Online Board Game League?

Forum rules
Nimic nu e mai frumos decat o dupa-amiaza din weekend in compania unor prieteni de gasca si a unor jocuri tari. Hai sa ne intalnim, sa ne cunoastem si sa ne distram. Chiar daca nu sunteti din Bucuresti, poate forumul nostru va ajuta sa va cunoasteti cu alti pasionati din orasul vostru sau din imprejurimi si sa va intalniti la un joc. Intalnirile sunt deschise oricui dar ar fi bine sa confirmati prezenta in topic-urile deschise in acest scop, pentru a putea face in mod corect rezervarile, etc.
Post Reply
TravelinEli
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 78
Joined: 28 Jun 2016, 19:18

Online Board Game League?

Post: # 108986Post TravelinEli
23 Mar 2020, 13:21

Fiindca multe de noi sunt prins in casa si nu prea avem potential sa joaca boardgames in mod normal, exist doritori sa facem un online board game league?

Nu stiu exact cum ar fi dar m-am gandit sa folosim boardgamearena/yucata si jucam un numar de jocuri pe saptamana (asynchronous). Primim puncte cand castigam un joc si la sfarsit de 3-4 saptamana, cine are cel mai multe puncte castige sezonul - fara premii, doar pt fun si bragging rights.

Sunt persoane interesate in ceva asa?

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Online Board Game League?

Post: # 108987Post Corwin
23 Mar 2020, 14:20

Si Boardgamearena si Yucata au foarte multi jucatori noi, asa ca au instabilitati pe site-uri. Dar eu as fi interesat. Prefer yucata, pentru ca jocurile mai nou implementate folosesc un framework excelent care iti da un log cu acces instant la orice mutare trecuta, si undo pe tura ta foarte bine implementat (nu poti da inapoi daca ai descoperit informatie noua, in rest cat e tura ta faci ce vrei fara sa-ti fie frica de un misclick). Yucata insa nu are turnee implementate in site, dar pentru cati suntem noi putem sa folosim si un google spreadsheet sau sa notam aici pe forum.

Avand in vedere cat de des poate juca lumea, poate fi interesant sa incepem cu jocuri care merg bine in 2, sa putem sa parcurgem mai multe intr-o perioada de timp relativ scurta. Pe BGA recomand Dice Forge, Lost Cities, Eminent Domain, Kingdomino, Targi, etc. Pe Yucata: Mystic Vale, San Juan (trecut ca Puerto Rico Cards), First Class, Rajas of the Ganges, Automobiles, Targi, etc. Pe BGA mai sunt si jocuri cu turnuri "simultane" care merg bine si in mai multi: 7 Wonders, Sushi Go, 6 nimmt.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

DukeMJ
Teen Meeple
Teen Meeple
Posts: 69
Joined: 04 Oct 2018, 17:42

Re: Online Board Game League?

Post: # 109022Post DukeMJ
25 Mar 2020, 03:54

Sigur că da.
Și eu prefer yucata, dar nu exclud nici bga (până la urmă, depinde de ce vrea lumea să se joace).
Probabil putem folosi challonge pt. tournaments. Dacă există interes, mă pot ocupa să-l creez/țin up to date.

vladV
King Meeple
King Meeple
Posts: 491
Joined: 05 Feb 2013, 11:10

Re: Online Board Game League?

Post: # 109024Post vladV
25 Mar 2020, 08:01

Ma bag si io. La participare :)

TravelinEli
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 78
Joined: 28 Jun 2016, 19:18

Re: Online Board Game League?

Post: # 109043Post TravelinEli
25 Mar 2020, 12:41

Si eu prefer yucata.

Cred ca e usor sa facem un spreadsheet sa organizam. Am uitat la Challonge dar arata ca e mai pt turnee decat un "league," dar sunt ok la orice.

Ce credeti despre structura asta? Merge?

1. Fiecare jucator alege 1-2 jocuri pe yucata sa jucam (jocuri trebuie sa merge in 2).

Daca suntem 4, fiecare alege 2. Daca suntem 8, fiecare alege 1. Ideea e sa fie un "sezon" de 8-12 jocuri in total (dependa pe numar de jucatori). Lista de jocuri o sa fie randomizat dupa selectie.

Ex: 7 Steps, Mystic Vale, First Class, Targi, Castles of Burgundy, Can't Stop, Puerto Rico (cards), Cacao

2. Incepem primele 3 jocuri pe lista.

Ex. 7 Steps, Mystic Vale, First Class. Jucatori sunt randomizat pentru meciuri.

3. Daca castigi meciul tau, primesti 2 puncte. Daca e egal, fiecare primesti 1 punct.

4. Cand toate meciurile de un joc sunt terminat, incepem urmatorul runde (cu jucatori randomizat sau in mod Swiss sa fie mai egal).

Ex. Toate meciurile de Mystic Vale sunt terminat dar mai sunt meciuri de 7 Steps si First Class "in progress." Incepem cu Targi. Cand 7 Steps/First Class e terminat, incepem cu Castles of Burgundy. And so on and so on...

5. Cand toate jocuri pe lista sunt terminat, "sezonul" e complet.

Cine are cel mai multe puncte castiga. In caz de egalitatea, castigatorul e unul care a castigat mai multe meciuri head-to-head. Daca mai e egalitatea, victory is shared.

cgilmeanu
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 103
Joined: 18 Nov 2019, 09:49
Location: Bucuresti

Re: Online Board Game League?

Post: # 109138Post cgilmeanu
27 Mar 2020, 20:20

Salut!
Am descoperit acest site pentru online boardgames Tabletopia

Nu l-am testat inca. Cum gasesc pe cineva sa jucam ceva, va spun mai multe. :D

TravelinEli
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 78
Joined: 28 Jun 2016, 19:18

Re: Online Board Game League?

Post: # 109143Post TravelinEli
28 Mar 2020, 06:14

Salut! Am incercat si eu Tabletopia dar nu prea mi-a placut - e un sandbox fara regulii si cam fiddly. Prefer yucata, boardgamearena, si boiteajeux din cauza ca e automat cu regulii.

Post Reply

Return to “Intalniri si evenimente”