Keyflower - cea mai buna extensie pentru 2 jucatori?

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
Post Reply
User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2065
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Keyflower - cea mai buna extensie pentru 2 jucatori?

Post: # 78326Post adelindumitru
30 Mar 2017, 02:26

As inclina spre The Farmers, dar vad ca toata lumea recomanda Merchants...aceia dintre voi care le-au jucat pe ambele ce parere aveti? imi place ca Farmers vine cu animeeples, cu mai multe tile-uri si cu o noua resursa cu care poti transporta mai usor resurse => creste probabilitatea de a avea trasnport in joc (de la tile-urile de transport si de la tile-urile cu wheat). Pe de alta prarte Merchants vine cu barci noi pentru 2 jucatori si cu contracte, care par interesante, desi tare mi-e ca ar transforma jocul intr-un victory point salad....restul componentelor (putine cate sunt) nu ma impresioneaza.

User avatar
cristianf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2980
Joined: 18 Jul 2010, 09:55
Location: Sanpetru, Brasov

Re: Keyflower - cea mai buna extensie pentru 2 jucatori?

Post: # 78329Post cristianf
30 Mar 2017, 10:11

Depinde ce vrei de la joc. Daca vrei sa ai diversitate, mai multe chestii de facut, strategii diverse, etc atunci Farmers. Daca vrei sa ai parte de o "deeper gaming experience" cu strategiile de joc pe care deja le cunosti, atunci Merchants.

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2344
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Keyflower - cea mai buna extensie pentru 2 jucatori?

Post: # 78331Post Haddeo
30 Mar 2017, 10:28

in doi jucatori scoti cele mai putine tile-uri in joc. in momentul cand amesteci si tileurile de la o extensie, sansele sa-ti cada ceva care se leaga sunt cele mai mici. contractele sunt ok, cred ca balanseaza putin situatia in care te axezi pe ceva dar apoi nu mai vin tileuri care sa-ti sustina strategia sau tileuri de scor potrivite. interactiunea de obicei e si ea minima in 2 iar extensiile nu ajuta nici aici.
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

Post Reply

Return to “Discutii generale”