Best new game - Februarie 2019

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
User avatar
ProfessorChaos
King Meeple
King Meeple
Posts: 1339
Joined: 23 Jul 2011, 23:30
Custom Rank: Miniature Painter
Location: Bucuresti

Re: Best new game - Februarie 2019

Post: # 96425Post ProfessorChaos
11 Mar 2019, 14:36

Minel wrote:
11 Mar 2019, 14:05
Jocul e foarte bun si merita in ciuda acestui fapt oricum.

One more thing: jocul e considerat semi-coop. Insa mi s-a parut complet competitiv. Nu vad motivul pt care ai ajuta alt jucator. Am fost toti free for all.
Mie mi se parea ca ne-o trage suficient jocul cat sa nu fie nevoie sa ne-o mai tragem si intre noi. Am vazut si sugestii de strategii de genul joaca frumos pana la final ca sa ai sanse de supravietuire. Daca ajungi pana acolo ai unda verde sa incepi sa faci magarii. De exemplu, daca trebuie sa omori soldatul, clar l-as pastra viu ca e mai apt sa faca curat la alieni. Mai ales daca am un personaj mai fragil...
Nothing to prove. I play to have fun.

Colecția mea
Wishlist
De încercat/luat prin trade

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Best new game - Februarie 2019

Post: # 96428Post Corwin
11 Mar 2019, 14:46

Ugh, nu stiam ca si asta e semi-coop intre good guys. Chiar imi pare rau de asta. De mult tot caut jocuri ca Battlestar Galactica unde sa fie echipe, nu jucatori care joaca impreuna pana la un anumit punct. Si sa fie si relativ complexe. (nu vorbesc de Resistance de exemplu)
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

VladOlaru
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 217
Joined: 16 Sep 2018, 10:00

Re: Best new game - Februarie 2019

Post: # 96431Post VladOlaru
11 Mar 2019, 15:10

De mult tot caut jocuri ca Battlestar Galactica unde sa fie echipe, nu jucatori care joaca impreuna pana la un anumit punct. Si sa fie si relativ complexe
Mi se pare foarte tare daca ai un grup relativ numeros cu care sa poti juca asa ceva. Eu chiar imi doresc de la deception games sa fie cat mai putin complexe(secret hitler, werewolves) pentru ca intr-un numar asa mare il voi juca cel mai probabil cu non-gamers. Ceva ce suna apropiat de ceea ce iti doresti tu pare a fi: https://boardgamegeek.com/boardgame/226 ... outpost-31. Tematic pare super, dar durata de joc si numarul ridicat ma tine la o parte :lol:

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Best new game - Februarie 2019

Post: # 96439Post Corwin
11 Mar 2019, 16:38

Vazusem la un moment dat The Thing, trebuie sa ma documentez mai mult. Pentru BSG problema e tocmai ca nu mai am grup cu care sa-l joc. Dar daca as gasi un joc care sa fie pe echipe, ceva mai scurt si mai simplu de jucat bine (BSG depinde mult de cunoasterea cartilor), dar ceva mai complex decat cele entry level, chiar mi-ar placea. Numai sa nu aud the dreaded "semi-coop"!
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
Minel
King Meeple
King Meeple
Posts: 1223
Joined: 16 Feb 2012, 21:53
Location: Bucuresti

Re: Best new game - Februarie 2019

Post: # 96443Post Minel
11 Mar 2019, 18:40

ProfessorChaos wrote:
11 Mar 2019, 14:36
Mie mi se parea ca ne-o trage suficient jocul cat sa nu fie nevoie sa ne-o mai tragem si intre noi. Am vazut si sugestii de strategii de genul joaca frumos pana la final ca sa ai sanse de supravietuire. Daca ajungi pana acolo ai unda verde sa incepi sa faci magarii. De exemplu, daca trebuie sa omori soldatul, clar l-as pastra viu ca e mai apt sa faca curat la alieni. Mai ales daca am un personaj mai fragil...
Eu trebuia sa ma operez, dar era incendiu in Emergency Room. Nu a venit nimeni sa stinga focul. Toti erau in colturi diferite ale navei. Iar deplasarea prin nava dureaza, ai vazut si tu. Si nu avea nimeni niciun incentive sa vina special pt mine sa stinga focul. :D

Ioana88
Baby Meeple
Baby Meeple
Posts: 18
Joined: 11 Jan 2020, 00:17

Re: Best new game - Februarie 2019

Post: # 105754Post Ioana88
11 Jan 2020, 00:41

Hello. Am si eu o rugaminte. Imi puteti trimite, va rog o poza clara si detaliata pentru intruders board din nemesis? Am cumparat jocul de pe olx si din pacate imi lipseste aceasta piesa si vreau sa o printez. Multumesc frumos !

User avatar
ProfessorChaos
King Meeple
King Meeple
Posts: 1339
Joined: 23 Jul 2011, 23:30
Custom Rank: Miniature Painter
Location: Bucuresti

Re: Best new game - Februarie 2019

Post: # 105766Post ProfessorChaos
11 Jan 2020, 16:54

Ioana88 wrote:
11 Jan 2020, 00:41
Hello. Am si eu o rugaminte. Imi puteti trimite, va rog o poza clara si detaliata pentru intruders board din nemesis? Am cumparat jocul de pe olx si din pacate imi lipseste aceasta piesa si vreau sa o printez. Multumesc frumos !
Eu nu am jocul. Poti sa-i trimiti un mesaj lui VladOlaru. Poate te ajuta el.
Nothing to prove. I play to have fun.

Colecția mea
Wishlist
De încercat/luat prin trade

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”