Ar trebui să cumpăr jocul X?

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
Post Reply
User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2062
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Ar trebui să cumpăr jocul X?

Post: # 105021Post adelindumitru
06 Dec 2019, 14:45

M-am gândit că poate ar fi oportun să avem un loc în care să putem întreba comunitatea cu privire la un anumit joc pe care dorim să îl achiziționăm. Pentru persoanele nehotărâte: ce joc vă face cu ochiul? Pentru cei care l-au jucat deja: de ce l-ați recomanda? De ce nu?

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Ar trebui să cumpăr jocul X?

Post: # 105022Post Imago
06 Dec 2019, 14:57

Nu. Joaca-ti jocurile pe care le ai deja.

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Ar trebui să cumpăr jocul X?

Post: # 105025Post rabesandratana
06 Dec 2019, 15:38

Nu conteaza ce place majoritatii. Ia ce iti place tie, pentru ca avem gusturi diferite si eu greu sa te iei doar dupa ce zice unu` sau altul.
Eu pot sa recomand cateva jocuri de nota 9 sau 10 pentru mine: Praetor, Lancaster, Amerigo, Versailles, Murano sau Touria. Dar majoritatea o sa spuna ca astea sunt doar niste jocuri mediocre de nota 6, ce nu prea merita bagate in seama.
Gunoi pentru altii, comori pentru mine. Si nu ma refer doar la cei din comunitatea fbg.ro ci si in general daca te uiti la comentariile de pe bgg la fiecare joc in parte.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2062
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Ar trebui să cumpăr jocul X?

Post: # 105026Post adelindumitru
06 Dec 2019, 15:44

Ideea nu ar fi să recomanzi lucruri în general, ci ca persoanele care sunt interesate de un joc să prezinte care sunt motivele pentru care ezită, iar comunitatea să îi poată răspunde la eventualele nelămuriri.

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ar trebui să cumpăr jocul X?

Post: # 105027Post VickdaReaper
06 Dec 2019, 15:51

Dacă nu dai un exemplu personal, Adelin (i.e. sa întrebi dacă să îți iei jocul X), o să stam și o să discutăm dacă are rost să purtăm această discuție.

Deci ce joc îți face cu ochiul și nu ești decis dacă să îl achiziționezi sau nu?
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7070
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Ar trebui să cumpăr jocul X?

Post: # 105031Post DanielIndru
06 Dec 2019, 16:31

Trecand peste considerentele filosofice de tipul "in viata nu TREBUIE sa faci nimic" sau "cum sa decida altii ce imi place mie?", intrebarea cheie este, cred eu, "Merita?!" sau "Se merita?!".
Eu asa am vazut pe Facebook.

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Ar trebui să cumpăr jocul X?

Post: # 105036Post suf
06 Dec 2019, 16:56

DanielIndru wrote:
06 Dec 2019, 16:31
Trecand peste considerentele filosofice de tipul "in viata nu TREBUIE sa faci nimic" sau "cum sa decida altii ce imi place mie?", intrebarea cheie este, cred eu, "Merita?!" sau "Se merita?!".
Eu asa am vazut pe Facebook.
Evident ca nu se merita... decat daca l-ai cumparat deja, caz in care evident ca se merita, in special daca apoi il vinzi.

User avatar
Ailur
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 283
Joined: 05 Oct 2018, 23:09

Re: Ar trebui să cumpăr jocul X?

Post: # 105038Post Ailur
06 Dec 2019, 17:57

Nu cred ca e nimic gresit in asta. Cred ca o formulare de genul:

"Imi plac jocurile X, Y, Z, credeti ca W ar fi potrivit pentru mine?" ajuta in general. Bineinteles, e vorba de gusturi aici, dar cred ca asta e rolul unei comunitati, sa poata raspunde si la genul asta de intrebari.

User avatar
sergiunastrut
King Meeple
King Meeple
Posts: 484
Joined: 13 Nov 2018, 21:03
Custom Rank: Și...unde-i povestea?
Location: Iași

Re: Ar trebui să cumpăr jocul X?

Post: # 105044Post sergiunastrut
06 Dec 2019, 21:57

Just...my 2 cents on this topic.

Ar trebui să cumpăr jocul X? Potențiale răspunsuri, lucruri de pus în balanță:

- DA, pentru că îmi stă ca un pitic pe creier, după toate lucrurile pe care le-am căutat despre el, indiferent că X-ulescu îl desființează.
- DA, indiferent de BGG rank/rating/hype, din cauză că îl simt pretându-se pe stilul meu de mecanici, artă, complexitate, mofturi.
- DA, pentru că l-am testat în diverse contexte/ocazii și mă văd rejucându-l foarte des din colecția mea, cu familia/prietenii.
- DA, chiar dacă-i overproduced și-mi face cu ochiul de arătos ce e - și din cauza asta nu se lasă ieftin - but I simply dig it: temă, cutie, componente - și știu exact locul de pe raft unde se încadrează.

- ÎNCĂ NU, dacă mai am prea multă lună la sfârșitul banilor, vreau să mai am după ce bea apă și să nu fiu dat afară din casă.
- ÎNCĂ NU, dacă sunt sub febra impulsului de moment și nu realizez că-l găsesc doar la cel mai mare preț din istoricul lui la momentul de față - în special dacă săptămâna viitoare-i Black Friday sau dacă nu mi-am actualizat demult lista de interes pe bursă.
- ÎNCĂ NU, dacă investiția în achiziționare de jocuri a depășit deja 30% din totalul veniturilor mele pe luna respectivă.

Dacă trece preselecția de mai sus, cu siguranță DA, sau ÎNCĂ NU, dar rămâne pentru investiția de luna viitoare. În orice alte cazuri, NU. Decizia de cumpărare și risipa pentru pasiune ar trebui să rămână o plăcere personală :)
Kallax Display: Colțul meu de artă
Am încercat recent: Cotate subiectiv
Experiențele de joc le sumarizez aici: PLAY|STORY|SHORT

User avatar
ProfessorChaos
King Meeple
King Meeple
Posts: 1341
Joined: 23 Jul 2011, 23:30
Custom Rank: Miniature Painter
Location: Bucuresti

Re: Ar trebui să cumpăr jocul X?

Post: # 105130Post ProfessorChaos
10 Dec 2019, 11:22

Cred ca e important cum pui intrebarea. Am observat ca lumea de pe diferite grupuri de boardgames de pe FB intreba pur si simplu daca ar trebui sa-si ia un anumit joc. Mă enervează chestia asta. De unde sa știu eu ce-ți place ție, ce te joci, cu cate persoane te poți juca, etc? Dacă nu explici și un minim context, mai bine nu mai intrebi. Sau poate de fapt vrei sa-ti cumperi deja jocul si ai nevoie de suport moral. Caz in care, chiar mai e nevoie sa treci prin toata drama asta?
Nothing to prove. I play to have fun.

Colecția mea
Wishlist
De încercat/luat prin trade

User avatar
emisanSB
King Meeple
King Meeple
Posts: 976
Joined: 02 Apr 2016, 15:40
Custom Rank: Executioner
Location: Sibiu

Re: Ar trebui să cumpăr jocul X?

Post: # 105134Post emisanSB
10 Dec 2019, 11:53

sergiunastrut wrote:
06 Dec 2019, 21:57
- ÎNCĂ NU, dacă investiția în achiziționare de jocuri a depășit deja 30% din totalul veniturilor mele pe luna respectivă.
30% ??? :lol: :lol:
Cred ca si 10% e cam mult.

Image

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Ar trebui să cumpăr jocul X?

Post: # 105322Post 26octombrie
20 Dec 2019, 09:07

De jumatate de ora caut subiectul, il vazusem si acum am nevoie mare de feedback: ezit intre doua jocuri, tema e similara si e fix ce ma atrage, mecanicile sunt total diferite, insa nu incap amandoua in sacul mosului: Horrified si Villainous.
Va rog mult sa-mi impartasiti parerile despre ele, cei ce le-au jucat. Hora inclina spre Villainous, i se pare mai original (si mie, ma duce cu gandul la "011", pe care il iubesc), insa ma ingrijoreaza target audience, din cauza partii de take that. Mi-ar placea sa adaug un joc pe care sa-l pot scoate pe masa si la non-gamers, ca gamers nu prea mai am prin preajma lately :-( Horrified ma atrage pe mine, dar vrea sa stiu daca e just another coop game sau are si ceva in plus, ca feeling.
Cam atat stiu pana acum, astept sfaturi.
Multumesc, Adelin, pentru topic ;-)

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: Ar trebui să cumpăr jocul X?

Post: # 105331Post MandrulDuce
20 Dec 2019, 15:51

Un take-that versus un co-op?
Eu cred ca e destul de clar ca Hora are dreptate.
Problem solved.

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Ar trebui să cumpăr jocul X?

Post: # 105335Post 26octombrie
20 Dec 2019, 18:02

MandrulDuce wrote:
20 Dec 2019, 15:51
Un take-that versus un co-op?
Eu cred ca e destul de clar ca Hora are dreptate.
Problem solved.
Comentariul tau nu se pune, tu tii intotdeauna cu ursu' ! Besides, I need proper feedback, de la cineva care le-a si incercat. Duh

User avatar
ProfessorChaos
King Meeple
King Meeple
Posts: 1341
Joined: 23 Jul 2011, 23:30
Custom Rank: Miniature Painter
Location: Bucuresti

Re: Ar trebui să cumpăr jocul X?

Post: # 105350Post ProfessorChaos
22 Dec 2019, 12:23

26octombrie wrote:
20 Dec 2019, 09:07
De jumatate de ora caut subiectul, il vazusem si acum am nevoie mare de feedback: ezit intre doua jocuri, tema e similara si e fix ce ma atrage, mecanicile sunt total diferite, insa nu incap amandoua in sacul mosului: Horrified si Villainous.
Va rog mult sa-mi impartasiti parerile despre ele, cei ce le-au jucat. Hora inclina spre Villainous, i se pare mai original (si mie, ma duce cu gandul la "011", pe care il iubesc), insa ma ingrijoreaza target audience, din cauza partii de take that. Mi-ar placea sa adaug un joc pe care sa-l pot scoate pe masa si la non-gamers, ca gamers nu prea mai am prin preajma lately :-( Horrified ma atrage pe mine, dar vrea sa stiu daca e just another coop game sau are si ceva in plus, ca feeling.
Cam atat stiu pana acum, astept sfaturi.
Multumesc, Adelin, pentru topic ;-)
Eu pot sa-ti zic doar ca am jucat Villainous cu non-gamers si ca s-au descurcat, dar au fost frustrati de take that si jocul s-a lungit destul de mult. De asemenea, 2 nici nu erau fani Disney și nu le-a prea zis nimic tematica personajului lor. Dar din punct de vedere tematic mie mi-a plăcut jocul.
Nothing to prove. I play to have fun.

Colecția mea
Wishlist
De încercat/luat prin trade

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Ar trebui să cumpăr jocul X?

Post: # 105355Post 26octombrie
22 Dec 2019, 21:44

Multumesc mult. Ai fi dispus sa ne organizam sa jucam si noi cu tine?

User avatar
ProfessorChaos
King Meeple
King Meeple
Posts: 1341
Joined: 23 Jul 2011, 23:30
Custom Rank: Miniature Painter
Location: Bucuresti

Re: Ar trebui să cumpăr jocul X?

Post: # 105373Post ProfessorChaos
23 Dec 2019, 21:27

26octombrie wrote:
22 Dec 2019, 21:44
Multumesc mult. Ai fi dispus sa ne organizam sa jucam si noi cu tine?
Subtil ;) Vorbim dupa craciun sa-mi trag si eu un pic sufletul.
Nothing to prove. I play to have fun.

Colecția mea
Wishlist
De încercat/luat prin trade

Post Reply

Return to “Discutii generale”