Best new game - Aprilie 2019

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Best new game - Aprilie 2019

Post: # 98526Post VickdaReaper
03 May 2019, 08:30

Corwin wrote:
02 May 2019, 23:36
VZQ wrote:
01 May 2019, 22:07
51ST STATE (MASTER SET)
Un tableau/engine builder al dreq de bun! Ar fi fost cu siguranta jocul lunii, daca nu se "parfuma" intreaga familie la greu luna asta :) Eis!
Candva vreau sa-l incerc si pe asta. Oare ai jucat si Imperial Settlers? Ca din cate am inteles sunt foarte similare.
Le-am jucat eu pe ambele. Ideea de joc este similară, doar implementarea este puțin diferită.

Similarități - ai cărți care pot fi folosite în trei feluri, deși cel mai adesea, o să vrei să le construiești în tablou. Jocurile au o escaladare a numărului și oportunităților de a acționa - la început sunt puține, la sfârșit mai multe -, iar acțiunile sunt similare - produci bunuri sau oameni la clădiri, faci schimburi, mergi în raiduri pe la clădirile adversarilor, transformi bunurile în puncte de victorie.

Diferențe - ca să rezum simplu, IS are pachete de cărți separate pentru fiecare facțiune, 51st nu. Iar din acest motiv, mi se pare că facțiunile din IS sunt mai bine creionate și necesită o mai bună cunoaștere a particularității lor de joc și a cărților din pachetul de facțiune, pe când la 51st încerci să te descurci în mediul post-apocaliptic mai bine decât adversarii, folosind micile tale particularități. Și o altă mică diferență pe care am sesizat-o, fără să fie implicită, este că în 51st parcă faci mai multe raiduri decât în IS.

Și uite așa mi-ați făcut poftă să joc vreunul dintre jocuri...
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Best new game - Aprilie 2019

Post: # 98527Post VZQ
03 May 2019, 08:49

VickdaReaper wrote:
03 May 2019, 08:30
Și o altă mică diferență pe care am sesizat-o, fără să fie implicită, este că în 51st parcă faci mai multe raiduri decât în IS.
Jocul te indeamna, dar nu te obliga; intrucat a mea face spume de cate ori atac o locatie, preferam sa jucam "la puncte" ;) Ceea ce inseamna implicit ca jucam doar cu "Winter" (am bagat prima data "The New Era" - mare greseala! Atunci am invatat ca parca nu-mi place sa dorm pe pres, heh).

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”