Jocuri inutile

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
Post Reply
User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Jocuri inutile

Post: # 101326Post adelindumitru
12 Aug 2019, 13:29

Subiectul de față mi-a venit citind mai multe despre Bruxelles 1897, o implementare a Bruxelles 1893 care este de fapt Bruxelles 1893 the card game. Citind reacțiile de pe BGG, nimeni nu pare încântat de existența acestui joc, ceea ce m-a făcut să mă întreb de ce designer-ul / producătorii au simțit nevoia să lanseze un astfel de joc. Mai știți astfel de exemple? Ce părere aveți, există jocuri care să poată fi clasificate în mod obiectiv ca inutile sau e doar o chestiuni de gusturi?

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7065
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Jocuri inutile

Post: # 101327Post DanielIndru
12 Aug 2019, 13:43

Singurele jocuri "inutile" sunt - poate - cele pe care nu le joaca nimeni.
Desi, chiar si aici exista o utilitate dpdv al procesului creativ, se poate spune ca au avut utilitate pentru designer.

Altfel, cred ca e vorba de aprecieri subiective, de multe ori in necunostinta de cauza.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Jocuri inutile

Post: # 101329Post 26octombrie
12 Aug 2019, 13:47

Asa o fi, cum zice Daniel, dar ca impresie, mie mi se pare inutil un joc ce face ceva sensibil mai putin bine decat originalul;
hence, IMHO, 85% din isteria cu "the card game" si "the dice game" mi se pare absolut inutila.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7065
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Jocuri inutile

Post: # 101330Post DanielIndru
12 Aug 2019, 14:07

26octombrie wrote:
12 Aug 2019, 13:47
Asa o fi, cum zice Daniel, dar ca impresie, mie mi se pare inutil un joc ce face ceva sensibil mai putin bine decat originalul;
Din perspectiva celui care a jucat si originalul, se poate vorbi de mai bine sau mai rau. Sau nu neaparat, ci de "diferit".
Dar cel care nu a fost expus la prima iteratie, n-are termen de comparatie.
Si nici nu cred ca e necesara acea expunere.
De obicei, jocul de zaruri si jocul de carti au alt public tinta.

Plus ca aprecierea "mai putin bine" e subiectiva.
Vanzarile sunt cele care decid succesul unui joc, nu parerea unor oameni.
Poate ati auzit de Monopoly. :)


Pentru mine, de exemplu, toate jocurile care au fost numarul 1 BGG in ultimii 10 ani sunt inutile.
Cu sau fara ele, viata mea ludica e aceeasi. N-o sa le cumpar, nu am intentia sa le joc.
Dar e o apreciere subiectiva, si nici nu cred ca e interesat cineva de ce cred eu despre Twilight Struggle, Pandemic Legacy sau Gloomhaven.
N-ar trebui.

User avatar
Teddy
King Meeple
King Meeple
Posts: 1382
Joined: 09 Dec 2010, 02:30
Location: Bucuresti

Re: Jocuri inutile

Post: # 101332Post Teddy
12 Aug 2019, 14:48

Aceasta tema mi se pare foarte subiectiva.
Pentru mine, jocurile inutile sunt cele pe care le am in biblioteca de 2-3 ani si nu le-am jucat nici macar o singura data. Mai bine stateam cu banii in buzunar.

Adrian
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 90
Joined: 21 May 2019, 19:28

Re: Jocuri inutile

Post: # 101334Post Adrian
12 Aug 2019, 15:14

Se poate si mai rau decat jocurile care stau cu anii pe rafturi si aduna praf... cele care te... indispun... ca sa nu folosesc un termen mai obscen dar si mai sugestiv.

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1300
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Jocuri inutile

Post: # 101336Post rabesandratana
12 Aug 2019, 15:34

Eu nu am o problema cu jocurile ci cu extensiile. Alea mi se pare in general inutile. Cu mici exceptii unde chiar e nevoie pentru prelungirea rejucabilitatii (Dixit e un exemplu care imi vine acum in minte) la restul nu vad de ce as cumpara asa ceva. Si ma refer in special la euro mid-heavy unde oricum avem vreo 200 componente in cutie si o gramada de reguli si durata de joc de vreo 2 poate 2 ore jumate. De ce sa mai imi bat capul cu o extesie, care mai costa inca vreo 60-70 la suta din pretul jocului de baza, ocupa spatiu, iar jocul de baza oricum apuc sa in joc de 2 poate 3 ori pe an, din lipsa de timp si din cauza ca raftul gafaie de jocuri nejucate.

Stiu ca multi o sa spuna: 1."Pai da, dar jocul X e bun doar daca adaugi extensia" A, da? Atunci clar jocul ala nu are ce cauta la mine in colectie pt ca fie e un design prost realizat inca din start, fie intentionat a fost facut cu ceva lacune, astfel incat la o luna distanta producatorul sa scoata asa zisa "mare extensie salvatoare" care e un "fix" al jocului. Sa fie sanatosi cu jocul lor si politica lor de vanzare. Eu nu intru in hora asta.

2. "Pai da, dar extensia Z vine cu inca 50 de tiles si 40 de carti care adauga inca 3 strategii diferite prin care poti face puncte si ai alte cai spre victorie!" Ok, nici pe asta n-o inghit, pentru ca un euro trebuie sa il joci de cel putin 10 ori ca sa apuci sa ii vezi toate dedesubturile si strategiile prin care poti castiga. Iar cum majoritatea avem prea multe jocuri, o sa apucam sa punem pe masa acel joc de baza doar de vreo 2-3 hai 4 ori in acel an, dupa care o sa il mai joc poate la anu`, moment in care sigur am uitat multe reguli, poate chiar intreg jocul, cum se joaca, nu mai vorbesc de strategii si alte giumbuslucuri.
Asa ca te apuci din nou sa citesti regulamente, sa reinveti practic acel joc si in niciun caz nu am nevoie in acel moment sa adaug vreo extensie care sa imi ingreuneze si mai mult procesul de readucere aminte.

Dar stiu ca sunt in minoritate, pentru ca vad extensii peste extensii prin colectiile tuturor de pe aici. Poate voi chiar aveti timp de ele, sau ziua e mai lunga pentru voi. Eu ma multumesc cu jocul de baza si ma bucur de el. Am extensii primite tot de aici de pe forum de cand am luat jocuri de baza, dar nu am apucat sa ma ating de vreuna.

Mersi Adelin pt subiect, asa mi s-a aprins si mie beculetul si o sa pun la vanzare toate extensiile care stau degeaba pe raft, ca sigur devoratorii acestora, or sa le vrea.

User avatar
ProfessorChaos
King Meeple
King Meeple
Posts: 1339
Joined: 23 Jul 2011, 23:30
Custom Rank: Miniature Painter
Location: Bucuresti

Re: Jocuri inutile

Post: # 101339Post ProfessorChaos
12 Aug 2019, 16:34

Mie imi vine in minte un singur lucru legat de topicul asta: de ce e nevoie de atatea Zombicide-uri pe lumea asta?
Nothing to prove. I play to have fun.

Colecția mea
Wishlist
De încercat/luat prin trade

Post Reply

Return to “Discutii generale”