Vanzare jocuri fake pe forum

un fel de loc de dat cu capul, loc de vorbit verzi si uscate, batut campii, etc
User avatar
danyelb
King Meeple
King Meeple
Posts: 532
Joined: 31 Dec 2018, 00:56
Location: Iasi

Re: Vanzare jocuri fake pe forum

Post: # 115907Post danyelb
25 Oct 2020, 21:38

Nu stiu de ce aveam impresia ca exista o regula, sau a existat, ca nu este permisa vanzarea jocurilor sigilate.
Eu cand cumpar ceva, chiar daca nu il joc in urmatoarele luni, il desfac imediat ce il primesc.
Teamwork is essential; it gives the enemy other people to shoot at.

User avatar
danyelb
King Meeple
King Meeple
Posts: 532
Joined: 31 Dec 2018, 00:56
Location: Iasi

Re: Vanzare jocuri fake pe forum

Post: # 115908Post danyelb
25 Oct 2020, 21:39

adelindumitru wrote:
25 Oct 2020, 21:35
nici asta nu ar conveni - și poate unii chiar au primit cadouri și nu au ce face cu ele. Problema e ca nu ne convine nici când se aplica regulile. Frate ca frate dar regulile sunt pentru toți.
Daca ai primit cadou, poti face cadou mai departe, daca nu poti returna.
Teamwork is essential; it gives the enemy other people to shoot at.

alex01
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 177
Joined: 06 Jul 2019, 19:57

Re: Vanzare jocuri fake pe forum

Post: # 115909Post alex01
25 Oct 2020, 21:39

cand primesti un cadou iti poti asuma sa il dai mai pe nimic fie el si fake sau nu. una e sa scapi de un cadou si alta e sa vrei sa incasezi de pe urma lui. ma am ca exemplu, orice ceas nasol/parfum urat mirositor/boardgame meh/ etc pt mine primit cadou se transforma in cadou mai departe sau se da ca moca prin cercul de prieteni... si culmea e ca ma enervez la culme cand aflu uneori ca il vinde la pret de magazin pe nush ce site

crazyfroggg
King Meeple
King Meeple
Posts: 566
Joined: 21 Jan 2017, 08:52
Location: Cluj-Napoca

Re: Vanzare jocuri fake pe forum

Post: # 115910Post crazyfroggg
25 Oct 2020, 21:55

Stau și mă gândesc cu câți dintre voi aș mai vrea sa fac tranzacții pe viitor...

User avatar
danyelb
King Meeple
King Meeple
Posts: 532
Joined: 31 Dec 2018, 00:56
Location: Iasi

Re: Vanzare jocuri fake pe forum

Post: # 115912Post danyelb
25 Oct 2020, 22:07

crazyfroggg wrote:
25 Oct 2020, 21:55
Stau și mă gândesc cu câți dintre voi aș mai vrea sa fac tranzacții pe viitor...
De asta si exista optiunea cu FOES
Teamwork is essential; it gives the enemy other people to shoot at.

Bearstyle
Teen Meeple
Teen Meeple
Posts: 50
Joined: 26 Sep 2018, 01:28

Re: Vanzare jocuri fake pe forum

Post: # 115916Post Bearstyle
25 Oct 2020, 22:29

Ai fost prins vanzand un fake (chiar si in necunostinta de cauza), ar trebui sa existe consecinte pentru asta. Banul mi se pare justificat.

crazyfroggg
King Meeple
King Meeple
Posts: 566
Joined: 21 Jan 2017, 08:52
Location: Cluj-Napoca

Re: Vanzare jocuri fake pe forum

Post: # 115917Post crazyfroggg
25 Oct 2020, 22:35

Nu va consider FOE pe niciunul de pe acest forum. In plus de asta, prea mult ignorat poate duce la ignoranță...

User avatar
danyelb
King Meeple
King Meeple
Posts: 532
Joined: 31 Dec 2018, 00:56
Location: Iasi

Re: Vanzare jocuri fake pe forum

Post: # 115918Post danyelb
25 Oct 2020, 22:39

Totul trebuie cu masura. In 2 ani de cand sunt pe forum un singur user a reusit performanta sa ajunga in lista de foes ;)
Teamwork is essential; it gives the enemy other people to shoot at.

User avatar
Gi0ny
King Meeple
King Meeple
Posts: 754
Joined: 04 Jun 2020, 10:00
Custom Rank: Captain Meeple
Location: Bucuresti

Re: Vanzare jocuri fake pe forum

Post: # 115920Post Gi0ny
25 Oct 2020, 22:55

Din păcate, ca și la cealaltă discuție....scandal, observ multă răutate, multa aciditate, multa placere în a veni cu comentarii toxice, mișto uri gratuite, caterinci ieftine, dar puține soluții și puține idei de încercare măcar de a detensiona situația.
Înțeleg ca poate și situația actuala, cu viruși, pandemie, psd, pnl, lipsa apei calde etc etc și alte cele ne stresează dar totuși...
Nu va mai acuzați, atacați, jigniți...facem toți parte dintr-o comunitate frumoasa, un hobby frumos.

Strict legat de situația de la care s-a plecat....
1. nimeni nu poate ști și nimeni nu poate garanta de unde avea Minel jocul/dacă știa sau nu ca e fake și este irelevant, pt ca nu poate fi demonstrat.
2. este irelevant unde, când și cum s-au văzut și au făcut trade ul. Nu poți sa îl acuzi pe Imago ca s-a dus la 9 seara...atunci a avut omul timp.
3. Odată desigilat și verificat jocul și descoperit ca este fake...ei bine, nici Imago nu este vinovat și nu e corect ca a primit un joc fake la preț de original. Și nu e corect sa rămână cu el și banii dați doar pt ca e luat de pe forum. Totuși, nu e luat de pe Ali. Mergi pe ideea ca și daca e o problema cu jocul, ne înțelegem cumva, suntem cu toții parte ai acestei comunități.
4. Era frumos, corect, normal, moral ca Minel sa accepte sa ii dea banii înapoi și mai presus de asta sa nu aibe intenția de a îl vinde iar altcuiva. Ceea ce el chiar a și sugerat și a și reproșat/scuzat în conversatii(ceea ce mi se pare extrem de urat și mai grav ca își taie singur craca de sub picioare, confirmând ca l-ar mai vinde odată altcuiva chiar dacă ar ști ca e fake).
DAR nimeni și nimic nu îl poate obliga sa facă asta,sa returneze banii. Este un forum, nu magazin. Siiiiii....
5. Personal nu i-aș fi dat ban. As fi expus situația pe forum, cu toate discuțiile și cam atât. Apoi lumea trăgea concluziile aferente. Fiecare își alegea dacă mai face sau nu Trade uri cu el. Degeaba a vândut 100 de jocuri ok dacă după face chestia asta. Chiar dacă nu știa ca e fake, frumos era sa dea banii omului înapoi, pentru ca nici Imago nu este corect sa rămână cu acel fake.

6.variante:
*supus la vot banul
*banii 50 50 și jocul distrus
*alte înțelegeri între ei

Și în plus as fi reglementat regulamentul dar sa se și aplice, dacă tot exista. Gen, exista regula sa nu se vândă jocuri în tipla, tocmai pentru a evita astfel de probleme și bișnița. Dar lumea vinde. Saaau, sa se vândă în tipla, dar sa se stabilească detaliile și condițiile de la început. Venise cineva cu idei/propuneri.

Dar din nou, orice situație cred ca poate fi discutata chiar și în contradictoriu, dar fără jigniri, amenințări, mișto uri și caterinci ieftine.

Nu este un forum de caterinca. Prefer useri care sa zică și sa facă orice legat de jocuri, nu caterinca. Nu de aceea intru pe forum, sa vad sau sa fac caterinca.
Încă o chestie: mi se pare revoltător sa vina cineva cu idei de genul: nu trebuie sa ii dam ban lui X ca este user vechi, are vechime, a vândut 10000 de jocuri...asa și????
Ar trebui sa fie vechimea un criteriu de departajare când cineva greșește? Nu mi se pare corect sa dai în cap cuiva ca e nou pe forum și altuia pt același greșeală doar îl avertizezi ca deh....e cu vechime. Asta chiar mi se pare unfair.
Trebuie făcut un regulament intern solid care sa fie respectat și aplicat de TOTI. Fără sa fie cineva ocolit doar pt ca e vechi, sau prieten cu adminu.
Și nici banul permanent nu îl vad ca o soluție. Mai ales la o prima abatere. De orice fel. (exceptam desigur reclame și dubiosenii).

P. S. Îmi cer scuze dacă am deranjat pe cineva. Este părerea mea personala. Chiar dacă sunt un user nou, fără vechime.

L. E.
1.Mi se pare foarte bună ideea de regula legata de ambalare pentru transport. Iar dacă nu ambalezi ok și ajunge jocul lovit, cine a plătit poate cere banii înapoi.
2. Nu mi se pare ok treaba cu 15 zile. Din păcate se pare ca nu se poate merge pe încredere, sinceritate și moralitate.
Cred ca 24 ore de la primirea jocului sunt arhisuficiente pentru confirmarea ca jocul e ok. Sau dacă nu îl verifici, îți asumi. Nu sa te trezești după 10 15 100 de zile ca stai c anu e ok jocul, vreau banii înapoi.
Last edited by Gi0ny on 25 Oct 2020, 23:08, edited 1 time in total.

alex01
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 177
Joined: 06 Jul 2019, 19:57

Re: Vanzare jocuri fake pe forum

Post: # 115921Post alex01
25 Oct 2020, 23:07

Gi0ny wrote:
25 Oct 2020, 22:55

4.DAR nimeni și nimic nu îl poate obliga sa facă asta,sa returneze banii. Este un forum, nu magazin. Siiiiii....
5. Personal nu i-aș fi dat ban. As fi expus situația pe forum, cu toate discuțiile și cam atât. Apoi lumea trăgea concluziile aferente. Fiecare își alegea dacă mai face sau nu Trade uri cu el.
Siiiiii... MEGABAN! putea lista jocul pe bursa ... atunci ce facea adminul stiind ca e fake?.... sau poate il vindea la membru in pm sau trade in pm si afla dupa/nu afla....? nonono... Nooooo... dpmdv s-a procedat f.f.f.f. corect principial,moral,etc IN INTERESUL forumului.

Si spun asta pt ca primul meu pm primit in urma unui anunt pt cumpararea unui joc daca il avea cineva pe acest forum (eram nou, aveam contul tocmai pt asta) a fost tocmai de la ... (nu dau nume pt ca e irelevant, se practica*) care imi oferea un scor de dadeai pe spate si cu argumente ca pe nu stiu ce site e X€ si la noi era X€ , ca nu mai gasesc la pretul asta etc... cea ce mi s-a parut f.f.f. urat. evident ca nu am fost interesat. putea sa ofere public pe thread jocul respectiv la suma X , dar s-a preferat snipe the noob

*edit pt giony care intreaba 4 posturi mai jos "cine?cine? " :lol:
Last edited by alex01 on 25 Oct 2020, 23:48, edited 8 times in total.

User avatar
Gi0ny
King Meeple
King Meeple
Posts: 754
Joined: 04 Jun 2020, 10:00
Custom Rank: Captain Meeple
Location: Bucuresti

Re: Vanzare jocuri fake pe forum

Post: # 115922Post Gi0ny
25 Oct 2020, 23:10

Nu am spus ca nu s-a procedat corect. Ci doar ca personal nu ii dădeam ban doar ca lumea sa își tragă concluziile și sa își asume un Trade cu cineva care a făcut chestia asta.
Saaaaau....vot :)

User avatar
AngelEye
King Meeple
King Meeple
Posts: 2064
Joined: 15 Jan 2012, 12:02

Re: Vanzare jocuri fake pe forum

Post: # 115923Post AngelEye
25 Oct 2020, 23:15

Gi0ny wrote:
25 Oct 2020, 22:55
Încă o chestie: mi se pare revoltător sa vina cineva cu idei de genul: nu trebuie sa ii dam ban lui X ca este user vechi, are vechime, a vândut 10000 de jocuri...asa și????
Ar trebui sa fie vechimea un criteriu de departajare când cineva greșește? Nu mi se pare corect sa dai în cap cuiva ca e nou pe forum și altuia pt același greșeală doar îl avertizezi ca deh....e cu vechime. Asta chiar mi se pare unfair.
Trebuie făcut un regulament intern solid care sa fie respectat și aplicat de TOTI. Fără sa fie cineva ocolit doar pt ca e vechi, sau prieten cu adminu.
Și nici banul permanent nu îl vad ca o soluție. Mai ales la o prima abatere. De orice fel. (exceptam desigur reclame și dubiosenii).
Nu am spus ca daca e user vechi il iertam ci faptul ca fiind vechi pe forum asta este prima "greseala" de acest gen si nu cred ca a facut-o cu intentie. Nu are nimic legatura vechimea unui user cu respectarea unor reguli de bun simt.
In rest 100% de acord cu tine la aruncat cu noroi suntem primii la sugerat ceva benefic ...
Ipocrizia este boala secolului asta :lol:

User avatar
Gi0ny
King Meeple
King Meeple
Posts: 754
Joined: 04 Jun 2020, 10:00
Custom Rank: Captain Meeple
Location: Bucuresti

Re: Vanzare jocuri fake pe forum

Post: # 115924Post Gi0ny
25 Oct 2020, 23:27

AngelEye wrote:
25 Oct 2020, 23:15
Nu am spus ca daca e user vechi il iertam
Ma refeream în general. Am mai văzut astfel de "idei" spuse chiar mai voalat. Sau chestii de genul ca dacă ești nou pe forum nu poți avea dreptul la pareri/opinii, ca și cum ar trebui sa îți câștigi acest drept. Și nu mi se pare corect.

User avatar
Gi0ny
King Meeple
King Meeple
Posts: 754
Joined: 04 Jun 2020, 10:00
Custom Rank: Captain Meeple
Location: Bucuresti

Re: Vanzare jocuri fake pe forum

Post: # 115925Post Gi0ny
25 Oct 2020, 23:31

alex01 wrote:
25 Oct 2020, 23:07
a fost tocmai de la ... care imi oferea un scor de dadeai pe spate
Păi spune-ne și noua cine. Sa putem evita :)

User avatar
makowey
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 183
Joined: 06 Aug 2016, 09:52
Custom Rank: Introspecter
Location: Sibiu
Contact:

Re: Vanzare jocuri fake pe forum

Post: # 115928Post makowey
26 Oct 2020, 08:16

Cred ca in contextul dat, de suspiciune de fake, era mai înțelept sa se fi verificat cu acordul vânzătorului direct la locul tranzacției. Nu stiu cat de mare e paguba făcută de o tipla la o tranzacție face to face. In rest, oricum ar fi, fiecare este oarecum nedreptățit și nu rămâne decât la buna înțelegere, compromis-ul care face bine la ambele părți.

Nu pot sa imi imaginez ce s-ar fi intamplat daca banii erau falși?

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Vanzare jocuri fake pe forum

Post: # 115929Post Haddeo
26 Oct 2020, 08:59

makowey wrote:
26 Oct 2020, 08:16
Nu pot sa imi imaginez ce s-ar fi intamplat daca banii erau falși?
Dacă banii erau falși Minel era foarte înțelegător, îl întreba pe Imago de unde a luat banii, Imago zicea: “ah, niste rest de la mega image” și Minel era: “ah, cool, asta e..... nicio problema, mulțumesc “
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Vanzare jocuri fake pe forum

Post: # 115932Post Corwin
26 Oct 2020, 09:11

Cu țiplă sau fără tot joc fals e. Nu i-a scăzut valoarea că i-a dat jos țipla. Doar că nu mai putea Minel să-i fure pe alții. (Așa cum a fost destul de... candid să spună chiar el.)
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Vanzare jocuri fake pe forum

Post: # 115935Post Imago
26 Oct 2020, 09:39

alex01 wrote:
25 Oct 2020, 21:03
atata timp cat intentia este de a vinde in continuare jocul fake, chiar si dupa constatarea acestui lucru, ban-ul este justificat fara doar si poate. daca nu il desfacea, dar cumva, prin nu stiu ce metoda, descoperea ca e fake, jocul urma sa fie vandut cu buna stiinta pe viitor ca fiind original.

minel:
"incearca sa il vinzi"
"nici nu as mai putea sa il vind"
"imi dai unul desfacut inapoi pe care nu il mai pot vinde la pret de sigilat"

https://larryformanlaw.com/why-you-shou ... ce-period/
Hm, interesant, se pare ca unii oameni au citit totusi intreaga conversatie. Foarte dragut din partea voastra:)

User avatar
Gi0ny
King Meeple
King Meeple
Posts: 754
Joined: 04 Jun 2020, 10:00
Custom Rank: Captain Meeple
Location: Bucuresti

Re: Vanzare jocuri fake pe forum

Post: # 115940Post Gi0ny
26 Oct 2020, 10:36

Imago wrote:
26 Oct 2020, 09:39
Hm, interesant, se pare ca unii oameni au citit totusi intreaga conversatie. Foarte dragut din partea voastra:)
De 2 ori chiar. 😅
Cât despre "dacă erau banii falși"... BIIINE DE TOT pusa problema. Îți dai seama ce scandal era. Sigur ii trimitea careva jandarmii acasă lui Imago.

User avatar
Sol23
King Meeple
King Meeple
Posts: 814
Joined: 07 Jul 2010, 22:51
Location: Sibiu

Re: Vanzare jocuri fake pe forum

Post: # 115956Post Sol23
26 Oct 2020, 13:17

Mai taziu dar am zis sa imi spun si eu punctul de vedere, pe baza informatilor furnizate aici.

Imago stia ca exista fake-uri pentru jocul asta.
Jocul era sigilat. A cerut detalii de pe coperta care dovedeau ca e joc fake. Dupa confirmare ca nu apar elementele respective s-a intalnit si a cumparat jocul.

Ca si cumparator trebuia sa faca pasul 1 sau macar pasul 2:

1.Il desfacea cu acordul vanzatorului inainte sa il cumpere. Nefacand acest lucru a riscat.
2. Stabilea cu vanzatorul ca daca e fake dupa ce il desface cand ajunge acasa il da inpoi si primeste banii. Nefacand acest lucru a riscat.

Ideea e ca nimeni nu vrea sa se trezeasca ca a cumparat un joc fake, dar aici sunt elemente extra: Imago stia ca sunt jocuri fake si a riscat din puntul meu de vedere bazandu-se probabil ca il da inapoi daca e fake si isi primeste banii fara a face nimic sa se protejeze in acest sens. Daca il lua din magazin nu cred ca era vreo problema.

Oricum e greu pentru vanzator sa returneze valoarea integrala pt ca a riscat cumparatorul si nu e multumit dupa.

Ca si concluzie personala: Vanzatorul ar trebui eventual, dar nu neaparat sa mai returneze poate o parte din suma pt neplacerea creata dar nu vad ce vina are din moment ce a dat informatiile cerute si cumparatorul a riscat. Preferabil e sa nu se cumpere jocuri cu tipla pe ele cand se stie ca pot exista fake-uri.

Locked

Return to “Offtopic - discutii libere”