Jocuri second-hand in magazine

un fel de loc de dat cu capul, loc de vorbit verzi si uscate, batut campii, etc
Post Reply
Rautz

Jocuri second-hand in magazine

Post: # 47045Post Rautz
28 Nov 2013, 15:51

Stiu ca in strainatate exista, s-a gandit vreunul din proprietarii de magazine autohtoni sa implementeze un sistem de vanzare de jocuri second-hand?

Ceva simplu de genul: accepta orice joc complet, cu plata pe loc, la 30-35% din valoarea estimata a jocului. Urmand ca magazinul sa-l vanda la 50-60% din pretul de joc nou. Si mai bine, banii sa fie dati ca store credit.

E drept ca magazinului ii va lua ceva timp sa vanda jocul, insa obtine pe de o parte profit la vanzare, pe de alta parte profit din vanzarile cu acel credit. Riscul e mai mare, dar si marja de profit e mai mare.
Iar noi obtinem un loc in care sa ne vindem rapid jocurile second-hand, fara batai de cap (multi isi vand oricum jocurile second-hand la sub 50% din valoarea lor originala)

Legal, nu cred sa fie vreo problema de implementare, consignatiile fac aproximativ acelasi lucru, sau anticariatele.

Pareri? Idei?

User avatar
mvl4d
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 305
Joined: 30 Mar 2013, 15:46
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Jocuri second-hand in magazine

Post: # 47049Post mvl4d
28 Nov 2013, 16:26

Chiar am propus asta unui magazin candva, au raspuns spunand ca nu este necesar. Ideea mea era sa poti vinde si sa cumperi deasemenea jocuri second hand.. Dupa o lunga perioada de timp au abordat aceasta metoda, insa doar fiind posibila doar vinderea jocurilor SH insa nu si cumpararea lor din magazin.. ceea ce este pacat fiindca de multe ori doresti un joc si nu prea te intereseaza daca are tipla sau nu, atata timp cat nu exista componente lipsa poti juca jocul cu aceeasi placere.

Rautz

Re: Jocuri second-hand in magazine

Post: # 47051Post Rautz
28 Nov 2013, 16:30

mvl4d wrote:insa doar fiind posibila doar vinderea jocurilor SH insa nu si cumpararea lor din magazin..
Nu inteleg, ce faceau cu toate jocurile achizitionate in acest fel?

Necesar nu e, benefic as zice ca da.

Btw eu am dat niste marje de vanzare de 1.75-2x pretul de achizitie, insa in strainatate se practica si 3-4x (depinde evident de produs)

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Jocuri second-hand in magazine

Post: # 47053Post suf
28 Nov 2013, 16:58

Rautz wrote:Nu inteleg, ce faceau cu toate jocurile achizitionate in acest fel?
Le faceau "refurbish"/vulcanizare :P . Poate le folosesc in showroom, ca jocuri de test.

Mai e varianta sa cumperi jocuri noi, dar sa "platesti" cu jocuri SH. Pe mine personal m-ar atrage varianta si m-ar scapa de multa bataie de cap la transport, stocare si micromanagement pentru tona mea de jocuri.

Rautz

Re: Jocuri second-hand in magazine

Post: # 47054Post Rautz
28 Nov 2013, 17:06

suf wrote: Mai e varianta sa cumperi jocuri noi, dar sa "platesti" cu jocuri SH. Pe mine personal m-ar atrage varianta si m-ar scapa de multa bataie de cap la transport, stocare si micromanagement pentru tona mea de jocuri.
Da, e practic varianta a ceea ce am propus cu store credit. Daca-l folosesti atunci pe loc e fix ca si cum ai face trade (2-3-4 jocuri vechi = 1 joc nou).
Insa faptul ca poti sa folosesti acel credit oricand, e chiar mai benefic pentru noi, si culmea, chiar si pentru magazin: ei vor plati aceiasi suma, de X lei, dar o platesc mai tarziu, permitandu-le sa mai ruleze intre timp marfa, si chiar sa vanda intre timp din acele jocuri SH primite.

Rautz

Re: Jocuri second-hand in magazine

Post: # 47056Post Rautz
28 Nov 2013, 17:25

2 lucruri:
-e clar, suma pe care o va plati un magazin pentru astfel de jocuri e mult mai mica decat am putea teoretic sa obtinem de unii singuri vanzandu-le aici pe forum.
-insa obtinem siguranta de a ne fi cumparate toate jocurile acum, pe loc, indiferent cat de obscure sunt si cat dureaza gasirea unui client pentru un astfel de joc.

Deci din nou, teoretic pierdem bani, dar practic castigam rapiditate si comoditate. Unora le va conveni, altora nu.
Magazinele ar castiga bani, clienti noi si o nisa din piata momentan neexploatata, si de care unii din noi avem nevoie.

User avatar
mvl4d
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 305
Joined: 30 Mar 2013, 15:46
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Jocuri second-hand in magazine

Post: # 47066Post mvl4d
28 Nov 2013, 20:06

Jocurile sunt cumparare in cazul in care ei nu le au pentru sala de jocuri,si le-ar putea adauga la aceasta. Pretul pe care-l poti obtine este o treime din pretul lor la ei in magazin

-edit- referitor la postul anterior , taiem un ¨insa¨ :))

LexHobbyStore

Re: Jocuri second-hand in magazine

Post: # 47069Post LexHobbyStore
28 Nov 2013, 20:37

Noi am propus asta unor clienti din Iasi (si nu la 30-35% ci la jumatate din pretul de raft) si nu au fost de acord....singurul mod in care ar functiona asta e cum spui tu Rautz sa le cumparam la 30-35% din valoare si sa le dam mai departe la 50-60% dar nu cred ca are izbanda.

Cu siguranta daca ne apucam de aceasta chestiune o sa ne facem o colectie imensa de jocuri necunoscute iar cele cunoscute vor ramane sa se vanda pe cont propriu.

E un domeniu cu care cochetam de multa vreme dar inca nu am gasit solutia optima.

User avatar
mvl4d
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 305
Joined: 30 Mar 2013, 15:46
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Jocuri second-hand in magazine

Post: # 47072Post mvl4d
28 Nov 2013, 20:48

Ar fii o solutie ca jocul sa fie in top 100 ?

Rautz

Re: Jocuri second-hand in magazine

Post: # 47074Post Rautz
28 Nov 2013, 21:02

LexHobbyStore wrote: Cu siguranta daca ne apucam de aceasta chestiune o sa ne facem o colectie imensa de jocuri necunoscute iar cele cunoscute vor ramane sa se vanda pe cont propriu.
Cu siguranta veti avea multe jocuri necunoscute, obscure. Insa acestea din start au in general un pret original mai mic, iar 25-30% din valoarea acestora nu ar reprezenta prea mult.
Ideea mea ar fi ca magazinul sa nu refuze niciodata cumpararea unui joc, insa procentul oferit sa fie in functie de vechime, cautare etc. De exemplu pretul cum ai zis si tu poate ajunge si la 50% la jocuri noi, sau 15-20% la jocuri extrem de necautate.
Poate fi facuta usor o baza de date cu cateva sute de jocuri, care sa ne returneze imediat dintr-un formular in care inseram jocurile si starea lor (excelenta sau buna) pretul oferit pentru ele. Daca ne convine bine, daca nu, nu. Nu e nici o suparare, e decizia noastra.

Motivul pentru care e important sa fie acceptate toate jocurile este ca uneori poate fi un pas greu sa-ti vinzi mare parte din colectie la un pret mai mic, dar trebuie ca atunci cand te hotarasti sa cumperi acel joc nou sau sa faci rost de bani sa stii ca poti sa le vinzi rapid si sigur. Pentru aceasta rapiditate si siguranta merita sa castige magazinul. O solutie pe jumatate, care sa-ti cumpere doar o parte din jocuri, sau doar pe cele populare in opinia mea nu va functiona. Jocurile populare sau din top 100 pot sa mi le vand si singur.


Mai poate fi implementata o idee, in paralel sau separat: in loc sa ne vindem jocurile SH aici pe forum, sa le vindem pe siteul unui magazin, urmand ca acesta sa primeasca un procent (3-5%). Cam ceea ce face BGG. In felul asta magazinul chiar nu risca nici un ban, iar noi am avea acces la o modalitate de a ne vinde jocurile la un numar mai mare de persoane (momentan le tot invartim intre noi, cei cateva zeci de useri de pe forum). Am foarte multi prieteni sau colegi care habar n-au de forum dar cumpara cu regularitate de la Taraba, Lex etc. si astfel ar avea si ei acces la mai multe jocuri la pret redus (chiar daca second hand)


N-am pretins ca vreuna din aceste solutii ar fi perfecte, sau ar aduce un castig garantat, doar am supus unei dezbateri, la o privire initiala imi par niste idei din care am putea beneficia cu totii, atat gamerii cat si ownerii de magazine.

baycee

Re: Jocuri second-hand in magazine

Post: # 47126Post baycee
29 Nov 2013, 21:07

Intrebare: cum poate un magazin (firma) sa cumpere de la o persoana fizica si sa faca in asa fel incat produsul sa fie justificat pe stoc prin factura? Adica, m-am gandit si eu la niste chestii de genul asta dar din cate stiu nu prea poti sa bagi pe stoc chestii cumparate de la oameni care nu iti dau factura (asta in cazul in care vrei sa ai stocul legal si iti inregistrezi orice tranzactie si nu faci nimic la negru).

P.S. Sa nu se inteleaga ca acuz pe cineva sau ca insinuez ceva. Pur si simplu intreb pentru ca m-ar ajuta si pe mine personal solutia. :)

Eugen
Last edited by baycee on 30 Nov 2013, 14:10, edited 1 time in total.

nqq
King Meeple
King Meeple
Posts: 797
Joined: 25 Aug 2013, 17:05
Location: Bucuresti

Re: Jocuri second-hand in magazine

Post: # 47127Post nqq
29 Nov 2013, 21:28

donatie ? :idea:

Rautz

Re: Jocuri second-hand in magazine

Post: # 47128Post Rautz
29 Nov 2013, 21:32

M-am gandit si eu la asta, nu ma pricep foarte bine la cadrul legal, insa m-am gandit la alte domenii in care se face asta: consignatii, anticariate.
Sunt mii de anticariate, care cumpara carti la un pret mic, si apoi le revand la un pret mai mare. Cred ca opereaza legal (sa zicem majoritatea)
La fel si magazine care cumpara CD-uri de muzica sau discuri si le revand.
Deci in domeniile cartilor e raspandita practica.

Dupa aia pentru ideea a doua care faciliteaza vanzarea de la o persoana fizica la alta, la fel fac BGG, okazii.ro etc.

Deci teoretic trebuie sa se poata, practic nu stiu exact cum, ca nu mi-am facut vreodata firma.

LexHobbyStore

Re: Jocuri second-hand in magazine

Post: # 47129Post LexHobbyStore
29 Nov 2013, 21:47

Posibilitati legale sunt. Nu asta ar fi problema. Consignatie ar fi una (dar nu include achitarea decat atunci cand se vinde produsul) sau boarderou de achizitie. Document legal pentru achizitii de la persoane fizice.

Post Reply

Return to “Offtopic - discutii libere”