Best of the Month - Ianuarie 2018

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
User avatar
ProfessorChaos
King Meeple
King Meeple
Posts: 1339
Joined: 23 Jul 2011, 23:30
Custom Rank: Miniature Painter
Location: Bucuresti

Re: Best of the Month - Ianuarie 2018

Post: # 86287Post ProfessorChaos
05 Feb 2018, 19:22

@Luana: vezi la întâlniri.a rămas pe joi.
Nothing to prove. I play to have fun.

Colecția mea
Wishlist
De încercat/luat prin trade

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Best of the Month - Ianuarie 2018

Post: # 87760Post VickdaReaper
13 Mar 2018, 13:11

Stiu ca vin tarziu sa contribui la aceasta discutie, dar cred ca este mai bine mai tarziu decat niciodata, nu? Asa ca ia sa va spun eu de ce consider ca Yokohama este cel mai bun joc nou pe care l-am jucat eu in luna lui Gerar.

As spune ca principalul motiv este pentru care Yokohama este atat de bun si placut pe cat mi s-a infatisat mie este pentru ca e are infatisarea unui joc clasic ab ovo, cum ar fi spus Horatiu (trad. de la nastere). Pare a fi un joc lansat cu ceva vreme in urma, care a impresionat si continua sa impresioneze, in ciuda tuturor jocurilor noi aparute intre timp. Dar nu, el este un joc foarte recent, construit insa pe un schelet de idei si clisee intalnite de atat de multe ori in multe alte jocuri. Si totusi, Yokohama este atat de bine inchegat incat nu ai cum sa nu-l placi ori sa-l consideri un joc solid. Conceptele sunt atat de similare cu multe alte jocuri, incat prima data te-ai gandi ca nu te poate surprinde cu nimic, dar el o face pentru ca toate componentele au sens si rost in intregul care este Yokohama. Astfel, strangi mai multe resurse si bani, pe care doresti sa le convertesti in puncte de victorie; aduni puteri care iti permit sa faci lucrurile putin diferit, ori iti dau libertati acolo unde jocul te ingradeste altminteri; interactionezi cu alti jucatori, blocandu-le accesul la locurile de pe "harta", ori obligandu-i sa te plateasca atunci cand te intalnesc; lasi in urma constructii, care iti aduc puncte ori alte beneficii atunci cand vizitezi din nou locul respectiv, ori cand il viziteaza altcineva. Iar asemanarile continua si pe mai departe. Pare familiar cu alte jocuri? Binenteles. Este cel putin la fel de bun, daca nu chiar mai bun decat multe din jocurile ce l-au precedat? Pentru mine este, de aceea l-as juca din nou cu placere si este motivul final pentru care il numesc jocul lunii Ianuarie.
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”