Sugestii pro contra

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
Post Reply
Ama-Deus
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 105
Joined: 19 Feb 2016, 22:07
Location: Bucuresti

Sugestii pro contra

Post: # 89121Post Ama-Deus
30 Apr 2018, 22:13

Salut,

Am realizat ca imi plac tile laying games ce dureaza relativ putin intre 20-60 de minute.
Ma mai joc cu colegii la birou board games, ei fiind amatori , si am observat ca le plac jocurile care nu sunt complicate si au genul acela de take that.

Ce am jucat la birou:
-room 25
-carcassonne( detinut de un alt coleg de munca)
-regele din tokyo
-smallworld
-epic spell wars(toate 3)
-nume de cod (simplu + imagini)
-wiz-war

Uitandu-ma pe net am descoperit 2 jocuri :
-Drakon (4th edition) - mereu ma uit la el dar nu il adaug in cosul de cumparaturi :) stiu ca e un joc foarte usor cu tematica si elemente "take that"
-Delve l-am descoperit de curand si inca ma gandesc daca sa sar pe el sau nu, e un fel de carcassonne amestecat cu dice and hidden placement of worker/meeple.

Chiar nu stiu ce sa fac daca sa le cumpar sau sa astept ca poate imi trece :)).

Este cineva care sa le fi incercat pe cele 2 ?
M-am plictisit sa caut review-uri pe youtube si google si as prefera sa citesc si parerile celor de pe forum legate de experienta lor cu jocurile respective.

User avatar
BloodSerj
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 150
Joined: 16 Apr 2015, 22:15
Location: Ludlow, UK

Re: Sugestii pro contra

Post: # 89126Post BloodSerj
01 May 2018, 13:38

Am jucat odata Delve. Tile laying ca mechanica, e posibil sa fie my least favorite, dar chiar si asa Deleve mi-a prajit creierul, nu cred am avut mai mult AP in vreun joc pana acum...Gameplay ok, although it feels a bit random for some reason, si deobicei nu am o problema cu asta.

Ce as putea sa recomanda - Isle of skye si Lanterns - desi le lipseste elementul de take that.

Ama-Deus
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 105
Joined: 19 Feb 2016, 22:07
Location: Bucuresti

Re: Sugestii pro contra

Post: # 89132Post Ama-Deus
01 May 2018, 16:50

Cam toate jocurile au un element de random cat de cat acolo :).
La ce te referi cu AP, cum ti-a prajit creierul ?

DeeDee
King Meeple
King Meeple
Posts: 484
Joined: 07 Dec 2014, 20:51
Location: Cluj-Napoca

Re: Sugestii pro contra

Post: # 89133Post DeeDee
01 May 2018, 18:46

un tile-laying dragut, care poate fi jucat si cutthroat e Indigo... reguli simple, si poti sa incurci/sabotezi pe altii

User avatar
BloodSerj
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 150
Joined: 16 Apr 2015, 22:15
Location: Ludlow, UK

Re: Sugestii pro contra

Post: # 89152Post BloodSerj
02 May 2018, 10:36

Ama-Deus wrote:Cam toate jocurile au un element de random cat de cat acolo :).
La ce te referi cu AP, cum ti-a prajit creierul ?
cred ca e o problema cu design-ul grafic pt, mi-a fost foarte greu sa indetific tipurile de tern/conexiunile/etc... si dupa ce stateam 10 min sa ma dumiresc care e situatia pe board, imi anuntam triumfator intr-un final mutarea mea, ceilalti particpanti were like....'ehhhh, nu poti sa faci asta...nu zona potrivita, tilul corect, etc''' FML! :lol:

vladV
King Meeple
King Meeple
Posts: 491
Joined: 05 Feb 2013, 11:10

Re: Sugestii pro contra

Post: # 89163Post vladV
02 May 2018, 13:50

Doua sugestii si de la mine: Azul (un joc despre tile laying, literally; are oaresce take that, poti forta pe cineva sa faca mutari ce nu le convin) si Isle of Skye

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7065
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Sugestii pro contra

Post: # 89164Post DanielIndru
02 May 2018, 13:53

Faceti-mi si mie o recomandare de joc cu "take this", ca de "take that" parca m-am saturat... :geek:

Ama-Deus
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 105
Joined: 19 Feb 2016, 22:07
Location: Bucuresti

Re: Sugestii pro contra

Post: # 89166Post Ama-Deus
02 May 2018, 16:14

Multumesc de raspunsurile legate de DELVE .
M-am uitat la un videoclip de o ora si 40 de minute in care se jucau 4 persoane si am tras concluziile:
- dureaza mai mult decat ar trebui ptr un joc ce face mai mult parte din categoria filler
- culorile de pe tile-uri cam ingreuneaza jocul
- cartile de events sau cum se numesc dupa un timp devin previzibile ptr cel care detine jocul :)) si ptr cei care il joaca frecvent(ar fi mers carti cu aceeasi descriere dar alt outcome ptr raspuns)
- ar fi mers coins ca la Drakon nu carti
- prea multe carti .. incerc sa evit achizitionarea jocurilor cu multe carti, caci sleeve-uiesc tot :)

Insa de Drakon cam putini cunoscatori :(
Din observatiile mele pe youtube am obs ca figurinele din 3rd ed erau mai dragute.
Insa a jucat cineva Drakon? Se misca greu ? E prea monoton ? O singura actiune pe tura pare cam meh .

Post Reply

Return to “Discutii generale”