SENET - Revista de board games

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
Post Reply
User avatar
Garomi
Teen Meeple
Teen Meeple
Posts: 53
Joined: 13 Dec 2018, 14:45

SENET - Revista de board games

Post: # 118120Post Garomi
06 Jan 2021, 16:07

Cu ajutorul celor de la SU&SD am aflat despre SENET - o revista despre board games. Pentru ca era inainte de Craciun si eram in febra cumparaturilor, mi'am comandat toate numerele aparute in 2020 (trei publicatii) fara sa fac prea mult research; am fost imediat intrigat de ideea unei astfel de reviste in acest domeniu, in special pentru ca mediul printat isi face simtita prezenta din ce in ce mai greu in era digitala.

Aseara am ridicat revistele de la posta si pentru ca am ramas foarte placut impresionat, am zis sa impartasesc si cu voi existenta acestei reviste si cateva lucruri pe care le'am gasit in paginile ei.

In primul rand, revista nu exista de multa vreme; cele trei numere cumparate de mine sunt si cele trei numere publicate de la infiintare. De fapt, ea a aparut ca urmare a unei campanii pe Kickstarter la sfarsitul anului 2019 - Senet - Kickstarter. Planul creatorilor este de a publica trei numere pe an, pretul este de £7.00 si transportul pana in Romania este £3.95 - aici vorbim despre pret per bucata. In cazul meu, care am comandat trei numere, transportul a fost de £7.13. Fiecare numar are 64 de pagini, imbracate intr'o coperta de carton cu un cover art minimalist, fara multa incarcatura de culoare sau elemente. Structura continutului este impartita in trei categorii mari:
  1. Behold
    Aici se discuta despre jocuri care urmeaza sa apara si au captat atentia publicului, pareri ale cititorilor pe scurt si un foileton in care un designer vorbeste de'a lungul celor trei numere despre procesul lui in crearea unui joc.
  2. Features
    In aceasta sectiune, cum ii spune si numele, apar articole care se axeaza fie pe un interviu cu o personalitate din lumea board game'urilor (Ian O'Toole, Elizabeth Hargrave, etc.) fie pe un anume joc (Vikings, Dominion, etc.) sau mecanica (worker placement, deckbuilding, etc.). Eu am apucat sa citesc articolul cu Ian O'Toole si mi s'a parut interesant sa aflu modul lui de lucru.
  3. Unboxed
    Ultima categorie contine review'uri la cateva jocuri, o rubrica "How to play" care nu este specifica unui joc, si mai degraba unui tip de joc - gen cum sa abordezi jocurile cooperative - sau poate despre cum nu este absolut nici o problema sa "incalci regulile" unui joc daca asta il face mai interesant si mai placut. Ca sa nu se intelegea gresit, articolul nu incurajeaza lumea sa triseze; ci ca nu este nici o problema sa joci D&D cu "critical fail roll (1)" si "natural 20" si nici sa permiti la UNO ca un +4 sa fie pus peste un +2. Ambele exemple nu apar in regulile jocului, dar in unele cazuri, au facut experienta mai placuta. Si nu in ultimul rand, chiar la finalul revistei, apare o mica sectiune in care "forteaza" o personalitate sa joace un joc de pe "Shelf of Shame"'-ul lor si sa isi spuna parerea.
Acestea fiind spuse, eu imi voi comanda urmatorul numar care este programat sa apara la sfarsitul lunii. Daca mai sunt doritori, am putea face comanda de mai multe numere pentru a reduce costurile de transport.

Mai jos, cateva poze cu revistele:

Image

Image

Image

Image

Image

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1300
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: SENET - Revista de board games

Post: # 118121Post rabesandratana
06 Jan 2021, 16:26

Dupa coperta, nu mi-as fi dat niciodata seama ca asta e o revista despre boardgames

User avatar
Garomi
Teen Meeple
Teen Meeple
Posts: 53
Joined: 13 Dec 2018, 14:45

Re: SENET - Revista de board games

Post: # 118122Post Garomi
06 Jan 2021, 16:40

Nu am pus eu pozele mai mari si nu se vede, dar chiar sub titlu, dupa ce este specificat numarul revistei, scrie "Board games are beautiful" 😄

Dar sunt de acord cu tine, de la o distanta mai mare de 30cm, nu prea iti dai seama de continutul ei

User avatar
Gi0ny
King Meeple
King Meeple
Posts: 754
Joined: 04 Jun 2020, 10:00
Custom Rank: Captain Meeple
Location: Bucuresti

Re: SENET - Revista de board games

Post: # 118125Post Gi0ny
06 Jan 2021, 19:14

Chiar acum 2 minute am văzut o postare pe fb, pe un grup de BG (BG revolution community) un tip primise ultimele 2 numere ale acestei reviate și era foarte incantat și le lauda.
Nu stiu acum dacă merita costul transportului pentru o revista în conditiile în care găsești pe net cam tot ce vrei. Desigur, pentru cei care prefera feelingul de a răsfoi o carte sau o revista și care sa fie și pasionați de BG, sunt sigur ca merita.

Post Reply

Return to “Discutii generale”