RLO: De ce spun NU, extensiilor?

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

RLO: De ce spun NU, extensiilor?

Post: # 120312Post rabesandratana
23 Feb 2021, 20:51

Image

Aveam de mult in plan rubrica asta, dar azi, discutia despre extensii mi-a deschis apetitul sa o incep, in sfarsit.
Ce vrea aceasta rubrica? Pai, o sa incerc saptamanal sa imi expun ideiile mele despre diverse subiecte legate de acest hobby. Si stiu ca de multe ori ele o sa fie in contradictoriu cu ale multora de aici, dar scopul nu este de a ataca, sau de a aprinde spiritele. Sunt doar pur si simplu gandurile mele insirate negru pe alb, ganduri in randul carora nici nu o sa caut neaparat sa primesc vreun raspuns din partea cuiva.
Mai simplu spus, e doar placerea mea de a scrie. Si cum exista multe ganduri ascunse in cotloanele intunecate ale mintii, am deja destule subiecte pentru urmatoarea perioada.

De ce spun NU, extensiilor?

Ceea ce o sa spun mai jos, nu e o incercare de a convinge pe cineva sa nu mai cumpere extensii, sau nu e o incercare de a ma convinge cineva pe mine ca ar fi bine sa le cumpar eu.


De cand am intrat in febra acestui hobby minunat, iar colectia mea s-a marit mult peste cat mi-as fi imaginat eu ca ar putea ajunge vreodata, niciodata nu m-a atras ideea de a cumpara o extensie. Si o sa incerc sa enumar cateva aspecte pentru care le evit si o sa fac asta si pe viitor:

- Avand o colectie vasta, e greu de presupus ca o sa joc jocul X de "n" ori incat sa ma plictisesc asa de tare de el, incat sa am neaparat nevoie de niste content nou in acea cutie. De obicei pun jocul la loc pe raft dupa 2-3-4 partide si trec la urmatoarele nejucate. Raftul e mereu plin de ele.

- Stiu ca multi spun ca dupa cateva partide deja cunosti toate caile spre victorie si ai nevoie de noi provocari, iar extensia o sa aduca asta. Dar tinand cont ca eu mai scot de pe raft acel joc abia la o distanta de 6-12-chiar peste 18 luni, chiar daca jocul respectiv imi place, deja am uitat si mama si tatal regulamentului acelui joc, ce sa mai zic de strategii. Asa ca o sa se simta din nou ca fiind un joc fresh si o sa imi aduc din nou aminte de ce mi-a placut asa tare acel joc cand l-am jucat prima oara.

- Alte guri spun ca jocul de baza nu e indeajuns de bun decat daca ii pui extensia. Eee, in cazul asta nu ma mai intereseaza deloc acel joc! Daca publisheru-ul a ales ca din varii motive, sa publice un joc fara a fi indeajuns testat, sau intentionat au ales sa lase o parte esentiala in afara, doar ca sa mai mulga niste bani apoi cu acea extensie, vezi doamne: "esentiala si vitala chiar", atunci nu am nevoie de el. Sa se spele cu jocul lor pe cap! Caut alt titlu, ca e plina "plaja". Din cate imi amintesc, Tom zicea ca Raiders of the North Sea are neaparat nevoie de extensie pentru a fi un joc bun. Asta e unul dintre principalele motive pentru care nu m-am apropiat de acel joc. (dar si pentru ca Champions of Midgard, jocuri relativ similare, daca e sa ma intrebi pe mine)

- Inca o cutie, de multe ori aproape la fel de mare ca jocul de baza (clar nejustificat de mare), iar locul pe raft este limitat. Si stiu ca si aici o sa apara oamenii cu solutii: "Arunci cutia si pui totul in cutia jocului de baza!" :roll: . Pe langa faptul ca uneori, dupa ce ai pus sleeves jocului de baza, spatiul liber scade simtitor, in special cand e vorba de un joc cu multe carti, iar extensia foarte probabil nu o sa mai incapa si ea si un al doilea factor, ar fi revanzarea jocului, care va trebui sa fie facuta doar la pachet. Iar asta va face mult mai complicata vanzarea sa. Nici nu stiu sa spun de cate ori nu am vrut sa cumpar un joc de baza de pe bursa, iar respectivul avea extensia inclusa si nu o dadea fara.

- Si nu in ultimul rand pretul, care daca acum vreo 5 ani, parca era unul mai decent, acum, multe dintre ele costa aproape cat jocul de baza, sau sar binisor de 100-150 lei. De ce sa dau suma asta pe o mana de tokens, 20 de carti in plus, pachet care adauga al 5-lea jucator si mai stiu eu ce "noua mecanica" adaugata, care cica o sa "revolutioneze jocul" si de pe locul 127 pe bgg o sa il urce "pan' la cer"?
Solutia pentru mine e una foarte simpla. Nu imi mai trezeste interes jocul X? Il vand! Punct! Nu stau sa dau +100 lei pe o extensie ca doar-doar o sa il revitalizeze si o sa imi placa iar! Cu banii de pe extensie, gasesc usor alte jocuri de baza pe care sa le adaug in colectie si sa le incerc.
Cel putin pentru mine, e muuuult mai exciting sa adaug un joc nou in colectie, fie el si in range-ul de pret 100-150 (aici sa ma incadrez in pretul multor extensii) decat sa iau niste carti promo, niste tokens in plus si alte "zorzoane" inventate de publisher.

Si iar ceea ce nu inteleg, fara suparare pentru cei vizati, de ce multi din comunitate cumpara jocul de baza impreuna cu extensia/extensiile, daca sunt mai multe. Aici, evident, scotand din ecuatie faptul ca l-a jucat el de 10 ori la un prieten si ii place mult si stie cu ce se mananca acel joc. Ma refer strict la un om, care intra in contact prima oara cu un joc, iar cand il puna in cos, decide imediat ca are neaparat nevoie si de cele 3 extensii. Nici macar nu stii daca o sa fie pe placul tau acel joc! Intreb si eu asa aiurea: De Ce? Ca sa il joci apoi, sa vezi ca nu a prins la grupul tau si sa il vinzi impreuna cu cele 3 extensii inca sigilate la un pret mult redus, doar-doar o sa scapi mai repede de el si o sa faci spatiu? Sau din teama ca o sa dispara imediat acele extensii si tu nu o sa mai ai de unde sa le iei? Ma depaseste conceptul asta. Dar na, asta`s eu!

Iar acum, pe final, sa explic si unde pot sa inteleg achizitionarea unei extensii.
Ai o colectie relativ mica, de vreo 15-20 jocuri? Jocuri atent selectionate, care iti plac mult, joci des acele jocuri si cum nu doresti sa te infrupti din plaja de mii de jocuri nou aparute la fiecare Essen, vrei sa adaugi componente pentru un extra jucator, carti in plus si o mecanica noua adusa jocului pe care il joci in fiecare weekend. Pot sa inteleg asta si atunci se poate justifica.

Ce nu inteleg insa eu? Sutele de jocuri pe care multi dintre noi le avem pe aici, la care se adauga zecile / sutele de extensii, de multe ori pentru jocuri care apar in liste ca fiind jucate "1-2 ori".
Si intreb inca o data: De ce?

Si nu astept sa primesc vreun raspuns, sau se justifice cineva. Pot fi multe. Boala de colectionar, de a avea tot contentul pentru fiecare joc din colectie. Poate prea multi bani in cazul unora si mult spatiu pe rafturi. Poate chiar un review "prea convingator", care o sa iti promita ca acea extensie o sa iti readuca nenumaratele ore de distractie cu deja prea vechiul si obositul joc X (aici adaugati voi numele).
Last edited by rabesandratana on 24 Feb 2021, 02:10, edited 3 times in total.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2062
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: RLO: De ce spun NU, extensiilor?

Post: # 120313Post adelindumitru
23 Feb 2021, 20:55

Eu pot sa îți dau un răspuns la de ce unii cumpăra iși extensia odată cu jocul de baza: se tem ca nu o vor mai găsi pe stoc ulterior, mai ales dacă lauda pe undeva jocul de baza. E mai simplu sa iei tot ce vrei pentru jocul respectiv din prima, mai ales dacă te aștepți sa îți placa.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2062
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: RLO: De ce spun NU, extensiilor?

Post: # 120315Post adelindumitru
23 Feb 2021, 21:03

Off topic, ala din poza e raftul tău?

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: RLO: De ce spun NU, extensiilor?

Post: # 120317Post rabesandratana
23 Feb 2021, 21:14

adelindumitru wrote:
23 Feb 2021, 21:03
Off topic, ala din poza e raftul tău?
Nu. Nu mi-ar placea sa am rafturi metalice.

User avatar
Broodstar
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 270
Joined: 24 Jan 2018, 01:40
Location: Bucuresti

Re: RLO: De ce spun NU, extensiilor?

Post: # 120322Post Broodstar
23 Feb 2021, 22:33

Am citit cu placere, mi se pare un punct de vedere solid. Ti se potriveste si este stilul tau.
Faza cu publisheri ce lanseaza jocuri incomplete mi se pare in mod special si adevarata si enervanta. Mai ales cand vad cate un joc ce are modulul solo lansat separat :)

Iti ofer perspectiva mea asupra cumparatului cu tot cu extensie: eu joc in principiu solo, si la inceputurile mele in hobby erau putine jocuri bune ce permiteau jocul intr-un singur jucator. Asa ca in momentul in care descopeream un joc nou, nu stateam mult pe ganduri si il luam cu tot cu extensie (daca era disponibila). Asta pentru ca imi era teama ca nu o sa mai gasesc extensia respectiva :)
Stupid, recunosc, dar piata era diferita. Acum sunt atat de multe jocuri pentru un jucator... cam toti designerii iau solo in considerare sau apeleaza la designeri specializati in asta (cum e exemplul Automa Factory).

User avatar
Gi0ny
King Meeple
King Meeple
Posts: 757
Joined: 04 Jun 2020, 10:00
Custom Rank: Captain Meeple
Location: Bucuresti

Re: RLO: De ce spun NU, extensiilor?

Post: # 120324Post Gi0ny
23 Feb 2021, 23:26

Foarte bine scris și foarte valid punctul tău de vedere prin argumente.
Asa cum ai spus scopul nu este de a convinge o tabăra pe alta dacă și de ce e bine sa iei sau nu extensii.
Dar bine expus acest punct de vedere poate chiar va i fluenta unele alegeri.
Eu personal sunt nou în hobby, aproximativ un an. Ca orice entuziast începător am cumpărat masiv.
Recunosc am luat și extensii la unele jocuri, inclusiv la Raiders of the north sea. Într-un fel este asa cum spui, ca se scoate un joc sa zicem bun iar apoi mai vin 2 extensii care fac jocul WOW, cum este cu Raiders. Dar mie chiar îmi place jocul și chiar l-am vrut cu Extensii. De asemenea, îmi place foarte mult Champions of Midgard. L-am rejucat recent cu Extensii și plănuiesc sa iau și eu pentru mine extensiile, baza o am. Pentru ca îmi place jocul cu ele.
În același timp, de exemplu, su t jocuri la care nu am luat sau nu plănuiesc sa iau extensiile sau toate extensiile, tocmai pentru ca îl pot juca liniștit mult și bine fără ele.
Sunt extensii care aduc ceva proaspăt, ceva nou, ceva deosebit și merita poate sa le iei. Și mai sunt extensii care doar adaugă...content sa spunem pentru rejucabilitate mai mare....acolo sincer nu cred ca merita.

Sigur depinde de fiecare, de gusturi, de preferințe.

Dar aplaud postarea, ideea, punctul tău de vedere și argumentele.

User avatar
chocolino
Teen Meeple
Teen Meeple
Posts: 39
Joined: 01 May 2019, 11:54

Re: RLO: De ce spun NU, extensiilor?

Post: # 120325Post chocolino
24 Feb 2021, 01:10

Eu an tendinta de a fi un colectionar si astfel voi cumpara extensii pentru majoritatea jocurilor pe care le am. Dar sunt cateva categorii de extensii pe care le poti cumpara fara regrete:

- Extensiile pentru diversificare: Sunt acele extensii care nu modifica jocul dar adauga un trib, personaj sau rasa nou. As spune aici: SmallWorld, Imperial Settlers of the North, Terra Mystica, Disney Villainous si posibil Carcassone. Acestea iti permit sa joci acelasi joc, care iti place, si dupa ce ai trecut prin el de 5-10 ori. In special daca vorbim de adaugarea unui rase mai complicate acestea fiind un nou challenge

- Extensii care adauga o complexitate crescuta unui joc trecandu-l intr-nu nou rating de dificultate. Ma gandesc aici la Catan Orase si Cavaleri. Catan fiind un joc de tip entry, este un joc la care toata lumea stie regulile de baza, iar adaugarea resurselor "secundare" il transforma intr-un joc medium. Este o buna tranzitie pentru gamerul incepator catre jocuri mai complicate. Si nu cred ca putem socoti Catan ca fiind un joc incomplet.

Cat despre problemele de depozitare si vandabiliate: Pentru multe jocuri populare care contin extensii au inceput sa apara inserturi care acomodeaza totul intr-o singura cutie. Nu nu numai ca asigura o depozitare eficienta dar de multe ori ajuta la asezarea si strangerea lor. Iar practica de a nu vinde jocul de baza fara extensie cred ca este o abordare foarte normala. O extensie ramasa fara jocul de baza este un "bibelou": ocupa spatiu dar nu poate fi folosit. Iar daca vrei un jocul in colectie, achizitia bazei cu extensia cred ca te duce tot la 90% din pretul jocului nou.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: RLO: De ce spun NU, extensiilor?

Post: # 120327Post Corwin
24 Feb 2021, 08:50

adelindumitru wrote:
23 Feb 2021, 20:55
Eu pot sa îți dau un răspuns la de ce unii cumpăra iși extensia odată cu jocul de baza: se tem ca nu o vor mai găsi pe stoc ulterior, mai ales dacă lauda pe undeva jocul de baza. E mai simplu sa iei tot ce vrei pentru jocul respectiv din prima, mai ales dacă te aștepți sa îți placa.
Da, de cele mai multe ori e mai simplu sa le iei impreuna, mai ales prin Kickstarter unde de obicei e o reducere semnificativa pentru extensii.

Insa de obicei eu nu prea iau jocul cu extensie de la inceput decat daca, cum spuneai, Ovidiu, am jucat deja jocul inainte si-mi doream deja sa incerc extensia.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

vladV
King Meeple
King Meeple
Posts: 491
Joined: 05 Feb 2013, 11:10

Re: RLO: De ce spun NU, extensiilor?

Post: # 120328Post vladV
24 Feb 2021, 09:05

Alteori, se rezolva problema de la sine. Se scoate (si, de cealalta parte, cumpara) un joc nou care e, practic, o versiune mai veche + extensiile. Vezi Raiders of Scythia, care e Raiders of the North Sea cu extensiile.

User avatar
Norowas
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 298
Joined: 04 Sep 2019, 11:22
Location: Bucharest

Re: RLO: De ce spun NU, extensiilor?

Post: # 120330Post Norowas
24 Feb 2021, 09:08

Nu ma atrag extensiile care adaugă mai mult content din ceea ce exista deja în jocul de baza. Dar dacă o extensie adauga mecanisme noi sau creeaza o experienta diferita și mai buna decât experienta jocului de baza, da, atunci iau în considerare cumpărarea ei/lor. Asta e cazul în care jocul de baza e bun, dar extensia îl face și mai bun. Exemple : Orleans Trade&Intrigue, Jamaica The Crew.

User avatar
cristianf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2980
Joined: 18 Jul 2010, 09:55
Location: Sanpetru, Brasov

Re: RLO: De ce spun NU, extensiilor?

Post: # 120331Post cristianf
24 Feb 2021, 09:09

Despre tot ce zici tu acolo nu am ce sa spun decat: "to each their own!"

In schimb asta:
rabesandratana wrote:
23 Feb 2021, 20:51
sa il vinzi impreuna cu cele 3 extensii inca sigilate la un pret mult redus
asta e o boala des intalnita pe forum. Lasandu-i la o parte pe aia care vor sa scoata profit din jocuri. Si asa nu-s multi. Bai, mor cand vad useri vechi care au discounturi de 15-20% pe la majoritatea magazinelor de profil si care scot jocuri la vanzare cu 17-22% discount fata de pretul de site. Asuma-ti ca ai luat un joc de 200 de lei (250 pret de site) si pierzi 30-40 de lei pentru 1-2 partide. Nu-l pune la vanzare la 190. Pune-l la 160. Mai scade si 15-20 de lei si la cele 2 extensii luate, chiar daca-s in tipla. Ca dupa aia iesi in oras si-ti iei o pizza si un suc de 65 de lei dar fereasca sfantu' sa pierzi inca vreo 20-30 de lei la revanzare.

User avatar
Gi0ny
King Meeple
King Meeple
Posts: 757
Joined: 04 Jun 2020, 10:00
Custom Rank: Captain Meeple
Location: Bucuresti

Re: RLO: De ce spun NU, extensiilor?

Post: # 120332Post Gi0ny
24 Feb 2021, 10:03

Ca dupa aia iesi in oras si-ti iei o pizza si un suc de 65 de lei dar fereasca sfantu' sa pierzi inca vreo 20-30 de lei la revanzare.
🤣🤣🤣🤣
Bună asta.
Păi decât sa vândă aici cu 30% sub prețul de raft și sa câștige doar 10% (alții vând chiar cu prețul de raft sau 10% sub) , mai bine vinde pe BGG cu 10% sub prețul de raft mediu din Europa. Și câștigă asa undeva la 20-40% din prețul de achiziție de aici din România.
Dar hey, este alegerea fiecăruia ce face cu jocurile, cu cât le vinde și unde. 😁

nqq
King Meeple
King Meeple
Posts: 797
Joined: 25 Aug 2013, 17:05
Location: Bucuresti

Re: RLO: De ce spun NU, extensiilor?

Post: # 120341Post nqq
24 Feb 2021, 11:25

cristianf wrote:
24 Feb 2021, 09:09
Despre tot ce zici tu acolo nu am ce sa spun decat: "to each their own!"

In schimb asta:
rabesandratana wrote:
23 Feb 2021, 20:51
sa il vinzi impreuna cu cele 3 extensii inca sigilate la un pret mult redus
asta e o boala des intalnita pe forum. Lasandu-i la o parte pe aia care vor sa scoata profit din jocuri. Si asa nu-s multi. Bai, mor cand vad useri vechi care au discounturi de 15-20% pe la majoritatea magazinelor de profil si care scot jocuri la vanzare cu 17-22% discount fata de pretul de site. Asuma-ti ca ai luat un joc de 200 de lei (250 pret de site) si pierzi 30-40 de lei pentru 1-2 partide. Nu-l pune la vanzare la 190. Pune-l la 160. Mai scade si 15-20 de lei si la cele 2 extensii luate, chiar daca-s in tipla. Ca dupa aia iesi in oras si-ti iei o pizza si un suc de 65 de lei dar fereasca sfantu' sa pierzi inca vreo 20-30 de lei la revanzare.
Corect!
Vreau preturi mai mici la bursa!!!
:shock:

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: RLO: De ce spun NU, extensiilor?

Post: # 120351Post VZQ
24 Feb 2021, 12:08

Este greu de estimat cat de necesare sunt extensiile la modul general...uneori sunt esentiale, de multe ori adauga putina sare si piper jocului de baza, si mai sunt si acele cazuri in care mai mult strica, decat ajuta.

Dupa ultimul calcul facut, se pare ca am cumparat pana acum in jur de 250 de jocuri (what?). Din toate alea, au ramas in colectie in jur de 100, pentru ca am decis sa pastram doar jocurile pe care le-am juca oricand, fara nici o ezitare. Avand in vedere cate jocuri am "sacrificat" in procesul de selectie, pentru noi este mai logic sa cumparam o extensie pentru unul din jocurile pastrate, decat un joc nou (nu inseamna ca nu vom mai cumpara jocuri, ci doar ca preferam sa adaugam continut celor pe care deja le indragim).

That being said, dintre toate jocurile ramase, doar vreo 25 au extensii (consider toate seturile Ascension extensii, nu jocuri de sine statatoare - desi sunt), pe care le-as categorisi asa:
- fundamentale: "156 Sunny Street" (Dream Home), "Chibis" (Takenoko), "Backstage" (Shakespeare), "Power Up" (King of Tokyo), "Veterans of the Sea" (Tsuro of the Seas), "Nexus" (Grifters), "Allies" (51st State Master Set), "Leviathan" (Abyss), "Supercup" (Camel Up), extensiile pentru SWD;
- necesare: "Crystal Mosaic" (Azul), "A Little Help/Initiative" (Celestia), "Passion/Life" (Sagrada), "Season 2" (Room 25), "Command Decks/United" (Star Realms), "Oceania Expansion" (Wingspan), "The Herb Witches" (The Quacks of Quedlingburg), extensiile pentru Quarriors;
- functionale: "Bad News Bears" (Barenpark), "Chocolatl/Diamante" (Cacao), "Enchanted Kingdoms/Path of Destiny" (Seasons), "Play Dirty" (Steam Park), "Crossroads/Matsuri" (Tokaido);
- degeaba: "Yokai" (Kanagawa).

In plus, se simte nevoia clara de extensii pentru: Tang Garden, New York 1901, Foodies, Doctor Who - Time of the Daleks, Aquatica, Santa Monica.

So, as zice ca in cazul nostru extensiile sunt un element important si necesar.

User avatar
Ailur
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 283
Joined: 05 Oct 2018, 23:09

Re: RLO: De ce spun NU, extensiilor?

Post: # 120374Post Ailur
24 Feb 2021, 13:13

Cele mai multe extensii pe care le am au venit la pachet cu kickstarter-ul respectiv ( Vinhos Deluxe, Vindication, It's a Wonderful World, etc. ).

Urmatoarele ca numar sunt niste micro-extensii ( cateva cladiri pentru Orleans, modulul de solo play pentru Castles of Burgundy, cateva insule pentru Feast for Odin ).

Cele mai putine sunt din categoria celor unde ori am simtit ca e vorba de ceva variabilitate in jocul initial ( Orleans Trade & Intrigue, seturi de carti pentru Agricola, alte module pentru Arkham Horror LCG ), sau unele care au fost extrem de laudate / recomandate de revieweri ( Village Inn, Cosmic Encounter Incursion ).

Cum spuneai si tu, Ovidiu, am prea multe jocuri ca sa bag banii in extensii intr-un mod regulat. Cred ca singurele pe care mi le-as dori in momentul asta ( dar nu atat de mult incat sa dau click pe "add to cart" ) sunt Tuscany si Herb Witches.

@VZQ, de acord. La Santa Monica e cutia atat de goala ca ma intreb daca nu cumva au uitat sa puna niste carti in joc.

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1969
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: RLO: De ce spun NU, extensiilor?

Post: # 120380Post Shaikan
24 Feb 2021, 14:22

Iti inteleg punctul de vedere si sunt de acord cu unele pareri, nu e mereu necesar sa iei o extensie, mai ales daca nu joci jocul ala foarte frecvent.

Legat de punctele tale, ai uitat totusi o categorie. Jocurile care sunt deja bune, dar devin si mai bune cu o extensie(premiza ta a fost cea a jocurilor care nu sunt destul de bune fara extensie, deci nu ai nevoie de ele). Spre exemplu:
Cyclades e un joc pe care il indragesc si fara extensii, dar devine un joc mult mai bun si nu l-as mai jucat fara extensii, fiind si un joc cu peste 20 de partide, chit ca il joc o data pe an, merita extensiile alea.
The Horned Rat de la Chaos in the Old World e un exemplu foarte bun iar, jocul de baza e deja fain, dar cartile modificate si rasa noua aduc un plus jocului.
Ghost Stories e cooperativul meu preferat, extensia White Moon il face cu atat mai distractiv prin elementele noi adaugate, care nu se limiteaza la cateva carti in plus.

Dupa 10 partide de Seasons am simtit nevoie de niste extensii, nu neaparat pt ca jocul de baza nu mai e bun, dar voiam un plus de varietate in carti si combo-uri. Aceeasi situatie si cu Terraforming Mars sincer, dupa cateva partide merge o harta noua sau niste carti care sa varieze combo-urile.

Acestea fiind spuse, uneori am luat extensii si pt cresterea numarului de jucatori. Bunny Kingdom mi se pare un light area control foarte amuzant pt cand vrei o seara mai usoara, la care am luat extensia pt ca sa il putem juca si cand suntem 5, nu doar 4(cum se intampla des), desi puteam sa mai joc baza inca o vreme pana sa vreau carti noi.

Dupa cum ai spus si tu, nu tin sa iti schimb parerea, era doar menit sa arate ca sunt si extensii care aduc valoare unor jocuri deja bune, nu neaparat sa le repare.

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: RLO: De ce spun NU, extensiilor?

Post: # 120396Post rabesandratana
24 Feb 2021, 17:17

Wow, wow, wow! :shock: Eu am spus ca nu caut neaparat raspunsuri pentru intrebarile mele, iar aici s-a revarsat "marea" de opinii! :)
Nu ca mi-ar parea rau sa vad o implicare mai mare pe diverse subiecte, in afara de cele de la bursa. Dar am avut mult de citit si a fost interesant punctul fiecaruia de vedere. Mersi pentru ca ati rupt din timpul vostru sa cititi "aberatiile" mele si ca ati si contribuit cu puncte cat se poate de pertinente.
Asa ca o sa mai fac chestia asta si saptamana viitoare cu un nou subiect.

Dixit e momentan singurul care ma convinge sa iau extensiile, pentru ca e mereu in top 10 pesonal, si "striga" dupa carti noi, de fiecare data cand vrem sa il jucam. Oricata imaginatie ai avea, dupa o vreme, inveti cartile si e mai greu sa dai un indiciu diferit. Plus ca ador sa vad cu ce artwork nou si surreal, o sa ne mai suprinda noua cutie.
Am si pentru Chronicles of Crime extensia Noir. Dar cred ca aia e stand alone daca nu gresesc. Nu cred ca ai nevoie de jocul de baza ca sa rezolvi cazurile. Poate ma insel, ca inca nu m-am atins de ea.

In rest, sigur am extensii de care nici nu stiu, prin cutiile pe care le-am primit cand am cumparat jocuri de aici de pe forum. Stiu sigur ca am primit pachetul de la Backstage pt Shakespeare.
Stiu ca am primit extensia President pt jocul Cuba. Si sigur mai am multe pe acolo de care nu stiu sau nu imi amintesc, dar nu ma roade curiozitatea sa le incerc. Sunt foarte multumit cu jocul de baza.

Ca un exemplu foarte elocvent, imi place mult Azul si l-am jucat de peste 20 de ori, dar nici macar o data nu am avut curiozitatea sa il incerc cu "modulul/varianta" cu care vine deja in cutie. Sa joc pe verso ca sa vad ce aduce nou. La fel, Splendor, am jucat cred ca mult peste 50 de partide si e jocul meu preferat si cu toate astea, nu am simtit nevoia sa cumper extensia.
Recunosc ca a fost singura de care m-am interesat destul de mult si am avut o pornire la un moment dat de a o cumpara. Dar pretul ala care era de 120 lei si eu care luasem jocul nou de la Elefant la doar 80 lei, m-a facut sa spun pas. Si niste ani mai tarziu, dupa ce multe pareri au curs pe net despre acea extensie, ma felicit ca nu am luat-o. Stiu ca erau vreo 4 module si doar un singur modul mi se parea mie mai interesant, restul pareau de umplutura, doar ca sa fie niste content in plus. Sigur le-as fi incercat o data pe fiecare, dupa care ar fi strans praf pe raft. Splendor imi place tocmai pentru simplitatea si eleganta sa si nu vreau nimic in plus care sa strice acea perfectiune. Iar cand ma satur putin de el, pentru ca l-am jucat prea mult, il las pe "banca de rezerve" pentru un an si intre timp, pot sa joc ceva asemanator: Century Spice Road, Space Park si multe altele care isi trag "seva" din mecanica jocului Splendor. Tocmai pentru a varia si a nu ma plictisi de tot de un anumit joc. Chiar de curand am rejucat Splendor cu fratele meu, dupa o pauza de vreo 6 luni, si a fost o partida extraordinar de stransa si o placere sa il rejoc. Iar asta doar datorita faptului ca aleg sa variez cu titlurile pe care le joc si sa ofer o perioada de respiro cand e cazul si nu sar imediat sa-i iau vreo extensie. Cel putin dpmdv nu vad cum m-ar ajuta ea sa trec peste perioada de saturatie. Aceleasi carti, niste actiuni in plus care aduc poate un pic de variatie, dar in proportie de 90%, acelasi joc.

In orice caz, multumesc inca o data pt parerile lasate. Pana la urma, fiecare are dreptate in felul sau, atata timp cat e multumit de alegerile facute si se bucura de partidele jucate, indiferent ca e cu extensie sau fara.

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: RLO: De ce spun NU, extensiilor?

Post: # 120421Post VZQ
24 Feb 2021, 21:20

rabesandratana wrote:
24 Feb 2021, 17:17
Ca un exemplu foarte elocvent, imi place mult Azul si l-am jucat de peste 20 de ori, dar nici macar o data nu am avut curiozitatea sa il incerc cu "modulul/varianta" cu care vine deja in cutie.
Am ezitat un timp sa cumpar extensia, tocmai pentru ca asa, din avion, nu parea ca aduce ceva in plus (iar overlayurile pemine unul chiar ma enerveaza). Eh, vreau sa-ti spun ca plansele noi de joc merita toti banii - daca aveai impresia ca te-ai lamurit cum sta treaba cu Azul, you're in for a treat 8-)

User avatar
Teddy
King Meeple
King Meeple
Posts: 1383
Joined: 09 Dec 2010, 02:30
Location: Bucuresti

Re: RLO: De ce spun NU, extensiilor?

Post: # 120427Post Teddy
24 Feb 2021, 23:31

Da, da si da.
Ai dreptate si tu si tu.

Evident ca este o chestie personala.
Eu nu sunt adeptul extensiilor(desi maine trebuie sa ajunga una). Din 358 de entry-uri pe bgg 308 sunt jocuri si din cele 50 cred ca jumatate sunt promo cards(more or less).

Si eu, ca multi altii am multe jocuri si nu se stie cand voi rejuca un joc. Poate saptamana viitoare, poate peste 1 an sau poate o sa-l vand peste 2 ca a adunat prea mult praf.

Urasc sa cumpar o extensie pentru ca repara jocul.

Sunt multe motive care ma pot convinge sa cumpar o extensie, dar cele mai importante sunt: 1-2 extra jucatori(doar daca nu-l lungeste considerabil), face un joc bun in unul foarte bun si al treilea motiv este nevoia de diversitate dupa cateva partide.

Le-a grupat foarte bine VZQ, dar nu o sa respect categorisirea lui pt ca nu am asa multe de zis despre ele.

Terraforming Mars: o sa cumpar orice, oricand pt ca..
Seasons: am circa 80-90 de partide si simt nevoia de mai multa varietate
Escape from Atlantis: haos in 6 jucatori
Bunny kingdom: more things for your bunnies. Dar imi place jocul si am incercat extensia inainte de a o cumpara(parca) plus ca poti juca in 5. Nebunie 🤡

Tuscany: nu concep sa joc viticulture fara, de asta le-am vandut recent 🤣🤣. Aici este discutabil daca a reparat jocul sau l-a facut mult mai bun.
Celestia: il jucam foarte des si am zis why not?! Nu cred ca am mai jucat dupa ce am cumparat extensia.
Stone Age: unul dintre favorite. Am extensia si mi se pare ca strica jocul. Nu-mi place. Nu e pt mine.
Wingspan: puteam trai si fara prima extensie. Clar supravietuiesc fara a doua.

Iar restul pe care le am, ori sunt primite cadou, ori asa am cumparat/schimbat jocurile.

User avatar
fight4glory94
King Meeple
King Meeple
Posts: 735
Joined: 16 Dec 2020, 14:35
Location: Cluj-Napoca

Re: RLO: De ce spun NU, extensiilor?

Post: # 120428Post fight4glory94
24 Feb 2021, 23:40

La mine e destul de simpla treaba: daca jocul imi place ii iau si extensiile (sau o parte din ele). Cel mai bun exemplu a fost 7 Wonders - mi-a placut atat de mult ca a fost obligatoriu. Wingspan idem.

Am si extensii fara de care puteam trai linistit, cum ar fi Yokai...dar na, patasti. Nu poate fi totul roz. 🤣

Post Reply

Return to “Discutii generale”