Artworkul din Scythe - scandal de plagiarism

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
Post Reply
User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2061
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Artworkul din Scythe - scandal de plagiarism

Post: # 89387Post adelindumitru
10 May 2018, 23:40

Scandal mare pe reddit si BGG, aparent artwork-ul din Scythe ar fi fost plagiat: https://www.boardgamegeek.com/thread/19 ... b-rozalski.

Sunt unele voci care spun că nu e chiar așa...unde vă situați?

User avatar
adrim
King Meeple
King Meeple
Posts: 883
Joined: 04 Jan 2011, 13:33
Custom Rank: euro-epic
Location: Bucuresti

Re: Artworkul din Scythe - scandal de plagiarism

Post: # 89389Post adrim
11 May 2018, 00:30

Inainte sa judecati omul va recomand sa vedeti/revedeti filmuletul asta: Everything is a Remix.

User avatar
ProfessorChaos
King Meeple
King Meeple
Posts: 1341
Joined: 23 Jul 2011, 23:30
Custom Rank: Miniature Painter
Location: Bucuresti

Re: Artworkul din Scythe - scandal de plagiarism

Post: # 89391Post ProfessorChaos
11 May 2018, 09:22

Eu nu inteleg cum iti dai seama ca ai fost "plagiat" abia dupa 2 ani de la aparitia jocului. Si e si un joc popular. Am vazut ca circulau imagini din artwork si pe FB fara sa fie in contextul jocului.
Nothing to prove. I play to have fun.

Colecția mea
Wishlist
De încercat/luat prin trade

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Artworkul din Scythe - scandal de plagiarism

Post: # 89392Post Imago
11 May 2018, 09:31

Nu sunt fan Scythe, insa am privit un documentar despre un artist (desena comics) care mergea cu masina si fotografia intersectii, semafoare, stalpi, etc. Explicatia lui straightforward era ca "You cannot make up this kind of shit in your head".La fel nu prea poti desena porcii aia din imaginatie, ii iei din viata reala si ii transpui intr-un setting supra-realist, iar rezultatul e foarte ciudat si fain.

User avatar
ProfessorChaos
King Meeple
King Meeple
Posts: 1341
Joined: 23 Jul 2011, 23:30
Custom Rank: Miniature Painter
Location: Bucuresti

Re: Artworkul din Scythe - scandal de plagiarism

Post: # 89393Post ProfessorChaos
11 May 2018, 09:57

@Imago. Cred ca problema e ca a luat poza de pe google fara drepturi - mai exact o alta pictura - in loc sa se duca sa-si fotografieze singur porcii.
Nothing to prove. I play to have fun.

Colecția mea
Wishlist
De încercat/luat prin trade

User avatar
adrim
King Meeple
King Meeple
Posts: 883
Joined: 04 Jan 2011, 13:33
Custom Rank: euro-epic
Location: Bucuresti

Re: Artworkul din Scythe - scandal de plagiarism

Post: # 89404Post adrim
11 May 2018, 21:57

Tehnica folosita de tovarasul asta este un mod de lucru universal acceptat, este standard in industrie. Ar putea fi acuzat de plagiat daca ar fi folosit ingredientele exact asa cum le-a gasit fara nici o modificare, adica daca ar fi folosit munca altuia fara sa faca nimic altceva decat sa se semneze. Dar nu e cazul de asa ceva aici. Cred ca este mai important rezultatul final, privit ca un intreg (adica universul creat), decat micile ingrediente care au folosit drept sursa pentru crearea acestui ansamblu. Eu vad un univers suficient de original si de bine conturat incat sa nu ma mai deranjeze ca referintele folosite nu au fost suficient de mult modificate.

Mai este un aspect. E mai usor sa fi creativ si original cand aberezi pe o foaie de hartie de capul tau si in ritmul tau. Dar in cazul unui volum atat de mare de imagini pe care trebuie sa le livrezi intr-un timp prea scurt intri in panica si devi neglijent. In mod normal cand lucrezi pe un proiect cu o asemenea expunere e mai inteligent sa combini mai mule surse, astfel incat ele sa nu mai fie identificabile atat de usor in imaginea finala. Dar asta necesita prea mult timp uneori si nu mai esti viabil economic. Oricum este o ipocrizie, pentru ca oricum toata lumea lucreaza dupa model si oricum toata lumea stie asta, si oricum e firesc sa fie asa. Asa a fost de cand lumea.

Ati fi fost dispusi sa platiti mai mult pentru joc astfel incat sa fi lucrat o echipa de 3 artisti in loc de unul singur? Ati fi avut un produs final mai satisfacator daca diversele personaje ar fi fost mai atent asamblate, facand identificarea surselor imposibila?

Post Reply

Return to “Discutii generale”