Platforma vanzare/schimb board games - Meeples.ro

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
User avatar
raclariu
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 151
Joined: 10 Nov 2014, 15:49
Location: Bucuresti

Re: Platforma vanzare/schimb board games - Meeples.ro

Post: # 129867Post raclariu
18 Apr 2022, 20:40

liviu wrote:
18 Apr 2022, 15:11
Felicitari pentru proiect. Imi place ce ai facut cu el si cu faptul ca designul este foarte clean. Totusi, as avea cateva recomandari/lucruri pe care eu le-as lua in considerare in momentul in care vreau sa ma decid daca sa public un anunt prin platforma meeples.ro sau nu:
  • Sa pot accesa detaliile anuntului la click pe (aproape) orice element din card, nu doar pe acea iconita mica. Initial am dat cateva click-uri pe imagine, titlu, pret s.a.m.d.
  • Sa expui anunturile la cei care nu au cont. Mi se pare important sa am expunere cat mai mare la anunturile publicate de mine, iar asta ar constrange acest lucru.
  • Sa expui anunturile si in alte colturi ale internetului. Anunturile de pe forum ajung in google spre exemplu. Nu stiu cat de bine sunt indexate, dar au potential. Un SEO bun pe partea asta ar fi important pentru seller.
  • Sa faci procesul de adaugare anunt mai usor. Mi-as dori sa am acces rapid la adaugare anunt, nu sa intru intr-o pagina ascunsa in meniu pentru asta. As intelege daca nu asta ar fi scopul principal.
  • Pe PC-ul de acasa nu exista paginare, vad ca pe laptopul de la birou exista. Nu stiu daca e bug sau s-a rezolvat intre timp.
Bineinteles, toate lucrurile de mai sus ar fi ideale pentru mine, nu inseamna ca se aplica la toti.

Referitor la preturile din magazine, iti pot da acces la un iframe/API din howtoplay, cu toate informatiile de care ai nevoie. Stilizat dupa bunul plac in cazul in care esti interesat doar de injectarea unui iframe in pagina.

Also, daca ai nevoie de ajutor prin navigarea API-ului de pe BGG si pot ajuta, let me know, ca am facut cateva integrari cu BGG-ul pana acum.
1. Am pus pe lista, incerc sa vad cand am timp.
2 si 3. Nu asta este planul, no offense. Este un site 99% in spatele unui cont, nimic google/facebook si nu sunt genul "but muh privacy" nu am nimic nici cu Google, nici cu Facebook, doar ca vreau sa fie pentru comunitatea noastra. In principiu, o sa vinzi si cumperi de la aceeasi oameni de aici si de pe grupul de Facebook. Daca prinde tractiune, o sa devina cunoscut intre hobbyisti de aici, cei pe care ii cunoastem. Si SEO pentru un SPA nu prea merge asa bine, ca nu e SSR (sper ca are logica ce zic, tu esti mai profi). A mentionat si DeeDee ceva aici legat de asta si ii impartasesc sentimentul. Pe partea de vazut anuntul daca nu ai cont, dar fara sa interactionezi, e dubios, trebuie sa intru in mai multe pentru a fost construit de asa natura sa nu treci de homepage/login/create-account daca nu ai cont.
4. Asa am calculat eu designul, sa fie lista de sus ceva centralizat unde poti adauga jocuri ca un cos de aruncat si de acolo le directionezi catre vanzare/schimb/adaugare la istorie sau la wanted. Am sperat ca este deja destul de facil, importi colectia, adaugi ceva si de sus alegi ce sa faci. O sa ma mai gandesc daca gasesc ceva ce sa schimb sa usurez asta. Pana la urma este ceva si de obisnuita, nu pot sa fac bine pentru toata lumea, cu timpul lumea se obisnuieste asa cum e. Nici forumul de aici nu e cel mai easy to navigate, dar ne-am obisnuit :) nonetheless o sa incerc sa adaug la design sa fie mai usor.
5. Nu am vazut problema asta, posibil sa fie ca acasa nu erau destule jocuri. Paginarea exista numai daca exista totalPages>1, altfel nu se vede. Probabil ca intre timp s-au mai adaugat jocuri :lol:

Legat de preturile din magazine, gandul m-a dus la webscraping, fac asta deja pentru kickstarter la nivel mai mic. Presupun ca asta faceti si voi. O sa ma gandesc la asta, nu e o idee rea si cand decid ce decid, revin cu un mesaj. Un iframe de la voi e mai simplu decat sa iau date din N magazine :) Ramane sa ma gandesc si sa decid.
Legat de apiul de la BGG, e mizerie ca e XML, eu il parsez in JSON sa lucrez. Plus ca am mai intrat si pe ala al lor JSON uitandu-ma la requesturi. Te caut daca am nevoie de ajutor, dar ce voia sergiu (parca) mai sus de want to trade / want to buy, asta seamana cu ce am acum.

Mersi mult pentru mesaj, apreciez si apreciez mult howtoplay.ro, am cont acolo, l-am folosit de BF, practic juma' din ziua de BF am stat pe howtoplay + caut mereu jocuri la voi, am extensia instalate :) Chiar apreciez.
:arrow: https://meeples.ro - vinde/schimba boardgames

User avatar
makowey
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 183
Joined: 06 Aug 2016, 09:52
Custom Rank: Introspecter
Location: Sibiu
Contact:

Re: Platforma vanzare/schimb board games - Meeples.ro

Post: # 129872Post makowey
18 Apr 2022, 23:03

raclariu wrote:
18 Apr 2022, 20:27
makowey wrote:
18 Apr 2022, 19:58
Felicitări. Am incercat sa implementez și eu o idee similară, trade cu titluri de cărți, dar a rămas suspendat deocamdată... E multa munca in spatele unui astfel de proiect și e greu sa te împarti. Mult succes mai departe și împlinire in ceea ce faci, adică la cat mai multi utilizatori și la cat mai multe troc-uri.
Mersi mult :) cred ca aveai la un moment dat ceva pe heroku de cauta preturi la jocuri a la howtoplay.ro daca nu ma insel. Parca tu erai ... ? :?:
Da, eu eram :) . Acum mai fac cate un update pe luna la o librărie(jaunt). Au apărut mai multe magazine pe care nu am apucat să le includ... Încă rulează pe heroku(boardgames.com.ro).

User avatar
sergiunastrut
King Meeple
King Meeple
Posts: 485
Joined: 13 Nov 2018, 21:03
Custom Rank: Și...unde-i povestea?
Location: Iași

Re: Platforma vanzare/schimb board games - Meeples.ro

Post: # 129876Post sergiunastrut
19 Apr 2022, 10:00

Încă ceva probabil relativ ușor de adăugat pe home page e un buton de redirect către toate marcate ca wanted. Cum există opțiune Listed for Sale, ar fi frumos să fie și Listed as Wanted.
Iar ca și plus vizual, aș micșora mult textul din prima secțiune, cel cu Sell Trade Buy Board games, l-aș muta mai sus cu tot cu butoanele de dedesubt în așa fel încât New Listings să apară mult mai ușor pe landing page, fără prea mult scroll.
Kallax Display: Colțul meu de artă
Am încercat recent: Cotate subiectiv
Experiențele de joc le sumarizez aici: PLAY|STORY|SHORT

User avatar
raclariu
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 151
Joined: 10 Nov 2014, 15:49
Location: Bucuresti

Re: Platforma vanzare/schimb board games - Meeples.ro

Post: # 129878Post raclariu
19 Apr 2022, 10:21

sergiunastrut wrote:
19 Apr 2022, 10:00
Încă ceva probabil relativ ușor de adăugat pe home page e un buton de redirect către toate marcate ca wanted. Cum există opțiune Listed for Sale, ar fi frumos să fie și Listed as Wanted.
Iar ca și plus vizual, aș micșora mult textul din prima secțiune, cel cu Sell Trade Buy Board games, l-aș muta mai sus cu tot cu butoanele de dedesubt în așa fel încât New Listings să apară mult mai ușor pe landing page, fără prea mult scroll.
Asta cu new listings a fost ultima chestie aduagata duminica ca nu aveam idee ce sa pun, dar se pare ca multa lume tine la asta mai mult decat credeam. Pus pe lista pt releaseul de diseară daca totul merge conform planului
:arrow: https://meeples.ro - vinde/schimba boardgames

User avatar
sergiunastrut
King Meeple
King Meeple
Posts: 485
Joined: 13 Nov 2018, 21:03
Custom Rank: Și...unde-i povestea?
Location: Iași

Re: Platforma vanzare/schimb board games - Meeples.ro

Post: # 129879Post sergiunastrut
19 Apr 2022, 10:23

raclariu wrote:
19 Apr 2022, 10:21
Asta cu new listings a fost ultima chestie aduagata duminica ca nu aveam idee ce sa pun, dar se pare ca multa lume tine la asta mai mult decat credeam. Pus pe lista pt releaseul de diseară daca totul merge conform planului
Păi ăsta e obiectul central de interes, noutățile la vânzare, de aici și numărul de cerințe conexe. Mulțumim de responsivitate :D
Kallax Display: Colțul meu de artă
Am încercat recent: Cotate subiectiv
Experiențele de joc le sumarizez aici: PLAY|STORY|SHORT

User avatar
raclariu
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 151
Joined: 10 Nov 2014, 15:49
Location: Bucuresti

Re: Platforma vanzare/schimb board games - Meeples.ro

Post: # 129902Post raclariu
19 Apr 2022, 21:08

19 aprilie 2022 (v1.0.1)
- text mai mare la extra info in pagina listarii
- diversitate butoane pe Homepage pentru cand esti logat
- poti opta pentru a primi email cand primesti un mesaj nou. Opteaza pe pagina Settings, jos de tot (posibil ca mailurile sa intre la Promotions in Gmail; beta)
- click pe imagini in Homepage la New Listings pentru a te duce direct la listare
- diverse schimbari de design si 🐛 fixing
:arrow: https://meeples.ro - vinde/schimba boardgames

User avatar
Ailur
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 283
Joined: 05 Oct 2018, 23:09

Re: Platforma vanzare/schimb board games - Meeples.ro

Post: # 129918Post Ailur
21 Apr 2022, 02:07

raclariu wrote:
19 Apr 2022, 21:08
- diversitate butoane pe Homepage pentru cand esti logat
- click pe imagini in Homepage la New Listings pentru a te duce direct la listare
Excelente ambele. Looking awesome!

User avatar
raclariu
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 151
Joined: 10 Nov 2014, 15:49
Location: Bucuresti

Re: Platforma vanzare/schimb board games - Meeples.ro

Post: # 129961Post raclariu
23 Apr 2022, 22:02

Paște fericit. Am lansat o noua versiune. Puteti vedea schimbarile mai jos. Reply daca aveti probleme.
Daca intampinati un ecran alb, un refresh rezolva (ceva cache, inca nu i-am dat de cap) :) Multumesc
https://meeples.ro/changelog
:arrow: https://meeples.ro - vinde/schimba boardgames

georgezidanic
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 173
Joined: 26 Apr 2016, 12:10
Location: Cluj-Napoca

Re: Platforma vanzare/schimb board games - Meeples.ro

Post: # 129986Post georgezidanic
26 Apr 2022, 12:11

Salutare!

In primul rand felicitari pentru idee si efort!
M-am jucat si eu un pic cu platforma. Am cateva observatii:
- mi se pare destul de neintuitiv modul in care poti lista un joc la vanzare acum. Trebuie sa ajung pe pagina pe care sa adaug jocul intr-o lista si de acolo sa dau sell. Propun sa pui direct pe homepage un buton de sell game care sa ma duca la un form unde sa pot adauga direct jocul la vanzare sau macar sa il pot adauga in lista aia.
- de ce e lista respectiva limitata la doar 6 items?
- daca in timp ce tastez sa caut un joc in search box dau click oriunde mi se sterge tot ce am scris pana atunci.
- mi se pare ca pe partea de search se poate imbunatati putin. Uneori nu returneaza nimic pe un typo mic (1,2 caractere), alta data le ordoneaza in ordine inversa de cum m-as astepta.
- ar fi nice daca as putea salva cumva preferintele de livrare. Adica daca am bifat o data curier si am debifat posta sa ramana asa selectate si pentru listarile viitoare. Sau daca le poti baga cumva in settings.
- si un maruntis: daca adaug in lista un joc din colectia personala apare in lista cu thumbnail poza cu jocul, daca adaug in lista un joc oareacare imi apar ca thumbnail initialele jocului.

Oricum, nice job! :)

User avatar
raclariu
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 151
Joined: 10 Nov 2014, 15:49
Location: Bucuresti

Re: Platforma vanzare/schimb board games - Meeples.ro

Post: # 130002Post raclariu
26 Apr 2022, 22:05

georgezidanic wrote:
26 Apr 2022, 12:11
Salutare!

In primul rand felicitari pentru idee si efort!
M-am jucat si eu un pic cu platforma. Am cateva observatii:
- mi se pare destul de neintuitiv modul in care poti lista un joc la vanzare acum. Trebuie sa ajung pe pagina pe care sa adaug jocul intr-o lista si de acolo sa dau sell. Propun sa pui direct pe homepage un buton de sell game care sa ma duca la un form unde sa pot adauga direct jocul la vanzare sau macar sa il pot adauga in lista aia.
- de ce e lista respectiva limitata la doar 6 items?
- daca in timp ce tastez sa caut un joc in search box dau click oriunde mi se sterge tot ce am scris pana atunci.
- mi se pare ca pe partea de search se poate imbunatati putin. Uneori nu returneaza nimic pe un typo mic (1,2 caractere), alta data le ordoneaza in ordine inversa de cum m-as astepta.
- ar fi nice daca as putea salva cumva preferintele de livrare. Adica daca am bifat o data curier si am debifat posta sa ramana asa selectate si pentru listarile viitoare. Sau daca le poti baga cumva in settings.
- si un maruntis: daca adaug in lista un joc din colectia personala apare in lista cu thumbnail poza cu jocul, daca adaug in lista un joc oareacare imi apar ca thumbnail initialele jocului.

Oricum, nice job! :)
1.nu inteleg la ce te referi. Adaugi jocuri în lista de unde e intuitiv, din colectie sau search titluri in dashboard. Asa poti adauga jocuri din mai multe locuri in lista iar la final alegi ce sa faci cu ele in lista de sus
2. E un numar arbitrar pentru care am testat, probabil ca merge cu mai multe, e testat cu 6 cat stiu ca sigur merge. Am calculat ca nu or sa fie pachete cu mai mult de 6 jocuri asa des si daca ai multe de bagat le bagi in cateva ture, tot e mai bn comparativ cu forumul/fbk consider.
3. Cred ca te referi la searchboxul din dashboard ca acolo face ceva de gen, restul nu fac. O sa arunc un ochi sa vad daca pot rezolva.
4. E o librarie care face asta, nu e perfecta, merge in majoritatea cazurilor, poate mai merge umblat la setări ici colo, nu e ceva implementat de mine de la 0, stiu ce trebuie sa schimb, doar ca am balansat sa nu dea aiurea rezultate, ca idee e o setare între 0 si 1,acum la 0.3, mai mult spre 1 da rezultate si mai fuzzy, mai spre 0,da rezultate mai exacte. Stiu ca la 0.4 nu mi-a placut neaparat. Sau poate a aparut pentru ca poti cauta dupa titlu, designer, bgg id sau tip (boardgame/expansion). Exemplu daca caut war imi da si franchise la search pentru ca designer este Christwart Conrad
5. Asta este o idee buna, o adaug in lista de todos
6. Cand adaugi jocuri din searchul din dashboard, bgg nu imi ofera thumbnail, de-aia apare fara. Inseamna inca un request numai sa iau thumbnailul, request pe care il fac cand intri sa il listezi, nu am vazut rostul numai sa apara thumbnail acolo

Merai de feedback, o sa incerc sa rezolv ce consider ca este de rezolvat, mai am in lista de implementat chestii :) repet ca poate se mai uita, nu sunt de meserie programator, ma lovesc constant de 'nou', am vrut sa fac ceva decent pentru nivelul meu de cunostiinte și din ce zice lumea a iesit ok. Sper sa ma duca capul sa continui într-o directie buna si dorita :)
:arrow: https://meeples.ro - vinde/schimba boardgames

alex01
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 177
Joined: 06 Jul 2019, 19:57

Re: Platforma vanzare/schimb board games - Meeples.ro

Post: # 130048Post alex01
28 Apr 2022, 22:21

FELICITARI! (*comentul asta nu il sterg, il las aici in semn de recunostinta si respect)

User avatar
raclariu
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 151
Joined: 10 Nov 2014, 15:49
Location: Bucuresti

Re: Platforma vanzare/schimb board games - Meeples.ro

Post: # 130049Post raclariu
28 Apr 2022, 22:48

alex01 wrote:
28 Apr 2022, 22:21
FELICITARI! (*comentul asta nu il sterg, il las aici in semn de recunostinta si respect)
Multumesc 😁
:arrow: https://meeples.ro - vinde/schimba boardgames

User avatar
raclariu
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 151
Joined: 10 Nov 2014, 15:49
Location: Bucuresti

Re: Platforma vanzare/schimb board games - Meeples.ro

Post: # 130084Post raclariu
01 May 2022, 17:48

:arrow: https://meeples.ro - vinde/schimba boardgames

User avatar
LookyRo
King Meeple
King Meeple
Posts: 450
Joined: 31 Mar 2015, 12:38
Location: Oradea

Re: Platforma vanzare/schimb board games - Meeples.ro

Post: # 130100Post LookyRo
02 May 2022, 08:17

raclariu wrote:
01 May 2022, 17:48
Noua versiune https://meeples.ro/changelog
Ceva sigur nu-i OK la paginare/ordonare caci vad acelasi entry pe pagini multiple (ex. "Black Orchestra" listat de mine il vad pe 6 din 8 pagini).

User avatar
raclariu
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 151
Joined: 10 Nov 2014, 15:49
Location: Bucuresti

Re: Platforma vanzare/schimb board games - Meeples.ro

Post: # 130112Post raclariu
02 May 2022, 15:30

LookyRo wrote:
02 May 2022, 08:17
raclariu wrote:
01 May 2022, 17:48
Noua versiune https://meeples.ro/changelog
Ceva sigur nu-i OK la paginare/ordonare caci vad acelasi entry pe pagini multiple (ex. "Black Orchestra" listat de mine il vad pe 6 din 8 pagini).
Observ si eu ceva in neregula. Trebuie sa investighez :?
:arrow: https://meeples.ro - vinde/schimba boardgames

User avatar
LookyRo
King Meeple
King Meeple
Posts: 450
Joined: 31 Mar 2015, 12:38
Location: Oradea

Re: Platforma vanzare/schimb board games - Meeples.ro

Post: # 130114Post LookyRo
02 May 2022, 16:01

Mai am si eu o cerinta mica, daca se poate: Ai putea sa salvezi "currentTheme" si in baza de date, nu doar in LocalStorage, iar dupa login sa o setezi la ceea ce aveam setat inainte?

User avatar
raclariu
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 151
Joined: 10 Nov 2014, 15:49
Location: Bucuresti

Re: Platforma vanzare/schimb board games - Meeples.ro

Post: # 130120Post raclariu
02 May 2022, 19:50

LookyRo wrote:
02 May 2022, 16:01
Mai am si eu o cerinta mica, daca se poate: Ai putea sa salvezi "currentTheme" si in baza de date, nu doar in LocalStorage, iar dupa login sa o setezi la ceea ce aveam setat inainte?
Am rezolvat cu problema originala oarecum in 5 min. Asa sper. Am adaugat un camp nou in baza de date la jocuri si cele noi il adauga automat, dar uitasem sa adaug si pentru cele vechi. O sa mai monitorizez sa vad daca exista si alta problema, dar pare ca asta a fost din testele mele.
Legat de cerinta ta cu tema, nu prea inteleg aplicabilitatea. Blochezi localStorage sa se salveze? Incognito? Si daca ai mai multe deviceuri si te loghezi, salvezi tema o singura data si ramane. Daca imi explici putin cat sa vad rostul, as putea sa adaug si asta.
Mersi ca mi-ai semnalat problema cu jocurile care apar de mai multe ori pe mai multe pagini :)
:arrow: https://meeples.ro - vinde/schimba boardgames

User avatar
LookyRo
King Meeple
King Meeple
Posts: 450
Joined: 31 Mar 2015, 12:38
Location: Oradea

Re: Platforma vanzare/schimb board games - Meeples.ro

Post: # 130126Post LookyRo
02 May 2022, 21:37

raclariu wrote:
02 May 2022, 19:50
Legat de cerinta ta cu tema, nu prea inteleg aplicabilitatea. Blochezi localStorage sa se salveze? Incognito? Si daca ai mai multe deviceuri si te loghezi, salvezi tema o singura data si ramane. Daca imi explici putin cat sa vad rostul, as putea sa adaug si asta.
Incognito.
Intru zilnic de la birou, ca nu cumva sa uit sesiuni personale deschise.

User avatar
raclariu
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 151
Joined: 10 Nov 2014, 15:49
Location: Bucuresti

Re: Platforma vanzare/schimb board games - Meeples.ro

Post: # 130136Post raclariu
03 May 2022, 12:28

LookyRo wrote:
02 May 2022, 21:37
raclariu wrote:
02 May 2022, 19:50
Legat de cerinta ta cu tema, nu prea inteleg aplicabilitatea. Blochezi localStorage sa se salveze? Incognito? Si daca ai mai multe deviceuri si te loghezi, salvezi tema o singura data si ramane. Daca imi explici putin cat sa vad rostul, as putea sa adaug si asta.
Incognito.
Intru zilnic de la birou, ca nu cumva sa uit sesiuni personale deschise.
O sa incerc sa adaug
:arrow: https://meeples.ro - vinde/schimba boardgames

User avatar
Norowas
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 298
Joined: 04 Sep 2019, 11:22
Location: Bucharest

Re: Platforma vanzare/schimb board games - Meeples.ro

Post: # 130498Post Norowas
28 May 2022, 08:55

Se pare ca site-ul pierde ușor ușor din popularitate, din păcate, un singur joc relistat în momentul de față, Shinkansen-ul lui Sergiu. Personal, nu am reușit sa vand niciun joc pe platforma, din nefericire, ba mai mult, nu am primit nici măcar un mesaj. Sunt curios dacă a reușit cineva sa vândă sau sa schimbe vreun joc. Ideea site-ului e buna, vedem în timp dacă mai afla cineva de el.

Post Reply

Return to “Discutii generale”