Rahdo moving to US

un fel de loc de dat cu capul, loc de vorbit verzi si uscate, batut campii, etc
User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Rahdo moving to US

Post: # 86424Post adelindumitru
07 Feb 2018, 14:16

Of... Sa o luam pe rand. Sunt f putine comentarii de trolling in comparatie cu video urile altor content creators. Normal ca esti indreptatit ca utilizator sa ii spui de ce nu il mai urmaresti, cum altfel ar putea sa isi imbunatateasca produsul? Normal, ai obligatia morala sa faci asta in mod civilizat. Unii nu au facut asta dar nu degeaba e populara expresia don't feed the trolls. Rahdo a tinut cont de feedback, a adaugat subtitrarea pt goofs, dar s-a si enervat cand nu era cazul. Lucrurile nu sunt pictate in alb si negru.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Rahdo moving to US

Post: # 86425Post adelindumitru
07 Feb 2018, 14:19

Si inca ceva: cazul Clank! In space a fost cam ca aici. Userii reddit au tabarat pe Rahdo cu opinii pertinente, iar el s-a enervat, si-a luat jucariile si a plecat. Cum ar fi daca eu, un neica nimeni, v-as raspunde cu "ok, pa"? Cu atat mai mult te astepti ca o persoana publica sa reactioneze cu demnitate atunci cand primeste critici rezonabile.

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Rahdo moving to US

Post: # 86426Post Imago
07 Feb 2018, 14:25

adelindumitru wrote:Of... Sa o luam pe rand. Sunt f putine comentarii de trolling in comparatie cu video urile altor content creators.
Sunt foarte putine comentarii de trolling... pentru ca Rahdo le sterge si blocheaza acei useri. Asta e alt lucru de care este acuzat, ca-si cenzureaza audienta. De pe reddit a plecat deoarece nu putea sterge comentariile negative din topicuri.

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Rahdo moving to US

Post: # 86428Post VickdaReaper
07 Feb 2018, 14:49

DanielIndru wrote:Pun pariu ca Vasco da Gama, de exemplu, e un joc apreciat de cativa oameni de aici, de pe forum.
Material de top 200, desi spre fundul clasamentului. :) Dar un joc bun, altfel. Oricum, mult mai bun decat reiese din video-ul nu tocmai fericit facut de Tom Vasel acum cativa ani.
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

User avatar
Daemian1981
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 313
Joined: 30 Aug 2012, 20:25
Location: Bucuresti

Re: Rahdo moving to US

Post: # 86429Post Daemian1981
07 Feb 2018, 15:08

andreimic wrote:
Daemian1981 wrote: Astfel, in momentul in care el lauda / promoveaza un joc (fiind platit sau nu, desi... sa fim seriosi! omul ia bani pt preview-uri!) a unei companii care are niste practici cel putin suspecte, de exemplu, caracterul lui poate dauna celor care il urmaresc.
Nu sunt la curent, ai o sursă pentru asta?
Nu, n-am nici o sursa, e pur si simplu o parere personala. Pentru mine, in momentul in care el e atat de cunoscut, iar companii mari ii cer lui sa le faca preview-uri pt jocurile care urmeaza a fi lansate, imi vine greu a crede ca nu-i ofera bani pentru asta. E pana la urma un serviciu de care ei beneficiaza si mi se pare normal sa fie platit, chiar daca el sustine altceva. Nu vad un conflict de interese in asta pt ca eu iau acele clipuri (ale lui sau ale altora) drept un fel de reclama a jocului (sa-i spunem "board game trailer"), iar parerea finala nu conteaza atat de mult pt mine in acest caz pt ca ma intereseaza de fapt cum se joaca. In concluzie, in lipsa unei dovezi in oricare sens, intuitia mea imi spune ca este platit pt preview-uri. Poate ma insel, asta e, mea culpa atunci.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7065
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Rahdo moving to US

Post: # 86433Post DanielIndru
07 Feb 2018, 16:08

Rahdo a afirmat in mai multe randuri ca nu accepta bani pentru reviews/previews.
Nici macar nu pretinde sa i se trimita o copie retail a jocului pentru care a facut preview cu un prototip.

Au fost insa cel putin doua jocuri lansate la Essen unde a fost implicat financiar: jocurile contineau ceva piese promo din sticla facute de sotia lui.
Iar pentru aceste jocuri a refuzat sa filmeze "final thoughts" si a precizat de ce.

Tind sa cred ca nu primeste bani in afara celor stransi din Kickstarter.
Chiar are "disable ads" pe canalul Youtube, deci nici de acolo nu vin bani.

Mie mi se pare ca oamenii nu inteleg sau nu accepta cateva lucruri in ce-l priveste:

1. Parerea lui despre jocuri chiar nu conteaza. Mie mi-a economisit multe mii de lei pentru ca am urmarit playthrough si am decis ca nu e pentru mine acel joc bazandu-mi decizia pe mecanici, flow, interactiune, etc. Nu ma intereseaza ca el prefera coops sau jocuri lipsite de interactiune negativa. Cand filmeaza un playthrough nu lasa sa se vada ca e un joc ce-i place sau nu, si asta e cel mai important.

2. Rahdo refuza sa spuna lucruri negative despre orice - si probabil il deranjeaza foarte tare cand citeste critici gen "esti nasol si ai gusturi nasoale" sau alte forme de trolling. Mai mult decat atat, odata ce un joc ii iese din colectie ii sterge si nota de pe BGG. "I don't want to hurt the game", zice el. Mie mi se pare ciudata alegerea, dar asta e dorinta lui. Unii oameni dau 10 fara sa joace un joc, altii dau 1 pentru ca jocul e pe Kickstarter sau nu le place lor cine il publica. Fiecare cu nebunia lui.

3. Oricine are dreptul sa-si revizuiasca opiniile despre orice, cu sau fara dovezi, in mod rational sau irational. Daca imi place un joc acum, nu inseamna ca si peste 2 ani o sa-mi placa. Daca dau nota 10 unui joc si apoi descopar ca sunt alergic la mecanici sau tema, o sa-mi schimb nota si nu trebuie sa dau socoteala nimanui. Rahdo a zis de mai multe ori ca e presat de spatiul limitat din biblioteca si a preferat sa vanda multe jocuri ce aveau cutii prea mari. Cred ca a si spus asta in "final thoughts" la Mechs & Minions. Si daca n-ar fi spus, nu e dator nimanui cu consecventa. De fapt, nu e dator nimanui cu nimic.

Sa fie sanatos si noi la fel.


Dincolo de modul nepotrivit in care reactioneaza la trolling si felul in care incearca sa-si creeze o bula de pozitivism, meritul lui e unul mare: multi oameni au fost inspirati sa faca prezentari video la jocuri, ceea ce e de enorm ajutor pentru cei care doresc informatii despre acele jocuri.

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Rahdo moving to US

Post: # 86434Post VZQ
07 Feb 2018, 16:26

In continuare mediul virtual (ma) dezamageste... oameni care nu au (aparent) nimic mai bun de facut decat sa atace (voalat, sau nu) alte persoane, din varii motive... oameni care se hranesc din/cu negativitatea, toxicitatea in jurul lor... la care participa activ... (sa fie clar: nu ma refer la persoanele de pe forum, ci la populatia de iutuberi, feibucisti, instagramisti, bgg-isti, etc).

1. nu cantitatea derajeaza, ci continutul, si/sau modul de prezentare: daca un "content creator" (ma enerveaza termenu', dar este cuprinzator) are parte de un numar mai mic de cretini care-i dau mereu peste bot, nu inseamna ca treaba doare mai putin. Una este critica negativa, si alta este sa diseci fiecare afirmatie a unui om, sau sa analizezi frame cu frame o inregistrare, vanand cea mai mica greseala; si culmea, tupeului, saraca victima trebuie sa stea in pozitie de drepti si sa si-o ia cu "demnitate", altfel e prea sensibil "puisorul", si mistocareala se amplifica...

2. lumea este plina de comentatori; este "meseria" de baza a celui care nu a reusit in viata asta sa produca altceva decat "materie" de culoare bruna. Cine crede ca poate mai mult, este liber sa incerce - poate asa va intelege intr-un tarziu ca lucrurile nu sunt chiar atat de simple: multa munca si sudoare intra intr-un videoclip, inregistrare, articol, etc. Chiar si la nivel de "amator", cine crede ca totul e tras din mana, dintr-un singur take, se amageste crunt.

3. inteleg ca este (din ce in ce mai) greu sa deosebesti profesia de persoana, dar daca un nenel este simpatic foc, nu inseamna ca este si un reviewer dat dreq - si invers. "Ciudatenia" omului nu are nimic de-a face cu eventuala sa capacitate de a produce niste videoclipuri bune d.p.d.v. al continutului. "Artistii sunt ciudati", se spune, si intr-o mare masura, este adevarat. Pana la urma, toti traim in lumea noastra, si intr-un anumit context putem parea de pe alta planeta in ochii celor din jur - asta inseamna ca automat trebuie sa ne luam o piatra in mufa?!?

4. constat (a cata oara?) ca este o adevarata moda pe Net sa dai in cap unuia, pana cade lat. Asa s-a intamplat si cu Jason Levine, si cu multi altii (parca toti s-au romanizat): "ai vazut ce a patit X? Da-l dreq, si-asa nu-mi placea"... este o treaba extrem de periculoasa, ne alieneaza si ne coboara ca oameni.

Si ca sa nu ziceti ca am deraiat de tot: mie Richard mi-e foarte simpatic. Videoclipurile lui au o energie pozitiva, si asta-mi da o stare de bine cand ma uit la prezentarile lui. Faptul ca-l loveste (mereu) AP-ul nu este un lucru rau - reuseste sa scoata in evidenta "carnea" din joc. Handicapul sau major este ca mereu trebuie sa simuleze - la modul credibil - jocul unui partener - iar asta este foarte greu.
In ceea ce priveste entuziasmul (pe care unii se pare ca-l gasesc exagerat), este normal: omul prezinta numai genul lui preferat de joc. Dar fiecare nou joc se adauga la o colectie deja maricica (a spus in repetate randuri ca mai are o serie intreaga de jocuri in Anglia, pe care nu le-a putut cara in Malta, din motive de transport). Asa ca trierea este in cazul lui o necesitate. Probabil ca in cazul sau, avand in vedere fluxul permanent de jocuri, pur si simplu nu se merita sa tina jocurile neatinse pe raft.

Inca o chestie si gata: cine considera ca reviewerul X sau Y i-a dat "teapa", prezentand un anumit joc ca pe sfantu' Dzeu, cand de fapt jocul este "cah", si astfel omu' nostru s-a usurat de bani degeaba...sorry, dar ti-ai facut-o cu mana ta... gusturile difera, grupul de jucatori conteaza (deseori este critic pentru succesul sau esecul unui joc), chiar si dispozitia ta - cand te asezi la masa de joc - este importanta. Daca nu-l joci cu mana ta, inainte de a scoate banul din buzunar, este posibil ca respectivul joc sa te dezamageasca. In cazul lui Richard, omul iti prezinta clar modul de joc, care nu se va schimba pana cand cutia va ajunge la tine...asa ca poate problema este in alta parte...

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Rahdo moving to US

Post: # 86435Post Haddeo
07 Feb 2018, 16:27

The roast of Rahdo.
Zici ca vine si bate la usa fiecaruia ca sa incerce sa-i converteasca la playtroughurile lui.
Prea multe s-au zis la asa un topic...
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

Post Reply

Return to “Offtopic - discutii libere”