Urban Rivals

un fel de loc de dat cu capul, loc de vorbit verzi si uscate, batut campii, etc
Post Reply
User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Urban Rivals

Post: # 48306Post Chuckila
04 Jan 2014, 23:15

In cazul in care doreste cineva sa se apuce de Urban Rivals (are link de refer, 10% din credits in cazul in care cumparati - nu cred ca este nevoie decat daca vreti sa cumparati/vindeti caractere pentru ingame currency), pot oferi deckuri pentru modul ELO. Am destul ingame currency (clintz), se pot face deckuri ELO excellente sub 15-20k. La cat am acum, pot ajuta 15-20 doritori linistit. Daca suntem mai multi de pe forum, ne putem face ghilda noastra cu focus pe acest sistem de joc, mi se par interesante discutiile despre meta-game functie de caracterele care sunt banned in fiecare saptamana. Cand sunt banned unele caractere importante ale anumitor clanuri, alte clanuri devin mai puternice/jucabile. Si functie de ce se joaca majoritar, se poate face 2nd/3rd level of thinking :) E fain, un fel de poker cu un set de carti limitate de un numar restrans de stele cu care iti poti construi deckul.

Pe mine m-a prins destul de tare joculetul, insa nu am investit decat minimul necesar (2.90 EUR pentru un pack de 60 credits) si nu intentionez sa investesc mai mult. Tinand cont de zecile de ore pe care le-am petrecut jucand, investitia pot sa spun ca a fost una destul de buna :)

Bineinteles, daca suntem destui, fac cumva sa impulsionez pe cei care se descurca bine (1200+) - carti staple din diferite clanuri, sfaturi despre carti si sinergii, premii pentru cei care termina saptamana cu cele mai bune scoruri, etc. Stiu ca mai joaca Paka (de la el am luat virusul), daca mai sunteti si altii (si vreti sa ajutati pe cei noi cu decks) put your hands up :D

In mare, jocul se desfasoara asa: iti construiesti un deck de minim (uneori si maxim) 8 caractere, din care in fiecare partida, primesti aleator 4 (de aceea este important sa iti construiesti deckul cu sinergii). Sunt multe clanuri, fiecare cu bonusul ei - daca ai cel putin 2 caractere din acelasi clan, se activeaza acest bonus. In modul ELO, exista doua moduri de a se contrui deckul - mono deck (un singur clan) sau half deck (4 caractere dintr-un clan, 4 din altul). Din cauza ca este un sistem restrictiv de construire a deckului, e nevoie si de caractere mai slabe (supporting cards) pe langa cele mai puternice. Cum fiecare jucator incepe cu acelasi numar de pills, respectiv viata, combinatia de strategie si mind games e necesara pentru a fi mai bun decat adversarul. Mie imi aduce aminte putin de poker, pe un sistem care imi place mult (cel de ELO rating). Ajuta si faptul ca e un mod competitiv - orice e competitiv, place la mine :)

Any takers?

LE: Plus, saptamanal, cei care se claseaza in top 100 saptamanal au sanse (12/100) sa primeasca o carte collector. Si aceste carti collectors pot sa aduca o gramada de ingame currency.

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: E-Boardgaming

Post: # 48311Post Chuckila
04 Jan 2014, 23:32

Am uitat sa spun, insa se subintelege. Orice credite (daca) vor fi obtinute in urma referarului vor fi folosite pentru a lua pachete ale caror carti vor fi date inapoi celor din cadrul forumului.

Eu am momentan 102% din colectie (e mai ciudat, sunt cartile normale + legendaries + collectors, deci se poate ajunge pe la 110%), nu am nevoie de nici o carte din packs.

Rautz

Re: E-Boardgaming

Post: # 48314Post Rautz
05 Jan 2014, 00:13

L-as incerca dar momentan sunt prins de alt joculet online, cand ma plictisesc de acela, sosesc :D

User avatar
Keyser
King Meeple
King Meeple
Posts: 1113
Joined: 12 May 2011, 00:20

Re: E-Boardgaming

Post: # 48373Post Keyser
05 Jan 2014, 15:48

Am jucat si eu o perioada (cand nu era nici pe fb nici pe tablete). Jucam Montana, nu stiu daca mai exista. Foarte dragut jocul insa se statea foarte mult in timpul unui joc, nu prea mergeau serverele cred. Poate ma voi reapuca desi acum sunt destul de plin cu Hearthstone, Dota 2, X-Com Enemy Unknown, Path of Exile etc ...
#nambos

The greatest trick the Devil ever pulled was convincing the world he didn't exist. - Verbal Kint

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: E-Boardgaming

Post: # 48375Post Chuckila
05 Jan 2014, 16:14

Exista, insa nu mai sunt atat de dominanti pe cat am citit ca erau odata. Nu au caractere de support atat de bune. Cu toate ca in Daily Tournaments sau Deathmatch cred ca se descurca bine.

Serverele merg decent acum, nu imi aduc aminte sa fi avut probleme (disconnects sau timeouts). Jocul insa nu e WOW sau World of Tanks, sa aibe milioane de oameni online. Sunt cateva mii in general.

Rautz

Re: E-Boardgaming

Post: # 48794Post Rautz
14 Jan 2014, 03:31

OK m-am cam saturat de joculetul meu, hai sa aud cateva chestii despre Urban Rivals.
-ajunge sa fie scopul sa strangi carti cat mai bune, ca in orice joc de carti? (da stiu ca sunt strategii si carti care se potrivesc unor strategii, insa si in MtG si in alte jocuri unele carti sunt clar mai bune decat altele)
-date fiind 2 deckuri sensibil egale intr-un meci sa zicem intre mine si tine, chiar conteaza strategia?
intreb in urmatorul sens: in rock-paper-scissors sunt campionate mondiale de asa ceva si campioni mondiali. asta poate cu telluri live, online insa o strategie random este perfect echilibrata, nu exista strategie care sa o combata(echilibru Nash). La cum e structurat acest joc imi pare ca exista un astfel de punct de echilibru si se poate calcula relativ usor (stii la ce ma refer, in poker HU exista solutii de echilibru, profesionistii glumesc ca daca au sub 12BB o pot invata si pe mamaie sa joace poker perfect) - asta e fix un astfel de caz, ai un pool limitat de abilitate, din care trebuie sa cheltui in cele 4 runde; se poate calcula matematic cat sa cheltui astfel ca indiferent ce face adversarul sa castigi, sau sa maximizezi probabilitatea de castig, data fiind probabilitatea lui sa joace intr-un anume fel (stiu ca suna complicat in teorie, in practica insa nu sunt calcule complicate)
Deci partea care tie ti se pare o necunoscuta si asemanatoare cu pokerul, mie imi pare la o prima vedere perfect calculabila matematic (atat cat am inteles eu descrierea jocului)

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: E-Boardgaming

Post: # 48804Post Chuckila
14 Jan 2014, 11:22

Exista un echilibru, dat de faptul ca ai doar un anumit numar de pills cu care incepi + cate unul nou primit in fiecare runda.

Sunt peste 1000 caractere in joc din care probabil cateva sute jucabile, distribuite in aproape 25 clanuri - fiecare cu bonusul lui. Da, deckul tau format dintr-un mix de clan X + clan Y se va descruca mai bine impotrva unui deck format din anumite clanuri, insa in acelasi timp va avea de suferit in fata altora. Insa asta nu inseamna ca meciul este prestabilit in secunda in care se etaleaza cele 4 carti - nici pe departe.

In plus, ceea ce ai spus mai sus, se aplica perfect si la poker. Exista zona in care trebuie sa ajungi pentru a-ti maximiza probabilitatea de castig pe termen lung. Atat aici, cat si la poker. Insa aia nu inseamna ca vei si castiga.

Revenind la ce ai intrebat mai sus, nu stiu daca inteleg intrebarea exact cum ai vrut sa o formulezi: daca te referi ca mai sunt 2 carti de jucat de fiecare parte si unul are 6 pills sa zicem, iar celalalt 7 pills. Si cel care are 6 pills nu mai are cum sa castige matematic lupta indiferent ce face, atunci "Da", se pot intampla asemenea cazuri. Insa aici este secretul, modul de joc in care eviti, sau il fortezi pe adversar sa ajunga la asa ceva. Nu exista nici un meci in care sa te uiti la cele 4 carti de inceput si sa spui "Meciul asta il voi castiga 100%, indiferent ce si cum joaca adversarul". Fara sa calculez, imi este greu sa cred ca un deck intre jucatori de valori egale ca si experienta si skill are mai mult de 60-70% sanse de castig, indiferent daca s-a ales cel mai favorabil clan impotriva adversarului. Bineinteles, cu conditia ca ambii sa aibe deckuri competitive de ELO.

Sa rezum raspunsurile la intrebarile tale:
1. Da, sunt unele carti care sunt clar mai bune in anumite formate de joc decat altele. As zice ca mai mult de jumatate din cartile de joc au doar elementul de colectie ca si argument. Vor fi tot timpul altele mai bune, sau ele prin atribute sunt atat de proaste, incat nu sunt jucabile.
2. Strategia conteaza cu siguranta (plus experienta). Argumentul este fix acelasi ca si in poker. De ce, saptamana de saptamana sunt aceleasi nume in topul ELO? Exista putin noroc in distributia celor 4 (din 8) carti pe care le primesti. Daca ai norocul sa iti fie date cele mai puternice 4 caractere, tocmai ti-au crescut sansele. Insa asta este o distributie gaussiana normala si din cand in cand vei avea momente cand vei primi cea mai buna, respectiv cea mai slaba mana posibila. Secretul este sa iti faci un deck atat de echilibrat incat si cea mai slaba mana sa aibe sanse de castig impotriva unei maini medii.
3. Nu cred ca este usor calculabil jocul. Am aproape anul de cand il joc si nu simt ca as fi aproape sa il "scriptez" in meciurile cu adversari umani. Din pacate "botul" impotriva caruia faci misiunile de start + cele zilnice nu este prea destept, insa poti evita neplacerea nejucand cu "ea" (o cheama Kate) :D
4. Sunt momente cand vei putea calcula matematic ce este recomandat sa joci, pentru a-ti maximiza sansele de castig, insa foarte rar este cazul primei runde (un Kenny CR furried + restul Pussycats pentru damage reduction + adversar fara damage reduction, probabil poate castiga din prima runda, daca adversarul este suficient de incompetent sa nu o vada venind). Prima si a doua runda sunt extrem de importante, fiindca te pot pune in pozitia in care ultimele doua runde sa stii ce si cum trebuie jucat pentru a castiga aproape sigur. Secretul pana acolo sta insa in acele prime doua runde, si numarul de pills + caracterele pe care este bine sa le joci.
5. Raman la parerea ca are un element de meta-game asemanator cu pokerul. Nu este si nu va fi poker, insa elementul de "I know that you know that I know" este acolo. Mai ales in primele runde, unde un bluff bine gandit iti poate castiga meciul (caracter puternic jucat cu putine pills care induce adversarul in overpilling - sau caracter slab care castiga cu putine pills impotriva unuia puternic, reducandu-i astfel adversarului numarul de caractere cu care poate face damage mare), la fel cum un pill in minus iti poate pierde partida.

Mie inca imi place, din pacate nu am timpul pe care mi l-as dori sa joc ELO atat de mult incat sa pot ajunge in zona 1400+. Dar acolo este zona unde intr-adevar skillul si strategia conteaza cu adevarat.

Daca vrei, poti sa te uiti pe clanuri, sa imi spui care ti se par mai interesante functie de stilul tau de joc (agresiv, de control, calculabil, etc) si pot incerca sa iti fac unele recomandari + sa iti dau caracterele pentru a-ti construi deckul. Pentru a putea juca ELO, cred ca trebuie sa fii level 15. Nu mai stiu exact cat de greu ajungi la acel nivel, din pacate :(

Rautz

Re: E-Boardgaming

Post: # 48806Post Rautz
14 Jan 2014, 11:41

Da, din pacate in acest caz nu pot sa-mi fac putina ordine in gandire, sa exprim intr-un mod coerent ce gandesc.
Dar mental stiu perfect unde se face diferenta de skill in poker, si stiu variabilele ce tin de skill, care de noroc, si care sunt neutre pe termen lung.

De exemplu acel factor de "I know that you know" era aspectul de care vorbeam cu R-P-S. La nivel mic, poti gandi pe o treapta superioara decat adversarul. La profesionisti devine irelevant insa, te asiguri ca alegi o strategie care este optima din punct de vedere al echilibrului(strategia random in cazul R-P-S). Deci si in pokerul profesionist, intre jucatori sensibil egali, acel "I know that you know" dispare, si-i ia locul o solutie matematica.

De asta mi-e frica in jocul asta: nu cumva placerea jocului, si a acestui 'bluff' sa fie prezenta doar in prima parte a jocului, la incepatori, ca mai apoi, daca ajungi printre cei mai buni sa se transforme in noroc daca ambii joaca bine. Cu alte cuvinte un jucator slab il poti bate cu strategie chiar daca ai ghinion, un jucator bun il poti bate doar cu noroc.

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: E-Boardgaming

Post: # 48807Post Chuckila
14 Jan 2014, 12:00

Tinand cont de faptul ca in formatul ELO joci cu adversari in range de +/- 150 fata de nivelul tau, am ajuns 1300+ doar de cateva ori si prin urmare am ajuns sa joc cu "cei buni" mai rar - insa 1200+ sunt constant, chiar daca joc f putin. Si mai joc la inceputul saptamanii cu ei, cand toti sunt din nou 1000.

Cu cat urci, cu atat jucatorii fac mai putine greseli evidente. Lucru care mie imi place - devine mai greu si mai satisfacator de castigat.

Si la poker, ca si in orice alt joc al mintii, ai nevoie de ani de zile de joc si studiu pentru a stapani bine echilibrul intre solutiile matematice si partea de meta-gaming. La un joculet online, in care am investit mai putin decat o "shaorma cu de toate" si daca dispare placerea jocului dupa cateva luni, tot nu am de ce sa ma plang :) Dar la mine a trecut anul si tot mi-ar placea sa am destul timp pentru a face top 10 ELO odata si odata. Problema este ca nu stiu daca sunt atat de bun. Dar poate sunt altii, mi-ar placea sa avem un grup unde sa putem discuta deckuri, strategii si sa devenim cu totii mai buni.

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Urban Rivals

Post: # 48808Post Chuckila
14 Jan 2014, 12:05

Am realizat ca am deturnat topicul de E-Boardgaming cu discutiile mult prea in detaliu despre Urban Rivals, am facut un mic split.

Rautz

Re: Urban Rivals

Post: # 48878Post Rautz
15 Jan 2014, 20:48

Am jucat cateva ore jocul, am terminat prima campanie solo (14/14)
Mi s-a parut cam 'la bulan' in special prima runda, cand nu prea poti calcula nimic.
In rest cifre si abilitati multe, doar de dragul de a fi. Multe din ele fac lucruri similare.
Foarte nasol e ca nu te lasa sa vinzi carti fara sa investesti bani reali in joc. Sa combata trisorii cica. Nu-mi place ca echivaleaza a vrea sa joci gratis cu trisatul.

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Urban Rivals

Post: # 48882Post Chuckila
16 Jan 2014, 01:44

Hai sa vedem daca putem sa facem secure trade prin care sa iti dau carti pentru ELO. Sper ca macar asta permit fara sa cumperi credits. Accesul la tranzactiile de pe Market intradevar au nevoie de buy.

Cat despre prima carte, cand joci in ELO e foarte importanta. Cu botul, probabil e la bulan.

Post Reply

Return to “Offtopic - discutii libere”