Vanzare jocuri fake pe forum

un fel de loc de dat cu capul, loc de vorbit verzi si uscate, batut campii, etc
Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Vanzare jocuri fake pe forum

Post: # 115849Post Imago
25 Oct 2020, 16:18

Dupa cum ati observat unii, l-am banat recent pe Minel. Permanent. Motivul este unul simplu - Minel mi-a vandut un Pandemic Legacy piratat. L-am anuntat imediat ce am dat tipla jos (adica peste 2 ore) ca jocul e fake chinezesc, si ca vreau sa i-l intorc. Minel a refuzat sa il accepte inapoi si sa-mi intoarca banii.
Cazul acesta este unul simplu, asa ca nu e nevoie de mari dezbateri despre ce trebuie sa fac in asemenea cazuri, cand un vanzator pe forum nu accepta responsabilitatea pentru produsul vandut - se da ban vanzatorului.
Totusi Minel a cerut sa prezint pe forum intreaga situatie, dintr-un motiv necunoscut mie. Insa na, avand acces la intreaga conversatie, o sa o postez pe toata aici, daca omul tot considera ca aceasta ar fi in apararea sa. Eu nu cred acest lucru, but here we go.
Incepem cu mesajele de pe forum:
Imago:
Salut Minel,

Pandemic Season 1 e original? As fi interesat de joc in acest caz.

O zi buna,
Andrei
Minel:
Salut! Cum adica original? E sigilat, se poate juca campania de la 0 pe curat.
Imago:
Exista si unele copii fake care circula pe net. In functie de unde l-ai luat, stii daca vanzatorul e unul legitim sau nu prea.
Ai idee despre aspectul asta al jocului tau?
Minel:
Eu am primit cadou ambele sezoane, 1 si 2. Doar 2 e desfacut unde am jucat preludiul. O sa ma interesez de unde.
Imago:
Ok, in caz ca e de pe eMag - se vand acolo fake-uri. Daca e original, ma intereseaza.
Minel:
Astept raspuns de la cumnatul meu si te anunt. In ce consta diferenta? Ca eu am desfacut unul din ele si pare in regula.
Imago:
Unul dintre cele mai bune repere este furnizorul de la care l-a luat. Daca sunt maganizine de boardgames legitime, acestia le aduc doar pe cele originale. Pe Amazon, eMag si aliexpress - sunt fake-uri.
Diferenta e de calitate, cele fake sunt cu imaginile spalacite, cateodata off centered, etc. Vezi link-ul de mai jos sau discutii de pe net.
https://imgur.com/a/oVhkJ
Minel:
Habar n-aveam de chestia asta. Ai cumva link si pt season 2?
Imago:
Minel:
Care e originalul? Amazon sau GameNerdz?
Minel:
S1 e de la red goblin, iar S2 de la lexshop. Mi-a raspuns acum.
S2 al meu (desi e yellow si nu negru ca in linkul tau) are pe cutie codul de bare spre dreapta (ca la GameNerds, aparent fake), dar componentele nu au defectele din link.

Minel:
Am gasit poza asta pe net: https://imgur.com/3nrlYMy
La jocul meu (S1 blue) se poate citi clar textul, nu e blurred.

Minel:
Imago:
Daca e de la Red Goblin, e in regula. Il vreau eu. Cand ne putem vedea sa-l iau?
Andrei

Minel:
Chiar azi. 07xxxxxxxx
Dupa ce am primit jocul si l-am desfacut
Imago:
Sorry man, jocul e fake.
L-am deschis si nu e original.
Imi spui cand ti-l pot intoarce. Il poti intoarce la Red Goblin si baietii o sa-l ia fara sa scoata un cuvant. Altfel, le poti face scandal mare de tot.
Minel:
Imi pare rau sa aud, daca chiar e asa. Te-ai uitat si tu la el inainte sa ti-l dau. Jocul l-am primit cadou mai demult, acum mai multe luni, nu am niciun bon la el.
(Aici se termina discutia pe forum. Jocul l-am luat de la Minel la ora 9.20 seara, dintr-o parcare. Era intuneric ca la ora 9.20 seara, insa nici asa nu sunt obligat sa ma uit foarte atent la cea ce iau. Daca omul nu mi-a vandut marfa buna, e obligat sa o primeasca inapoi si sa-mi returneze banii. )
Insa continuam si pe wapp:

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Cam asta a fost situatia, vom updata regulamentul Bursei in care vanzatorul sa fie obligat sa primeasca inapoi marfa vanduta intr-un termen rezonabil in caz ca aceasta are defecte nesemnalate inainte de vanzare. De asemenea vanzarea de jocuri piratate pe forum este interzisa. (Later Edit: termenul de retur si regulile de ambalare le discutam aici: viewtopic.php?f=69&t=10576 ) Am pus aceasta discutie pe forum pentru ca asa a vrut Minel inainte sa primeasca ban, insa nu cred ca in aceasta discutie ar fi elemente ce il scuza pentru faptul ca nu a vrut sa accepte jocul inapoi si sa intoarca banii. In urma discutiilor interne am hotarat ca masura ce se preteaza este ban-ul permanent.
Jocul a fost cumparat miercuri, Minel a avut timp suficient sa se gandeasca pana azi daca vrea totusi sa imi intoarca banii sau nu. Imi este greu sa inteleg atitudinea sa, insa na, asta este.

User avatar
danyelb
King Meeple
King Meeple
Posts: 532
Joined: 31 Dec 2018, 00:56
Location: Iasi

Re: Vanzare jocuri fake pe forum

Post: # 115850Post danyelb
25 Oct 2020, 16:33

Interesant ca mizeria a fost luata de la Goblin unde gasesti "cele mai mici preturi"
Teamwork is essential; it gives the enemy other people to shoot at.

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Vanzare jocuri fake pe forum

Post: # 115852Post Chuckila
25 Oct 2020, 16:37

Ban pentru ca a vandut un joc piratat pe forum, iar apoi a refuzat sa intoarca banii si sa ia jocul inapoi. Banul este permanent.
Pentru mine e deajuns asta:
Ban pentru ca a vandut un joc piratat pe forum
pentru a garanta ban permanent in cazul in care nu pare honest mistake.

GG, we're moving on!
Last edited by Chuckila on 25 Oct 2020, 16:38, edited 1 time in total.

Adrian
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 90
Joined: 21 May 2019, 19:28

Re: Vanzare jocuri fake pe forum

Post: # 115853Post Adrian
25 Oct 2020, 16:38

Eu am o mica nelamurire... Iphone-ul 11 pro, era si el fake???

User avatar
danyelb
King Meeple
King Meeple
Posts: 532
Joined: 31 Dec 2018, 00:56
Location: Iasi

Re: Vanzare jocuri fake pe forum

Post: # 115854Post danyelb
25 Oct 2020, 16:38

Ar fi mers scuza ca nu a stiut ca e piratat, dar refuzul de a returna banii e altceva
Teamwork is essential; it gives the enemy other people to shoot at.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Vanzare jocuri fake pe forum

Post: # 115857Post adelindumitru
25 Oct 2020, 16:43

Chiar dacă nu a făcut-o intenționat, faptul ca a fost întrebat dacă jocul e original și a spus ca da mi se pare suficient pentru ban permanent in cazul în care jocul de dovedește a fi fals. Mai mult, i s-a oferit șansa de a corecta greșeala. Îmi pare rău Imago că ai trecut prin asta, și sper sa nu se mai întâmple niciodată asa ceva pe acest forum.

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Vanzare jocuri fake pe forum

Post: # 115858Post Imago
25 Oct 2020, 17:05

Chuckila wrote:
25 Oct 2020, 16:37


Pentru mine e deajuns asta:
Ban pentru ca a vandut un joc piratat pe forum
pentru a garanta ban permanent in cazul in care nu pare honest mistake.

GG, we're moving on!
Problema jocurilor contrafacute e destul de mare in acest hobby, deci nu stii neaparat daca nu e el la randul sau victima unui vanzator necinstit. Asemenea jocuri trebuie clar distruse in momentul in care le detectezi, nu sa incerci sa le vinzi mai departe.
Pentru un colectionar insa ar fi o mare pierdere sa descopere, dupa multi ani dupa ce un joc a iesit din print, ca jocul ce il are in colectie e un fals, fie el si cat de fidel n-ar fi.

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Vanzare jocuri fake pe forum

Post: # 115859Post Haddeo
25 Oct 2020, 17:09

Imago wrote:
25 Oct 2020, 17:05
copia ce o oare in colectie e o chinezarie.
toate sunt chinezarii :lol: :lol: :lol:
m-ai facut sa-mi desigilez season 2 luat tot de la red goblin pt ca avea unele asemanari cu postul ala de pe imgur.
desi are codul de bare la stanga (asa cum e ala aparent fake) si pe interior cutia nu este alba, din componente nu pot sa-mi dau seama, nu au problemele respective ( stickere misaligned, cuburi cu colturi ascutite, etc ).
habar nu am daca copia mea e fake :roll:
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Vanzare jocuri fake pe forum

Post: # 115861Post Chuckila
25 Oct 2020, 17:15

Haddeo wrote:
25 Oct 2020, 17:09
habar nu am daca copia mea e fake :roll:
Hai sa mai si glumim: "Vinde-o lui Andrei si vezi daca iei ban permanent" :lol:

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Vanzare jocuri fake pe forum

Post: # 115862Post Haddeo
25 Oct 2020, 17:20

Chuckila wrote:
25 Oct 2020, 17:15
Haddeo wrote:
25 Oct 2020, 17:09
habar nu am daca copia mea e fake :roll:
Hai sa mai si glumim: "Vinde-o lui Andrei si vezi daca iei ban permanent" :lol:
Actually, not such a bad idea :mrgreen:
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
fl0po
King Meeple
King Meeple
Posts: 1649
Joined: 09 Jun 2012, 09:56
Custom Rank: iOS Netrunner
Location: Bucuresti

Re: Vanzare jocuri fake pe forum

Post: # 115864Post fl0po
25 Oct 2020, 17:46

Imago wrote:
25 Oct 2020, 17:05
Asemenea jocuri trebuie clar distruse in momentul in care le detectezi, nu sa incerci sa le vinzi mai departe.
Și? Ai distrus jocul pe care l-ai detectat? Aud?
Sau vrei sa îl returnezi pentru a primi banii înapoi ca sa nu fii tu colecționarul țepuit și dezamăgit pe care îl compatimeai? BTW, Pandemic Legacy nu e un joc de colecție. Îl cumperi, îl fumezi și îl arunci. Deși sunt sigur ca sunt disperați care vor încerca sa îl joace “fără sa îl atingă” astfel încât sa îl mai poată vinde pe bursa, măcar sa mai scoată un bănuț.
Dacă ii dai jocul înapoi, Minel va tzepui pe altcineva probabil. Cum o sa trăiești cu gândul ca ai fi putut opri asta, dacă nu îți doreai tu banii înapoi.

Sunt curios dacă îți luai tu tzeapa și, fără sa stii, o dădeai mai departe cuiva care desigila cutia și pe urma îți cerea banii inapoi. Tu stiind ca ai luat jocul de la un magazin de încredere puteai sa te gandesti și la varianta in care jocul tău a fost ok dar cel care l-a luat de la tine a schimbat contentul cutiei și acum vrea sa te tzepuiasca. Știu ca suna paranoic, dar nu imposibil.

Din câte îl cunosc pe Minel nu se uita la bani atunci când cumpara ceva ce își doreste și întotdeauna este selectiv cu furnizorul. Tzeapa clar nu a fost intenționată și ți-a spus ca dacă nu desigilai jocul îți dădea banii înapoi fără nicio problema. Aveai 100% dreptate sa îl arzi dacă descopereai vreun detaliu pe cutie cu care sa dovedești ca vinde fake-uri. Dar in interiorul cutiei nu vede nici dracu nush ce componenta fake.

Știu ca o sa spui ca sunt eu nush ce prieten cu Minel și ca vreau sa ii iau apărarea dar cred doar ca esti iritat de situatie și ai luat o decizie “pentru ca poți”.
HACK OR GET WHACKED!

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Vanzare jocuri fake pe forum

Post: # 115865Post adelindumitru
25 Oct 2020, 17:55

Ca sa fie totul clar, decizia nu a fost luata arbitrar de Imago. S-a consultat cu mine, mi-a prezentat situația asa cum v-a fost prezentata și vouă, și amândoi am fost de acord cu aceasta decizie.

VladOlaru
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 217
Joined: 16 Sep 2018, 10:00

Re: Vanzare jocuri fake pe forum

Post: # 115866Post VladOlaru
25 Oct 2020, 18:05

Și mie mi se pare o decizie puțin prea drastica avand in vedere cum au decurs evenimentele - ti-a răspuns ulterior la mesaje, a fost înțelegător, nu este totuși un țepar de pe OLX venit de pe o zi pe forum sa primească permaban, cred că mulți alții am cumpărat de la Minel jocuri și nu am avut probleme.

Sincer cred că ar trebui sa reconsiderați decizia, să găsiți o soluție sa convină ambelor partiși să comunicați incidentul la redgoblin, cu sau fara bon.

User avatar
fl0po
King Meeple
King Meeple
Posts: 1649
Joined: 09 Jun 2012, 09:56
Custom Rank: iOS Netrunner
Location: Bucuresti

Re: Vanzare jocuri fake pe forum

Post: # 115867Post fl0po
25 Oct 2020, 18:06

Pai așa spune. Acum situatia sta cu totul altfel dacă s-a consultat și cu tine. Scuze, reformulez: “Pentru ca puteți”

Deja plange bursa după Minel.... 😀
HACK OR GET WHACKED!

User avatar
Plu
King Meeple
King Meeple
Posts: 691
Joined: 17 Feb 2012, 17:20
Custom Rank: Mind Reader

Re: Vanzare jocuri fake pe forum

Post: # 115871Post Plu
25 Oct 2020, 18:19

Intrebare pt Imago: daca tot aveai dubii serioase cu privire la autenticitate, de ce te-ai dus la 9 seara sa iei jocul?

De ce nu ai verificat pe loc in amanunt? Ti-a impus Minel sa te vezi la acea ora sau te-a grabit la “verificare”?

Minel poate spune (legitim) ca ai fi putut sa schimbi copia vanduta de el cu una fake si sa il acuzi de asta... nu stiu daca poti dovedi contrariul

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1968
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: Vanzare jocuri fake pe forum

Post: # 115872Post Shaikan
25 Oct 2020, 18:20

Sper ca glumesti la regula cu 15 zile return. Omule, este un forum de boardgames cu o bursa, nu e magazin oficial care sa iti aduca garanții si retururi. Se merge pe incredere si bun simt. In ideea ca suntem o comunitate.

Cine ma asigură pe mine ca vanzator ca in alea 15 zile cumpărătorul nu face el tampenii si imi vine cu retur după? Stam și facem poze mereu? Luam martor la vanzare?
La vânzarea in persoană are dreptul omul sa verifice jocul cat vrea și daca nu ii place aia e. Iar la cea prin poștă se pot cere poze in prealabil și dacă chiar e o problemă anunti cum ti-a ajuns.
Dar 15 zile? Really?
Pana acum s-a mers pe bun simt și ocazional au mai fost unele probleme, deși rar din ce știu, si s-au facut vizibile iar ceilalti nu au mai luat chestii de la persoana in cauză. E naspa ca s-a intamplat faza cu jocul, dar daca tu nu ai văzut pe cutie semne ca ar fi fake el cum sa vada?

Legat de situație, o sa fac pe avocatul diavolului. Omul nu era obligat sa iti dea banii înapoi. Ar fi fost un gest frumos poate, de camaraderie pe forum. Sau putea macar să vb cu tine si sa ajungeti la o soluție. Dar obligat clar nu era. Era si datoria ta sa verifici bine si daca aveai frici sa te vezi cu el pe timp de zi, nu noaptea. Daca nici tu nu ai vazut urme de fake de ce ai asteptari de la el sa vada :)?

Si ca sa raspund eventualelori intrebari/comentarii, nu, nu sunt prieten cu Minel. Am luat cateva jocuri de la el si nu am avut niciodata probleme. Doar ca mi se pare mai mult gri problema asta decat clar vinovăție
Last edited by Shaikan on 25 Oct 2020, 18:24, edited 1 time in total.

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Vanzare jocuri fake pe forum

Post: # 115873Post Imago
25 Oct 2020, 18:22

Plu wrote:
25 Oct 2020, 18:19

Minel poate spune (legitim) ca ai fi putut sa schimbi copia vanduta de el cu una fake si sa il acuzi de asta... nu stiu daca poti dovedi contrariul
Legitim? De ce legitim? De ce as face asta? Ca sa-i cer unui membru al forumului 220 lei inapoi? Really?

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Vanzare jocuri fake pe forum

Post: # 115874Post adelindumitru
25 Oct 2020, 18:26

Guys, omul a zis ca nu poate sa ia jocul inapoi pentru ca nu îl poate vinde. Nu e problema deci ca jocul ar fi fake, ci ca nu poate sa îl vândă. Mie îmi e simpatic Minel, nu l-am cunoscut niciodată dar mereu ma amuzau postările lui pe forum, dar situația mi se pare destul de clară.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Vanzare jocuri fake pe forum

Post: # 115875Post adelindumitru
25 Oct 2020, 18:30

Oricum, cred ca se trebui contactat și magazinul de unde a fost cumpărat jocul.

User avatar
AngelEye
King Meeple
King Meeple
Posts: 2064
Joined: 15 Jan 2012, 12:02

Re: Vanzare jocuri fake pe forum

Post: # 115877Post AngelEye
25 Oct 2020, 18:33

Si eu cred ca decizia este pripita avand in vedere ca nu iti puteai da seama daca jocul este fake sau nu decat dupa ce l-ai desfacut.Nu cred ca este vina lui si cred ca se putea sa ajungeti la o solutie mai buna decat asta.Vorbim totusi de un user destul de vechi care nu a facut ceva intentionat si nici nu a vrut sa pacaleasca pe cineva. Nu stiu daca jocul are defecte dar daca nu are nu vad de ce nu l-ai putea juca asa cum e.

La chestia cu 15 zile retur si mie mi se pare aiurea, adica iti vand un joc il joci si dupa aia imi zici ca ceva e in neregula si eu sunt obligat sa iti returnez banii? Really?
Cum zicea si Shaikan mai sus ne bazam pe bun simt si daca gresesc si iti trimit un joc in "Stare perfecta" si tu descoperi ca are ceva sunt de acord sa fac refund dar imediat cum a ajuns nu peste 3-4 sau 15 zile. Este o chestie de bun simt.

Locked

Return to “Offtopic - discutii libere”