Jocuri de petrecere

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
Post Reply
DeeDee
King Meeple
King Meeple
Posts: 484
Joined: 07 Dec 2014, 20:51
Location: Cluj-Napoca

Jocuri de petrecere

Post: # 96196Post DeeDee
04 Mar 2019, 16:28

Se vorbeste foarte mult pe forum de jocuri complexe, euro peste euro, cu cat mai euro cu atat mai bine, dar ... din cand in cand ne mai si distram, nu?

Care sunt jocurile voastre preferate simple, de petrecere, cu care va distrati?

Ce scoateti de la naftalina cand aveti 8-10-12-16-20 de invitati care nu activeaza in sfera boardgames?

Macar va plac jocurile de petrecere, sau macar asa, mai simplute, de aerisit creierii?

Cat de des se intampla sa dati un Codenames, un Saboteur, sau un Dixit? Care din ele e favoritul?

User avatar
Miţã
King Meeple
King Meeple
Posts: 2055
Joined: 05 Jan 2013, 10:56
Custom Rank: Zombie Killer
Location: Dr.Tr.Severin

Re: Jocuri de petrecere

Post: # 96197Post Miţã
04 Mar 2019, 16:30

Am jucat Taboo in weekend a fost destul de dragut.

nqq
King Meeple
King Meeple
Posts: 797
Joined: 25 Aug 2013, 17:05
Location: Bucuresti

Re: Jocuri de petrecere

Post: # 96198Post nqq
04 Mar 2019, 16:36

Activity, Avalon, Alias, mafia..

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Jocuri de petrecere

Post: # 96200Post Corwin
04 Mar 2019, 16:52

Dixit l-am jucat pana m-am saturat. Cu grupuri bune cred ca l-as mai juca (posibil sa mi-l si cumpar). Dar parca as vrea si altceva.

Pentru Codenames prefer varianta Pictures, dar si in cazul asta uneori lumea se cam "blocheaza".

Concept mi-a placut foarte mult, desi e mai greu decat pare. E probabil mai bine jucat cu limita de timp pentru ghicit dar fara scor, nimanui nu-i prea pasa de scor la asta sau la Dixit oricum. O persoana incearca sa ilustreze un concept pentru ceilalti folosind niste markere si niste cuburi de culoarea markerelor. A fost si episod de Tabletop (de-al lui Wil Wheaton), puteti vedea acolo cat de fain e.

Am mai jucat Compatibility, care merge cel mai bine cu numar par (este o regula si pentru impar, dar nu-i fain), in care trebuie sa ghicesti ce carti va selecta partenerul pe o anumita tema, si in ce ordine. Problema e ca exista un singur set de carti, si probabil de la un moment dat devine plictisitor. Inca nu l-am jucat intr-atat incat sa ma plictisesc de el. :)

Unul care nu e chiar party game, dar care a mers foarte bine la targul de la Tg Mures cand am fost acolo e Ricochet Robots. Fara scor, fara nimic, pur si simplu incerci sa gasesti solutia la fiecare puzzle pe rand. E brain burner bun, si cand gaseste cineva o solutie la o problema ce pare "imposibila" e absolut genial. :D

Liar's Dice a fost tot timpul un clasic la intalnirile regionale si nationale. Nu e mare lucru de capul lui, dar e distractiv cu grupul potrivit si la ora potrivita.

Resistance nu m-a incantat, Mafia/Werewolf si mai putin de-atat. Nici Saboteur nu mi se pare extraordinar, mai ales cu extensia care duce la multe situatii dezechilibrate.
Am auzit lucruri bune despre Bang! The Dice Game, dar din pacate am jucat doar Bang! pana acum.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Jocuri de petrecere

Post: # 96213Post 26octombrie
04 Mar 2019, 21:55

Yummi! Eu m-am dotat serios in directia asta, de cand cu bookclubs si excursii cu colegii fiica-mi. Au prins tare bine si cu prietenii nostri, multi se tem de board games, zau daca stiu de ce!

So, intai trebuie sa mentionez marea mea iubire, Ricochet Robots, ma bucur ca l-a apreciat si Corwin ;-) E in primele trei jocuri de luat pe insula :D

Concept e foarte misto si el, odata pus pe masa greu il mai strangem, singura problema ar fi ca e nevoie de cateva minute de adaptare, sa se prinda lumea ce semnifica simbolurile, iar faptul ca foaia cu explicatii le are printate in alta ordine decat pe tabla de joc (DE CE?!) nu ajuta.

Un huge hit a fost Imagine; l-am luat instant si, cand l-am deschis, mi-a venit sa plang, ce-i cu tampenia asta, un deck de carti transparente la aproape 100 lei?! Dupa ce l-am jucat trei ore si ne-am distrat cum n-am mai facut-o de mult, am inteles ca merita toti banii, iese mai des decat Concept pentru ca e extrem de facil si fun.

Muse e alt joc de nota 10. Ai un teanc Dixit-type (poti juca si cu Dixit, lejer) si un teanc mai mic de reguli. Primesti sase carti dixit si doua reguli. Alegi cea mai proasta combinatie posibila, o carte dixit si o regula cat mai grea pentru ea, i le arati celui care trebuie sa se faca inteles de catre ceilalti si ii dai si restul de cinci carti dixit. le amesteca pe toate sase si le pune pe masa, apoi incearca sa isi faca cunoscuta cartea, folosind regula. Cateva exemple de reguli: sa fredonezi ceva, sa gesticulezi, sa spui o chestie geografica reala, sa spui un titlu de carte, sa spui un cuvant din fix sapte litere si tot asa... e un teanc intreg de reguli. It's a blast and it's pretty cheap.

Telestration merge absolut peste tot cu noi, avem o punga pentru cele 12 carnetele, 12 markere si 12 carpe de sters. N-am jucat niciodata cu un cuvant (am incercat si a fost extremely easy and boring, ne-am oprit dupa 5 minute). Intotdeauna folosim o propozitie intreaga. Fiecare scrie o propozitie pe prima pagina, de exemplu: Primavara ma intristeaza. Ii da carnetelul urmatorului (color coded toate) si primeste din cealalta parte. Ce primesti scris trebuie sa desenezi, cum poti tu mai bine si mai repede (cu cat desenezi mai prost, cu atat mai bine!), ce primesti desen trebuie sa scrii ce-ntelegi tu din el. Se recomanda numar impar de jucatori, ca ceea ce ajunge inapoi la tine pe propriul carnet sa fie tot scris. Se recomanda mers in grup la baie inainte de joaca, au fost accidente grave din cauza rasului...

Railroad Ink merge in multi si repede, iar cu doua cutii ai de 12 oameni; e mai brainy, dar celor carora le place Ricochet o sa le placa si Railroad Ink, un roll&write scurt si intens.

Black stories sunt deja clasice, toata lumea stie de ele. Recomand in engleza, cele in romana au o traducere atroce, unele devin neinteligibile.

Am luat de curand Codenames Harry Potter, noua ne place la nebunie, waay over the Pictures and the original one. Daar, nu merge decat cu potterheads, altfel e aiurea si nu-ntelegi nimic.

Tot pentru petreceri, mare succes are Klask, e un joc de dexteritate nordic, se joaca in 2, insa noi tot schimbam partenerii de la masa si toata lumea vrea sa-l joace, dureaza sub 5 minute sa ajunga primul la 6 puncte. L-am vazut si pe elefant, la un pret absolut fabulos, l-as mai fi luat o data ;-)
Cam astea-mi vin in minte, daca mai e ceva revin. Hope it helps :-)

Edit: Cum am putut uita de Kakerlaken Poker. Merge mult mai bine cu adultii decat cu copiii si si mai bine cu alcool.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Jocuri de petrecere

Post: # 96217Post Corwin
04 Mar 2019, 23:29

26octombrie wrote:
04 Mar 2019, 21:55
So, intai trebuie sa mentionez marea mea iubire, Ricochet Robots, ma bucur ca l-a apreciat si Corwin ;-) E in primele trei jocuri de luat pe insula :D
Da, Ricochet Robots l-am jucat prima data acum foarte multa vreme, si tot timpul mi-a placut.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

andreipaul82
Teen Meeple
Teen Meeple
Posts: 52
Joined: 18 Oct 2018, 08:43

Re: Jocuri de petrecere

Post: # 96228Post andreipaul82
05 Mar 2019, 12:08

Hai sa va povestesc cum de la "party games" am ajuns pasionat de boardgames.

Fosta firma organiza periodic o zi de boardgames cu bere & popcorn (mai mult ca socializare, ne strangeam cam de 2 mese de 6-8).
Se juca preponderent Activity/Dixit (si cei mai "pro" se incumetau la Catan :)).
Dupa 2-3 sesiuni s-a ajuns la o oarecare monotonie. So... inceput sa cautam jocuri noi.
Primul care l-am cumparat pentru ca mi-a sunat interesant, Codenames (nu era nici scump, am zis what the hell, sa incercam). A fost o mare surpriza: au iesit niste sesiuni de joc memorabile (e foarte funny sa vezi ce analogii pot face niste IT geeks :)).

Same place, different story: cand se mergea in team-building, pe autocar se juca ... Mafia. Pe mine nu m-a atras niciodata, din varii motive.
Anul urmator, fix inainte de a pleca in teambuilding, cautand alternative la ce sa jucam pe autocar, am dat peste Secret Hitler. Dat fuga la un CopyPrint, printat varianta PnP (nici nu cred ca ajunsese pe la noi versiunea de cumparat). Am ajuns cu foile printate fix inainte sa se plece, asa ca le-am taiat cu un coleg cu ghilotina de hartie in autocar, in mers ( nu va mai zic ca nu erau 2 carti cu legi la fel taiate :) ) A fost un week-end in care s-a jucat secret hitler cam in fiecare seara cate 5-6 ore minim si a prins fantastic de bine (a contat ca s-au schimbat si multi jucatori intre ei). Si acum, de fiecare data cand ne strangem la boardgames, pe final se lasa cu un Secret Hitler :). Culmea e ca, desi am luat recent si Resistance Avalon, tot Secret Hitler vor sa joace.

De la astea 2 jocuri a inceput pasiunea mea pentru boardgames (care acum contine si titluri mai grele ca Scythe, TM, BloodRage, etc).

La party games, au mai poposit in colectia mea:

Decrypto - foarte, foarte bun si foarte indragit de cam toata lumea (daca ti-a placut Codenames, asta e obligatoriu sa il joci) e cerut mai mereu cand ne vedem la seara de boardgames, cred ca poate fi jucat si cu copii (daca stiu un pic de engleza)
Deception: Murder in Hong-Kong - personal mi se pare cam cel mai bun joc de party/social deduction, insa nu a prins asa de bine in grupul meu (il joc cam cu acelasi core de 3-4 oameni carora in continuare le place mult Secret Hitler), poate si din cauza ca in 10+ e greu sa vezi cartonasele tuturor
Werewords - combinatie intre social deduction si ghicit cuvinte, are un app companion care are rol de "povestitor", e destul de interesant, noi il jucam cu o limita de timp mai relaxata, sa nu stresam primaru'
GoodCritters - luat recent, un joc de negociere, esti sef si imparti la fiecare runda prada, imparteala se voteaza, amenintari, etc. la jucat in maximul de 8 si a fost destul de fun, desi 2-3 din jucatori erau novici in boardgames si social gaming :)

User avatar
iuli212
King Meeple
King Meeple
Posts: 566
Joined: 13 Oct 2013, 20:43
Custom Rank: Dr. Meeple
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Jocuri de petrecere

Post: # 96253Post iuli212
06 Mar 2019, 09:56

Activity - de obicei cu cei mai non-gamers, bun la aceste ocazii
Alias - frate cu cel sus mentionat
Codenames - Imagini! Mi-a placut mai mult ca originalul, mi se pare mai distractiv si usor.
Citadels - batranul Citadels a dus greul mult timp si este in continuare printre favorite. Am mers pe caracterele clasice, ar trebui amestecate si celelalte pentru diversitate.
Cortex - nu are numarul de jucatori mare, dar e fun.
Ice cool - merge din cand in cand, mai bine in mai multi cu Ice Cool 2
Imagine - iti pune imaginatia la incercare. Fun.
Liar's Dice
Tortuga 1667 - a prins in grup, imi place in 5+.
Jungle Speed - din vremurile de mult apuse.
Telestrations - un telefonul fara fir, dar cu desene.

Cam acestea ar fi la prima vedere. :)

User avatar
ProfessorChaos
King Meeple
King Meeple
Posts: 1342
Joined: 23 Jul 2011, 23:30
Custom Rank: Miniature Painter
Location: Bucuresti

Re: Jocuri de petrecere

Post: # 96257Post ProfessorChaos
06 Mar 2019, 10:27

+1 la Codename Pictures. Inca ma mai surprinde cat de bine prinde la public, si pentru un joc de petrecere ma tine si pe mine prins.
Nothing to prove. I play to have fun.

Colecția mea
Wishlist
De încercat/luat prin trade

Post Reply

Return to “Discutii generale”