Aeon's End?

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
Post Reply
User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2065
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Aeon's End?

Post: # 99040Post adelindumitru
20 May 2019, 11:53

Sunt în căutare de un joc cooperativ. Aș vrea ceva mai cooperativ decât Marvel Legendary, mai puțin time-consuming decât Eldritch Horror și mai simplu decât Lord of the Rings the Card Game. Până acum, Aeon's End pare că bifează aceste căsuțe, dar problema e că nu prea știu ce versiune să aleg. Jocul de bază, War Eternal, sau varianta Legacy? Nu știu câți fani există pe acest forum, nu l-am văzut foarte des menționat...

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Aeon's End?

Post: # 99055Post Imago
20 May 2019, 13:26

War Eternal e super. Daca te atrag jocurile Legacy, presupun ca o sa ai o experienta cel putin buna cu varianta Legacy. Daca vrei mai multi Nemesis si o baza mare de vraji, magi si Nemesis, War Eternal + una, doua extensii is the way to go.
Am inteles ca varianta Legacy e destul de lejera ca provocare, pe cand unii Nemesis din War Eternal si extensii sunt duri de tot, si e o adevarata placere sa-i invingi... a sasea oara cand joci impotriva lor (Thrice Dead Prophet, desi recunosc ca jucam gresit, si cand am inteles ca pot continua jocul daca un mag devine exhausted, l-am batut din prima).
War Eternal este unul din cele mai bune jocuri solo de deck building. Go for it.

User avatar
mihnea_1309
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 241
Joined: 14 Jan 2017, 10:27

Re: Aeon's End?

Post: # 99056Post mihnea_1309
20 May 2019, 14:05

War Eternal e mai complex si mai dificil decat Aeon's End original. Eu cred ca isi au locul ambele in colectie, apoi poti sa te uiti la extensiile mici.

Principalul plus al WE: puterile magicienilor sunt mai interesante si cooperarea e mai puternica.
Principalul minus al WE: cartile care activeaza Nemesis sunt mult mai putin originale decat in AE original - o mare parte sunt Unleash (efect diferit in functie de Nemesis) + ceva minor pe langa. In AE original sunt tot felul de efecte diverse.

Legacy e interesant, nu l-am terminat inca dar deocamdata ne place. E intr-adevar relativ simplu de batut daca esti deja familiarizat cu mecanismul de joc. E o introducere buna in sistem, insa daca joci AE sau WE inainte primele capitole din Legacy sunt plictisitoare, e ca un tutorial la un joc pe care il stii deja. Problema cu Legacy e ca, desi o parte din continut se poate re-juca dupa ce termini campania, nu e suficient ca sa ai variabilitate.

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Aeon's End?

Post: # 99064Post Haddeo
20 May 2019, 15:08

Poți sa te uiți și la Sentinels of the multiverse. Mi se pare ca partea de cooperare funcționează foarte bine și se pot plănui combouri sau timeinguri interesante in echipa sau solo.
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2065
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Aeon's End?

Post: # 99138Post adelindumitru
22 May 2019, 09:49

Mersi tuturor, am luat War Eternal, ultima bucata.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2065
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Aeon's End?

Post: # 99143Post adelindumitru
22 May 2019, 11:13

O mică întrebare, văd că pe cutie apare 2016 ca anul lansării, deși pe BGG pare că a fost lansat în 2017. Știe cineva de ce?

Post Reply

Return to “Discutii generale”