Jocuri ce nu ajung la vanzari

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
Post Reply
User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Jocuri ce nu ajung la vanzari

Post: # 93090Post 26octombrie
28 Nov 2018, 17:22

Am remarcat, pe parcursul anilor, ca sunt jocuri ce nu prea ajung la vanzari. Se cumpara ce-i pe stoc si gata. Nu mai circula. Asta e o nota foarte buna pentru jocurile respective, inseamna ca sunt atat de faine incat nimeni nu simte "meh, le bag in circulatie". Tot in spiritul reciclarii, am vazut jocuri ce apareau in cate 4-5 topicuri de vanzare, la scurta vreme dupa ce ieseau pe piata. Unele nu-s neaparat rele, doar "too much hyped" cred.
Sunt curioasa daca ati remarcat si voi si ne punctam nitel aici :-)

Din categoria never sold, am retinut Discworld, Deep Sea Adventure, Roll through the ages, Navegador, Targi, ExLibris, Oceanos, Robo Rally, Battleline. Nu spun ca nu exista la vanzare, vreo doua titluri le-am prins chiar eu sh, dar apar rar sau deloc, that's the idea.
Nu m-am referit la jocuri ciudate, care-s rare si s-au vandut 2-3 exemplare in toata tara.

User avatar
mihnea_1309
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 241
Joined: 14 Jan 2017, 10:27

Re: Jocuri ce nu ajung la vanzari

Post: # 93094Post mihnea_1309
28 Nov 2018, 17:43

Par example, eu am vandut Roll through the Ages (sau poate l-am dat la vreun Math trade?), mi s-a parut absolut mediocru.
Cred ca e in principal vorba de nr. de vanzari. Imi imaginez ca Discworld de exemplu nu s-a vandut ca painea calda la retaileri (probabil nici n-au ajuns prea multe copii la vanzare), deci mai putin probabil sa apara pe piata second.

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Jocuri ce nu ajung la vanzari

Post: # 93095Post rabesandratana
28 Nov 2018, 17:46

Da, eu am tot incercat sa prind la bursa Clank sau Trajan, dar nimeni nu e dispus sa le dea, chiar daca se afla in posesia multora de pe aici, asa ca m-am pus frumos pe comandat de acest Black Friday si le-am adaugat pe ambele pe raft, pt ca mi-am dat seama ca trebuie sa fie mult prea bune, de nimeni nu le vinde.
Last edited by rabesandratana on 29 Nov 2018, 11:06, edited 1 time in total.

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Jocuri ce nu ajung la vanzari

Post: # 93098Post Imago
28 Nov 2018, 18:37

rabesandratana wrote:
28 Nov 2018, 17:46
Da, eu am tot incercat sa prind la bursa Clank sau Trajan, dar nimeni nu e dispus sa le dea, chiar daca se afla in posesia multora de pe aici, asa ca m-am pus frumos pe conandat de acest Black Friday si le-am adaugat pe ambele pe raft, pt ca mi-am dat seama ca trebuie sa fie mult prea bune, de nimeni nu le vinde.
Imi pare rau ca atunci cand am avut Trajan... l-am dat dupa 10 partide. E un joc super, unic in colectia mea atunci, si acum probabil.

User avatar
BloodSerj
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 150
Joined: 16 Apr 2015, 22:15
Location: Ludlow, UK

Re: Jocuri ce nu ajung la vanzari

Post: # 93108Post BloodSerj
29 Nov 2018, 06:03

@Luana

Posibil sa nu fi fost multe copii in circulatie to begin with de la retaileri. Eu am o copie de Targi de exemplu dar stiu ca fost out of print destul de multa vreme. Unde mai pui ca e un joc care nu il vad sa parseasca coletia mea prea curand - it's that good :)

DeeDee
King Meeple
King Meeple
Posts: 484
Joined: 07 Dec 2014, 20:51
Location: Cluj-Napoca

Re: Jocuri ce nu ajung la vanzari

Post: # 93111Post DeeDee
29 Nov 2018, 10:23

Pai ce faceti pe topicul asta, imi cresteti lista de to buy? :D

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Jocuri ce nu ajung la vanzari

Post: # 93113Post 26octombrie
29 Nov 2018, 10:42

Pai de la tine m-am si inspirat, parca ai scris la Akward Guests ca astepti sa ajunga o copie pe bursa si ma gandeam ca are profilul asta, de never sell :lol:\\
So, cumva, ti-ai facut-o singura ;-)
Targi eu l-am luat de la cineva care spunea ca-i displace profund (deja il cautam de ceva vreme); dupa ce mi l-a dat am mai stat de vorba si si-a dat seama ca il jucase gresit, el credea ca e necesar omul pus sus, la constructie, de cate ori faci o carte, nu numai cand o faci pe una rezervata, so an enterely different game! Apoi a inceput si el sa-l caute, sa-si recompleteze colectia :D
DeeDee, Targi e unul dintre cele mai bune jocuri de 2 ever, for me.

User avatar
Ailur
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 283
Joined: 05 Oct 2018, 23:09

Re: Jocuri ce nu ajung la vanzari

Post: # 93303Post Ailur
06 Dec 2018, 11:48

26octombrie wrote:
28 Nov 2018, 17:22
Din categoria never sold, am retinut Discworld, Deep Sea Adventure, Roll through the ages, Navegador, Targi, ExLibris, Oceanos, Robo Rally, Battleline.
Cred ca e si vorba de jocuri care au fost out of print sau care nu s-au adus in asa un numar mare de exemplare in Romania. Navegador si Targi au fost out of print fiecare, Discworld e acum, din cate stiu.

Discworld - A.M. e oricum o nisa buna pentru ca apeleaza atat la fani Pratchett, cat si la board gameri in general. Eu, personal, dupa ce l-am jucat o data, l-as lua doar pentru partea de Pratchett - ca sa-l am in colectie si sa-l scot de pe raft o data la 2 ani, nu si pentru mecanicile de joc in sine.

Navegador l-am dat chiar eu acum un an si ceva. E un joc bun, dar cam sec. Iar faptul ca ai aproximativ acelasi set-up in fiecare joc ma cam face sa stramb din nas.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7070
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Jocuri ce nu ajung la vanzari

Post: # 93313Post DanielIndru
06 Dec 2018, 13:11

Ailur wrote:
06 Dec 2018, 11:48

Navegador l-am dat chiar eu acum un an si ceva. E un joc bun, dar cam sec. Iar faptul ca ai aproximativ acelasi set-up in fiecare joc ma cam face sa stramb din nas.
Pai nu ai acelasi setup, ca tiles de explorare se pun aleator.

User avatar
mihnea_1309
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 241
Joined: 14 Jan 2017, 10:27

Re: Jocuri ce nu ajung la vanzari

Post: # 93321Post mihnea_1309
06 Dec 2018, 15:20

Mi-a venit in minte un exemplu: Spirit Island. De vandut, se vinde, ca pe la magazinele unde a aparut e out of stock. Dar pe bursa, de un an si ceva, o singura copie. L-am luat de nou pana la urma (si nu-mi pare rau).

User avatar
Ailur
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 283
Joined: 05 Oct 2018, 23:09

Re: Jocuri ce nu ajung la vanzari

Post: # 93333Post Ailur
07 Dec 2018, 00:58

DanielIndru wrote:
06 Dec 2018, 13:11
Ailur wrote:
06 Dec 2018, 11:48

Navegador l-am dat chiar eu acum un an si ceva. E un joc bun, dar cam sec. Iar faptul ca ai aproximativ acelasi set-up in fiecare joc ma cam face sa stramb din nas.
Pai nu ai acelasi setup, ca tiles de explorare se pun aleator.
De acolo si acel "aproximativ". Ideea e ca tot ai zahar in America de Sud, aur in Africa, etc.

Post Reply

Return to “Discutii generale”