Reguli noi forum

un fel de loc de dat cu capul, loc de vorbit verzi si uscate, batut campii, etc
User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Reguli noi forum

Post: # 115070Post adelindumitru
06 Oct 2020, 20:56

Mulțumim Alex pentru clarificări! Foarte bune masurile și ma bucur ca măcar din partea voastră se pune stop acestor practici.

User avatar
demontear
King Meeple
King Meeple
Posts: 773
Joined: 19 Jan 2015, 21:37
Location: Bucuresti

Re: Reguli noi forum

Post: # 115071Post demontear
06 Oct 2020, 21:03

M-am mai gândit la alta varianta pentru secțiunea de vânzări pentru a evita snippingul.
Își postează vanzatorul jocul. Posibilii clienți au 48 de ore pentru a da reply și a comenta ca vor jocul. După 48 de ore vânzătorul extrage pe random org persoana care poate cumpăra jocul.

alex01
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 177
Joined: 06 Jul 2019, 19:57

Re: Reguli noi forum

Post: # 115072Post alex01
06 Oct 2020, 21:06

@mihnea - economie libera inseamna concurenta loiala... repet bisnitarul face o treaba pt care nu plateste taxe la stat, stat care in teorie imi garanteaza mie ca pot sa iau un produs la pretul pietei stabilit de mecanismele specifice pietei libere, nu specula , nu monopol etc . daca bisnitarul ar plati taxe , ar reduce preturile sa fie in concurenta cu ofertele celorlalti competitor , pt ca profitul se face din rulat marfa nu din vandut bunul propriuzis. cu cat vinde mai multe produse cu atat vinde profit. nu cred ca iar convenii bisnitarului sa vanda in asa conditii un produs la 100 de ani in timp ce ailalti vand pe banda rulanta si practic ii elimina si pana la ultimul potential ipotetic si teoretic client. + ca bisnitarul in toata treaba asta nu face nimic defapt, doar suge din inntregul mecanism. sa aduca el jocurile, sa semneze el tratatele statului pt comert, sa se ocupe el de transport si drumuri, practic sa plateasca tot ce a dus pana acum la posibilitatea ca in ro sa vinzi board games , in china sa le produci , sa le aduci prin fel de fel de tari etc..... get the big picture?
Last edited by alex01 on 06 Oct 2020, 21:15, edited 1 time in total.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Reguli noi forum

Post: # 115073Post 26octombrie
06 Oct 2020, 21:09

flernebunu wrote:
06 Oct 2020, 19:55
Salut,

Alex - Regatul Jocurilor

Si noi am intampinat probleme legate de aceasta bisnita.
1. Am avut situatii cu KSuri pe care m-am chinui sa le aduc si toate au fost luate pana sa ma prind si exportate. Dupa care multe mailuri cu intrebari daca vom mai readuce in stoc. Si dupa cum se stie unele KSuri sunt greu de adus si aproape imposibil de readus in stoc.
2. Situatii cu clienti racolati pt a beneficia de o reducere mai mica in contul comenzilor direct prin el.
3. OOPuri luate si exportate si dupa primit mailuri de la oameni care isi doreau sa le ia. Si chinul de a incerca de a mai gasi undeva, pt ca din proprie experienta stiu ce inseamna sa te prinzi tarziu ca un joc e oop si e in wishlistul tau cu Must Have :)

Cum consideram ca astfel de practici sunt in detrimentul hobbyului in sine am luat masuri:
- sa nu mai poata lua decat maxim 1 bucata din fiecare joc cu reducere - si aceeasi regula aplicandu-se si prieteniilor prin care mai comanda jocuri
- de a nu mai putea rezerva nimic

Pe viitor posibil sa mai stabilim unele lucruri dar inca nu ne-am hotarat.

Multumesc,
Alex
:tu:

User avatar
iadrianik
King Meeple
King Meeple
Posts: 989
Joined: 29 Nov 2011, 13:56
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Reguli noi forum

Post: # 115074Post iadrianik
06 Oct 2020, 21:21

rabesandratana wrote:
06 Oct 2020, 18:05
Cred ca singura regula care ar putea fi valabila in astfel de cazuri, sa fie scoasa de tot din regulament faza cu "primul venit, primul servit".
Stiu ca vechii moderatori au mentionat de cateva ori principiul "primul venit, primul servit", dar el nu este scris in regulament, nici aici, nici aici.

Nemultumirea exprimata aici este ca unuii utilizatori nu au sansa sa ia un joc listat la un pret bun pentru ca altcineva si-a exprimat deja dorinta de a-l cumpara.

O solutie simpla (in aceeasi directie cu alte opinii exprimata deja de alte persoane) este sa fie permise explicit in regulament si oferte ulterioare , inclusiv contra-oferte mai mari decat s-a cerut initial in anunt.

Daca sunt mai multe persoane care ofera acelasi pret,vanzatorul poate alege cui sa vanda, dupa principiile sale (fie primul venit, primul servit, fie random.org, fie dupa prietenii/afinitati, etc).

De asemenea daca ar fi permise contra ofertele, atunci nu ar fi nici o suparare daca, la un joc scos la vanzare cu 200 lei la care s-a anuntat deja cineva interesat, ar veni altcineva care ofera 220 lei, sau 200 + alt joc/o bere/ce vrea fiecare :)
Ar fi si interesul vanzatorilor, care pot obtine chiar mai mult decat doreau initial, dar si al cumparatorilor care ar putea practic licita pentru un joc pe care si-l doresc, daca sunt mai multe persoane interesate. Cine si-l doreste cel mai mult (si isi permite) va lua acel joc.

crazyfroggg
King Meeple
King Meeple
Posts: 566
Joined: 21 Jan 2017, 08:52
Location: Cluj-Napoca

Re: Reguli noi forum

Post: # 115075Post crazyfroggg
06 Oct 2020, 21:21

Probabil îmi voi atrage antipatii, dar sunt nevoia sa spun și eu câteva lucruri.
Ma voi rezuma in următoarele rânduri doar la forum, nu la retail (si ar fi bine sa nu le amestecați nici voi).
Un user (adrim) a scris foarte bine mai sus: sunt 2 unghiuri din care privim problema (dacă chiar e o problema):
1. Vindem pt a face "un bine" comunității? Sau pt a ne acoperi găurile din buget?
Daca prima varianta e valabilă, mă scuzați că o spun dar nu prea pare așa; îl blamați toți pe respectivul, când sunt atâția care vând la preț mai mare decât suma plătită de ei pt un joc (datorită KS, fidelizare magazine, etc). Sau care țin prețul la același nivel cu lunile (majoritatea).
Dacă a doua varianta e valabilă, atunci toată această discuție se rezuma la un singur lucru: care rămâne cu mai mulți bani în portofel: eu, că nu am dat -xx lei pt un joc, sau el că l-a revândut pe bgg cu +xx€.

2. Vrem sa vindem rapid jocul? Ne și interesează cui îl vindem? Sau ce va face cu el ulterior?
Sunt toate decizii ale vânzătorului, nu e nevoie sa se reglementeze asta pe forum.

Sper că nu am ofensat pe cineva, îmi cer scuze daca da.

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Reguli noi forum

Post: # 115076Post VZQ
06 Oct 2020, 21:30

Avand in vedere experienta mea extrem de limitata in ceea ce priveste vanzarile de jocuri de pe forum, poate ar trebui sa-mi tin gura, dar totusi, de dragul discutiei...

1. Cand am cumparat jocuri, de pe forum (pana acum doar de 2 ori) nu m-a interesat cine-l vindea si de unde il are; a fost singura varianta pentru ca ambele jocuri erau OOP si OOS in toate magazinele de la noi (daca am optiunea de a alege, prefer ca jocurile achizitionate sa fie noi, in tipla).

2. Cand am vandut, nu m-a interesat cine si de ce le cumpara; am stabilit din start preturi mici, pentru ca trebuia sa scap de multe jocuri intr-un timp scurt (lipsa de spatiu), si avand in vedere ca am solicitat conditii particulare (cumparatorul sa rezolve partea cu transportul), nu eram in postura de a mai face si nazuri, la o adica. Cum nu este un secret, o sa va spun ca doar in cazul "Parks" au fost premize pentru o licitatie, in rest ofertele au cam fost omu' si jocu' (cu 2 - 3 exceptii).

3. Pe mine unul nu ma deranjeaza sa vad ca un joc cumparat de la mine este revandut, eventual chiar si la un pret mai mare. Nimeni nu a incercat pana acum sa traga si mai jos de pret, ori atat timp cat am primit exact cat am cerut pe jocuri, de ce m-ar interesa ce face omu' cu jocul respectiv? N-are decat sa-l puna pe foc, daca asa se simte el bine...

4. Nu am nimic impotriva unor restrictii autoimpuse de vanzator (de genul: "imi rezerv dreptul de a alege dintre oferte", etc), dar eu unul cred ca nu este bine ca aceste optiuni sa devina o regula a forumului, pentru ca ar ingreuna si mai mult procesul de vanzare - eu unul, daca as fi obligat sa verific fiecare cumparator, sa astept "n" ore/zile pana cand dau un ok la vanzare, etc, prefer sa nu mai vand nimic - sorry, dar pur si simplu nu am timp de bifat 100 de check points, doar ca sa scap de cateva jocuri, come on!

5. In alta ordine de idei, consider ca asemenea tranzactii trebuie sa beneficieze de discretie - nu mi-ar conveni sa fiu nevoit in gura mare sa strig "Gigel a cumparat "n" jocuri de la mine!", idem, nu as vrea sa stie toata lumea cate jocuri cumpar eu pe luna, de la cine, si la ce pret.... la cate magazine ati vazut sa iasa vanzatorul in usa pravaliei sa anunte inca o vanzare ?!? :)

Concluzie (personala): pentru mine sectiunea de vanzari nu este una prioritara, motiv pentru care habar nu am cine este cumparator cinstit, si cine umbla dupa marfa...cu toata intelegerea si prietenia, nu o sa stau sa fac politia forumului inainte de a vinde un joc; nu vad de ce ar trebui sa fiu eventual sanctionat pentru asta, iar pe de alta parte, nu vad nici de ce anumiti cumparatori trebuie limitati - pana la urma jocurile se dau pe bani, nu gratis, right? Stiu ca nu sunt in asentimentul majoritatii, dar pur si simplu nu inteleg de ce trebuie cineva sa datoreze vanzatorului mai mult decat pretul cerut ?!?

alex01
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 177
Joined: 06 Jul 2019, 19:57

Re: Reguli noi forum

Post: # 115077Post alex01
06 Oct 2020, 21:34

@crazyfrog - gresit pt ca cei care mai vand pe forum o fac pt a scapa de jocuri sa isi ia altele , din lipsa de bani/spatiu etc , una e sa vinzi ocazional cate un joc pe care nu il mai joci sau poate ai altul cu care ai vrea sa il inlocuiesti/macar sa recuperezi o parte din bani(bani pe care i-ai avut si folosit) , dar nu vinzi in FORMA CONTINUA pt a face bani din nimic, bani pe care nu i-ai avut

User avatar
iadrianik
King Meeple
King Meeple
Posts: 989
Joined: 29 Nov 2011, 13:56
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Reguli noi forum

Post: # 115079Post iadrianik
06 Oct 2020, 21:42

Asta cu cele 2 unghiuri din care se poate privi problema, imi aduce aminte de un banc (ca sa mai si destindem atmosfera):

Rabinul vestit pentru înțelepciunea sa, este pus în situația de a împărți dreptatea între doi împricinați. Îl ascultă cu atenție pe primul și spune: „Ai dreptate”. Îl ascultă și pe cel de-al doilea, iar răspunsul este identic: „Și tu ai dreptate”. Aflat de fată, Ițic îl întreabă, nedumerit, pe rabin: „Păi, cum vine asta, Rabi? Nu se poate să aibă amândoi dreptate!”. Iar rabinul cel înțelept îi răspunde: „Și tu ai dreptate!”.

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1300
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Reguli noi forum

Post: # 115081Post rabesandratana
06 Oct 2020, 21:43

Pai cam asa se intampla mereu cand au loc discutii din astea aprinse aici pe forum. Toti au dreptate. :)

alex01
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 177
Joined: 06 Jul 2019, 19:57

Re: Reguli noi forum

Post: # 115082Post alex01
06 Oct 2020, 21:53

:)) bancul are in ecuatie 3 oameni aici vorbim de intregi mecanisme care au treaba cu dreptatea(dreptul mai exact,national si international) ... ce drept are bisnitarul? inafara de a se imbogati de unul singur pe o insula pustie in care nu exista fabrici,drumuri,tratate,drepturi,ati oameni deci clienti, produse, intelegeri etc?



pff hai ca am luat-o pearatura si deja pare ca interpolul,fiscul si alte entitati trebuie sa intervina personal in aceasta situatie :))

User avatar
emisanSB
King Meeple
King Meeple
Posts: 976
Joined: 02 Apr 2016, 15:40
Custom Rank: Executioner
Location: Sibiu

Re: Reguli noi forum

Post: # 115083Post emisanSB
06 Oct 2020, 21:57

rabesandratana wrote:
06 Oct 2020, 21:43
Pai cam asa se intampla mereu cand au loc discutii din astea aprinse aici pe forum. Toti au dreptate. :)
Și tu ai dreptate. :)

User avatar
mihaid
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 168
Joined: 13 Nov 2016, 09:47
Location: Calarasi

Re: Reguli noi forum

Post: # 115084Post mihaid
06 Oct 2020, 21:59

Personal nu cred ca e bine ca forumul sa impuna anumite reguli sau restrictii la vanzare.

Cred ca asta cade in responsabilitatea vanzatorului, daca vrea atunci poate sa organizeze licitatie sau sa refuze un anumit cumparator, pe baza unor motive de morala.

Pentru ca forumul reprezinta o comunitate, ar trebui doar sa ajute vanzatorul sa ia o decizie din punct de vedere moral (daca vanzatorul e interesat sa faca asta).
Ca exemplu, asa cum la Math Trade cand apare un participant nou atunci oamenii cer pe forum recomandari, si vin raspunsuri cu experiente bune sau rele despre noul participant, la fel si pentru vanzari ar trebui acceptate (si nu sterse) comentariile discrete despre experientele rele (sau imorale). Repet, comentarii discrete, nu avem nevoie de liste unde oamenii sunt pusi la zid.

User avatar
Gi0ny
King Meeple
King Meeple
Posts: 754
Joined: 04 Jun 2020, 10:00
Custom Rank: Captain Meeple
Location: Bucuresti

Re: Reguli noi forum

Post: # 115085Post Gi0ny
06 Oct 2020, 22:17

VZQ wrote:
06 Oct 2020, 21:30
Avand in vedere experienta mea extrem de limitata in ceea ce priveste vanzarile de jocuri de pe forum, poate ar trebui sa-mi tin gura, dar totusi, de dragul discutiei...

1. Cand am cumparat jocuri, de pe forum (pana acum doar de 2 ori) nu m-a interesat cine-l vindea si de unde il are; a fost singura varianta pentru ca ambele jocuri erau OOP si OOS in toate magazinele de la noi (daca am optiunea de a alege, prefer ca jocurile achizitionate sa fie noi, in tipla).

2. Cand am vandut, nu m-a interesat cine si de ce le cumpara; am stabilit din start preturi mici, pentru ca trebuia sa scap de multe jocuri intr-un timp scurt (lipsa de spatiu), si avand in vedere ca am solicitat conditii particulare (cumparatorul sa rezolve partea cu transportul), nu eram in postura de a mai face si nazuri, la o adica. Cum nu este un secret, o sa va spun ca doar in cazul "Parks" au fost premize pentru o licitatie, in rest ofertele au cam fost omu' si jocu' (cu 2 - 3 exceptii).

3. Pe mine unul nu ma deranjeaza sa vad ca un joc cumparat de la mine este revandut, eventual chiar si la un pret mai mare. Nimeni nu a incercat pana acum sa traga si mai jos de pret, ori atat timp cat am primit exact cat am cerut pe jocuri, de ce m-ar interesa ce face omu' cu jocul respectiv? N-are decat sa-l puna pe foc, daca asa se simte el bine...

4. Nu am nimic impotriva unor restrictii autoimpuse de vanzator (de genul: "imi rezerv dreptul de a alege dintre oferte", etc), dar eu unul cred ca nu este bine ca aceste optiuni sa devina o regula a forumului, pentru ca ar ingreuna si mai mult procesul de vanzare - eu unul, daca as fi obligat sa verific fiecare cumparator, sa astept "n" ore/zile pana cand dau un ok la vanzare, etc, prefer sa nu mai vand nimic - sorry, dar pur si simplu nu am timp de bifat 100 de check points, doar ca sa scap de cateva jocuri, come on!

5. In alta ordine de idei, consider ca asemenea tranzactii trebuie sa beneficieze de discretie - nu mi-ar conveni sa fiu nevoit in gura mare sa strig "Gigel a cumparat "n" jocuri de la mine!", idem, nu as vrea sa stie toata lumea cate jocuri cumpar eu pe luna, de la cine, si la ce pret.... la cate magazine ati vazut sa iasa vanzatorul in usa pravaliei sa anunte inca o vanzare ?!? :)

Concluzie (personala): pentru mine sectiunea de vanzari nu este una prioritara, motiv pentru care habar nu am cine este cumparator cinstit, si cine umbla dupa marfa...cu toata intelegerea si prietenia, nu o sa stau sa fac politia forumului inainte de a vinde un joc; nu vad de ce ar trebui sa fiu eventual sanctionat pentru asta, iar pe de alta parte, nu vad nici de ce anumiti cumparatori trebuie limitati - pana la urma jocurile se dau pe bani, nu gratis, right? Stiu ca nu sunt in asentimentul majoritatii, dar pur si simplu nu inteleg de ce trebuie cineva sa datoreze vanzatorului mai mult decat pretul cerut ?!?
Extrem de bine punctat.

crazyfroggg
King Meeple
King Meeple
Posts: 566
Joined: 21 Jan 2017, 08:52
Location: Cluj-Napoca

Re: Reguli noi forum

Post: # 115089Post crazyfroggg
06 Oct 2020, 23:37

alex01 wrote:
06 Oct 2020, 21:34
@crazyfrog - gresit pt ca cei care mai vand pe forum o fac pt a scapa de jocuri sa isi ia altele , din lipsa de bani/spatiu etc , una e sa vinzi ocazional cate un joc pe care nu il mai joci sau poate ai altul cu care ai vrea sa il inlocuiesti/macar sa recuperezi o parte din bani(bani pe care i-ai avut si folosit) , dar nu vinzi in FORMA CONTINUA pt a face bani din nimic, bani pe care nu i-ai avut
Poate nu am înțeles chiar exact ce vroiai să spui, dar cred că îmi dai dreptate:
crazyfroggg wrote:
06 Oct 2020, 21:21
1. Vindem pt a face "un bine" comunității? Sau pt a ne acoperi găurile din buget?
Cât despre a doua parte a afirmației tale, cred totuși că persoana respectivă a investit și bani și timp in toată treaba asta (lucru pe care oricare l-am putea face, dar nu e chiar așa lesne), deci nu a făcut totul chiar din nimic...

alex01
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 177
Joined: 06 Jul 2019, 19:57

Re: Reguli noi forum

Post: # 115090Post alex01
06 Oct 2020, 23:46

nu ne acoperim gauri in buget ci rulam banii/ o parte din ei si cred ca in f multe cazuri tot pe boardgames. nu cred ca vinde nimeni pe forum toate jocurile sa scape de ele sa plateasca intretinera sau mai stiu eu ce.. pt aia exista olx :))

ba da, boardgame-urile din ro nu au aparut in romania la dispozitia bisnitarilor aduse clandestin de distribuitori cu salupa pe dunare... deci bani din nimic. ca si talharul la drum mare investeste timp si efort, chiar si bani pt un cutit sau o ranga ceva, dar asta nu inseamna ca e ok...


ultimul edit si post pe tema asta din partea mea
daca regatul/pionul/lex/barlogul/redgoblin etc nu platesc taxele la stat si sau nu elibereaza facturi si chitante , ba mai mult iti livreaza personal la gura de metrou jocul tau ... cam cat timp crezi ca o sa faca asta? pana cand termina ce au in stoc si pe urma pa pa... ca altele nu mai aduc daca nu sunt declarate pt comercializare...sau aduc cu salupa furate din depozite de prin tari straine si sa vezi atunci preturi ce n-ai vazut
Last edited by alex01 on 07 Oct 2020, 00:36, edited 2 times in total.

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Reguli noi forum

Post: # 115091Post Imago
06 Oct 2020, 23:54

demontear wrote:
06 Oct 2020, 16:10

Ce mi se pare și mai urat este ca atunci când câțiva useri s-au plâns de treaba asta le-au fost sterse comentariile de un admin. Atunci când a fost cumpărat shadows over Camelot și userul care l-a vândut a postat la cine a ajuns jocul, comentariul a fost iar șters. Poate unii ar spune ca bisnitar ul are relații la admini, sincer eu sper sa nu fie asa.
Regula ca nu mai ai voie sa anunti plecarile de jocuri pe bursa in interval mai mic de 7 zile de la "UP" ati cerut-o tot voi acum un an in urma si de atunci o implimentez. In fiecare saptamana sterg mesaje in care cineva anunta ca a vandut ceva, ridicandu-si postarea in primele randuri.
Eu nu stiu ce contre ai tu cu Unq_flimo, e clar ca nu va iubiti, insa nu imi poti indica mie cu cine sa am relatii sau nu. Pe Bogdan l-am vazut de doua ori in viata, am jucat cu el (si alti cativa oameni) Clash of Cultures.
Motivul meu aici e simplu - avem o comunitate, care trebuie intretinuta si dezvoltata. In acelasi timp vad si un user care nu face lucruri ilegale, insa este abuzat de o parte a acestei comunitati.
Atunci cand voi l-ati exclus dintr-un kickstarter, pe motiv ca e bisnitar, i-am propus sa iau jocul pentru el. Omul a refuzat, si a dat comanda printr-un magazin. Pur si simplu gestul acesta a catorva oameni de a exclude un om din comunitate pentru ca le-a luat un chilipir de sub nas mi s-a parut... suparator. In acelasi timp m-am gandit de cateva ori ce sa fac cu el. Concluzia la care ajunsesem in acel moment a fost sa nu fac (pana ce) nimic.

Cum nu as vrea sa-l las pe Unq sa scoata toate jocurile din tara, la fel nu as vrea sa il vad rastignit aici pentru ca a luat inaintea cuiva un chilipir. E bine sa pastram o masura totusi in actiunile noastre. Doar pentru ca doua persoane isi poarta pica, e nevoie si sa implimentam sistem de licitatie, cu raport de bid public, cu random.org, si delay de 1 saptamana? Eu mai degraba as vrea sa gasiti o solutie individuala, in urma careia sa nu pedepsim restul utilizatorilor.
Veniti cu propuneri, si alegem ce sa implimentam. In acelasi timp tineti cont ca acestea sa poata fi implimentate tehnic. Daca vreti eBay, facem eBay, insa sa stiti ca pe eBay se ia 10-12% comision.

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1968
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: Reguli noi forum

Post: # 115096Post Shaikan
07 Oct 2020, 01:41

Nu o sa intru in discuții de bișnița, vreau sa imi exprim părerea fata de mai sus menționatele soluții.

In primul rând si eu am pierdut jocuri pt ca am vazut prea tarziu, asta e viața, mi-a parut rau, dar m-am gandit ca sunt destule jocuri si banii limitați, ca sa nu mai zic de timpul de joaca.
Am fost totusi si in situația in care ma interesa sa vand rapid. Pt ca voiam alt joc sau aveam nevoie sa reinvestesc banii in altceva, it happens. Poate daca trebuia sa stau X ore sau sa aștept licitații pierdeam alte lucruri dorite.
Regula cu X ore sau licitatie desavantajeaza pe cel care se decide mai repede sau care are mai putini bani. Poate jocul Y apare pe forum si eu stiu din start ca il vreau. Si am si banii. De ce sa fiu nevoit sa astept X zile si poate sa il pierd sau sa platesc si mai mult pe el pt ca Z nu a apucat să il vadă sau sa se documenteze ca il vrea. Sau pt ca are mai multi bani si isi permite sa liciteze mai mult decat pot oferi eu. Nu e tot un dezavantaj pt cei care isi doresc jocul? Daca nu sunt decis si altul mi-a luat-o inainte sau a vazut mai repede aia e.
Regula de sancțiunat daca vinzi pe alte platforme? Cati din voi nu au vandut si pe Facebook/Olx/etc? Mi-e greu sa cred ca sunteti fidei si asta e singura piata de desfacere când vreti sa dati ceva. Daca am luat un joc de pe forum care nu mi-a plăcut ulterior, l-am jucat, dar am decis ca am altele la fel de bune sau mai bune si ma decid sa il dau pe toate platformele ma sancționati? Fac bisnita?
Cum sa ii dictezi unui user cum are voie sa isi vanda bunul? Cat trebuie sa astepte si in ce fel. Nu vi se pare absurd? Nu vrei sa iti trimit si factura sau screenshot dupa vanzare? E dreptul omului sa aleaga cui vinde si cum vinde, la fel cum e dreptul tau sa alegi daca cumperi sau nu(vedeți eternele discuții cu preturi la jocuri).
Si ultima chestie care pt mine e putin ironică. Nu se vrea bișnița dar se vrea pomana. De preferat cat mai mic pretul indiferent de raritate. Daca ceva e rar si e pretul mai mare e bișnița. Dar daca se cer OOP-uri la sub pretul pietei e perfect. Nu e un pic de double standard aici oare? Daca cumparati o actiune la 100 de lei si in 2 ani ajunge 500, o dati doar pe platforma luată la 100 cat era ca altfel e bisnita?

Repet, nu ma leg de partea cu luatul unor jocuri la foc rapid și vandutul ulterior pe BGG. Ma leg strict de ideea implementarii unor reguli fortate la bursa. Care sincer cred ca ar face mai mult rau decat bine.
Pana la urma aveti dreptul sa nu ii vindeti lui unqflipmo jocuri si sa alegeți următoarea oferta. Dar nu ii puteți obliga pe toti sa faca asta.
Last edited by Shaikan on 07 Oct 2020, 09:44, edited 1 time in total.

DeeDee
King Meeple
King Meeple
Posts: 484
Joined: 07 Dec 2014, 20:51
Location: Cluj-Napoca

Re: Reguli noi forum

Post: # 115097Post DeeDee
07 Oct 2020, 08:50

Cand citesc discutiile astea am impresia ca piata asta e ca bursa din New York, se invart jocurile pe ea de nu le vezi cu ochii.

Eu de 1 an - 2 vreau sa fac un pic de loc pe rafturi, am pus si eu un anunt si inca nu am facut nici o vanzare... pai invatati-ma si pe mine cum faceti, frate, de le invartiti asa, ca as vrea sa vand si eu fara sa ies in pierdere. Nu-mi pasa daca dup-aia ajung la dublu pret in Australia.

Ma gandesc ca la fel sunt toti care vand, nu?

Ca am pus preturi prin care pierderea mea e sa zicem 10% la un joc care a stat nedesfacut pe raft cativa ani de zile, "oo, e prea scump"... daca pui pret ca sa scapi de el "oo, incurajezi specula". E clar, ca vanzator nu ai cum sa castigi. Nici la propriu, nici la figurat.

Pentru cazul acesta particular, care a doua oara a fost "mediatizat" - ce ziceti de asta: sa fie un sticky undeva pe bursa: "astia sunt userii cunoscuti ca fac specula, cine nu vrea nu e obligat sa le vanda lor" ... ?

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Reguli noi forum

Post: # 115098Post Corwin
07 Oct 2020, 08:57

Problema e tocmai că fac speculă cu jocurile care s-ar vinde oricum pe bursă.

Și da, dacă punem bețe în roate vânzătorilor (în afară de un anunț informativ) e nedrept pentru ei. Din cauza asta ar fi nevoie de o regulă a forumului. Îl înțeleg și pe Imago în schimb, orice regulă suplimentară e o bătaie de cap pentru cineva care face administrarea forumului din pasiune și benevol. Dar uneori regulile clare și aplicate înseamnă mult mai puțină "dramă".
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

Locked

Return to “Offtopic - discutii libere”