Zilele jocurilor - BGCON 2018 (cu intalnire nationala)

Forum rules
Nimic nu e mai frumos decat o dupa-amiaza din weekend in compania unor prieteni de gasca si a unor jocuri tari. Hai sa ne intalnim, sa ne cunoastem si sa ne distram. Chiar daca nu sunteti din Bucuresti, poate forumul nostru va ajuta sa va cunoasteti cu alti pasionati din orasul vostru sau din imprejurimi si sa va intalniti la un joc. Intalnirile sunt deschise oricui dar ar fi bine sa confirmati prezenta in topic-urile deschise in acest scop, pentru a putea face in mod corect rezervarile, etc.
User avatar
omucu
King Meeple
King Meeple
Posts: 891
Joined: 28 Dec 2010, 10:56
Custom Rank: Meeple-șef la boardgamers.ro
Location: Tg-Mures

Re: Zilele jocurilor - BGCON 2018 (cu intalnire nationala)

Post: # 93085Post omucu
28 Nov 2018, 15:55

A trecut ediția a patra, au fost câțiva oameni și de pe forum. Acum analizăm plusuri și minusuri, am avut o scădere de vizitatori ca număr, dar procentul de oameni care erau acolo pentru ce trebuie a fost mai mare, deci per ansamblu am mers înainte. Un mare plus au fost panel-urile, am avut o prezentare a lui Booghy de la ”Booghy se joaca”, o prezentare a celor de la Moonshiners, un panel de lansare a jocurilor Quinque și Verona Twist cu Jozsef Dorsonczky, designerul acestora și o prezentare a lui Sebastian, cel care scrie recenziile pe boardgamers.ro. Toate au fost interesante și e o treabă foarte faină pe care o vom continua. Zona designerilor a fost în continuare faină, concursul de design l-a câștigat Florin Bărăscu (fremenul aici pe forum) cu jocul Tribute, un joc pe care vă sfătuim să țineți ochii. O altă revelație faină de la zona designerilor a fost Zestrea boierului, care din păcate n-a apucat să se înscrie în concurs, ar fi câștigat categoria de joc de cărți. E un party game foarte reușit și sper să-l vedem publicat cât de curând, să ajungă la mai multă lume. La finala campionatului de Catan au fost peste 70 de participanți, au fost într-o sală separată cu un acces cam ciudat dar a fost mult mai bine ca anul trecut.
Ca parte negativă am avut numărul mic de jocuri pentru gameri, dar asta e o treabă ce ține mai mult de distribuitori decât de noi, dacă ei consideră că nu e justificat să depună efort în promovarea lor, noi nu-i putem obliga să o facă, noi le dăm cadrul în care să promoveze jocurile în general. E greu de asigurat spațiu doar pentru joacă în afara standurilor datorită chiriei, zona designerilor o punem la dispoziție gratuit, am avut și zona de paneluri și era prea mult să punem încă o zonă pe care să nu o distribuim expozanților. Tot negativ, ce ține strict de noi de data asta, a fost că am anunțat programul destul de târziu, poate convingeam mai multă lume să vină și era mai multă lume la concursuri. Oricum, a fost ok participarea la concursuri, suntem pe drumul cel bun.
Participarea din țară mi s-a părut mai bună ca la edițiile trecute, dar încă e mult până departe. Au fost peste 20 participanți din Brașov, peste 10 din Oradea, mulți și din București și partea bună e că nu se cunoșteau toți între ei. Normal ar fi să avem mai multe de oferit, să avem o participare mai mare de gameri din toată țara și să putem să luăm și o taxă de intrare.
În rest, nu ne oprim aici, urmează ediția a cincea la anul.
Care ați fost ce părere aveți? Și cu bune și cu rele, știm că nu-i putem mulțumi pe toți, dar vrem să fie mai bine.

Bonus: aftermovie-ul de anul acesta.


User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Zilele jocurilor - BGCON 2018 (cu intalnire nationala)

Post: # 93088Post 26octombrie
28 Nov 2018, 17:12

ma bucur mult ca a iesit bine, stiu ca ai muncit mult si nu numai tu!
te rog, explica si pentru "gameri", mai familiarizati cu terminologia logica din engleza, ce-i aia "panel de prezentare"?! Ma gandesc la un stand de expus franzele, nu stiu de ce...
Uff, traducerile ma ucid. Maine, poimaine o sa folosim "soricelul" pentru a umbla pe ecranul computerului :-(

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7065
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Zilele jocurilor - BGCON 2018 (cu intalnire nationala)

Post: # 93089Post DanielIndru
28 Nov 2018, 17:15

Francezii deja il folosesc... Le souris.
Si englezii, de altfel.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Zilele jocurilor - BGCON 2018 (cu intalnire nationala)

Post: # 93092Post 26octombrie
28 Nov 2018, 17:23

Stiu... l'ordinateur avec le souris... :roll:

Edit: prefer sa iau cultura, vinul si branza, daca e sa ma inspir de la ei.

User avatar
dmx85
King Meeple
King Meeple
Posts: 991
Joined: 25 Jan 2012, 03:09
Contact:

Re: Zilele jocurilor - BGCON 2018 (cu intalnire nationala)

Post: # 93119Post dmx85
29 Nov 2018, 15:58

"Ca parte negativă am avut numărul mic de jocuri pentru gameri, dar asta e o treabă ce ține mai mult de distribuitori decât de noi, dacă ei consideră că nu e justificat să depună efort în promovarea lor, noi nu-i putem obliga să o facă, noi le dăm cadrul în care să promoveze jocurile în general"

Poti detalia pitin partea asta?

User avatar
omucu
King Meeple
King Meeple
Posts: 891
Joined: 28 Dec 2010, 10:56
Custom Rank: Meeple-șef la boardgamers.ro
Location: Tg-Mures

Re: Zilele jocurilor - BGCON 2018 (cu intalnire nationala)

Post: # 93126Post omucu
30 Nov 2018, 00:32

dmx85 wrote:
29 Nov 2018, 15:58
"Ca parte negativă am avut numărul mic de jocuri pentru gameri, dar asta e o treabă ce ține mai mult de distribuitori decât de noi, dacă ei consideră că nu e justificat să depună efort în promovarea lor, noi nu-i putem obliga să o facă, noi le dăm cadrul în care să promoveze jocurile în general"

Poti detalia pitin partea asta?
E simplu, n-am avut jocuri deschise pentru gameri. Ludicus n-au pierdut vremea cu Great Western Trail sau Village, Cutia.ro n-au pus un Civilization pe masă, Ideal aproape că n-au prezentat Azul și Exit și Lex n-au venit deloc. E un cerc vicios, jocurile de gameri nu se vând și o parte a motivului pentru care nu se vând e că nu-s așa promovate. Îi înțeleg pe distribuitori, în timpul în care prezinți un joc de genul asta ai un om blocat 20-30 minute și o masă blocată timp de 2 ore in loc sa rulezi acolo zeci de oameni în timpul ăla și să îi înveți jocuri mult mai scurte. E o întreaga discuție, dar cel mai important e că nimeni nu e dator nimănui cu nimic, fiecare face cum crede că e mai bine.

User avatar
dmx85
King Meeple
King Meeple
Posts: 991
Joined: 25 Jan 2012, 03:09
Contact:

Re: Zilele jocurilor - BGCON 2018 (cu intalnire nationala)

Post: # 93138Post dmx85
30 Nov 2018, 15:08

Ai descris f bine situatia, distribuitorii au preferat sa prezinte.jocuri simple si rapide. Pe de alta parte insa, Cutia cred ca trebuia sa prezinte un Civilization, mai ales ca din ce am inteles ei au fost acolo doar in scop de promovare. Si la Ludicus am vaxut ca aveau suficiente mese acolo si ar fi putut sa puna unul la dispozitia curiosilor. Ar fi fost o buna oportunitate sa promoveze un joc care din pacate nu prea merge pe piata de la noi. Cu Azul chiar nu stiu ce sa zic, e un joc si mai simplu si mai aratos si mai rapid decat Catan. Daca nu erau ei eu l-as fi adus si l-as fi promovat intens la mine la stand.

Cat priveste Pionul, a fost o greseala a mea, in sensul ca am luat mai mult spatiu anul asta astfel incat sa pot asigura o masa strict pt gameri, dar am uitat nostrele pe care le pregatisem (Clans of Caledonia, Agra, Olynpos si altele). Data viitoare voi asigura o masa doar pt gameri. Promit.

User avatar
omucu
King Meeple
King Meeple
Posts: 891
Joined: 28 Dec 2010, 10:56
Custom Rank: Meeple-șef la boardgamers.ro
Location: Tg-Mures

Re: Zilele jocurilor - BGCON 2018 (cu intalnire nationala)

Post: # 93148Post omucu
30 Nov 2018, 19:26

Nu mă înțelege greșit, îi înțeleg de ce n-au pus mese pentru gameri, pe lângă mesele disponibile era nevoie și de câte un om în plus care să explice un joc lung. Spun doar că nu suntem cu piața unde am vrea unii din noi să fim, deci nu avem cum să fim nici cu partea asta de jocuri la fel nici la evenimente.

Post Reply

Return to “Intalniri si evenimente”