5 ani de Pionul.ro

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
Post Reply
User avatar
dmx85
King Meeple
King Meeple
Posts: 991
Joined: 25 Jan 2012, 03:09
Contact:

5 ani de Pionul.ro

Post: # 123915Post dmx85
24 Jun 2021, 17:02

Luna viitoare Pionul.ro implineste 5 ani de existenta!
Infiintat initial de la o idee de pe forum intr-o perioada in care erau 3 magazine competitive in toata tara, Pionul.ro a fost creat in ideea de a aduce cam orice joc din lume mai aproape de mesele pasionatilor de board games din Romania. Inainte de Pionul. cei mai vechi useri poate isi aduc aminte cum ne combinam cate 3-4-5 insi la un transport ca sa aducem jocurile pe care ni le doream de prin Olanda, Belgia sau Franta.

La inceput am fost 2 asociati, intre timp a ramas doar unul (subsemnatul) + 1 angajat. Au fost 5 ani frumosi, in care magazinul s-a dezvoltat an de an si per total pot spune ca, in ciuda numeroaselor provocari care par din ce in ce mai dificile, experienta acumulata pana acum e una frumoasa. Cu toate astea, daca as face un exercitiu de imaginatie privind infiintarea magazinului in 2021, as zice cu toata convingerea "pas" pentru ca s-au schimbat extrem de mult conditiile fata de acum 5 ani si concurenta in acest moment este una infernala. Si aici nu ma refer la concurenta cu magazinele de specialitate care este una sanatoasa, dpmdv, atata timp cat se respecta legislatia, ci ma refer la concurenta cu marile magazine generaliste, cu oferta tot mai diversificata de produse. Dar asta e o alta discutie si nu vreau sa bat campii prea tare.

Scopul acestui topic este de a obtine feedback din partea forumistilor care au interactionat cu noi. Pentru ca forumul a avut o contributie importanta in infiintarea magazinului, mi se pare firesc sa ne intoarcem aici pentru opinii. In principiu stiu ce facem bine si as vrea sa concentram mai mult discutia pe lucrurile care trebuie imbunatatite, mai ales in perspectiva in care incercam sa actualizam si site-ul cu noi functionalitati.

Anticipez cateva dintre intrebarile/dorintele utilizatorilor, asa ca vin si cu raspunsurile gata servite:

- legat de functia de sortare a celor mai noi produse: e una dintre primele implementari care se va realiza
- legat de discount-uri - in acest moment exista o schema de discount pentru clientii fideli, care insa nu este transparenta. Este o provocare sa reusim sa implementam pe site un sistem transparent si functional, avem 3 variante de lucru si cu siguranta vom reusi sa gasim cea mai rezonabila optiune atat pentru clienti cat si pentru noi.
- legat de stocuri - de multe ori nu reusim sa anticipam corect cererea pentru un anumit joc, dar intampinam deseori si problema supraestimarii cererii pentru alte produse. De aceea incurajam clientii sa ne contacteze din timp cu lista jocurilor pe care si le doresc, pentru a putea sa le aducem cat mai repede posibil. Supraestimarea cererii ne incurca foarte tare in ceea ce priveste cash flow-ul firmei, asa ca deseori preferam sa aducem mai putine bucati dintr-un joc foarte cautat, cu riscul de a nu reusi sa satisfacem toata cererea.

Nu as vrea sa ma mai lungesc, asa ca astept feedback-urile voastre, in special cele negative. Vreau sa fie o discutie constructiva care sa ne ajute si pe noi sa ne imbunatatim. Vreau insa sa fiti directi, fara menajamente!

Multumesc,
Daniel
Pionul.ro

User avatar
Miţã
King Meeple
King Meeple
Posts: 2055
Joined: 05 Jan 2013, 10:56
Custom Rank: Zombie Killer
Location: Dr.Tr.Severin

Re: 5 ani de Pionul.ro

Post: # 123917Post Miţã
24 Jun 2021, 17:45

Sper sa ne auzim cu drag si la aniversarea de 10 ani, in schimb experienta a fost placuta si mereu am ajuns la un numitor comun si cu Pionul si cu Daniel.
La multi ani o zic de acum ca luna viitoare sunt in concediu ;)

User avatar
MethodMike
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 270
Joined: 28 Jan 2020, 16:26
Location: Giurgiu

Re: 5 ani de Pionul.ro

Post: # 123919Post MethodMike
24 Jun 2021, 19:50

Experienta Pionul/Daniel este pentru mine una de nota 10.mereu am gasit jocuri din wishlist,sau daca nu erau pe stoc,mi-au fost aduse destul de repede.mereu am gasit disponibilitate din partea lui Daniel,cand il stresam cu mesaje,si mereu m-a tinut la curent despre cand urma un joc sa soseasca in stoc.despre livrare nici nu mai zic,azi platit,maine coletul ajungea la destinatie.
ce mi-a dori sa gasesc la Pionul:
- un sistem de fidelizare,eventual cum am mai vazut si pe la altii,cu ceva puncte(in functie de valoarea comenzii) pe care sa le transformi in reduceri la urmatoarele comenzi.
- poate o pagina de precomenzi.
- poate si ceva versiuni kickstarter sau deluxe la unele jocuri.
in rest,sa ne auzim sanatosi si la aniversarea primului deceniu de viata a Pionului!!!!

User avatar
fight4glory94
King Meeple
King Meeple
Posts: 731
Joined: 16 Dec 2020, 14:35
Location: Cluj-Napoca

Re: 5 ani de Pionul.ro

Post: # 123920Post fight4glory94
24 Jun 2021, 20:10

Nu am comandat de foarte multe ori de la voi, insa de fiecare data cand am facut-o totul a fost impecabil - de la plasarea comenzii pana la ambalare. Daniel a fost de nota 10. Mi-as dori sincer sa aveti o varietate mai mare de produse in stoc...

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1300
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: 5 ani de Pionul.ro

Post: # 123921Post rabesandratana
24 Jun 2021, 20:10

La multi ani Pionul! Multumesc Daniel pt jocurile pe care le-am cerut si nu se gaseau in tara, iar tu ai reusit sa le aduci.

Ce as vrea sa vad pe site:
Pagina de noutati, sa arate mai multe intrari, eventual sa aiba jos buton pentru "Pag2, Pag3..."
Sistem de fidelizare precum au deja alte magazine, in functie de cat ai cumparat, sa ajungi la un anumit nivel.

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: 5 ani de Pionul.ro

Post: # 123929Post VZQ
24 Jun 2021, 23:41

La multi ani! Din partea mea, 10+ pentru calitatea serviciilor!

Wishlist:
- reorganizarea sectiunii de noutati, astfel incat sa ai acces la intreaga lista de intrari; eventual reorganizarea meniului - de ex. as vrea sa am ca optiune in meniu si organizarea jocurilor in functie de noutate (chiar daca aveti un buton separat).
- as vrea sa vad in oferta alte jocuri decat cele aduse de celelalte magazine - o mai larga paleta de titluri si publisheri independenti.

Indiferent, multa bafta in continuare & multumesc pentru tot!

User avatar
cristianf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2980
Joined: 18 Jul 2010, 09:55
Location: Sanpetru, Brasov

Re: 5 ani de Pionul.ro

Post: # 123931Post cristianf
25 Jun 2021, 00:02

Pe mine ma enerveaza ca nu aveti sediu in Brasov.

LMA! 😀

User avatar
Teddy
King Meeple
King Meeple
Posts: 1382
Joined: 09 Dec 2010, 02:30
Location: Bucuresti

Re: 5 ani de Pionul.ro

Post: # 123932Post Teddy
25 Jun 2021, 01:50

Ma bucur ca exista si Pionul. Imi place cand exista concurenta si mi-a placut tot timpul ca ai facut eforturi sa aduci ce nu se gasea nicaieri, chiar daca erau niste mizerii obscure.

Feedback:
1. Interfata mobile friendly
2. Mai multe pagini la noutati
3. Wishlist
4. Filtrele sunt ascunse bine. Chiar dupa ce mi-ai aratat unde se gasesc, de pe mobil, a doua oara nu le-am mai gasit. Pana la urma le-am dovedit. Vezi punctul 1.

La multi ani!

User avatar
sergiunastrut
King Meeple
King Meeple
Posts: 484
Joined: 13 Nov 2018, 21:03
Custom Rank: Și...unde-i povestea?
Location: Iași

Re: 5 ani de Pionul.ro

Post: # 123935Post sergiunastrut
25 Jun 2021, 09:54

Teddy wrote:
25 Jun 2021, 01:50
Ma bucur ca exista si Pionul. Imi place cand exista concurenta si mi-a placut tot timpul ca ai facut eforturi sa aduci ce nu se gasea nicaieri, chiar daca erau niste mizerii obscure.

Feedback:
1. Interfata mobile friendly
2. Mai multe pagini la noutati
3. Wishlist
4. Filtrele sunt ascunse bine. Chiar dupa ce mi-ai aratat unde se gasesc, de pe mobil, a doua oara nu le-am mai gasit. Pana la urma le-am dovedit. Vezi punctul 1.

La multi ani!
Wishlist-ul e demult în dreapta, sus - "Lista de dorinte" :D
Kallax Display: Colțul meu de artă
Am încercat recent: Cotate subiectiv
Experiențele de joc le sumarizez aici: PLAY|STORY|SHORT

User avatar
Teddy
King Meeple
King Meeple
Posts: 1382
Joined: 09 Dec 2010, 02:30
Location: Bucuresti

Re: 5 ani de Pionul.ro

Post: # 123937Post Teddy
25 Jun 2021, 11:04

sergiunastrut wrote:
25 Jun 2021, 09:54
Teddy wrote:
25 Jun 2021, 01:50
Ma bucur ca exista si Pionul. Imi place cand exista concurenta si mi-a placut tot timpul ca ai facut eforturi sa aduci ce nu se gasea nicaieri, chiar daca erau niste mizerii obscure.

Feedback:
1. Interfata mobile friendly
2. Mai multe pagini la noutati
3. Wishlist
4. Filtrele sunt ascunse bine. Chiar dupa ce mi-ai aratat unde se gasesc, de pe mobil, a doua oara nu le-am mai gasit. Pana la urma le-am dovedit. Vezi punctul 1.

La multi ani!
Wishlist-ul e demult în dreapta, sus - "Lista de dorinte" :D
Atunci pot spune ca s-a miscat foarte repede 🤣🤣

User avatar
sergiunastrut
King Meeple
King Meeple
Posts: 484
Joined: 13 Nov 2018, 21:03
Custom Rank: Și...unde-i povestea?
Location: Iași

Re: 5 ani de Pionul.ro

Post: # 123948Post sergiunastrut
25 Jun 2021, 17:27

Că sunt în primii 3 fani ai Pionul.ro, nu mai e demult un secret.

Ca și feedback/feature requests:

1. Regândit/restructurat sistemul de paginație la fiecare tab principal (Produse Noi, Revenite În Stoc, Promoții) - nu știu dacă acum produsele arătate acolo sunt adăugate manual, de vreme ce nu exista sortare aferentă, însă pentru top CX paginația multiplă e obligatorie.
2. Pentru partea de promoții, dar și în general, when browsing all games, musai filtru de sortare după discount descrescător + filtrare după noutate.
3. Nu știu prea bine cum funcționează sistemul de precomandă, pentru că de foarte multe ori jocul e încărcat cu statusul ăsta, apoi a doua zi apare deja epuizat. Pentru sistemul de precomandă mă aștept la ceva similar cu ce încearcă Jocozaur acum, dar să nu fie doar pentru KS: să fie încărcate o mulțime de noutăți ce vor apărea în distribuție în următoarele 3 luni, să zicem, iar pe pagina de precomandă a lor să fie un ETA rough (îmi dau seama că e greu de precizat exact, dar măcar în linii mari). Motivul pentru care aș aprecia foarte mult așa ceva e că uneori când văd anumite noutăți despre care nu prea știu mare lucru cu status de precomandă/sau vor ajunge curând, s-ar putea ca la un quick research să îmi stârnească interesul și astfel aș vrea să nu ratez prima (și poate ultima, uneori) tranșă. În același timp, sistemul ăsta de precomandă pe o perioadă de 3-6 luni ca proximitate, te va ajuta să estimezi relativ ușor cererea. Știu că lucrul ăsta poate va declanșa pagini similare pe Jocozaur/Regat și poate e complicată partea de adoptare a unui preț competitiv, dar asta va ajuta și clienții și probabil pe termen lung va determina o anumită fidelitate dacă ești mai tot timpul în pole position.
4. Neapărat buton/link de redirect către pagina de BGG a fiecărui joc.

Probabil și optimizarea paginii pentru mobil e mega importantă pentru cei mai mulți, pentru mine asta însă e secundar, pentru că stau foarte mult timp la calculator.
M-am bucurat să te cunosc și personal, Daniel și mulțumesc încă odată pentru abordarea ta profesionistă până în cel mai mic detaliu. Mulți ani de acum înainte vreau să mă bazez pe Pionul :D
Kallax Display: Colțul meu de artă
Am încercat recent: Cotate subiectiv
Experiențele de joc le sumarizez aici: PLAY|STORY|SHORT

User avatar
dmx85
King Meeple
King Meeple
Posts: 991
Joined: 25 Jan 2012, 03:09
Contact:

Re: 5 ani de Pionul.ro

Post: # 124031Post dmx85
30 Jun 2021, 10:40

Va multumesc tuturor pentru cuvintele frunoase si apreciez enorm ca v-ati facut timp sa scrieti un feedback.

Cand am un pic de timp, voi formula un raspuns mai elaborat la toate solicitarile voastre.

Post Reply

Return to “Discutii generale”