Experiente FAN COURIER

un fel de loc de dat cu capul, loc de vorbit verzi si uscate, batut campii, etc
nqq
King Meeple
King Meeple
Posts: 795
Joined: 25 Aug 2013, 17:05
Location: Bucuresti

Re: Experiente FAN COURIER

Post: # 75516Post nqq
10 Dec 2016, 10:55

Incercati cu X-curier.
Noi lucram cu ei in perioada asta aglomerata si merge super bine :)

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Experiente FAN COURIER

Post: # 75519Post 26octombrie
10 Dec 2016, 14:15

nqq wrote:Incercati cu X-curier.
Noi lucram cu ei in perioada asta aglomerata si merge super bine :)
sst! nu mai spune, ca se aglomereaza si le trece...

User avatar
Daemian1981
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 313
Joined: 30 Aug 2012, 20:25
Location: Bucuresti

Re: Experiente FAN COURIER

Post: # 75520Post Daemian1981
10 Dec 2016, 14:23

Keyser wrote:Ce se intampla in perioada asta de e asa aglomerat?
Simplu: romanii s-au invatat sa cumpere online, a crescut puterea de cumparare de la an la an si ca urmare, au fost foarte multe comenzi. Ca idee, un reprezentant al unei companii de curierat a declarat ca anul asta au avut o crestere de 47% a nr de comenzi de Black Friday fata de anul trecut. 47% e enorm, si uite asa... n-au reusit sa faca fata. Asta, cumulat cu niste sisteme de 2 bani, personal insuficient si probabil nici tocmai bine pregatit au dus toate la haos.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Experiente FAN COURIER

Post: # 78197Post 26octombrie
23 Mar 2017, 12:57

Orice ati face, sub nicio forma nu folositi Dragon Star Curier!!

Acum doua zile mi-a fost trimis un colet, din Bucuresti in Bucuresti (de pe Fundeni chiar, la o statie de mine). Ieri am stat toata ziua si-am asteptat; la 16:00 am sunat la ei si mi-au spus ca e pe drum coletul si ajunge sigur-sigur! la 18:00 am sunat din nou si mi-au spus ca, deh, n-o sa mai ajunga. Am fost mai mult decat iritata si le-am spus ca e total neprofesional si ca ma astept sa vorbeasca cu curierul si sa vina, mai ales dupa asigurarile date mai devreme, caci daca imi spuneau la patru ca nu ajung ma duceam eu si-l luam de pe traseu. Mi s-a spus ca sigur, o sa vorbeasca si o sa vina (ieri), iar daca nu, va ajunge prioritar a doua zi, la prima ora (adica "n-avem nicio intentie sa-l trimitem azi, suck it up, dude"). Oha. Astazi am sunat, inregistrand convorbirea, si i-am intrebat de numarul curierului si ora la care ajunge. Au zis ca inca nu stiu (era ora 10, pana la 9:30 n-a raspuns nimeni la tel), ca inca n-au facut traseele si ca ma suna ea cand pleaca curierul si-mi spune ora. La ora 13:00 inca nu sunase, cand am sunat eu, cu mainile in sold deja... Raspunsul e halucinant: nu poate sa-mi dea o ora, caci curierul a plecat, nu-mi poate da numarul si nu pot lua legatura cu el, pentru ca e nou si n-au telefonul lui. Da e sigura ca pana in 18:00 o sa vina!!! Cand i-am spus ca mi se pare o crunta bataie de joc si o nesimtire imensa mi-a inchis telefonul.
So, va rog sa "recomandati" Dragon Star Curier mai departe, dragii mei!

criss

Re: Experiente FAN COURIER

Post: # 78239Post criss
25 Mar 2017, 10:29

In Cluj, cu Fan, pachetele ajung cel devreme dupa doua zile.

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: Experiente FAN COURIER

Post: # 80380Post danielM
16 Jun 2017, 16:43

A doua astfel de experienta cu FAN COURIER. Colet trimis din Bucuresti luni. Astept cu rabdare 2-3 zile, joi dau telefon la sediul din Arad. Bineinteles si evident ca e ocupat si nu ai nicio sansa sa iti raspunda. Sun la Bucuresti. Dupa 20 de min de asteptare mi se spune ca pachetul s-ar afla la Arad si ca astazi, cel tarziu, mi-l vor trimite. Niciun mesaj, nimic. Ce sa zic, li se ”rupe” lor de nemultumirile clientilor cand au un flux urias de comenzi. Cu posta am avut numai experiente bune, acolo stii ca in maxim 3 zile ai coletul. O sa le fac o plangere si la ANPC. Aceste firme de curierat lasa de dorit la toate capitolele.

User avatar
Miţã
King Meeple
King Meeple
Posts: 2055
Joined: 05 Jan 2013, 10:56
Custom Rank: Zombie Killer
Location: Dr.Tr.Severin

Re: Experiente FAN COURIER

Post: # 81788Post Miţã
25 Aug 2017, 17:42

Atenție foarte mare când comandați de la eMAG, dacă va apare expediat cu Sameday anulați comanda sau apelați callenter să schimbe curierul. Altfel o să primiți coletul Someday

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Experiente FAN COURIER

Post: # 81789Post Haddeo
25 Aug 2017, 21:47

Miţã wrote:Atenție foarte mare când comandați de la eMAG, dacă va apare expediat cu Sameday anulați comanda sau apelați callenter să schimbe curierul. Altfel o să primiți coletul Someday
Nu stiu cum poti sa eviti asta avand in vedere ca : asta
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
Miţã
King Meeple
King Meeple
Posts: 2055
Joined: 05 Jan 2013, 10:56
Custom Rank: Zombie Killer
Location: Dr.Tr.Severin

Re: Experiente FAN COURIER

Post: # 81794Post Miţã
25 Aug 2017, 23:56

Haddeo wrote:
Miţã wrote:Atenție foarte mare când comandați de la eMAG, dacă va apare expediat cu Sameday anulați comanda sau apelați callenter să schimbe curierul. Altfel o să primiți coletul Someday
Nu stiu cum poti sa eviti asta avand in vedere ca : asta
Am vazut, ideea e ca poti solicita la ei cand faci comanda sa nu trimita prin astia. Daca va uitati pe goole la ce recomandari au va inchinati

User avatar
rockerrullz
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 313
Joined: 13 May 2014, 16:44
Location: Iasi

Re: Experiente FAN COURIER

Post: # 81797Post rockerrullz
26 Aug 2017, 09:08

Eu nu am avut probleme cu Sameday, ce e drept si un singur colet a venit prin el, in schimb pe mine incep sa ma scoate din sarite cei de la Urgent Cargus.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Experiente FAN COURIER

Post: # 83596Post Corwin
09 Nov 2017, 15:32

Nu stiu ce s-a intamplat cu Fan Courier, dar in ultima saptamana am avut doua experiente bune cu ei: de ambele ori au fost foarte intelegatori legat de momentul livrarii (o data mai tarziu decat doreau ei initial, o data mai repede). Si in primul caz au si urcat in apartament un colet pe care nu era prevazut ca-l aduc sus.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7065
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Experiente FAN COURIER

Post: # 83600Post DanielIndru
09 Nov 2017, 16:14

Fac fapte bune in ajun de Black Friday, ca in saptamana aia o sa iasa cu scandal, sunt sigur...


User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Experiente FAN COURIER

Post: # 84326Post VZQ
12 Dec 2017, 17:00

Nu stiu care-i treaba prin tara, dar pe la noi, pe litoral, Fan Curier e ceas - toate coletele ajung la usa in dimineata urmatoare, pana in maxim 10:30. Deja m-am obisnuit: pe la 9 si ceva vine mesaju' de delivery, in cca 30 minute ajunge si baiatu'. Cu ani in urma erau de cosmar, dar sincer, acum sunt de departe cei mai seriosi (Cargusu' par ex ajunge mai mereu dupa pranz). Poate si expeditorii (pana acum doar magazine de profil) stiu cum sa "aranjeze" treburile, dar, sa bat in lemn, pana acum nu am avut nici o problema cu transportul. Si de BF, intarzierea a fost de cateva ore, nu zile.

User avatar
manny0821
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 281
Joined: 02 Sep 2014, 18:11
Location: Cluj-Napoca

Re: Experiente FAN COURIER

Post: # 84333Post manny0821
12 Dec 2017, 17:39

Daca trimiti la Cluj, mai bine trimiti cu posta, ca oricum va trebui sa mergi dupa colet. diferenta e ca la posta nu stai 2-3 ore sa il ridici :)
Nu au personal din cate am inteles, dar oricum e praf.

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Experiente FAN COURIER

Post: # 84594Post VZQ
30 Dec 2017, 17:04

Dupa cum spuneam, pe la noi, baietii de la Fan Curier se misca foarte bine: ieri am comandat un joc, a ajuns la ei dupa-amiaza, astazi dimineata la 9 era curierul la usa. Desi e sfarsit de an ;)

criss

Re: Experiente FAN COURIER

Post: # 84602Post criss
30 Dec 2017, 22:59

Si la noi, am un prieten care si-a cumparat smartphone cu o saptamina inainte de Craciun. Inca nu l-a primit, dar spera ca in 2018 o sa-i soseasca.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Experiente FAN COURIER

Post: # 84658Post Corwin
03 Jan 2018, 14:46

Dupa ce i-am tot laudat in ultimul timp am patit-o si eu: un pachet care trebuia sa ajunga in 28-29 inca nu mi-a ajuns. Mi-au trimis SMS ca-mi ajunge pe 28, si dupa aia nimic. Cand am reusit in sfarsit sa sun la numarul curierului, tipul mi-a zis ca el e din Bucuresti, si a fost in Cluj sa ajute pe perioada sarbatorilor ca au fost multe comenzi. Dar de pachetul meu nu stie sa-mi zica nimic. Si evident ca daca sun la dispecerat suna ocupat... Sunt curios cand il voi primi.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Experiente FAN COURIER

Post: # 84660Post Chuckila
03 Jan 2018, 15:13

Corwin wrote:Sunt curios cand il voi primi.
Daca nu mergi la sediu (si asta cat mai repede, sa nu il trimita inapoi), probabil niciodata.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Experiente FAN COURIER

Post: # 84662Post Corwin
03 Jan 2018, 15:39

E de la emag. Daca-l trimit inapoi, le fac gura alora. :P
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

Post Reply

Return to “Offtopic - discutii libere”