Zilele jocurilor - BGCON 1-3 noiembrie 2019, Tîrgu Mureș (cu întâlnire naționale)

Forum rules
Nimic nu e mai frumos decat o dupa-amiaza din weekend in compania unor prieteni de gasca si a unor jocuri tari. Hai sa ne intalnim, sa ne cunoastem si sa ne distram. Chiar daca nu sunteti din Bucuresti, poate forumul nostru va ajuta sa va cunoasteti cu alti pasionati din orasul vostru sau din imprejurimi si sa va intalniti la un joc. Intalnirile sunt deschise oricui dar ar fi bine sa confirmati prezenta in topic-urile deschise in acest scop, pentru a putea face in mod corect rezervarile, etc.
User avatar
pparoh
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 132
Joined: 17 Oct 2019, 14:57

Re: Zilele jocurilor - BGCON 1-3 noiembrie 2019, Tîrgu Mureș (cu întâlnire naționale)

Post: # 103976Post pparoh
01 Nov 2019, 00:20

Imi arunc si eu manusa in ring. The spice must flow.

User avatar
Fremenul
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 116
Joined: 23 Sep 2016, 17:52

Re: Zilele jocurilor - BGCON 1-3 noiembrie 2019, Tîrgu Mureș (cu întâlnire naționale)

Post: # 103978Post Fremenul
01 Nov 2019, 11:22

Perfect! Rămâne Dune sambata seara atunci, 7-8 maxim as zice ca ora, la hotel Arena.

0724292552
Florin

Ps ma găsiți si pe la zona designerilor până atunci, cu Tribute.

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: Zilele jocurilor - BGCON 1-3 noiembrie 2019, Tîrgu Mureș (cu întâlnire naționale)

Post: # 103991Post danielM
01 Nov 2019, 19:20

Noi acum am ajunsa hotel, veniți după 8 sa jucam aici?

User avatar
Fremenul
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 116
Joined: 23 Sep 2016, 17:52

Re: Zilele jocurilor - BGCON 1-3 noiembrie 2019, Tîrgu Mureș (cu întâlnire naționale)

Post: # 103994Post Fremenul
01 Nov 2019, 20:38

Avem 6 înscriși la Dune, sâmbătă de la 20:00 la hotel arena.

User avatar
omucu
King Meeple
King Meeple
Posts: 891
Joined: 28 Dec 2010, 10:56
Custom Rank: Meeple-șef la boardgamers.ro
Location: Tg-Mures

Re: Zilele jocurilor - BGCON 1-3 noiembrie 2019, Tîrgu Mureș (cu întâlnire naționale)

Post: # 104016Post omucu
03 Nov 2019, 23:37

A trecut cea mai reușită ediție de până acum. Mă bucur mult că numărul participanților de pe forum a fost atât de mare, deși n-am prea avut timp să stau cu voi.
E prima ediție de care sunt mulțumit cu adevărat, știu că mai e mult până departe, dar simt că evenimentul e pe drumul cel bun. Am avut pentru prima oară o zonă serioasă de joacă, neîncăpătoare jumătate de sâmbătă, dar asta e cea mai bună problemă pe care o puteam avea. Interesul pentru concursuri a fost în general scăzut, am anulat concursul de Concordia, ne-a surprins in mod plăcut participarea la Carcassonne. Zona de paneluri a fost ok, e mult de lucrat și acolo, dar am avut unele părți foarte faine și utile.
Zona designerilor a fost foarte animată anul acesta, am avut și un parteneriat cu UNATC București, care au un masterat de game design și au venit cu 7 studenți care aveau prototipuri. La concursul de design am avut 13 jocuri și am simțit creșterea calității și ne bucurăm că vine lumea din toate părțile țării.
Vreau feedback și de la voi, ce vedeți că ar putea fi îmbunătățit, am riscat cu mutarea la Palatul Culturii și credem că a meritat. În principiu vrem ca și ediția viitoare să aibă loc în același spațiu. Mulțumesc tuturor pentru participare și mă bucur că ne-am văzut, chiar dacă nu prea am apucat să și joc cu voi.

User avatar
sergiunastrut
King Meeple
King Meeple
Posts: 484
Joined: 13 Nov 2018, 21:03
Custom Rank: Și...unde-i povestea?
Location: Iași

Re: Zilele jocurilor - BGCON 1-3 noiembrie 2019, Tîrgu Mureș (cu întâlnire naționale)

Post: # 104017Post sergiunastrut
03 Nov 2019, 23:49

De n-aș fi fost răpus de gripă weekend-ul ăsta, aș fi plecat într-acolo sâmbătă dimineața, la cât de frumoasă e locația și la cât de animat și populat era spațiul de joacă. Admit că zona respectivă mă atrage cel mai tare. La anul îmi pun concediu de vreme ce aud data - și așa nu am fost în Târgu Mureș încă. Felicitări, Mihai, chiar s-a simțit o ediție așa cum trebuie, doar din poze. Iar dacă din poze a fost așa, sigur a fost peste așteptări la fața locului.
Kallax Display: Colțul meu de artă
Am încercat recent: Cotate subiectiv
Experiențele de joc le sumarizez aici: PLAY|STORY|SHORT

emim1980
Baby Meeple
Baby Meeple
Posts: 10
Joined: 02 Feb 2019, 11:53

Re: Zilele jocurilor - BGCON 1-3 noiembrie 2019, Tîrgu Mureș (cu întâlnire naționale)

Post: # 104037Post emim1980
04 Nov 2019, 12:43

Buna, am revenit dela BGcon cu o impresie f placuta. Venind din Galati, si doar eu cu sotia aveam temerea ca ne vom simti poate neintegrati. Dar nu a fost deloc asa! Am incercat Zestrea la zona designerilor si le multumesc celor implicati pt dedicarea si rabdarea cu care au lucrat. Sotia a participat cu placere la concursul de Carcassone . Eu am invatat si jucat Dune , le multumesc lui Stefan si celor care au participat.

Fiind primul eveniment de acest gen la care am participat pot fi doar nemultumit ca in zona noastra de tara nu avem evenimente similare. Succes organizatorilor !

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: Zilele jocurilor - BGCON 1-3 noiembrie 2019, Tîrgu Mureș (cu întâlnire naționale)

Post: # 104079Post danielM
04 Nov 2019, 18:33

Este al doilea eveniment ZJ la care particip (primul fiind la teatru in 2016). Avand in vedere spatiile disponibile, consider ca zonele (magazine, zona designeri, salile de joc etc) au fost foarte bine plasate si ”exploatate”.
Impresii:
zona standurilor pentru magazine / coridor intrare:
+ sala de la intrare si cladirea Palatului se potriveau unui eveniment de genul
+ prezenta mai multor magazine
- spatiul mic, destul de inghesuit in special in zona Ludicus si Happy Color

zona designeri / prototipuri:
+ mesele dedicate desgnerilor au fost plasate in asa fel incat nu puteai sa mergi la sala de joaca fara sa treci pe langa ele, sa arunci o privire, sa te faca curios
+ fata de 2016, chiar daca de data asta nu am jucat niciun prototip, s-a putut observa prezenta mai multor jocuri si, probabil, cu un nivel al calitatii superior / imbunatatite

zona de joaca:
+ multe mese in sala principala (care s-a dovedit a fi neincapatoare), ”geeks chamber” cu pasajul secret :D
+ jocurile puse la dispozitie de Mihai
+ tricourile puse la vanzare (le-am vazut inainte de plecare si nu mai erau decat de fete sau nu am reusit eu sa gasesc unul si pentru mine)
+ atmosfera animata, oamenii

+ scena si programele/ discutiile (desi n-am apucat sa ascult sau sa urmaresc mare lucru, mi-a placut mult ideea asta si cu siguranta s-au discutat lucruri interesante), creatorii autohtoni de ”content” prezenti
- ar fi fost util un mini bufet de unde sa poti cumpara o apa, ceva de rontait etc

In concluzie, am putut observa numai plusuri fata de editia precedenta la care am participat, e clar ca evenimentul capata popularitate si recunoastere, atmosfera frumoasa, oameni cu care mi-a facut placere sa ma reintalnesc si sa joc. Felicitari pentru organizare!

milesteg
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 204
Joined: 12 Jan 2016, 23:31
Location: drobeta turnu severin

Re: Zilele jocurilor - BGCON 1-3 noiembrie 2019, Tîrgu Mureș (cu întâlnire naționale)

Post: # 104084Post milesteg
04 Nov 2019, 21:27

Pentru prima participare pot spune ca am fost foarte incantat de atmosfera existenta la eveniment, de fluxul de oameni prezenti si de organizarea excelenta ( nu ma asteptam ca echipa organizatorilor sa fie intr-un numar asa mare ). Nu pot face o comparatie ca DanielM , fata de editiile precedente, singurul minus cred ca a fost ora la care au fost anuntati castigatorii concursului de designer boardgame - 15.30, o ora destul de inaintata avand in vedere ca era duminica, luni este zi lucratoare si au fost participanti care au venit din zone mai indepartate .cred ca ora 12 ar fi fost mai adecvata.
FELICITARI organizatorilor !

User avatar
omucu
King Meeple
King Meeple
Posts: 891
Joined: 28 Dec 2010, 10:56
Custom Rank: Meeple-șef la boardgamers.ro
Location: Tg-Mures

Re: Zilele jocurilor - BGCON 1-3 noiembrie 2019, Tîrgu Mureș (cu întâlnire naționale)

Post: # 104093Post omucu
05 Nov 2019, 10:49

Multumesc de feedback.
Zic aleator ce stiu deja ca trebuie sa imbunatatim:

- bufet in incinta: vom gasi o solutie pentru anul viitor.
- ora anuntarii castigatorilor concursului de design: facem sa o punem mai devreme, poate chiar sambata, dar treaba asta vine la pachet cu predarea mai rapida a prototipurilor catre noi, sa ne asiguram ca avem timp sa le testam. Am lasat anul acesta (si anul trecut) pe sfarsitul ultimei zile ca sa ne asiguram ca avem timp sa trecem prin toate. Acum doi ani n-am cerut predarea lor inainte de eveniment si am fost prinsi complet descoperiti asa ca am pus predarea mai din timp. Acum a fost prea aparoape de Essen, am fost plecat si acolo si tot n-am avut destul timp, dar a fost clar mai bine ca acum doi ani. Probabil daca punem termenul final cu 3 saptamani inainte de Zilele jocurilor nu o sa mai avem probleme sa jucam toate inainte si atunci nu mai conteaza pentru noi cand punem premierea.
- lumina n-a fost buna in zona designerilor, logistic ne-a prins un pic descoperiti, nici nu avem voie sa prindem nimic de pereti si n-avem nici bugete de inchiriat sisteme profi de iluminat.
- Paneluri: Desi audienta lor nu a fost neaparat foarte mare, anumite chestii au fost foarte interesante. Au vorbit, pe rand, despre jocurile lor Eli Lester (Travelin), Alex Patiu si Horatiu Roman (Zestrea), Alex Serban (DEXplicatii). Au vorbit si Booghy, Proti si Ali despre creat continut pe youtube legat de jocuri. Toti au o audienta relativ mica deocamdata, dar e fix publicul lor la evenimentul nostru. Am avut si o prezentare a masteratului de game design de la UNATC Bucuresti, chestie care mi se pare foarte tare ca exista si ma bucur enorm ca am reusit sa ne unim fortele pentru zona designerilor, sper la o colaborare pe termen lung. Vreau sa filmam panelurile si sa le punem pe net, n-am idee ce inseamna tehnic asta ca sa le scoatem la calitate buna si ce implicatii financiare sunt, dar sper sa reusim.
- spatiul de joaca la hotel n-a fost suficient de mare. Din nou, o problema buna de avut. Am avut hotelul plin si lume cazata la marea majoritate a hotelurilor din zona. De departe cea mai mare participare din afara orasului. Ne gandim sa migram spre un hotel mai mare, care sa ne poata pune la dispozitie o sala mai mare, dar alte variante sunt la preturi mai mari, mi-e imposibil sa stiu daca lumea e de acord sa dea 200-220 lei/noapte/camera dubla in loc de 160 cat a fost aici si fara sa stiu daca vine multa lume la hotel nici nu am mare putere de negociere. Daca e sa ma orientez spre Hotel Grand, de exemplu, care e cel mai aproape de Palatul Culturii si are sali suficiente si am putea rezolva probabil, dar mi-e greu sa cred ca-l pot scoate sub 200 lei/camera dubla. Daca nu ocupam un minim de 20-30 camere nu cred ca pot obtine sala de conferinta gratuit si de acolo iar se complica lucrurile. Voi discuta cu ei din timp, dar variante mai bune si relativ aproape nu avem. Cei care au fost anii trecuti la Continental au vazut de ce fel de probleme ne-am lovit, am avut an in care, desi mi-a fost promisa, n-am primit sala de conferinte deloc si alt an in care ne-au mutat la ora 22 dintr-o sala in alta (dupa ce au vrut sa ne dea afara din ea si doar dupa scandal ne-au dat alta).

Sunt multe de rezolvat ca sa fie experienta voastra 100% faina, ma bucur ca nu s-au vazut multe din problemele pe care le-am avut, sper doar ca noi le-am vazut si putem lua masuri legate de marea lor majoritate.

Daca vii la Zilele jocurilor nu ai timp sa faci de toate, sunt concursuri, jocuri proaspete de la Essen de incercat, prototipuri (doar prototipurile pot sa-ti umple absolut tot timpul), paneluri si probabil mai si cumperi cate ceva. Vrem sa te lasam cu impresia ca nu ajung 3 zile si anul asta cred ca a fost prima data cam am reusit sa le umplem cum trebuie. :)

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: Zilele jocurilor - BGCON 1-3 noiembrie 2019, Tîrgu Mureș (cu întâlnire naționale)

Post: # 104104Post danielM
05 Nov 2019, 14:21

Apropo, poți anunța și aici câștigătorii concursului de design? Știu că Burebista a luat locul 3

User avatar
omucu
King Meeple
King Meeple
Posts: 891
Joined: 28 Dec 2010, 10:56
Custom Rank: Meeple-șef la boardgamers.ro
Location: Tg-Mures

Re: Zilele jocurilor - BGCON 1-3 noiembrie 2019, Tîrgu Mureș (cu întâlnire naționale)

Post: # 104187Post omucu
07 Nov 2019, 11:27

Am avut 13 jocuri înscrise la concusul de design, record de până acum și sperăm ca anul viitor să avem și mai mulți. Jocurile au fost foarte diferite și e greu de făcut comparație între lucruri total diferite, dar am încercat să punctăm în primul rând potențialul.

Câștigătorii sunt următorii:

Categoria joc de cărți:

Drumuri de Bogdan Gheorghiu și Cristi Dragomir – Teotihuacan: City of Gods + Late Preclassic Period și Mount Rushmore
Recycling Party de Diana Lupei – Inuit: The Snow Folk
Categoria euro game:

Interregnum de Ștefan Luca – Snowdonia Deluxe Master Set și Bon Appetit
Last City on Earth de Diana Lupei – Teotihuacan: City of Gods + Late Preclassic Period
Burebista de Adrian Ruican – Dice Settlers
S-au mai acordat și două premii speciale:

Over the Rainbow – de Andrei Olingheru a primit jocul Dust in the Wings. Over the Rainbow e un joc de cărți bun, dar având piese suplimentare nu s-a încadrat decât la categoria eurogame, categorie la care nu s-a clasat în primele 3.

Hai să întindem rufele! de Iulia Ioniță a primit un premiu pentru originalitate și jocul Worldshapers.

Mai multe detalii pe site:

https://www.bgcon.ro/2019/11/07/castiga ... curi-2019/

User avatar
omucu
King Meeple
King Meeple
Posts: 891
Joined: 28 Dec 2010, 10:56
Custom Rank: Meeple-șef la boardgamers.ro
Location: Tg-Mures

Re: Zilele jocurilor - BGCON 1-3 noiembrie 2019, Tîrgu Mureș (cu întâlnire naționale)

Post: # 104191Post omucu
07 Nov 2019, 13:41

Avem si aftermovie!


User avatar
pparoh
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 132
Joined: 17 Oct 2019, 14:57

Re: Zilele jocurilor - BGCON 1-3 noiembrie 2019, Tîrgu Mureș (cu întâlnire naționale)

Post: # 104220Post pparoh
08 Nov 2019, 16:00

Dupa cateva zile, m-am asezat si eu sa imi las gandurile din punctul de vedere al unui neofit. De curand am inceput sa caut evenimente si grupuri pasionate de acest hobby.

A fost bine ca am asteptat pentru ca ai punctat aproape toate lucrurile pe care le-as fi adus in discutie.

Singurul lucru pe care mi l-as dori pe viitor, pe langa cele deja enumerate de tine, ar fi o selectie mai mare de jocuri din partea comerciantilor (sau, mai bine spus, jocuri mai “grele”). Chiar imi doresc sa sustin toate evenimentele la care pot ajunge, inclusiv antreprenorii, dar, din pacate, eu, unul, nu am avut ce sa achizitionez de la magazine si sa nu imi fie inutil.

Acum, lasand acest mic inconvenient la o parte, daca pot sa fiu suficient de nesimtit incat sa il numesc asa, pot doar sa va apreciez munca si efortul, intelegand foarte bine dificultatile din spatele organizarii evenimentelor, a logisticii necesare si nivelul crescut de coordonare cerut pentru buna desfasurare a acestuia.

Personal, as acorda nota 8 pentru acest eveniment si, din cate mi-au mai povestit altii, s-a tot imbunatatit de la an la an. Astfel, in cazul in care nu mor pana anul viitor si nu exista alte situatii de forta majora, cu siguranta voi veni din nou si imi voi trage si prietenii dupa mine. Ce, au de comentat?

Best,

User avatar
omucu
King Meeple
King Meeple
Posts: 891
Joined: 28 Dec 2010, 10:56
Custom Rank: Meeple-șef la boardgamers.ro
Location: Tg-Mures

Re: Zilele jocurilor - BGCON 1-3 noiembrie 2019, Tîrgu Mureș (cu întâlnire naționale)

Post: # 104227Post omucu
08 Nov 2019, 20:26

pparoh wrote:
08 Nov 2019, 16:00

Singurul lucru pe care mi l-as dori pe viitor, pe langa cele deja enumerate de tine, ar fi o selectie mai mare de jocuri din partea comerciantilor (sau, mai bine spus, jocuri mai “grele”). Chiar imi doresc sa sustin toate evenimentele la care pot ajunge, inclusiv antreprenorii, dar, din pacate, eu, unul, nu am avut ce sa achizitionez de la magazine si sa nu imi fie inutil.

Acum, lasand acest mic inconvenient la o parte, daca pot sa fiu suficient de nesimtit incat sa il numesc asa, pot doar sa va apreciez munca si efortul, intelegand foarte bine dificultatile din spatele organizarii evenimentelor, a logisticii necesare si nivelul crescut de coordonare cerut pentru buna desfasurare a acestuia.
Zona de joacă a apărut anul ăsta parțial ca răspuns la faptul că distribuitorii n-au oferit suficientă diversitate gamerilor anii trecuți. Plus că majoritatea au avut doar cate doi oameni la standuri. Și dacă ar avea jocuri suficiente, n-ar avea capacitatea să le prezinte multor oameni. Plus că le luam chirie, și fiind cate doi oameni nu vor suprafețe mari și scumpe. Vânzările sunt pe măsură. Nu voi intra in cifre, dar gamerii care cumpără sunt puțini ca număr și cumpăra majoritar online la cel mai mic preț. Nu e de judecat, dar e realitatea și până numărul celor care cumpără nu va fi mult mai mare, nici oferta nu poate creste spectaculos. Ne-am adaptat și am oferit lucruri de făcut pentru vizitatori, dar sunt distribuitori care nici n-au răspuns la telefon și alții care n-au venit. Va fi mai bine cu timpul, dacă am crește prea brusc probabil n-am știi să gestionăm.

La majoritatea târgurilor din țări mai avansate ca noi zona de joacă nu e asigurată de organizatori, sunt mai multe mese la fiecare stand și lumea se joacă acolo. E o treabă nerealizabilă în momentul ăsta în România așa că în loc să ne luptăm cu morile de vânt preferăm alternative. Cel mai important e că feedbackul principal e pozitiv, ne impulsionează să credem că suntem pe drumul cel bun și să încercăm să ne autodepășim. Au început să înțeleagă și autoritățile din zona noastră ce facem, mai trebuie să convingem restul distribuitorilor, câțiva sponsori și suntem ok. In orice variantă, we're in it for the long run, așa că o să auziți de Zilele jocurilor la Tîrgu Mureș mult timp de acum înainte.

Post Reply

Return to “Intalniri si evenimente”