Parcul Natural Văcărești

un fel de loc de dat cu capul, loc de vorbit verzi si uscate, batut campii, etc
User avatar
iadrianik
King Meeple
King Meeple
Posts: 989
Joined: 29 Nov 2011, 13:56
Location: Bucuresti
Contact:

Parcul Natural Văcărești

Post: # 53707Post iadrianik
06 Jun 2014, 21:54

Sper sincer ca Parcul Natural Văcărești sa devina realitate.

Primul parc natural urban din România, un „mall verde” în inima orașului


User avatar
ProfessorChaos
King Meeple
King Meeple
Posts: 1341
Joined: 23 Jul 2011, 23:30
Custom Rank: Miniature Painter
Location: Bucuresti

Re: Parcul Natural Văcărești

Post: # 55549Post ProfessorChaos
04 Sep 2014, 11:22

Eu stau in Vitan si vad Vacarestiul de la balcon. Cel putin o data pe an vad iesind fum din el.
Nothing to prove. I play to have fun.

Colecția mea
Wishlist
De încercat/luat prin trade

User avatar
cristianf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2980
Joined: 18 Jul 2010, 09:55
Location: Sanpetru, Brasov

Re: Parcul Natural Văcărești

Post: # 55558Post cristianf
04 Sep 2014, 17:51

Sigur nu e de la gratare ? :D

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1969
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: Parcul Natural Văcărești

Post: # 55567Post Shaikan
05 Sep 2014, 00:35

Ar fi o treaba sa se înființeze. Sa mai avem si verdeata si natura, nu doar betoane, cladiri si gaze de esapament.

User avatar
Keyser
King Meeple
King Meeple
Posts: 1111
Joined: 12 May 2011, 00:20

Re: Parcul Natural Văcărești

Post: # 55638Post Keyser
09 Sep 2014, 00:33

IOR- ul e foarte frumos. Perfect pentru a uita de betoane, cladiri si gaze de esapament :)
#nambos

The greatest trick the Devil ever pulled was convincing the world he didn't exist. - Verbal Kint

User avatar
iadrianik
King Meeple
King Meeple
Posts: 989
Joined: 29 Nov 2011, 13:56
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Parcul Natural Văcărești

Post: # 56574Post iadrianik
14 Oct 2014, 20:18

Last edited by iadrianik on 11 May 2016, 23:56, edited 4 times in total.

nqq
King Meeple
King Meeple
Posts: 797
Joined: 25 Aug 2013, 17:05
Location: Bucuresti

Re: Parcul Natural Văcărești

Post: # 56577Post nqq
14 Oct 2014, 23:52

ce tare:)

User avatar
ProfessorChaos
King Meeple
King Meeple
Posts: 1341
Joined: 23 Jul 2011, 23:30
Custom Rank: Miniature Painter
Location: Bucuresti

Re: Parcul Natural Văcărești

Post: # 56585Post ProfessorChaos
15 Oct 2014, 11:42

Keyser wrote:IOR- ul e foarte frumos. Perfect pentru a uita de betoane, cladiri si gaze de esapament :)
Deși... în ultimii ani au reușit să mai bage niște betoane prin el că era parcă prea verde.
Nothing to prove. I play to have fun.

Colecția mea
Wishlist
De încercat/luat prin trade

User avatar
iadrianik
King Meeple
King Meeple
Posts: 989
Joined: 29 Nov 2011, 13:56
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Parcul Natural Văcărești

Post: # 60444Post iadrianik
11 Mar 2015, 22:27

Circa 5 hectare din "Delta Bucurestiului" au fost distruse intr-un incendiu izbucnit miercuri.

http://www.hotnews.ro/stiri-administrat ... atilor.htm

De 3-4 ani nu se face nimic, iar zona continua sa se degradeze. Pacat.

User avatar
iadrianik
King Meeple
King Meeple
Posts: 989
Joined: 29 Nov 2011, 13:56
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Parcul Natural Văcărești

Post: # 62103Post iadrianik
28 May 2015, 22:40

Consiliul General al Municipiului Bucuresti si-a dat din nou avizul, joi, ca "Delta Bucurestiului", fostul lac Vacaresti cu o suprafata de 183 de ha, sa capete statutul de parc natural. CGMB si-a dat si anul trecut, in aprilie, acordul ca aceasta zona sa devina parc natural, insa hotararea a fost atacata de Prefectura ca ar fi fost aprobata ilegal.

http://www.hotnews.ro/stiri-administrat ... atural.htm

User avatar
iadrianik
King Meeple
King Meeple
Posts: 989
Joined: 29 Nov 2011, 13:56
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Parcul Natural Văcărești

Post: # 67974Post iadrianik
22 Feb 2016, 20:23



nqq
King Meeple
King Meeple
Posts: 797
Joined: 25 Aug 2013, 17:05
Location: Bucuresti

Re: Parcul Natural Văcărești

Post: # 68033Post nqq
24 Feb 2016, 10:53

Nu sunt promisiuni. O buna prietena care lucreza la minister de cand a venit noul ministru mi-a spus ca asta a fost primu proiect pe care l-au inceput.Procesul si procedurile sunt alambicate rau si complicate si biroctratie mare.Insa o sa devina 100% real totul in 1-2 luni.

nqq
King Meeple
King Meeple
Posts: 797
Joined: 25 Aug 2013, 17:05
Location: Bucuresti

Re: Parcul Natural Văcărești

Post: # 68034Post nqq
24 Feb 2016, 10:56

Chiar acum 3-4 zile vb cu ea despre subiect si mi-a zis ca in 30 de zile iese nu stiu ce autoritatie si se termina treaba. si acum uite ca au facut cei de la digi reportaj:)

User avatar
iadrianik
King Meeple
King Meeple
Posts: 989
Joined: 29 Nov 2011, 13:56
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Parcul Natural Văcărești

Post: # 68040Post iadrianik
24 Feb 2016, 12:25

Sper sa se miste lucrurile in directia buna.
Pana acum, in afara de interventiile pompierilor si de o actiune (laudabila, dar restransa ca amploare) de colectare a gunoaielor, nu s-a facut nimic pentru protejarea acestei zone.

User avatar
iadrianik
King Meeple
King Meeple
Posts: 989
Joined: 29 Nov 2011, 13:56
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Parcul Natural Văcărești

Post: # 68161Post iadrianik
03 Mar 2016, 22:33

Cum e afectata fauna din Delta Vacaresti de incendii si distrugeri si de ce dureaza atat de mult protejarea zonei

Articolul include si o fotogalerie cu speciile de pasari si animale din Delta Vacaresti.

User avatar
iadrianik
King Meeple
King Meeple
Posts: 989
Joined: 29 Nov 2011, 13:56
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Parcul Natural Văcărești

Post: # 68235Post iadrianik
10 Mar 2016, 22:10

Actualul ministru al Mediului, Cristiana Pasca-Palmer, vorbeste intr-un video-interviu acordat pentru HotNews.ro si despre Delta Bucurestiului.
http://www.hotnews.ro/stiri-mediu-20857 ... iecare.htm
Interviu cu Ministrul Mediului, Cristiana Pasca-Palmer:
Despre Delta Bucurestiului: Eu sper ca pana in final de martie-aprilie, sa fie gata HG-ul prin care zona devine parc natural

Reporter: Cand o sa ajunga la Guvern proiectul de hotarare prin care Delta Bucurestiului va deveni parc natural? Iarasi, e o problema acolo, dumneavoastra puteati da un ordin de ministru prin care acel loc sa capete protectie temporara. Totusi, acest lucru nu a fost facut nici de dumneavoastra, nici de ministrii de dinaintea dumneavoastra. De ce?

Cristiana Pasca-Palmer: Ce ma bucur ca mi-ati pus intrebarea asta, ca sa pot sa clarific. Este gresit ce s-a spus...

Reporter: Asa scrie la lege...

Cristiana Pasca-Palmer: Da, sigur, asa scrie la lege, numai ca s-au facut aici niste afirmatii cum ca ar fi putut ministerul sa dea un ordin si nu l-a dat, de ce nu l-a dat. Eu cand mi-am inceput activitatea, prima vizita pe teren pe care am facut-o, chiar a doua zi de Craciun, a fost la Delta Vacaresti. M-am dus singura, pur si simplu, am vrut sa vad si eu Delta Vacaresti, pentru ca deja mi se spunea de ea si am vrut sa stiu ce-i acolo si despre ce vorbim. Eu avand un background in bio-diversitate, arii protejate si cam stiu cum arata si un parc natural, si un parc national si asa mai departe. Deci chiar ma intereseaza foarte tare subiectul, insa sunt, au fost foarte multe sensibilitati acolo legate de proprietari, deci oamenii care inca mai aveau terenuri acolo. Ca sa putem sa ajungem sa declaram acea zona parc natural trebuie parcursi niste pasi procedurali si legali care sa fie fara dubiu si fara posibilitatea de a fi contestati ulterior. Asta inseamna, sigur, ca procesul poate sa dureze un pic mai mult decat s-ar astepta altii. Dar nu se poate peste noapte. Ori eu am vrut si am tinut foarte clar sa parcurgem acesti pasi asa cum este necesar. Si Hotararea de Guvern este in lucru, este in procedura de avizare interna la noi, speram in cateva saptamani sa plece, deja, in avizarea interministeriala si s-o ducem la Guvern. Dar, referitor la Ordinul de ministru, pentru ca s-a facut afirmatia, si chiar am fost dezamagita, ca au facut-o chiar cei de la Parcul National Vacaresti, cu care noi ne-am intalnit...

Reporter: Asa scrie... eu am verificat afirmatiile lor, scrie in Legea ariilor protejate. Am pus toate articolele din respectiva lege, in care scrie clar, exista aceasta posibilitate

Cristiana Pasca-Palmer: Da, asa scrie. Da, numai ca ordinul de ministru nu se da asa, eu azi vreau sa dau un ordin, hai sa-l scriem si sa-l dam. Ordinul de ministru are aceeasi procedura, ca si o Hotarare de Guvern. Deci trebuie sa intre in consultare publica 30 de zile, trebuie sa...

Reporter: Pai a fost de trei ori in consultare publica...

Cristiana Pasca-Palmer: Nu, nu, nu. Nu ordinul de ministru a fost in consultare publica, HG-ul, Hotararea de guvern. Deci vorbim de doua lucruri diferite. Nu, ce spun dansii este: ¬noi intelegem ca Hotararea de guvern dureaza mai mult din cauza procedurii si pana nu iese Hotararea de Guvern, de ce nu dati dumneavoastra un Ordin de ministru, sa puneti protectie provizorie". Ei, Ordinul de ministru are aceiasi pasi procedurali ca si Hotararea de guvern, asta este ceea ce nu s-a inteles. Deci dansii au crezut ca poate pot eu sa scriu un ordin de ministru asa, peste noapte. Si nu, nu se poate. Si s-a discutat cu Parcul National Vacaresti, cu reprezentantii lor, si cu juristii mei, in care le-am explicat foarte clar ca si Ordinul de ministru are aceiasi pasi. Ori, noi fiind deja cu procedura lansata pe Hotararea de Guvern, nu avea sens sa incepem acum o alta procedura pentru Ordin de Ministru, care s-ar fi terminat dupa ce terminam Hotararea de Guvern. Si-atunci am spus ¬haideti sa avem rabdare inca cateva saptamani, sa inchidem aceasta procedura si sa putem pleca."

Reporter: Dar nu este vorba numai de dumneavoastra, este vorba si de ministrii care au fost inainte. Ideea este ca din 2010, de cand se vorbeste de acel loc, si cel putin in ultimele luni, de cand ati venit dumneavoastra, au avut loc o multime de incendii acolo. Eu am vazut animale moarte... este dureros ce se intampla, cand ai un loc atat de frumos in Bucuresti si cand tu ai un deficit de spatiu verde si locul acela sta in paragina. De fapt asta e nemultumirea noastra si a cetatenilor. Ca se pierde ceva ce se putea face fara prea mare efort. Acum, deja au murit vulpile, au murit mai multe animale, reptile...

Cristiana Pasca-Palmer: Unu: eu nu pot sa comentez ce au facut ceilalti ministri si de ce de patru ani nu s-a ajuns sa se declare, pana acum, zona asta parc natural. Eu pot sa spun doar ca pentru mine a fost o prioritate si ca am pus toate eforturile si toate resursele care s-au putut ca-n astea trei luni sa mergem in acesti pasi procedurali, sa ajungem la capat. Printre multe alte specializari, la baza sunt ecolog. Hai sa ne gandim un pic ca totusi, acea zona, acolo, a fost o zona in care s-au facut niste demolari, in care trebuia sa fie un lac de acumulare si in care, acum, natura a venit si l-a populat cu toate aceste specii extraordinare. E foarte trist ca mor vulpile si ca sunt incendii. Dar natura isi revine. E important sa reusim sa punem zona asta sub protectie. Si eu imi doresc foarte mult, ca si eu sunt nascuta si crescuta in Bucuresti si pentru mine si familia mea si pentru toti bucurestenii este important sa avem acolo acest loc extraordinar, care sa nu fie doar ¬ "mlastina plina de tantari, care o sa ne dea tantari¬ - cum imi spuneau unii oameni. Nu, pentru ca daca o facem inteligent, acolo putem chiar sa avem o zona umeda, o zona de wetland foarte frumos amenajata.

Reporter: La Londra am vazut ca exista una...

Cristiana Pasca-Palmer: Exact, si la Londra, dar si-n alte parti. Deci este un obiectiv important pentru mine, dar nu pot sa-l fac sarind niste etape, ca nu e bine pentru nimeni. Si din cauza asta am tinut foarte mult sa mergem cu lucrurile pana la capat, iar Ordinul de ministru nu se putea da fara sa parcurgi aceleasi etape, ori noi deja suntem de doua luni in lucru cu notificarile proprietarilor, cu toata activitatea juridica, care e foarte intensa, pot sa va spun, la fel.

Reporter: Deci cand vom avea Hotararea de Guvern?

Cristiana Pasca-Palmer: Eu sper ca pana in final de martie-aprilie, sa fie gata.

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Parcul Natural Văcărești

Post: # 68238Post Haddeo
10 Mar 2016, 23:46

M-am oprit atunci cand a zis ca hotnews e un site de stiri obiectiv :D :D
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
iadrianik
King Meeple
King Meeple
Posts: 989
Joined: 29 Nov 2011, 13:56
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Parcul Natural Văcărești

Post: # 68498Post iadrianik
27 Mar 2016, 01:40

Ministrul Mediului, Apelor si Padurilor, Cristiana Pasca Palmer, a declarat joi ca a finalizat Hotararea de Guvern prin care Delta Vacaresti va capata statutul de parc natural, documentul aflandu-se in procesul de avizare interministeriala.

http://www.hotnews.ro/stiri-mediu-20888 ... eriala.htm

Post Reply

Return to “Offtopic - discutii libere”