Best (New Game) of the Month - Mai 2018

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
User avatar
ProfessorChaos
King Meeple
King Meeple
Posts: 1341
Joined: 23 Jul 2011, 23:30
Custom Rank: Miniature Painter
Location: Bucuresti

Best (New Game) of the Month - Mai 2018

Post: # 89920Post ProfessorChaos
02 Jun 2018, 19:02

Hai sa impartasim cele mai bune jocuri pe care le-am jucat pentru prima oara in luna mai. Nu uitati sa mentionati care e jocul care v-a placut cel mai mult - de unde numele topicului Best of the Month.

Roll Player: Monsters & Minions

O alternativă mai pentru gameri a lui Sagrada care încearcă din răsputeri să fie tematică. Tematica nu influențează neapărat gameplay-ul, dar e un bonus drăguț și apreciez că designerii chiaar au încercat cu orice ocazie să te facă să te simți ca într-un RPG. Cu siguranță reușește ceva, și cu grupul potrivit poate fi chiar distractiv, dar mai ales jocul de bază nu m-a făcut să mă simt ca parte din univers. Pe parcurs tematica se cam pierde în matematică. Nu-l recomand cu începători. Sunt ceva reguli de înțeles care pot crea confuzie. Extensia merge și mai mult pe tematică introducând un boss de final, descoperirea slăbiciunilor lui pe parcursul jocului și luptele cu minionii ca alternativă la mersul la piață. Personal prefer acest element al jocului și de aceea extensia intră la Best of the Month, dar nu și jocul de bază, care este totuși ok. Clar l-aș mai juca, dar nu cu non-gameri.

Abyss: Kraken

Am apucat în sfărșit să joc această extensie în 2 și în 3 și mă declar mulțumit. La început mi s-a părut că nu prea merită să aduni corupție (nou concept adus de extensie), dar pe parcurs lucrurile devin interesante, pentru că uneori ești obligat să iei chiar și când nu vrei. Și pe cât de simplu e să o iei, pe atât de greu să scapi de ea. E un bun stimulent pentru a cumpăra masiv => cu cât scapi mai repede de perlele curate, cu atât poți începe să scapi de corupție. În 2 jucători mecanica nu e extraordinară (doar ok), dar în 3 jucători s-a dovedit strălucitoare. Presupun că merge bine și în 4.

Abyss: Leviathan

Și extensia asta e bună și, în ciuda scepticismului meu, merge bine cu tot cu Kraken. Practic introduce elementul de combat, care chiar nu încarcă prea mult jocul de bază. Mă declar mulțumit. Atât Leviathan cât și Kraken nu cresc timpul de joc pentru jocul de bază. Nu văd de ce fanilor Abyss nu le-ar placea oricare din extensii. O singură mențiune: în regulament ar fi mers o secțiune explicită despre cum interacționează cele 2 extensii împreună. Au fost 1-2 cazuri când ne-am scărpinat un pic în cap.

The Others: 7 Sins
Per total e în best of the month, deci impresia e pozitivă, dar cu câteva mici precizări.

Bune:
  • Mult mai rapid decât mă așteptam.
    Pendulează între a te simți că ștergi pe jos cu adversarul și în momentul următor să crezi că vei pierde și n-ai ce-i face. Dar per total pendularea e interesantă, te ține în priză.
    Lucrurile escalează foarte repede, în stil deja caracteristic Eric Lang. Acu dai cu 2-3 zaruri, în 10 minute dai cu pumnul de zaruri și cu încă un pumn de exploding dice.
    Miniaturile excelente - cum se știe - și extensiile de sins mai ieftine decât mă așteptam.
    Varietatea de scenarii e interesantă și e multă rejucabilitate în cutie.
    Presiunea în creștere care e pusă pe good guys.
    Destul de ajustabil ca dificultate în funcție de sin-ul ales. Deci cred că și sin players noi pot face față destul de bine.
    Jos pălăria pentru mecanica de corruption. Poate elementul cel mai tematic al jocului și foarte bine implementat.
Rele:
  • Multe reguli mici de care trebuie să ții cont, diverse tokens - ai șanse să uiți de ele de la caz la caz.
    Paradoxal, nu l-am simțit suficient de tematic. Sinul nu m-a convins, deși cred că altele sunt mai bine reprezentate, iar de eroi n-am avut timp să mă atașez sau să-i urăsc pentru că i-am eliminat destul de repede. Da, am fost eu sin player.
    Ca sin player nu am simțit că am avut alegeri prea relevante. Am făcut lucrurile ca la carte, dar n-am simțit că jocul mi-a dat prea multe opțiuni strategice.
    Per total, pare cam greu pentru good guys sa câștige, deși nu e atât de rău. Până la urmă te bați cu păcatele, nu e lucru ușor... Și finalul a fost cam abrupt din această cauză.
    Am avut niște neclarități cu scenariul pe care l-am jucat - mergeau niște lucruri descrise mai bine.
Per total un joc bun, care e de explorat și nu e doar eye-candy. Mai ales ca good guy e un challenge bun și merge bine cu jucători competitivi.

Game of the Month:
The Godfather: Corleone's Empire

Încă un Eric Lang. NU.MĂ.AȘTEPTAM. Nu-s cine știe ce fan "Nașul", dar nici nu-mi displac filmele cu gangsteri. Dar jocul m-a băgat super bine în atmosferă. Mi-a adus aminte mult de un joc pe PC cam necunoscut din copilărie, pe nume Gangsters, în care îți construiai imperiul mafiot "cumpărând" afaceri și sabotând concurența. Jocul s-a mișcat foarte bine, crescând exponențial. Din punctul ăsta de vedere mi-a adus aminte de Blood Rage. Ia tot cam atâta timp în 4 ture în loc de 3.

La început ești foarte limitat de lipsa de gangsteri, prea puține locuri unde să-i trimiți și puținele resurse. Pe parcurs, primești mai multe ajutoare și se deschid afaceri în plus (random în fiecare joc) pe care să te bați. Bineînțeles, sunt și foarte multe elemente interactive în care jumătate de tablă e trimisă la somn cu peștii după un drive-by shooting. Cel mai important e că la finalul jocului nu contează ce ai în mână, ci doar banii din valiză. Deci trebuie să echilibrezi ce trimiți la bancă și ce resurse păstrezi ca să te bați pe controlul tablei (și controlul tablei își dă puncte la final). Contează și ce bani trimiți. Dacă bagi doar bancnote mari riști să pierzi mult când un adversar joacă o carte care te lasă să furi de la adversari. Dar dacă strângi multe bancnote mici nu te afectează cu nimic să mai dai și la alții.

Un design frumos care conduce la o experiență tensionată în care nu știi ce să faci mai repede.

Notă finală: 9/10
Last edited by ProfessorChaos on 04 Jun 2018, 11:15, edited 1 time in total.
Nothing to prove. I play to have fun.

Colecția mea
Wishlist
De încercat/luat prin trade

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Best (New Game) of the Month - Mai 2018

Post: # 89924Post VZQ
03 Jun 2018, 00:43

DREAMWELL
Un joc charming, despre calatorii in lumea viselor si cautarea unor noi prieteni. Grafica de exceptie, productie buna, atmosfera zen... de jucat in cadru intim, la o ceasca de ceai si o prajiturica. Este genul de joc pe care-l vad ca decor perfect in Carturesti, la rafturile cu pungute de ceai si cesti de cafea :)


POTION EXPLOSION
'Saltat' dupa ce am vazut prezentarea lui Ovidiu :) Foarte misto joc! Productia insa... dispenseru' de bile e naspa, pare ca nu va tine la tavaleala (deja bara de joc din fata este curbata, de la bilele care se tot lovesc de margine). Insertu' are si el partile lui slabe... in fine. Lasand asta la o parte, este un joc care te prinde imediat, este incitant si amuzant in egala masura, iar combinatiile de potiuni magice sunt interesante. O surpriza extrem de placuta, care in scurt timp a cucerit intreaga familie.


MAMMA MIA!
A doua recomandare marca Ovidiu :)
Mai rapid si mai direct decat "Bohnanza", cu o grafica simpatica, este un joc de carti relaxant ce merge perfect ca joc de cuplu, inainte sau dupa o comanda de pizza la domiciliu :) Nu prea il / ne luam in serios cand jucam "Mamma Mia!", asa ca partea de memorie chiar nu ne deranjeaza, ci este mai degraba un prilej de amuzament (in ceea ce priveste plasarea retetelor) :)


SHARDS OF INFINITY
De multa vreme asteptam un deck-builder bun. De si mai multa vreme, asteptam un Ascension "cu de toate". Sau un "Star/Hero Realms" 2.0. Din fericire, "Shards of Infinity" este toate astea, si mai mult... In primul rand, pe cutie scrie Justin Gary & Gary Arant - fix aceeasi reteta ca la "Ascension X: War of Shadows" (yupi!). In al 2-lea rand, este un PvP deck-builder, cu ADN de "Star Realms" (4 factiuni, se pleaca de la 50 puncte de viata, etc). Dar cum spuneam, este mai mult decat suma ingredientelor: jucatorul intra in pielea unui leader al uneia din cele 4 factiuni; fiecare din acestia acumuleaza puncte de "mastery", care influenteaza puterea cartilor din deck-ul propriu. Ai 2 cai de a castiga: fie reusesti sa reduci viata adversarilor (da, plural: se poate juca intre 2 si 4 jucatori) la zero, fie tragi tare si ajungi la nivelul maxim de mastery, care inseamna energie infinita si "instant KO" pentru adversari. Deck-ul principal este extrem de bine gandit si balansat, sinergia cartilor este foarte buna, practic nu prea exista "junk cards", fiecare carte ofera anumite avantaje, si partea de market te forteaza sa gandesti atent fiecare achizitie. Un alt aspect interesant este ca poti plati pentru a folosi efectele anumitor carti (mercenar) aflate in market, fara a le cumpara in prealabil. Nu in ultimul rand exista carti care pot fi folosite ca scut, dar care nu se decarteaza dupa folosire, ci se pastreaza de la o tura la alta, fapt ce schimba destul de mult strategiile de atac. Ai si carti campion, care functioneaza exact ca in "Hero Realms", dar si mecanici tip "Ascension" (unify/echo/inspire/dominion). Pentru punctaj, fiecare jucator primeste o tableta personaj gen "King of Tokyo" / "Dice Throne".
Pe scurt: un "Star Realms" killer, cu ADN hibrid si un deck subtil, in care nu vei cumpara carti la intamplare, ci vei gandi fiecare componenta si modul in care construiesti propriul deck. Clar, jocul lunii!


EDIT

MOUNTAINS OF MADNESS
Uh, uitasem de asta, heh!
Un coop cu greutate medie (peste "Insula Interzisa", sub "Professor Evil and the Citadel of Time") cu ADN de party game - mai precis partea de "madness". Este amuzant (mai ales in numar maxim de jucatori), confuzia este mai mare decat ai crede la prima vedere (si de cele mai multe ori jucatorii se faulteaza singuri), regulile insa il fac cel mai fiddly joc de acest gen pe care l-am jucat pana acum. Merita incercat, dar e bine sa citesti regulile inainte (nu prea merge sa-l inveti "din mers" - cel putin in cazul nostru). Cineva din grup s-a plans de lipsa de imaginatie a "nebuniilor", ma rog, fiecare cu parerea lui, dar intr-adevar unele nu trec nivelul de pedepse de party game, iar pe de alta parte tot schepsisu' jocului sta in deck-ul ala - dupa ce le-ai exprimentat, s-a cam dus hazul jocului. IMO, jocul ar fi trebuit sa vina cu o tona de asemenea carti, mai ales ca nu este un joc ieftin, iar restul componentelor sunt o mana de cartoane. Sa speram ca la un moment dat o sa apara o extensie care sa rezolve problema (desi am impresia ca MOM nu vinde pe cat de mult se asteptau cei de la Iello). Anyway, este un joc simpatic, care merge incercat din cand in cand, daca ai un conducator de joc ce stie bine regulile si un grup care sa intre un pic in personaj. Nu stiu insa daca jocul m-a convins sa devin un fan al genului... pana acum, doar despre "Insula Interzisa" pot spune cu mana pe inima ca-mi place mult; cred ca ticalosul din mine prefera "coop-urile" cu "traitor system" (gen "Room 25" / "Hellapagos"), adica un sistem care sa-mi permita sa intorc armele mai ceva ca la 23 august :)

User avatar
mendocino
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 329
Joined: 16 Jun 2013, 09:13
Location: Cluj

Re: Best (New Game) of the Month - Mai 2018

Post: # 89943Post mendocino
04 Jun 2018, 08:46

În luna mai am avut plăcerea să încerc următoarele jocuri:

1. Triumph&Tragedy - by far cel mai bun joc de strategie cu tematica WWII
2. Epic Resort
3. Colony
4. Urbania

;)

User avatar
BloodSerj
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 150
Joined: 16 Apr 2015, 22:15
Location: Ludlow, UK

Re: Best (New Game) of the Month - Mai 2018

Post: # 89963Post BloodSerj
04 Jun 2018, 18:15

Multe jocuri jucate in luna lui Mai dar din cele noi:

Brew Crafters - Nu am jucat Agricola, dar din cate imi dau jocul ar putea fi considerat un Agricola of beer production. Simplu din punct de vedere mecanic(straight up worker placement/resource management) dar foarte sandboxy(or at least it feels like it). Un heavy euro unde tematica este foarte bine reprezentata. Liked it.

Rising Sun - Jucat doar base game. Nu stiu ce se intapla in jocul asta dar transpir mult mai mul decat la Blood Rage. Comparatia poate nu e ceea mai buna, pt ca sunt jocuri diferite, dar daca as fi nevoit sa il descriu e Blood Rage meets Puerto Rico(I chose an action you do the same - allies do secondary abilities) meets Cry havoc(pt batalii) meets auction games. E o strutocamila care functioneaza - si este la fel ca Blood Rage un hybrid intre un dudes on a map game si un euro, intr-un fel e un 'meta euro'. What do I mean? mai toate variabilele, resursele jucatorilor, etc sunt cunoscute - unde se da batalia adevarata este in meta, ceea ce fac sau au de gand sa faca jucatorii, pe care dintre cele 4 actiuni le vor alege(stii tot timpul cel putin 3, 2 si una din posibilele actiuni in clockwise order ale jucatorilor) - cea ce e imprevizibil sunt jucatorii(to a degree). Un joc bun, dar dupa 2 sesiuni, cred ca prefer Blood Rage. Am inteles ca unele expansions mai adauga un strat de strategie, ramane de vazut.

Vast: The Crystal caverns - Am juca un joc in 3. Knight vs Goblins vs Cave. Wow, nivelul de interactiune e off the chart, si jocul e incredibil de tematic si imersiv. Desi nu am apucat sa il terminam si este un 'rules heavy game' - este fara indoiala jocul lunii pt mine

User avatar
ProfessorChaos
King Meeple
King Meeple
Posts: 1341
Joined: 23 Jul 2011, 23:30
Custom Rank: Miniature Painter
Location: Bucuresti

Re: Best (New Game) of the Month - Mai 2018

Post: # 89986Post ProfessorChaos
05 Jun 2018, 11:54

@BloodSerj: Imi place explicatia de la Rising Sun. Si eu am simtit asemanarea cu Cry Havoc la combat, cu precizarea ca in Rising Sun alegerile le simt mai grele, pentru ca sunt 4 spatii in care poti merge in timpul luptei, si ceea ce platesti se mai duce si la pierzatori - deci minim 5 alegeri de luat in considerare - pentru mine e un mic horror scenario. Ce as mai adauga este ca si in Blood Rage jocul se poarta in meta, dar dupa mai multe partide. Am impresia ca la Rising Sun meta-ul incepe de la primul joc, pe cand la Blood Rage se descopera dupa mai multe partide. Cel putin mie asa mi s-a parut.
Nothing to prove. I play to have fun.

Colecția mea
Wishlist
De încercat/luat prin trade

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”