Brexit si Jocurile

un fel de loc de dat cu capul, loc de vorbit verzi si uscate, batut campii, etc
Post Reply
User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1970
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Brexit si Jocurile

Post: # 71268Post Shaikan
09 Jul 2016, 13:29

Salutare oameni buni,

Nu e tocmai legat de boardgames, de aceea am pus aici, dar as avea nevoie de niste feedback pentru un nou format de emisiune la care lucrez. Incerc sa imbunatatesc abilitatile de filmat/editat si experimentat cu diverse emisiuni si mi-ar placea feedback in privinta unghiurilor de filmat, lumina, efecte, audio/video si orice alt feedback care va trece prin cap, inclusiv continut, prezentare, etc.

Cred ca sunt destui oameni cu experienta pe aici care sa poata oferi un sfat, doua :).


DeeDee
King Meeple
King Meeple
Posts: 484
Joined: 07 Dec 2014, 20:51
Location: Cluj-Napoca

Re: Brexit si Jocurile

Post: # 71297Post DeeDee
11 Jul 2016, 14:54

Eu n-am experienta, dar ma pricep la critica :) Si daca ai cerut.... nu voi fi blanda :)

Blooper-ele mi se par potrivite doar la finalul unei "emisiuni", nu la inceput. Si cel mai bine merg doar cand emisiunea e cat de cat consacrata - atunci sunt dorite, si vrei sa arunci o privire "sub fusta". Altfel, scot in evidenta stangaciile de incepator, care oricum transpar la toti incepatorii.

Fundalul - adica ce ai in spatele scaunului - e frumos sa ai ceva obiecte "de cult", dar din cauza ca sunt in plastic nu se vede bine. Se reflecta lumina in ele, si cutiile sunt prea verzui-inchis ca sa mai vezi ce figurine sunt alea.

La 2:01 se vede o mica eroare de incadrare in dreapta - peretele acela se vede negru si inclinat, creeaza un efect de incadrare oblica.

Efectele vizuale - cred ca ar fi bine sa alegi 1, maxim 2 tipuri de efect pe care sa-l aplici cand apar/dispar imaginile acelea ajutatoare peste cadrul principal. Creezi o asteptare celor care privesc, si nu sunt distrasi de efecte ca sa perceapa continutul. Doar cand vrei sa subliniezi ceva anume sau face parte din scheci sa folosesti un efect in ton cu gluma respectiva (ma gandesc la un subiect legat de pixelare sau net prost de ex, ar putea beneficia de un efect in care se incarca o poza pe sectiuni). De asemenea, sa alegi o parte preferentiala pe care vin imaginile. Ma gandesc la emisiunea John Oliver, acolo vin cam pe stanga, si el e pozitionat astfel incat sa incapa si imaginile bine.

Dpdv al continutului, mi-a placut prima parte, dar m-ai pierdut in a doua jumate, n-as putea sa spun de ce. M-am re-conectat la faza cu scotia.
De asemenea m-a zgariat pe creier cuvantul "impacta", spus de multe ori, care mi-a tot revenit in minte dupa ce am vazut videoclipul ca o chestie neplacuta. Si eu vorbesc romgleza 75% din timp, si alte cuvinte similare din clip nu mi-au atras atentia, doar asta. Ori fiindca a fost repetat prea mult, ori fiindca e de impact, ha-ha. Daca nu era pentru acest cuvant, nu scriam tot romanul asta - el m-a mobilizat sa depun efortul de a-ti raspunde.

Anyways, sper ca nu ai luat-o in nume de rau, ca n-am nimic personal cu tine, dar dupa cum ziceam, la critica ma pricep cel mai bine :).

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1970
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: Brexit si Jocurile

Post: # 71300Post Shaikan
11 Jul 2016, 15:15

Hello,

Nu o iau in nume de rau, feedback is feedback, indiferent daca e bun sau rau. Mereu ai ceva de invatat din asta.

Blooperele vor fin de regula la final, facusem initial un intro care nu a iesit cum trebuie si atunci am decis sa pun 2 din ele pe post de intro. Dar de acord, la final stau cel mai bine. Cu privire la emisiuni consacrate, nu stiu ce sa spun. Mie imi plac blooperele la orice emisiune, mai ales pe youtube la canalele la care ma uit. Imi arata ca oamenii aia nu sunt niste roboti programati sa spuna totul perfect si ca fac si ei greseli :).

La partea de fundal voi incerca sa lucrez, nu am vrut sa pun green screen ca am zis ca e prea generic, dar poate pana am un set-up mai ok e o varianta mai buna.

Cu efectele vizuale e notat, am mai primit un feedback legat de ele si voi merge pe 1-2 maxim in viitoarele clipuri.

Care e a doua jumatate? Sa incerc sa inteleg ce anume te-a pierdut. Ma intereseaza ce anume te-a pierdut, e bine de stiut :).

Vb romgleza mult ce-i drept, dar a impacta e neologism, ma gandesc ca preferai sa folosesc a afecta :)?

Mersi mult pentru feedback, sunt cateva puncte bine punctate la care pot lucra.

Zi faina!

DeeDee
King Meeple
King Meeple
Posts: 484
Joined: 07 Dec 2014, 20:51
Location: Cluj-Napoca

Re: Brexit si Jocurile

Post: # 71310Post DeeDee
11 Jul 2016, 18:20

Nu e ceva anume si precis ce m-a pierdut, doar ca pe la 2:05 deja ma gandeam la altceva :) Nu pot sa zic pin-point-uiesc momentul.

referitor la background - m-am uitat la video-ul tau cu love letter - acolo ai pe (cred acelasi) dulap niste cutii colorate - acelea arata mult mai bine. nu e nevoie de green screen sau efecte, mie personal imi place sa vad in casele oamenilor :).

Referitor la bloopere de inceput, uite un aspect la care posibil nu te-ai gandit: eu (generic eu, nu eu-eu) ajung pe un videoclip despre care nu stiu nimic. si primele cadre sunt despre un baiat care greseste niste texte, si se distreaza pe camera, fara context. nu prea am un incentive sa continui sa ma uit. in plus, nici nu stiu cand incepe treaba adevarata, daca nu ai un generic. in secolul nostru, al vitezei, daca in 10 secunde ceva nu e interesant, se cam trece la urmatorul clip. blooperele de final au context, si atunci devin amuzante.

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1970
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: Brexit si Jocurile

Post: # 71313Post Shaikan
11 Jul 2016, 20:10

Ai un punct valid si am decis deja sa pun bloopere daca sunt unele reusite doar la final :).

Mersi!

Post Reply

Return to “Offtopic - discutii libere”