Unde am ajuns?

un fel de loc de dat cu capul, loc de vorbit verzi si uscate, batut campii, etc
User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7065
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Unde am ajuns?

Post: # 109653Post DanielIndru
15 Apr 2020, 17:31

In spiritul transparentei, am de spus urmatoarele din partea lui Alex:

1. Daca cineva a venit vreodata si i-a cerut lui Alex vreun joc pus la vanzare si pe BGG, nu a fost refuzat. Si nici nu i s-a cerut pret mai mare decat cel afisat pe regatujocurilor.ro
2. Vanzarile pe BGG Market nu se fac in detrimentul pietei romanesti.
3. Pe BGG Market sunt, in pricipal, jocurile cu stoc mare, ce nu poate fi absorbit de piata locala.
4. Apoi sunt jocurile aduse pe stoc de 2-3 ani si care nu s-au vandut intern.
5. Si apoi diverse promos ramase "orfane" dupa asigurarea cererilor interne.
6. RJ nu cumpara jocuri de la distribuitori sau retailers din Romania pentru a le vinde mai scump in afara.

User avatar
sergiunastrut
King Meeple
King Meeple
Posts: 484
Joined: 13 Nov 2018, 21:03
Custom Rank: Și...unde-i povestea?
Location: Iași

Re: Unde am ajuns?

Post: # 109654Post sergiunastrut
15 Apr 2020, 17:34

DanielIndru wrote:
15 Apr 2020, 17:31
In spiritul transparentei, am de spus urmatoarele din partea lui Alex:
Mulțumesc de precizări, apreciez!
Kallax Display: Colțul meu de artă
Am încercat recent: Cotate subiectiv
Experiențele de joc le sumarizez aici: PLAY|STORY|SHORT

alex01
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 177
Joined: 06 Jul 2019, 19:57

Re: Unde am ajuns?

Post: # 109656Post alex01
15 Apr 2020, 18:17

propun sa se faca un pool pt shimbarea titlului "unde am ajuns? mafia boardgame-ului" / "unde am ajuns? traficul cu carton" :lol:

User avatar
demontear
King Meeple
King Meeple
Posts: 773
Joined: 19 Jan 2015, 21:37
Location: Bucuresti

Re: Unde am ajuns?

Post: # 109660Post demontear
15 Apr 2020, 18:54

Chuckila wrote:
15 Apr 2020, 15:02
....
"10. In cadrul anunturilor de vanzare se permit doar anunturile de jocuri desfacute/folosite si doar prin exceptie si jocuri noi (in tipla, etc) daca acestea sunt in numar limitat si nu exista suspiciuni cu privire la calitatea de vanzator/reseller/speculant al celui ce le vinde. (forumboardgames.ro incurajeaza vanzarile/cumpararile/schimburile intre jucatori, dar nu incurajeaza comercializarea de jocuri de catre terte persoane ce au acest singur scop). Nu se accepta jocuri contrafacute iar incercarea de comercializare/schimb a lor duce la suspendarea drepturilor utilizatorilor. Fiecare anunt de vanzare trebuie sa aibe trecut pretul jocului. Utilizatorii care doresc sa vanda/cumpere mai multe jocuri vor folosi un singur topic de vanzare/cumparare in care vor lista toata oferta/cererea - este interzisa crearea unui topic de vanzare/cumparare pentru fiecare joc in parte."

Orice business/magazin online are de platit taxe, impozite, salarii, etc, pe cand o persoana fizica ce ar decide sa vanda jocuri in mod direct pentru profit, nu ar avea aceste cheltuieli. Am preferat ca FBG.ro sa nu fie o platforma folosita in acest mod. Daca acest paragraf va ramane in forma lui actuala, sau merita sa fie revizuit pentru a fi scos, este decizia noii echipe de administrare si utilizatorii vor trebui sa se conformeze in tranzactiile pe care le efectueaza prin intermediul FGB.ro. Si da, in trecut am fost nevoit sa intevin si a trebuit sa rog un utilizator sa isi duca pravalia cu jocurile in tipla altundeva, atunci cand a aparut la primul post cu o puzderie de jocuri sigilate. In cazul de fata, my 2 cents: faptul ca jocurile se vand prin BGG, nu prin FBG, nu o vad ca o incalcare a regulamentului. Decat daca exista un thread cu acele jocuri si aici pe forum (my bad, e prima data dupa 2 saptamani cand intru online).

Nu doresc sa intervin in discutia actuala, decizia aici nu cred ca este a Moderatorilor (decat daca ne insultam - atunci Adelin, Vick si yours truly ne bagam coada si facem urat). Cred ca echipa de administrare trebuie sa decida daca paragraful de mai sus este de actualitate si daca da, se ii penalizeze pe cei care incalca aici pe FBG.ro aceste reguli. Nu pe BGG, nu in Piata Obor, nu pe OLX sau Skype.
https://forumboardgames.ro/viewtopic.php?f=10&t=9885

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Unde am ajuns?

Post: # 109663Post Chuckila
15 Apr 2020, 19:15

Regulamentul se refera la anunturile de vanzare. Daca bine citesc eu threadul pe care l-ai pus mai sus, este vorba despre un anunt de cumparare.

User avatar
Keyser
King Meeple
King Meeple
Posts: 1111
Joined: 12 May 2011, 00:20

Re: Unde am ajuns?

Post: # 109665Post Keyser
15 Apr 2020, 19:45

Cum nimeni nu e in topic


Izolarea dăunează grav sănătății.
#nambos

The greatest trick the Devil ever pulled was convincing the world he didn't exist. - Verbal Kint

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Unde am ajuns?

Post: # 109666Post Haddeo
15 Apr 2020, 19:49

Da, s-a ajuns la vânătoare de vrăjitoare, useri, owneri de magazin, orice frustrare mai veche refuleaza , joaca lumea rpg pe thread.
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
demontear
King Meeple
King Meeple
Posts: 773
Joined: 19 Jan 2015, 21:37
Location: Bucuresti

Re: Unde am ajuns?

Post: # 109667Post demontear
15 Apr 2020, 20:35

Chuckila wrote:
15 Apr 2020, 19:15
Regulamentul se refera la anunturile de vanzare. Daca bine citesc eu threadul pe care l-ai pus mai sus, este vorba despre un anunt de cumparare.
Da, este din threatul de cumparare. Dar aveam impresia ca regulamentul asta incearca sa limiteze bisnita si specula.
Partea cu comercializarea jocurilor la suprapret are 2 parti, cumperi ieftin, vinzi scump. Din cate observ partea cu cumparatu ieftin se face si aici pe forum.
unq_flipmo wrote:
21 Jan 2020, 01:38
Cumpar urmatoarele. Doar in forma indicata, comunicarea pe mesaj privat. Mersi

- Merchants & Marauders - sigilat
- Merchants & Marauders: Seas of Glory - sigilat
La vanzare:
https://boardgamegeek.com/geekmarket/product/2077059
https://boardgamegeek.com/geekmarket/product/2077111
Un feedback pt o vanzare reusita:
https://boardgamegeek.com/geekmarket/sa ... ils/885492

unq_flipmo wrote:
21 Jan 2020, 01:38
- Brass: Lancashire deluxe - de preferabil sigilat
https://boardgamegeek.com/geekmarket/product/2095204
unq_flipmo wrote:
21 Jan 2020, 01:38
- Walnut Grove - sigilat
https://boardgamegeek.com/geekmarket/product/2118190
unq_flipmo wrote:
08 Feb 2020, 10:13
Adaugat

- Brass: Birmingham deluxe - de preferabil sigilat
La vanzare:
https://boardgamegeek.com/geekmarket/product/2099137
Un feedback pt o vanzare reusita:
https://boardgamegeek.com/geekmarket/sa ... ils/879935

Cred ca este destul de evident scopul acestor achizitii care se fac aici, pe forum.

Si chiar daca se referea la vanzari, mie mi-a sarit in ochi partea asta: "exista suspiciuni cu privire la calitatea de vanzator/reseller/speculant al celui ce le vinde. (forumboardgames.ro incurajeaza vanzarile/cumpararile/schimburile intre jucatori, dar nu incurajeaza comercializarea de jocuri de catre terte persoane ce au acest singur scop)"
Pana la urma, FBG permite si incurajeaza comercializarea de jocuri de catre terte persoane ce au ca sco bisnitareala?

https://ro.wikipedia.org/wiki/Comer%C8%9B

User avatar
Keyser
King Meeple
King Meeple
Posts: 1111
Joined: 12 May 2011, 00:20

Re: Unde am ajuns?

Post: # 109669Post Keyser
15 Apr 2020, 21:18

Cand vinzi un joc și îl trimiti prin posta sau îl predai personal ce scrii pe declarație? Interes de serviciu?

Întreb pentru un prieten.
#nambos

The greatest trick the Devil ever pulled was convincing the world he didn't exist. - Verbal Kint

alex01
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 177
Joined: 06 Jul 2019, 19:57

Re: Unde am ajuns?

Post: # 109673Post alex01
15 Apr 2020, 21:53

asigurare de bunuri care acopera necesitatile de baza ale persoanelor (board game pt ala sa nu inebuneasca in casa, si bani pt celalalt sa isi acopere necesitatea de bunuri)

User avatar
fl0po
King Meeple
King Meeple
Posts: 1649
Joined: 09 Jun 2012, 09:56
Custom Rank: iOS Netrunner
Location: Bucuresti

Re: Unde am ajuns?

Post: # 109674Post fl0po
15 Apr 2020, 21:56

Cică sunt menționat de cineva prin threadul asta super stufos? Ce am mai făcut? A fost crucificat cineva înainte de termen?
HACK OR GET WHACKED!

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Unde am ajuns?

Post: # 109675Post Imago
15 Apr 2020, 22:01

Nu stiu de ce a prins la romani atat de bine propaganda asta comunista ca sa vinzi ceva e rau, ca o activitate comerciala din care poti scoate profit e "Bișniță". Bisnita e cand cumperi o masina second hand ce arata super tare, si la primul semafor ii moare motorul, pentru ca i-au fost dati inapoi vreo 500.000 km. Bisnita e cand coada de programare la o institutie publica e de 1 an, pentru ca 2-3 gainari in cardasie cu angajatii fac mii de programari fictive, ca sa la platesti lor ulterior bani sa te treaca in fata. Vanzarea unui boardgame pe BGG nu e bisnita. Cine cunoaste piata de boardgames din Romania, stie ca preturile second hand sunt destul scazute aici. Exista un potential de arbitraj intre SUA si Europa pana si pentru jocuri noi, deoarece nu toti publisherii europeni distribuie jocuri si in SUA. Astfel cateodata unele jocuri banale, de regula euro, sunt de 2-3 ori mai scumpe in US decat in Europa.

Ce tine de atitudinea fata de comert - din punct de vedere istoric negustorii in Tarile Romane erau straini - sași, armeni, greci si evrei. Grecii si armenii controlau exportul catre Constantinopol, sașii brașoveni catre austrieci. Iar romanii vindeau la pretul care le era oferit (de obicei era mic). Dupa ce au cedat motorul economic in manile altora, ne mai miram cum de o suta de ani am fost condusi de greci fanarioti.

Interdictia de a vinde jocuri in tipla nu s-a respectat niciodata, deoarece eu am cumparat jocuri in tipla de pe forum inca din 2014. Am vorbit cu Lucian despre scopul si utilitatea acestei reguli, si momentan ne gandim daca mai este actuala sau nu. Intrucat aceasta nu s-a respectat niciodata, nu stiu daca anularea acesteia ar avea vreo consecinta. Pana duminica inca dezbatem ce facem cu acest punct din regulament.

Adrian
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 90
Joined: 21 May 2019, 19:28

Re: Unde am ajuns?

Post: # 109678Post Adrian
15 Apr 2020, 22:25

Aia e țeapă*

alex01
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 177
Joined: 06 Jul 2019, 19:57

Re: Unde am ajuns?

Post: # 109681Post alex01
15 Apr 2020, 22:58

bisnita e cand nu platesti taxele de vigoare la stat si nu activezi pe piata legal ca si ceilalti competitori (vanzatori), adica aia de la lex,regat,pion etc. sunt supusi pe piata la niste legi si conditii etc si au de platit taxe si multe altele. bisnitarul nu e nici macar pfa/pj si e in afara legii, face "profit" pt el si atat. regulamentul e oarecum OBLIGATORIU pt ca forumul nu are ca scop incurajarea comertului cu amanuntul ILLEGAL. (mai ales ca vb de activitate continua si nu ocazionala) ca fapt divers, pt astfel de persoane , oricand cei de la regat,lex,barlog smd pot actiona legal daca se doreste acest lucru impotriva acestor persoane pt evaziune, "concurenta" neloiala..pardon ilegala etc

User avatar
demontear
King Meeple
King Meeple
Posts: 773
Joined: 19 Jan 2015, 21:37
Location: Bucuresti

Re: Unde am ajuns?

Post: # 109682Post demontear
15 Apr 2020, 23:12

O sa mai pun și eu un funfact asa ca ma plictisesc în izolare.

Unq flipmo are la vanzare 161 de boardgames pe bgg in momentu de fata. Și 123 vândute în ultimele 3-4 luni.
Barlogul cu jocuri are in stoc 137 de jocuri.
Pionul are momentan in stoc 140 de jocuri.

Si bisnita e exact ce a spus și alex01. Bisnita ar spune unii e pentru "băieții deștepți", alții ar spune ca e pentru paraziti.
Bisnita fac aia care merg și cumpara mașini din Germania cu 2000e și le vând aici cu 4000. Bisnita fac aia care cumpără țigări din Republica Moldova cu 10ron pachetu și le vând aici cu 15ron. Vezi vreo asemănare cu situația de fata?

alex01
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 177
Joined: 06 Jul 2019, 19:57

Re: Unde am ajuns?

Post: # 109683Post alex01
15 Apr 2020, 23:20

poate sa le ia cu 1 leu si sa le vanda cu 1000000, atata timp cat respecta competitorii de pe piata si legea (adica sa declare ca practica comision de la 0 la 100000%), pt ca repet : Ailalti care vand legal o fac la costri mult mai mari si mult mai greu din "n" puncte de vedere. Are flipmo pfa? pj? casa marcat? inregistre la anpc? depune bilant? plateste taxe? informeaza clientii activitatea ilegala pe care o presteaza? etc etc etc... wot wot is the sound of the police wot wot is the sound of the police

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Unde am ajuns?

Post: # 109684Post Haddeo
15 Apr 2020, 23:24

Bai, unde se ascundeau eroii justițiari ai României , erau pe forum.
Am strigat pe strada când puneau ăștia al patrulea rând de borduri și nu a ieșit nimeni
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

alex01
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 177
Joined: 06 Jul 2019, 19:57

Re: Unde am ajuns?

Post: # 109685Post alex01
15 Apr 2020, 23:26

da da, era mai bine cand nu existau distribuitori...da da ....


are cineva adresa la inculpat? si costume de jandarmi? sa facem o ridicare :twisted:
Last edited by alex01 on 15 Apr 2020, 23:28, edited 1 time in total.

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Unde am ajuns?

Post: # 109686Post Haddeo
15 Apr 2020, 23:28

Ce va încurcați cu alea de jandarmi, alea kkk sunt mai de efect
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
Keyser
King Meeple
King Meeple
Posts: 1111
Joined: 12 May 2011, 00:20

Re: Unde am ajuns?

Post: # 109687Post Keyser
15 Apr 2020, 23:31

Mi-a zis cineva acum vreo 20 de ani un banc:. 2 se cearta, al treilea privește. La un moment dat primii 2 îl întreabă pe privitor cine are dreptate. Asta se duce la unul dintre ei și îi spune "dumneata ai dreptate", se duce apoi la celălalt și îi spune "dumneata ai dreptate". Un al patrulea care vede toată scena îl ia la socoteala pe cel de-al treilea "cum dom'le sa le dai amândurora dreptate?" . La care al treilea spune "și dumneata ai dreptate".

Eu cred că aici e un caz de "și dumneata ai dreptate"

Nu am văzut vreo dovadă că Unq cumpără de la regat, forum etc. și vinde pe bgg (doar presupuneri), și dacă ar fi așa nu cred că e treaba noastră să îl ardem pe rug.

Pe de altă parte, ce aveți cu Minel? De când e cineva obligat să se asocieze la orice cu o alta persoana împotriva voinței sale. Vă luați de el că face discriminări dar pe de altă parte i-l băgați pe Unq pe gat, tot bullying e, zic eu.

Dar cel mai important e altceva:


Sa nu uitați votul la Battle of the Boardgames.
#nambos

The greatest trick the Devil ever pulled was convincing the world he didn't exist. - Verbal Kint

Locked

Return to “Offtopic - discutii libere”