Care sunt perspectivele de carieră în domeniul analizei datelor?

un fel de loc de dat cu capul, loc de vorbit verzi si uscate, batut campii, etc
Post Reply
jalann
Baby Meeple
Baby Meeple
Posts: 1
Joined: 27 Dec 2023, 12:55

Care sunt perspectivele de carieră în domeniul analizei datelor?

Post: # 137392Post jalann
27 Dec 2023, 12:57

Salut tuturor! Sunt în căutarea unor sfaturi și opțiuni de carieră. Am auzit multe despre analiza datelor și cum este un domeniu în creștere, dar nu știu prea multe detalii. Care sunt perspectivele de carieră în analiza datelor, și în ce industrii sau domenii se poate aplica această expertiză? Aștept cu interes părerile voastre!

User avatar
thenede
King Meeple
King Meeple
Posts: 579
Joined: 24 Aug 2012, 15:11

Re: Care sunt perspectivele de carieră în domeniul analizei datelor?

Post: # 137444Post thenede
03 Jan 2024, 12:56

jalann wrote:
27 Dec 2023, 12:57
Salut tuturor! Sunt în căutarea unor sfaturi și opțiuni de carieră. Am auzit multe despre analiza datelor și cum este un domeniu în creștere, dar nu știu prea multe detalii. Care sunt perspectivele de carieră în analiza datelor, și în ce industrii sau domenii se poate aplica această expertiză? Aștept cu interes părerile voastre!
Salut!

Statistica este prezenta in toate industriile/ domeniile: business, știință, politica, social etc. Depinde ce te tentează pe tine și ce ai studiat.

De exemplu eu am o cariera in "date". Am terminat marketing, dar in paralel am făcut si statistica pentru ca m-a tentat "reuniunea" celor 2 domenii. Am lucrat in agenții de cercetare de piața aproape un deceniu, iar acum lucrez tot ca cercetător de piața pentru o companie de jocuri video.

Munca mea presupune suportul echipelor de producție și marketing cu date care pot fi:
- de piața: analiza datelor de performanta interne sau externe
- identificarea trendurilor și a inovațiilor prin "desk research" sau alte mijloace
- cercetare cantitativa - sondaje de opinie pe eșantioane reprezentative atât pe proprii jucatori cât și pe potențiali
- cercetare calitativa - focus grupuri, interviuri in profunzime etc. (aici eu mai puțin)

In cazul companiei pentru care lucrez mare parte din cercetarea de piața și testarea de produs se face "in house" prin departamente specializate care funcționează ca mici agenții de piața. In cazul multor companii se prefera externalizarea unei mari parti din cercetare și analiza către agenții specializate.

Bine "analiza datelor" este un domeniu mult mai vast, o data ce intri in "big data". De la audientele TV, la măsurarea vânzărilor in retail, la colectarea de date private de către social media sau de politic, SEO, bursa (modele predictive) etc. - nu cred ca mai exista domeniu "ferit". Pana și ChatGPT nu e altceva decât un compilator de big data - desigur suntem in "early days" încă...

Deci dacă vrei un sfat de viitor, ți-l dau pe cel al lui Elon Musk: "learn to code" :) In final tine de cine esti tu si ce vrei sa faci.

Sa ai si tu si toti de pe forum un An Nou bun!

Post Reply

Return to “Offtopic - discutii libere”