea & Trade de la Fields of Arle care sunt foarte bune, ne-au placut. Pentru urmatoarele zilele planuiesc un Robinson Crusoe, nu stiu daca sa incercam si extensia, si un Vinhos Deluxe (preferabil macar in 3).

1.A Feast for Odin: Norwegians: introduce o tabla noua, formata din 3 bucati, scalata pentru 2-3-4 jucatori. Imparte tile-urile gri in 2: cele cu valoare sub 9 si cele cu 9+, fiecare avand locuri diferite pe tabla de joc (atunci cand sunt facute din minereu). Adauga o noua cutie cu noi tile-uri de alimente/materiale/animale. 4 insule noi si unele modificate din cele vechi. O barca noua de emigrare care este de fapt cea de balene pe care o dai la schimb. Cateva case noi pe care le primesti la inceput (1 fiecare jucator). Un tile pentru resurse. In mare cred ca o sa o folosim mereu de acum incolo.

2. Fields of Arle: Tea&Trade: pe langa piesele pentru al treilea jucator (care nu ma interesau neaparat) introduce urmatoarele: o tablita noua cu 2-3 actiuni pe anotimp (in fuctie de numarul de jucatori) pentru boardul principal. Un port personal si 4 tipuri de vehicule/barci pentru trade. O actiune noua, cea de a sapa santuri, care te ajuta sa deshidratezi terenurile de la baraj sau mlastinile mai repede. Cladiri noi si o resursa noua, ceaiul, pe care o poti folosi in mai multe feluri. De asemenea sigur vom juca cu ea de acum înainte.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Ce ați jucat în ultima vreme?

Post: # 108989Post adelindumitru
23 Mar 2020, 16:00

Ce am mai jucat:

1. Game of Thrones: the Card Game - 2 partide, Lannister vs. Martell si Targaryen vs. Tyrell. Au castigat Martell si Tyrell. Cumva Lannister mi se pare factiunea cea mai luck-based din toate incercate, in caz ca nu iti selectezi ploturile cum trebuie (Data viitoare cand voi juca cu ei voi folosi obligatoriu ploturi care sa ma lase sa caut caractere si eventuri).

2. Brass: Lancashire. Jocul asta e tot mai bun de fiecare data. As fi foarte, foarte curios sa incerc si Birmingham, dar nu stiu daca sunt suficiente diferente incat sa merite un loc in colectie.

3. Clans of Caledonia. Ma asteptam ca, dupa atatea partide de Caledonia in trecut, si dupa atata timp in care nu l-am mai jucat, sa nu mi se mai para "wow". Ramane insa un joc excelent, pe care il voi juca mereu cu placere. Pe viitor sper sa apara si o extensie, clanurile incluse in jocul de baza nu mi se par neaparat atat de spectaculoase cum ar putea sa fie.

Diseara e randul Twilight Struggle :)

User avatar
Minel
King Meeple
King Meeple
Posts: 1223
Joined: 16 Feb 2012, 21:53
Location: Bucuresti

Re: Ce ați jucat în ultima vreme?

Post: # 108990Post Minel
23 Mar 2020, 17:28

Near and Far - intro scenario, fara extensie
Clank in Space - primul joc, fara extensie
Animal Crossing - pe Switch

Image

Image

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Ce ați jucat în ultima vreme?

Post: # 109092Post adelindumitru
26 Mar 2020, 11:20

Arată foarte interesant Clank! In Space. Păcat că nu mai are meeple-dragon însă.

Am jucat în ultimele zile Twilight Struggle și Castles of Burgundy. La Castles of Burgundy am reușit să completez pentru prima dată o zonă de 8 :). La Twilight Struggle am jucat pentru a doua oară cu URSS, și a fost o experiență interesantă. Am jucat destul de prost în primele runde, așa că am ajuns până la urmă să jucăm toate cele 10 runde + scoring-ul de final. 3 ore intense, dar a meritat fiecare minut.

Bishop8799
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 123
Joined: 29 Oct 2019, 12:10

Re: Ce ați jucat în ultima vreme?

Post: # 109219Post Bishop8799
31 Mar 2020, 21:28

Am rejucat cu placere Abyss dupa ce am cumparat extensia Leviathan. Game play wise rezolva ceea ce pentru mine era o problema: interactiunea cu monstri in versiunea origina este foarte banala ( puteai sa fugi de monstru nu se intampla nimic, iar daca te bateai cu monstru aveai mai degraba de luat o decizie de a castiga- no risk no emotion ). Acum fuga de monstru poate atrage dupa sine o penalizare iar lupta desi implica un cost suplimentar ( sub forma de carti din mana) aduce beneficii mai mari. Tactic wise nu imi dau seama daca se poate dezvolta o strategie in jurul vanatorii de Leviathan,in detrimentul adunatului de lorzi, dar clar pt mine extensia a "reinviat" interesul pentru Abyss.

Post Reply

Return to “Discutii generale”