Sfat cumparare Desktop gaming

un fel de loc de dat cu capul, loc de vorbit verzi si uscate, batut campii, etc
Post Reply
User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Sfat cumparare Desktop gaming

Post: # 73045Post danielM
24 Sep 2016, 16:33

Stiind ca multi dintre voi lucreaza in domeniul IT, mi-ar prinde bine un link catre niste configuratii pentru un PC pt gaming, cu un buget de 2000 lei. Va multumesc!
De asemenea, sa il iau nou sau folosit?
Ce parere aveti despre acesta: http://www.emag.ro/sistem-desktop-pc-le ... DXMQ02BBM/

sau acesta, folosit: https://www.olx.ro/oferta/vand-desktop- ... faa83102ce

User avatar
Miţã
King Meeple
King Meeple
Posts: 2055
Joined: 05 Jan 2013, 10:56
Custom Rank: Zombie Killer
Location: Dr.Tr.Severin

Re: Sfat cumparare Desktop gaming

Post: # 73047Post Miţã
24 Sep 2016, 18:05

danielM wrote:Stiind ca multi dintre voi lucreaza in domeniul IT, mi-ar prinde bine un link catre niste configuratii pentru un PC pt gaming, cu un buget de 2000 lei. Va multumesc!
De asemenea, sa il iau nou sau folosit?
Ce parere aveti despre acesta: http://www.emag.ro/sistem-desktop-pc-le ... DXMQ02BBM/

sau acesta, folosit: https://www.olx.ro/oferta/vand-desktop- ... faa83102ce
Iti recomand sa il cumperi nou. Si daca sti sa il configurezi sa il cumperi pe bucati. Sunt convins ca poti scoate un I5 cu SSD de 240GB si hdd de 1 TB, 8g ram si o placa video decenta la un 2000-2500 de lei

P.S Ce ai postat tu sunt configuratii foarte slabe pentru gaming

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: Sfat cumparare Desktop gaming

Post: # 73048Post danielM
24 Sep 2016, 19:12

Salut Mita; mersi pentru raspuns; probabil ca asta e cea mai buna varianta, sa il iau pe bucati.
numai bine!

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Sfat cumparare Desktop gaming

Post: # 73056Post Haddeo
24 Sep 2016, 22:16

in primul rand poti sa ne spui ce jocuri vrei sa joci si la ce nivel de performanta.
in mod normal, numai o placa grafica de gameing costa de la 1200RON in sus.
Eu, mai demult, am investit vreo 1600RON intr-o placa grafica noua, mi-am luat doua SSD rapide si niste memorie in plus si mi-am overclockuit un i7 vechi de 6 ani la 4ghz si rulam jocuri ca Fallout4, the witcher si dirt rally la super rezolutii si 60fps.
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: Sfat cumparare Desktop gaming

Post: # 73058Post danielM
24 Sep 2016, 22:39

Aaaa, nu e vorba de nu stiu ce super nivel de gaming la care vreau sa ajung; nici nu o sa am timp de asa ceva foarte mult; ideea este ca am un calculator vechi care abia o mai duce si vreau sa iau altul; totusi unul pe care sa pot juca linistit un GTA IV de exemplu sau un FIFA 16 sau un joc de strategie ceva mai nou; am gasit acum o configuratie la un pret f bun: https://www.emag.ro/cart/products?path= ... t&ref=cart . Nu vreau ceva mai special de atat; imi poate spune cineva daca sunt compatibile piesele respective? (configuratia am luat-o de pe un site si pentru ca nu este vreun reply acolo, nu as vrea sa am vreo surpriza si sa nu fie compatibile). Multumesc

User avatar
Miţã
King Meeple
King Meeple
Posts: 2055
Joined: 05 Jan 2013, 10:56
Custom Rank: Zombie Killer
Location: Dr.Tr.Severin

Re: Sfat cumparare Desktop gaming

Post: # 73059Post Miţã
24 Sep 2016, 22:44

Eu dețin placa asta :
https://m.evomag.ro/COMPONENTE-PC-Placi ... 07099.html
Am dat anul trecut 849 de lei, am un i3 prima generatie, cu 8g de ram si un ssd de 120g pentru windows.
Am jucat Call of duty BO III cu detalii la mediu 58fps
Si The division pe high cu 55-60fps.

Dacă vrei să faci o configurație bunicica ne auzim pe Facebook si îți dau acolo link cam ce sa îți iei

User avatar
Miţã
King Meeple
King Meeple
Posts: 2055
Joined: 05 Jan 2013, 10:56
Custom Rank: Zombie Killer
Location: Dr.Tr.Severin

Re: Sfat cumparare Desktop gaming

Post: # 73060Post Miţã
24 Sep 2016, 22:46

danielM wrote:Aaaa, nu e vorba de nu stiu ce super nivel de gaming la care vreau sa ajung; nici nu o sa am timp de asa ceva foarte mult; ideea este ca am un calculator vechi care abia o mai duce si vreau sa iau altul; totusi unul pe care sa pot juca linistit un GTA IV de exemplu sau un FIFA 16 sau un joc de strategie ceva mai nou; am gasit acum o configuratie la un pret f bun: https://www.emag.ro/cart/products?path= ... t&ref=cart . Nu vreau ceva mai special de atat; imi poate spune cineva daca sunt compatibile piesele respective? (configuratia am luat-o de pe un site si pentru ca nu este vreun reply acolo, nu as vrea sa am vreo surpriza si sa nu fie compatibile). Multumesc

Nu pot vedea coșul tău din pacate. Poti face un print screen sinimi dai pm pe fb?

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Sfat cumparare Desktop gaming

Post: # 73061Post Haddeo
24 Sep 2016, 22:48

danielM wrote:Aaaa, nu e vorba de nu stiu ce super nivel de gaming la care vreau sa ajung; nici nu o sa am timp de asa ceva foarte mult; ideea este ca am un calculator vechi care abia o mai duce si vreau sa iau altul; totusi unul pe care sa pot juca linistit un GTA IV de exemplu sau un FIFA 16 sau un joc de strategie ceva mai nou; am gasit acum o configuratie la un pret f bun: https://www.emag.ro/cart/products?path= ... t&ref=cart . Nu vreau ceva mai special de atat; imi poate spune cineva daca sunt compatibile piesele respective? (configuratia am luat-o de pe un site si pentru ca nu este vreun reply acolo, nu as vrea sa am vreo surpriza si sa nu fie compatibile). Multumesc
ne-ai dat linkul catre cart si fiecare isi vede cartul lui. numai tu pe al tau :)
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: Sfat cumparare Desktop gaming

Post: # 73062Post danielM
24 Sep 2016, 22:58

sorry :D

http://www.flavius-tech.ro/recomandare- ... -1500-ron/ asta e site-ul de unde am luat configuratia


User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7065
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Sfat cumparare Desktop gaming

Post: # 73067Post DanielIndru
25 Sep 2016, 02:40

Eu am fost sfatuit acum multi ani sa nu ma ieftinesc la surse, si de atunci dau acest sfat si altora.
Am de vreo 7-8 ani o Antec de 380 care a dus si configuratii de gaming cand am avut microbul, si acum toarce linistita si nu se supara cand i se tot ia curentul - am avut in august 30 de pene...

Stai de parte de sursele ifetine care iti ofera Watts cu galeata. La un I5 cu placa aia video n-ai nevoie de mai mult de 250W, daca sursa e de calitate.
Plus ca 2 ventilatoare inseamna foarte mult zgomot.

Ia-ti ceva brand (Corsair, Antec, Seasonic, Chieftec, Thermaltake), cu eficienta de 80-85% si amperaj mare pe linia de alimentare a placii video ca sa duca si daca iti iei ceva mai puternic.
Maxim 400W, zic eu.

User avatar
cristianf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2980
Joined: 18 Jul 2010, 09:55
Location: Sanpetru, Brasov

Re: Sfat cumparare Desktop gaming

Post: # 73068Post cristianf
25 Sep 2016, 10:30

DanielIndru wrote:Eu am fost sfatuit acum multi ani sa nu ma ieftinesc la surse, si de atunci dau acest sfat si altora.
@danielM Asculta ce zice tizul tau ca e foarte bun sfatul lui. :) Ori asta, ori UPS, dar iesi mai scump cu UPS.

User avatar
CristiQ
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 331
Joined: 17 Jul 2014, 23:34
Custom Rank: The Big Kahuna
Location: Galati (..but in my mind, it's always Arkham)

Re: Sfat cumparare Desktop gaming

Post: # 73073Post CristiQ
25 Sep 2016, 12:40

danielM wrote:.. un PC pt gaming, cu un buget de 2000 lei.
Cu 2000 de lei nu poti lua nimic ce se poate numi in adevaratul sens al cuvantului (cuvintelor) "gaming PC".
Dar poti cumpara componente pentru a construi un PC la care sa te si joci (nu orice joc in conditii optime sau chiar decente, dar .. te poti juca).
Si, dupa cum te-au sfatuit deja si altii, cumpara nou! .. never SH! .. si din componente caci te va ajunge mai ieftin si mai bun (cel putin dpdv performanta-pret).
Succes!
Daca am timp am sa-ti fac si eu o recomandare de configuratie.
My Board Games collection
My RPGs collection
“That is not dead which can eternal lie,
And with strange aeons even death may die.”

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: Sfat cumparare Desktop gaming

Post: # 73075Post danielM
25 Sep 2016, 13:14

Multumesc de sfaturi; da, am renuntat la ideea de SH si am vazut ca pe componente poti sa faci ceva cat de cat ok; intr-adevar, exprimarea mea a fost putin fortata, stiu ca un desktop de gaming sare de 3 - 4000 lei lejer; insa asa cum spuneam, nu ma mai joc de multi ani (de cand am dat de bgames :D), insa rasnita de acum trebuie schimbata ca abia o mai duce cu zile, asa ca vreau sa iau ceva pe care sa pot juca si ceva jocuri, de dragul vremurilor bune (ultimul Hitman ca sunt mare fan, un GTA IV, un Total War etc).

Post Reply

Return to “Offtopic - discutii libere”