Despre TOP forumboardgames.ro

Voteaza jocurile preferate!
Locked
adixor

Despre TOP forumboardgames.ro

Post: # 419Post adixor
17 Jan 2010, 19:50

Cum topurile vor fi mereu la moda, si cu un motiv bun, acela ca reprezinta o modalitate simpla si eficienta de a sintetiza parerile tuturor in valori usor de digerat, ne-am gandit sa lansam si noi prima versiune a topurilor forumboardgames.ro.

Votarea se va desfasura in 2 faze:

1. Nominalizari

In perioada 17 Ianuarie - 1 Martie 2010 puteti intra pe fiecare din categoriile propuse si posta una sau mai multe recomandari (nominalizari). La sfarsitul acestei perioade vom strange toate nominalizarile si va rezulta pentru fiecare categorie cate un sondaj/poll. Puteti face nominalizari chiar daca jocurile au fost deja propuse de alti participanti (nu numarul de nominalizari va face diferenta desi este posibil sa eliminam jocurile cu doar o nominalizare pentru a nu avea un tabel prea stufos de votat). Puteti nominaliza absolut orice joc doriti, dar va rugam sa nominalizati doar jocuri care intr-adevar merita titlul; astfel, votul final va fi mult mai simplu si mai reprezentativ.

2. Vot final

Veti putea apoi pentru fiecare categorie sa votati un joc din poll-ul rezultat la punctul 1, pentru o perioada anuntata in prealabil. Dupa terminarea votarii, se va ordona fiecare top dupa numarul de voturi si se va stabili castigatorul fiecarei categorii. Bineinteles orice utilizator al forumului nostru poate vota, fie ca a facut sau nu nominalizari la punctul 1.

Asteptam cu mare interes nominalizarile voastre si apoi voturile.

Puf

Re: Despre TOP forumboardgames.ro

Post: # 441Post Puf
17 Jan 2010, 22:02

Cum nominalizarile si voturile finale vor alege niste jocuri care sa ne placa tuturor propun ca daca se va face vreo intalnire anul asta sa jucam jocurile castigatoare ;)


fixpix

Re: Despre TOP forumboardgames.ro

Post: # 461Post fixpix
18 Jan 2010, 13:18

Mai vreau o categorie, jocuri din 2010 pe care abia asteptati sa le vedeti. La astea vechi o sa iasa numai Ticket to Ride, Carcassonne si Mr Jack la toate categoriile. Boooo.

Asa, si unde e cel mai bun joc militar? Ce? Un pic de conflict nu a omorit pe nimeni...

adixor

Re: Despre TOP forumboardgames.ro

Post: # 462Post adixor
18 Jan 2010, 13:37

Am vrut sa adaug si pe categorii (wargames, adventure) dar pe langa faptul ca uneori e greu de departajat tipul unui joc, erau si foarte multe categorii, asa ca am zis sa lasam asta pentru sesiunea viitoare de voturi, macar sa avem voturi in aceste putine categorii. Jocurile din 2010 se potrivesc mai bine in sectiunea de discutii generale de exemplu, nu prea are sens sa faci un top in care fiecare vine cu o idee de joc nou si in plus nu stiu cati dintre noi (in afara de tine deci :D) sunt la curent cu viitoarele noi jocuri de anul asta, etc. Eu in afara de extensiile de prophecy de exemplu nu astept nimic.

In consecinta iti recomand sa deschizi o discutie pe tema asta (nu in sectiunea de TOP-uri) dar daca insisti :) facem si categoria asta doar ca nu cred ca va fi foarte populara.

adixor

Re: Despre TOP forumboardgames.ro

Post: # 463Post adixor
18 Jan 2010, 13:52

inca o idee .. nici mie nu-mi place ca Agricola e pe primul loc BGG (desi este un joc excelent si il joc cu placere), ca ticket to ride este pe 47 (in top 50!!!) si ca in general in top 100 se afla o gramada de jocuri pe care nu le-as pune acolo, si invers, in top >100 se afla multe jocuri pe care le-as aduce mult mai in fata. Dar in ideea de joc "bun" sau "de top" intra, si destul de puternic, factorul popularitate precum si alti factori pe care eu probabil nu-i apreciez dar altii da (suntem o comunitate inainte de orice altceva, each and everyone matters).

Daca TTR, Carcassonne & co au reusit si reusesc sa aduca atatia adepti genului si sa se faca placuti de atatia, jos palaria, sa-i votam! Putine din recomandarile celor mai experimentati vor ajunge sus in topul acesta tocmai pentru ca avem in Romania inca o comunitate mica si putin neorientata (nu dezorientata :) ) si asta incercam si sa rezolvam prin acest forum. Ceea ce nu inseamna ca nu trebuie sa nominalizam tot ce consideram ca merita (exemplu fixpix: Hannibal - Rome vs Carthage pe care putini din forumistii curenti probabil l-au incercat dar care sunt convins ca merita atentia noastra)

fixpix

Re: Despre TOP forumboardgames.ro

Post: # 464Post fixpix
18 Jan 2010, 14:40

Biiiiiine, atunci eu imi iau jucariile si ma gasiti in partea amuzanta a insulei.

Contribui si eu la restul chiar si cu nominalizari ca TTR si Catan. De ce nu, au si ele avantajele lor, cu toate ca eu personal am cam depasit momentul. Singurul loc in care nu pot sa ma decid e sectiunea cu cel mai aratos joc...De unde sa incep, ca as pune acolo trei sferturi din jocurile pe care le-am vazut.

adixor

Re: Despre TOP forumboardgames.ro

Post: # 465Post adixor
18 Jan 2010, 14:46

Biiiiiine, atunci eu imi iau jucariile si ma gasiti in partea amuzanta a insulei.
:D :D :D

Simt acelasi lucru, faptul ca am depasit momentul. Dar desi le joc din ce in ce mai rar, pastrez respectul pentru batrani :) La urma urmei au reusit ceva ce altii nu au reusit (si ma refer si la Catan pe care nu cred ca as mai putea sa-l joc prea curand dupa o partida "excruciating" de 4h+ de acum 1 an pe care nici acum nu am uitat-o).

Referitor la cele care arata bine, filtreaza si tu din toate cel mai cel. Cel pe care l-ai scos din cutie si ai zis WOW!. Ma rog, eu la toate zic WOW, dar asta e altceva :)

adixor

Re: Despre TOP forumboardgames.ro

Post: # 470Post adixor
18 Jan 2010, 20:19

m-am mai gandit la propunerea lui fixpix si cred ca ar fi ok totusi sa mai adaugam niste topuri. Eu zic asa:

- cel mai bun wargame
- cel mai bun joc de aventura
- cel mai bun card game
- cel mai bun joc economic
- cel mai bun joc city/civ building..

nu neaparat cu numele astea. Voi ce ziceti ? Nu cred ca ar fi ok sa fie prea multe pentru ca se dilueaza ideea

User avatar
Indy
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 191
Joined: 24 Jan 2010, 18:26
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Despre TOP forumboardgames.ro

Post: # 598Post Indy
01 Feb 2010, 00:23

Da, cred ca ar fi bine sa adaugam si categoriile astea, asa ca: go, go, go!

adixor

Re: Despre TOP forumboardgames.ro

Post: # 698Post adixor
05 Feb 2010, 22:40

cum deja s-a votat in cateva categorii si mai mult am zapaci lucrurile, las noile categorii pentru alta editie a topului. step by step.

Ioana

Re: Despre TOP forumboardgames.ro

Post: # 699Post Ioana
05 Feb 2010, 22:49

Asteptam cu interes editia de primavara-vara :D ! Cate jocuri o sa mai jucam pana atunci, ohohohoo!

rostopasca01

Re: Despre TOP forumboardgames.ro

Post: # 700Post rostopasca01
06 Feb 2010, 09:54

Pai si cum o sa votam in final? Eu de exemplu nu cunosc, si nu am jucat toate jocurile... Doar mi-am postat "colectia" :lol: Pentru mine, care nu am experienta, TOATE sunt mishto. Sau ma rog... mai putin alea economice care nu-mi plac deloc.

Locked

Return to “Top ForumBoardGames.ro - Faza I (voturi nominalizari) incheiata.”