Ce garantie iti ofera pretul unui joc?

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
Post Reply
User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Ce garantie iti ofera pretul unui joc?

Post: # 102993Post rabesandratana
03 Oct 2019, 16:08

Preturile acestui fenomen numit board games, cresc de la an la an, de multe ori poate nejustificat. Si da, faptul ca platesti 900 lei pe un joc ce vine cu 100 figurine, poate sa explice de ce ai dat atat pe el, dar oare poate sa iti garanteze si ca e mult mai bun decat jocul ala de 160 lei pe care l-ai luat luna trecuta si care ti-a placut foarte mult?

Preturile inteleg ca e normal sa fie in crestere, pentru ca si materia prima, plata catre artisti, etc sunt in crestere dar multe dintre ele nu se justifica. Cred ca domeniul de board games e printre singurele in care faptul ca platesti de 10 ori mai mult pe un produs, nu iti aduce nicio garantie ca o sa fie bun precum te-ai astepta. Daca te duci sa cumperi un pulover de 20 lei, sigur o sa fie o porcarie plina de atze atarnand si probleme de fabricare, cusaturi si croiala proasta fata de un pulover pe care o sa dai 200 lei si de care o sa fii multumit.

Aici, daca dai 400-900 lei pe un joc, si nu ma refer neaparat la cele cu miniaturi si apoi cumperi cateva la 150 lei, sunt extrem de mari sansele ca cele mai ieftine sa fie mult mai bune si sa iti aduca mai multa satisfactie. Aici cu conditia sa iei jocuri din aceeasi categorie. Adica nu te duci sa iei war games de 700 lei, cand tu nu ai nicio treaba cu ele si te plangi ca un euro de 150 lei e mult mai bun. Exista destul jocuri euro care costa fabulos de mult.
De multe ori cand m-am intalnit cu oameni de pe forum, am avut si discutia asta si in mai multe cazuri am auzit ca se plangeau de acest "fenomen". Platesc mult pe un joc mediocru. Apoi iau unu pana in 200 lei si este extrem de bun.

Si poate ca nu e cel mai bun exemplu cel cu puloverul, ca ala e ceva palpabil. Aici vorbesc mai mult de satisfactia pe care ti-o da acel joc, dupa ce il joci, pe care ai platit o caruta de bani si vezi ca nu e prea bun. Poate ca mai bun ar fi un exemplu cu ceva servicii. Daca platesti 100 lei unui zugrav, e posibil sa iti faca o treaba de mantuiala. Pe cand daca iei altul caruia ii dai 1000 lei, cel mai probabil rezultatul o sa te satisfaca si o sa iti placa felul cum arata sufrageria ta. E, la board games, experienta oferita nu se poate traduce in sume de bani. Mai exista oare domenii unde faptul ca platesti de 10 ori mai mult nu iti poate garanta satisfactia si uneori e mai bun produsul mult mai ieftin? Mie nu imi vine acum unul in minte. :?

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ce garantie iti ofera pretul unui joc?

Post: # 102996Post VickdaReaper
03 Oct 2019, 16:27

Eu sunt de părere că toată chestia este relativă. Dacă îți place cu adevărat un joc, nu va conta cât ai dat pe el. Iar dacă nu îți place un joc, nu te va încălzi cu nimic că ai dat 150 de lei pe el. Sau 50 de lei.

La fel și cu puloverele, și cu zugravii.
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7070
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Ce garantie iti ofera pretul unui joc?

Post: # 102997Post DanielIndru
03 Oct 2019, 16:28

De ce vrei garantii? Nu e nicio garantie. Si de cand pretul unui produs "garanteaza" orice?
Uita-te la pretul telefoanelor mobile, al meniurilor din restaurante, al hainelor din magazin, al serviciilor de tot felul.
Toate au crescut foarte mult si pentru majoritatea justificarea e simpla: oamenii sunt dispusi sa plateasca pretul cerut.
Multe dintre ele sunt produse de lux, fara de care se poate trai fara probleme.
Platind acel pret, oamenii confirma "suspiciunea" producatorului: exista cerere.

Si trend-ul nu va fi niciodata in jos decat noi vom refuza tot mai des sa platim preturile mari.
Ori... inca n-o facem.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Ce garantie iti ofera pretul unui joc?

Post: # 102999Post Corwin
03 Oct 2019, 16:37

Sincer, intre preturile mai mici pe Kickstarter decat in retail, reducerile cand luam mai multe jocuri deodata, faptul ca le pot si revinde undeva intre 50-75% din pret cand ma plictisesc de ele sau daca nu-mi plac, cred ca boardgame-urile sunt chiar ieftine. Mi se pare mai degraba ca imbunatatirile componentelor si artei au fost mai mari proportional ca maririle de pret din ultimul timp. Si da, eu ma cam axez pe euros, si de multe ori facand skip la extra-Kickstarter stuff, si imi limitez serios colectia din cauza ca efectiv nu as avea timp destul de joaca daca as cumpara mai multe jocuri.

Si cred ca e cam treaba fiecaruia sa decida daca vrea sa dea 2-300 lei in plus pentru monede metalice, miniatura oversized care sta in cutie, tabla 4D ;) , si alte brizbrizuri. Cateodata cand Kickstarterul (care e cam marele vinovat aici) nu-ti ofera decat optiunea "overpriced" ma multumesc sa zic pas la jocul respectiv. Poate ratez un joc bun din cauza pretului, dar la cate apar *garantat* ratez o gramada de jocuri care mi-ar placea din diverse motive. Ce e unul in plus sau in minus? Nu duc lipsa de jocuri pe care sa le joc.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Ce garantie iti ofera pretul unui joc?

Post: # 103001Post rabesandratana
03 Oct 2019, 16:50

Eu sunt curios de un alt lucru, asa ca o mica statistica. Sigur multi dintre voi ati dat peste 400-500 lei pe un joc, poate chiar peste 1000 lei (ceea ce eu nu cred ca o sa fac vreodata. Mi-am impus o limita de maximum 250, hai 300 daca e ceva senzational care intra in top 100 bgg si vorbeste lumea de el non-stop). Cate dintre jocurile astea pe care ati dar voi 400-1000 lei au ajuns in topul vostru personal in top 10? Si nu fortat, doar pentru a justifica pretul imens, hai sa ma "fortez" sa il joc mult ca poate imi place din ce in ce mai mult. Si acum comparati cu jocuri la niste preturi standard 100-200 lei si cate dintre ele se afla in top 10 personal?
Stiu ca daca o sa raspunda un user care adora ameritrash-urile si uraste jocurile euro, raspunsul o sa fie 100% no regret si ca toate sunt in top 10. Eu ma refer aici la jucatorii un pic "nehotarati" care diversifica si care cumpara si mere si pere si icre negre, pentru ca vor sa incerce cam din toate.

Castles of Burgundy e cam 100 lei sigilat (al` vechi galbejit) daca ai rabdare sa il vanezi si e un joc mega apreciat, probabil top 10 pentru multi dintre voi. Apoi iei un joc euro la 600 lei cu componente de calitate (asta e clar la acest pret) dar dupa 2 partide vezi ca e bunicel dar parca tot ai da oricand o tura cu Castles of Burgundy, Great Western Trail sau alte jocuri d-asta la aproximativ 100 lei bucata in dauna aluia scump.

Eu am dat de vreo 2 sau 3 ori peste 250 lei per joc si de fiecare data, pe langa calitatea componentelor, nu am regasit un joc foarte bun. Ambele zac pe raft si probabil ca o sa le mai joc peste 3 ani sau o sa le vand in cele din urma. Stiu ca unii o sa "rada" de suma asta "asa zis mare", peste 250 lei, care pare a fi maruntis fata de jocurile alea de 200-300 euro, dar pana la urma toti traim in Romania si cred ca daca treci deja de 200 lei pentru o cutie plina cu carton, nu e chiar cel mai recomandat lucru, mai ales daca mai ai vreo alte 100-200 cutii de genu` care stau pe rafturile din sufragerie.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Ce garantie iti ofera pretul unui joc?

Post: # 103002Post Corwin
03 Oct 2019, 16:59

Daca vorbim doar de jocuri, fara sa adaugam extensii sau organizere, sau sleeves, sau...

Am un joc peste 400 lei: A Feast for Odin. La cat carton a mancat jocul ala, n-am ce comenta. Si-mi propun sa-l uzez bine, deci valoarea / play va fi foarte buna.

De 300+ am 7:

Black Angel
Brass: Birmingham
Brass: Lancashire
Gaia Project
Mechs vs Minions
Pandemic Legacy: Season 2
Ticket to Ride: 10th Anniversary

Brass-urile sunt deluxe edition, cu poker chips, Mechs vs Minions e foarte ieftin pentru ce contine, TTR e varianta aniversara/deluxe. Totally worth it. Gaia Project e mare si cu componente multe, nu ma plang deloc de pret, Black Angel e posibil sa ma plang pentru ca nu-mi place atat de mult gameplay-ul, dar arta si componentele sunt de nota 10. Iar PL:S2 nu prea comentez ca inca nu l-am deschis pe tot sa-l joc, dar avand in vedere cat de mult am jucat PL:S1, si asta e ieftin / play.

Recent in schimb am dat skip la Cloudspire care pe langa ca e un stil de joc cu care nu sunt familiar (boardgame MOBA), e si exagerat de scump. Recunosc ca as fi in stare sa mi-l cumpar din cauza ca-mi place foarte mult League of Legends, dar sunt sanse bune sa trebuiasca sa-l revand, si atunci?! Da, asta ar fi un moft. Cu restul jocurilor sunt perfect multumit de raportul calitate+cantitate/pret.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
Miţã
King Meeple
King Meeple
Posts: 2055
Joined: 05 Jan 2013, 10:56
Custom Rank: Zombie Killer
Location: Dr.Tr.Severin

Re: Ce garantie iti ofera pretul unui joc?

Post: # 103003Post Miţã
03 Oct 2019, 17:01

rabesandratana wrote:
03 Oct 2019, 16:50
Mi-am impus o limita de maximum 250, hai 300 daca e ceva senzational care intra in top 100 bgg si vorbeste lumea de el non-stop).
Parca acum un an limita era 150 - 200 daca este top 100 si vorbeste lumea despre el. Se pare ca si tu ai marit plafonul, de ce sa nu creasca si pretul jocurilor cu 15-25% de platit tot o sa platim. Cand intram in acest hobby nu e nimeni sa iti spuna ca exista asa zisul FOMO (fear of missing out) care de cele mai multe ori ne loveste si dependenta iti ia mintile si cheltuii fara sa vrei. Pe asta se bazeaza producatorul, comunitati gigant pe retelele de socializare, adictie si FOMO. Si mereu o sa platim.

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Ce garantie iti ofera pretul unui joc?

Post: # 103004Post rabesandratana
03 Oct 2019, 17:08

Da, recunosc ca am marit putin limita, fata de anu trecut. Ce sa fac, daca am vrut Newton sau Wildlands!? Si cred ca mai am ceva la aproximativ 300. Clans of Caledonia. Si am avut Porta Nigra, care era cam 250.
Porta Nigra asa si asa mi s-a parut, iar Wildlands e oarecum fun, asa de nota 8 maximum si arata foarte bine, calitate mare la componente. Dar cine stie cand o sa il mai joc. Am si eu un ameritrash. Ultimele 2 imi aduc ceva regrete ca am dat acele sume pe ele. Nu intra nici macar in top 50 personal.
Last edited by rabesandratana on 03 Oct 2019, 17:09, edited 1 time in total.

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: Ce garantie iti ofera pretul unui joc?

Post: # 103005Post danielM
03 Oct 2019, 17:09

Atâta timp cât există oameni dispuși să plătească acel preț, nu vad unde e problema; se presupune că înainte de a cumpăra sau a face pledge pentru un joc, te documentezi puțin. In orice caz, faptul că atâtea proiecte KS cu prețuri exorbitante își ating și depășesc cu unul ,doua sau chiar trei zerouri suma inițială, înseamnă că lumea asta vrea..
Cred că ai putea compara bgames și cu mașinile: cu 15k€ îți poți lua o mașină buna de care sa fii foarte mulțumit și cu care sa nu ai probleme; faptul că tu îți iei o mașină cu 60k € nu îți garantează că nu vei avea probleme cu ea sau că îți va aduce la pachet o satisfacție nemaipomenită.

LE: referitor la a doua postare a ta, Twilight Imperium IV m-a costat undeva la 600 lei, nu mai știu exact și merită toți banii; dacă reușesc să joc o partida de TI4 la 3-6 luni (și am cam reușit), experienta respectiva e f satisfăcătoare
Last edited by danielM on 03 Oct 2019, 17:15, edited 2 times in total.

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Ce garantie iti ofera pretul unui joc?

Post: # 103006Post rabesandratana
03 Oct 2019, 17:13

danielM wrote:
03 Oct 2019, 17:09
Atâta timp cât există oameni dispuși să plătească acel preț, nu vad unde e problema; se presupune că înainte de a cumpăra sau a face pledge pentru un joc, te documentezi puțin. In orice caz, faptul că atâtea proiecte KS cu prețuri exorbitante își ating și depășesc cu unul ,doua sau chiar trei zerouri suma inițială, înseamnă că lumea asta vrea..
Cred că ai putea compara bgames și cu mașinile: cu 15k€ îți poți lua o mașină buna de care sa fii foarte mulțumit și cu care sa nu ai probleme; faptul că tu îți iei o mașină cu 60k € nu îți garantează că nu vei avea probleme cu ea sau că îți va aduce la pachet o satisfacție nemaipomenită.
Da, uite ca aici cu masinile ai dreptate. Poti lua un Renault la 10-12 mii euro, care sa fie bun si sa nu iti faca probleme si sa te duca in vacante bine-mersi si poti sa iei un Jaguar la 70 mii care sa iti dea batai de cap si sa se defecteze in 3-4 ani.
Probabil ca am strecurat niste prostii, ca nu sunt pe plantatia mea cand vine vorba de masini. Interesul meu pentru masini e cam spre un pic sau chiar zero.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Ce garantie iti ofera pretul unui joc?

Post: # 103010Post 26octombrie
03 Oct 2019, 20:11

Eu nu cred ca pretul e cel mai relevant aspect atunci cand cumperi un joc. Ce vreau sa spun e ca nu ma uit cu mai mult interes la jocurile mai scumpe, in speranta ca mi-ar putea oferi mai mult. Ma uit dupa jocurile care imi trezesc interesul, iar interesul la mine e gadilat de alti factori, adica TEMA, MECANICI, DESIGNER, apoi scade in functie de mecanici care nu-mi plac, nr. de jucatori nepotrivit pentru mine si... pret. So, pretul m-ar putea impiedica sa iau un joc, dar daca-l iau, imi asum pretul. Cheia unor achizitii rationale si fericite e sa vezi cat mai multe reviewuri/playthroughs, sa te documentezi cat mai temeinic. Pretul, din punctul meu de vedere, nu intra in ecuatia ca un posibil incentive (e scump, tre' sa fie bun, cum ai formulat tu subiectul), ci mai degraba ca un filtru. So, jocurile pe care le-am luat deja nu ma mai preocupa dpdv al costurilor, nu storc din ele cat am dat, sunt o nerabdare si o surpriza, placuta sau nu gratie sau din cauza calitatii jocului.
La fel, ma lasa rece componentele proaste, in sensul ca da, evident ca apreciez gorgeous pieces (ma uit la tine, Ancient World, ultima surpriza whaau), dar nu ma deranjeaza cartonul reciclat de la Burgundy. In schimb ma ucide o componenta lipsa, caci deh, fiecare cu nebunia lui!

User avatar
thenede
King Meeple
King Meeple
Posts: 579
Joined: 24 Aug 2012, 15:11

Re: Ce garantie iti ofera pretul unui joc?

Post: # 103014Post thenede
03 Oct 2019, 23:12

Am 3 jocuri "scumpe" in top 10: Lisboa, Gallerist, Food Chain Magnate. Nu stiu daca isi merita banii - relativ la ce?
La corespondentul in haine, excursii, mancare? Greu de spus despre ele, greu de spus despre orice joc.
Intrebarea mai importanta este am timp sa le joc sau as prefera sa fac altceva cu timpul respectiv?

Cu banii e simplu. Vrei sa joci ceva? Nu iti permiti sau nu stii daca merita? Ai o comunitate aici deschisa la joaca care se intalneste in cafenele, organizeaza iesiri etc. Sunt locatii in Bucuresti care au colectie de jocuri. Ceea ce intrebi tu nu e daca merita un joc banii, ci daca merita sa il ai tu pe raft, si asta e o decizie individuala.

Despre achizitii, da ok, anumite jocuri KS, Eagle-Gryphon, jocurile unor designeri populari etc. isi mentin pretul. In schimb cele mai multe jocuri mai devreme sau mai tarziu intra in lichidari - jocuri de 40-60 de euro le gasesti la 15-25 euro si pe intern si pe extern, in categoria asta intra si Porta Nigra.

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Ce garantie iti ofera pretul unui joc?

Post: # 103019Post VZQ
04 Oct 2019, 09:24

Statistic, la mine lucrurile stau cam asa:
- doar un joc/extensie peste 300 lei, respectiv Ascension - Year Four Collector's Edition.
- doar un joc (baza) in jur de 250 lei, respectiv Potion Explosion (239 lei, ca sa fiu exact).

In rest, pe toate celelalte jocuri am dat sub 200 lei/bucata. Sunt cateva in care am bagat bani buni, pentru ca am luat si extensiile, dar in general, daca un joc sare de 200 de lei, ma gandesc de 2 ori inainte sa-l comand. Ideea este simpla: oricum as lua-o, o mana de cartoane si plastic nu justifica o investitie mai mare: sunt casual gamer, partenerii mei de jo(a)c(a) sunt familia, nu am grupuri dedicate de alimentat si experimentat cu jocuri, am un buget de respectat si o viata de trait.

In alta ordine de idei, pentru mine pretul face parte din criteriile de selectie, de-asta de multe ori analizez raportul calitate/oferta/pret (din punctul meu de vedere); tind sa fiu mai indulgent cand jocul vine la un pret pe care-l consider corect. De ex. Grimm Forest la 169 lei mi se pare ok, dar la 224, deja (IMO) nu mai merita, pentru ca jocul in sine nu este cine stie ce mare revolutie de design & mecanici.

In ultima instanta, daca iau teapa cu un joc, conteaza daca am dat 100, sau 300 lei... cu cat a costat ai mult, cu atat mai naspa ma loveste, heh, tocmai pentru ca eu consider ca nu-si merita banii.

Evident, fiecare face ce vrea (si ce-si permite) cu banii lui ;) Eu unul insa am pe ce altceva sa dau 1000 lei, asa ca prea curand, nu ma vad dand sume de-astea pentru un joc. Singura exceptie va fi (poate) Tang Garden, dar cred ca si atunci (daca apare la noi) o sa-mi tremure mana juma' de an :)

User avatar
LookyRo
King Meeple
King Meeple
Posts: 450
Joined: 31 Mar 2015, 12:38
Location: Oradea

Re: Ce garantie iti ofera pretul unui joc?

Post: # 103031Post LookyRo
04 Oct 2019, 11:54

Personal, consider ca valoarea unui joc nu e direct proportionala cu pretul acestuia.

Daca nu te avanti in KickStarters/precomenzi/lansari noi, unde nu prea multa lume testeaza jocul, nu vad de ce ai avea vreo surpriza. Atata timp cat stii pentru ce dai banii si iti cunosti grupul de gaming...
Exista review-uri de la simpli oameni (forum bgg), review-uri de la personalitati in care ai incredere sau nu (sau daca vi se potrivesc gusturile), exista gameplay la multe jocuri pe youtube.

Mica statistica personala, dintre jocurile scumpe:
  1. Kingdom Death: Monster (cu multe extensii)
    Ador jocul. Top 5 [nu, nu am un top organizat].
    Extensiile nu le-am jucat inca. Timpul e problema.
  2. Mythic Battles: Pantheon (cu toate extensiile)
    Nu prea am avut ocazia sa-l joc. Dar imi place mitologia (in special cea greaca).
    Datorita acestui joc am inceput sa pictez si unele miniaturi. Am facut paguba la LeLe Games in 2017, cand au vandut vopselele cu 5 lei bucata.
    Merita toata investitia.
  3. Time of Legends: Joan of Arc (cu aproape toate extensiile)
    FOMO. Nu stiu cand va ajunge sa fie jucat. Am doar satisfactia de a-l avea.
  4. Conan (Core Box + KS Streach Goals) + Batman: Gotham City Chronicles (cu toate extensiile)
    FOMO. Am jucat o singura gata Batman. Not great, Not terrible.
    Ar trebui sa joc mai multe partide pentru a-mi fac o opinie. Dar Shelf of Shame nu imi permite, momentan.
  5. Rising Sun
    In afara de cateva probleme conceptuale care ridica discutii in majoritatea partidelor jucate (ex. "Cum naiba poti imi rapesti un mostru???")...
    Worth it!
  6. Zombicide: Green Horde
    FOMO. Nu l-am jucat. Nu-l voi juca. Va ajunge la vanzare... Cand voi avea timp sa ma ocup de cutii.
  7. Gloomhaven
    FOMO. Nu l-am jucat. Nu stiu daca-l voi juca. Nu-l vand!
... N-are rost sa merg mai departe, ca nu cred ca va intereseaza.

Pe scurt:
Aprox ~50% is bune dpdv al jocului.
Vreo 20-30% FOMO, dar le pastrez din diverse motive (superb dpdpv estetic, potential mare de joc dar lipsa de timp sau persoane cu care sa-l joc, etc.).
De restul (fomo, hype sau pur si simplu am judecat gresit jocul sau grupul de gaming) ar trebui sa scap...

Si sa o las mai moale cu KickStarterul.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2062
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Ce garantie iti ofera pretul unui joc?

Post: # 103032Post adelindumitru
04 Oct 2019, 12:07

Sunt atât de multe variabile care trebuie luate în calcul când vine vorba de jocuri încât e greu de vorbit despre garanții. De multe ori, nici recenziile, nici playthrough-urile și nici citirea regulamentelor în avans nu îți oferă o garanție că jocul e pentru tine sau pentru partenerii de joacă - de ce ar face-o prețul? De exemplu, jocul meu favorit este Marvel Legendary. Teoretic, ar fi trebuit să îmi placă Legendary Encounters: Alien. Cam tot ce auzisem / citisem / văzusem despre joc îmi spunea că îmi va plăcea. Practica a fost foarte diferită însă, având în vedere că nu mi-a prea plăcut deloc.

Din jocurile ”scumpe” din colecție:
1. Gaia Project e unul din jocurile favorite - top 3.
2. Încă nu am făcut click cu Anachrony.
3. Battlelore 2nd edition - nu îl mai joc atât de des, dar rămâne unul din jocurile favorite.
4. Vinhos Deluxe - excelent, dar prea puțin jucat.

Post Reply

Return to “Discutii generale”