Rahdo moving to US

un fel de loc de dat cu capul, loc de vorbit verzi si uscate, batut campii, etc
User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Rahdo moving to US

Post: # 86365Post adelindumitru
07 Feb 2018, 00:56

Rahdo se va muta in statele unite, e neclar daca showul va continua. Puteti urmari discutiile aici: https://www.reddit.com/r/boardgames/com ... rom_malta/

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Rahdo moving to US

Post: # 86367Post 26octombrie
07 Feb 2018, 08:55

dupa ce-am citit mai jos si am dat peste destul de multe detalii neplacute, nici nu stiu daca merita...

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Rahdo moving to US

Post: # 86374Post adelindumitru
07 Feb 2018, 10:01

Mie nu mi-a plăcut niciodată Rahdo, chiar și până să aflu chestiile respective. Ce-i drept, îl mai urmăresc din când în când, pentru că e printre puținii care face reviewuri la Euros și e destul de entertaining uneori, dar nu sunt fan. Știu însă că mulți de pe forum îl apreciază.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Rahdo moving to US

Post: # 86377Post 26octombrie
07 Feb 2018, 10:10

adelindumitru wrote:Mie nu mi-a plăcut niciodată Rahdo, chiar și până să aflu chestiile respective. Ce-i drept, îl mai urmăresc din când în când, pentru că e printre puținii care face reviewuri la Euros și e destul de entertaining uneori, dar nu sunt fan. Știu însă că mulți de pe forum îl apreciază.
I'm with you.

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Rahdo moving to US

Post: # 86378Post Imago
07 Feb 2018, 10:19

Nu imi pasa cum se poarta Rahdo in afara review-urilor. Cand caut un joc si vreau o idee despre cum se joaca, Rahdo de obicei l-a prezentat deja. E foarte prolific.
Ca personalitate... e un pic ciudatel, insa omul e in acelasi timp fun. Nu sunt mare fan al lui, nici pe departe, insa a avut o influenta importanta asupra carierei mele de boardgamer. E un tip mai sensibil si acest lucru e absolut evident in reviewurile sale. E treaba lui daca vrea sau nu sa mearga la psiholog, sau sa-si schimbe viziunea asupra vietii.

E deasemenea clar ca pe internet sunt persoane care le place sa gaseasca asemenea sensibilosi si sa-i trolleze, sa-si bata joc de ei, etc. Aici e paradoxul lui Rahdo, pe deoparte vrea atat de multa atentie ca a fost motivat ani de-a randul sa produca si sa produca si sa produca review-uri, pe de alta parte nu poate suporta atentia negativa care invariabil apare in cazuri in care te expui unei audiente mari. Iar cand trollii isi dau seama care sunt butoanele sensibile ale omului (iar Rahdo este un sensibilos narcisist megaloman), oh doamne, isi bat joc de el ca in topicurile de mai jos https://www.reddit.com/r/boardgamescirclejerk/.
Last edited by Imago on 07 Feb 2018, 16:32, edited 1 time in total.

User avatar
mihnea_1309
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 241
Joined: 14 Jan 2017, 10:27

Re: Rahdo moving to US

Post: # 86392Post mihnea_1309
07 Feb 2018, 11:22

Meh.

Omul e profilic pentru ca nu-si pierde vremea cu editarea video, motiv pentru care multe din video-uri sunt hilar de proaste. Sare de la una la alta, nu e stare sa duca un gand coerent la final, isi pierde timpul revenind asupra deciziilor (la care oricum a stat 10 minute sa se gandeasca) in loc sa avanseze etc... Ce-i de drept e foarte pricep la jocuri (cred eu) asa ca 'final thoughts' sunt de urmarit (cand nu dureaza 60 de minute).

O buna perioada de timp a fost singura sursa de sesiuni de joc si trebuia sa il suport daca vroiam sa vad cum functioneaza un joc, dar in ultimii ani s-a umplut Youtube de oameni care fac ce face el, dar mult mai bine (in primul rand pt. ca isi editeaza videourile). Prefer oricand calitatea inaintea cantitatii. Oricum mai nou e axat 70% pe Kickstarter previews (cica gratis...asa o fi).

Troll-area online e o chestie serioasa in unele situatii si nu am cum sa o incurajez...dar Rahdo imi lasa impresia unei persoane narcisiste si foarte arogante, iar reactia oricarui om normal in fata unei astfel de persoane e sa o iei peste picior, sa revina un pic spre realitate.

User avatar
Daemian1981
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 313
Joined: 30 Aug 2012, 20:25
Location: Bucuresti

Re: Rahdo moving to US

Post: # 86405Post Daemian1981
07 Feb 2018, 12:21

Imago wrote:Nu imi pasa cum se poarta Rahdo in afara review-urilor. Cand caut un joc si vreau o idee despre cum se joaca, Rahdo de obicei l-a prezentat deja. E foarte prolific.
Ca personalitate... e un pic ciudatel, insa omul e in acelasi timp fun. Nu sunt mare fan al lui, nici pe departe, insa a avut o influenta importanta asupra carierei mele de boardgamer. E un tip mai sensibil si acest lucru e absolut evident in reviewurile sale. E treaba lui daca vrea sau nu sa mearga la psiholog, sau sa-si schimbe viziunea asupra vietii. E deasemenea clar ca pe internet sunt persoane care le place sa gaseasca asemenea sensibilosi si sa-i trolleze, sa-si bata joc de ei, etc. Aici e paradoxul lui Rahdo, pe deoparte vrea atat de multa atentie ca a fost motivat ani de-a randul sa produca si sa produca si sa produca review-uri, pe de alta parte nu poate suporta atentia negativa care invariabil apare in cazuri in care te expui unei audiente mari. Iar cand trollii isi dau seama care sunt butoanele sensibile ale omului (iar Rahdo este un sensibilos narcisist megaloman), oh doamne, isi bat joc de el ca in topicurile de mai jos https://www.reddit.com/r/boardgamescirclejerk/.
Ideal ar fi sa se poata face o distinctie clara intre componenta personala si cea profesionala in ceea ce priveste pe oricine, insa acest lucru nu este posibil. Caracterul si personalitatea unui om vor influenta intr-o maniera mai mult sau mai putin directa comportamentul profesional. It's a fact! In acest context, desi sunt de acord ca, teoretic, ar trebui sa nu conteze cum e Rahdo in viata privata atunci cand urmarim un runthrough de-al lui (asta in contextul in care ne place din start, evident), practic vorbind, poate chiar ar trebui sa avem in vedere acest aspect. Pana la urma, ne uitam la astfel de review-uri, preview-uri, runthrough-uri etc. tocmai pentru a ne face o parere despre un joc, iar asta inseamna ca suntem influentati de parerea prezentatorului (ca ma cam indoiesc ca cineva se uita la astfel de clipuri ca la un serial).

Astfel, in momentul in care el lauda / promoveaza un joc (fiind platit sau nu, desi... sa fim seriosi! omul ia bani pt preview-uri!) a unei companii care are niste practici cel putin suspecte, de exemplu, caracterul lui poate dauna celor care il urmaresc. Si nu ma refer aici strict la influentarea cuiva in a cumpara un joc laudat de Rahdo, dar care de fapt sa nu fie pe placul cumparatorului. Deh, de gustibus pana la urma. Insa e o adevarata problema cand un joc promovat duce la pierderea de bani, timp, genereaza frustrare, nervi etc. pt ca, de fapt si de drept, jocul va ajunge in mainile cumparatorului ori extrem de tarziu ori niciodata. Nu mai spun de sustinerea unei companii cu practici dubioase.

https://boardgamegeek.com/video/153736/ ... e-humanity

Asta e doar un exemplu si nu se rezuma doar la Rahdo. Ar trebui sa cunoastem toate aspectele legate de un anumit subiect (chit ca uneori nu par sa conteze) pentru a putea lua o decizie cat mai informata si pentru a putea minimiza potentialele riscuri.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Rahdo moving to US

Post: # 86407Post adelindumitru
07 Feb 2018, 12:28

E foarte amuzant că, dacă intri pe www.gone.rahdo.com pe lista jocurilor care au fost vândute se află multe pe care le-a lăudat non-stop (mechs vs minions bate la ochi). mi se pare foarte inconsecvent. Mă rog, acum poate își va vinde cea mai mare parte din colecție pentru că se mută, dar am văzut actualizările recente de pe listă și m-au surprins.

nqq
King Meeple
King Meeple
Posts: 795
Joined: 25 Aug 2013, 17:05
Location: Bucuresti

Re: Rahdo moving to US

Post: # 86409Post nqq
07 Feb 2018, 12:35

Poate cineveva care a citit topicurile respective sa faca un rezumat cat mai succint ..dc se munta rahdo in US si care-i treba ? please ? :roll:

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7065
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Rahdo moving to US

Post: # 86411Post DanielIndru
07 Feb 2018, 13:04

Ceva probleme de sanatate in familie, cred ca mama lui are nevoie de ingrijire.

andreimic

Re: Rahdo moving to US

Post: # 86412Post andreimic
07 Feb 2018, 13:11

Daemian1981 wrote: Astfel, in momentul in care el lauda / promoveaza un joc (fiind platit sau nu, desi... sa fim seriosi! omul ia bani pt preview-uri!) a unei companii care are niste practici cel putin suspecte, de exemplu, caracterul lui poate dauna celor care il urmaresc.
Nu sunt la curent, ai o sursă pentru asta?

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Rahdo moving to US

Post: # 86413Post adelindumitru
07 Feb 2018, 13:16

Daniel are dreptate, ăsta e motivul pentru care se mută, din păcate. Nu știu dacă e ceva grav, sper să nu.

În ceea ce privește problemele semnalate de userii r/boardgames:
- Rahdo se plânge că oamenii nu apreciază ceea ce face, de parcă nu ar primi o grămadă de bani de pe urma "hobby-ului": https://imgur.com/MElpAHj
- a părăsit într-un mod jenant r/boardgames; oamenii au criticat Clank! In Space iar el s-a simțit atacat, răspunzând cam la toate comentariile cu "ok,bye" (Vezi și: https://www.reddit.com/r/boardgames/com ... _gotta_go/)
- plus un istoric foarte lung de reviewuri entuziasmate pentru jocuri pe care nu le-a ținut în colecție sau despre care majoritatea reviewerilor relevanți spun că sunt dezastruoase (vezi: Battle,rattle,grab the loot și Vasco da Gama)

Mă rog, lucrurile astea nu sunt relevante acum. Mi se pare deranjant că oamenii au început să comenteze negativ la thread-ul respectiv. Sunt de acord cu toate criticile aduse, dar nu cred că e momentul/locul pentru ele.

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Rahdo moving to US

Post: # 86415Post Imago
07 Feb 2018, 13:38

- plus un istoric foarte lung de reviewuri entuziasmate pentru jocuri pe care nu le-a ținut în colecție
Omul are sute de jocuri in colectie. Cum sa nu dea o parte din ele, desi i-au placut mult? Si eu am dat unele jocuri care imi placeau (Trajan, te rog sa ma ierti, iti simt lipsa si regret, recunosc, am gresit, te rog vino inapoi), desi abia de am 20 de titluri.
- a părăsit într-un mod jenant r/boardgames; oamenii au criticat Clank! In Space iar el s-a simțit atacat, răspunzând cam la toate comentariile cu "ok,bye" (Vezi și: https://www.reddit.com/r/boardgames/com ... _gotta_go/)
Rahdo e sensibil si irational. Big news. Acum alta intrebare este... voi ati vazut modul foarte acid in care il ataca unii? Sa fii ridiculizat in public atat de personal... cred ca e greu de suportat. Da, in momentul in care iti iei un rol atat de public, iti asumi faptul ca te expui. Insa exista unele limite, dupa care feedback-ul asta negativ devine apasator. Rahdo a dus-o 6 ani, deci a fost destul de longeviv. Cand omul isi permite sa faca ceva ca hobby, nu din constrangeri financiare, poate sa se opreasca cand vrea el. Momentan cred ca are suficiente clipuri care sa-i asigure un venit pasiv pe urmatorii 2-3 ani. Oricum , aportul sau si implicarea in acest hobby a fost supradimenionat, nu cred ca e sanatos sa iti dedici viata unor video-uri si boardgame-uri. Mai sunt si alte lucruri de facut.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7065
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Rahdo moving to US

Post: # 86416Post DanielIndru
07 Feb 2018, 13:39

Ce sunt aceia "revieweri relevanti"? Credeam ca relevanta e parerea fiecaruia despre joc, nu a unui oarecare de pe youtube. Daca iti place un lucru, ce conteaza ce crede altcineva?
Pun pariu ca Vasco da Gama, de exemplu, e un joc apreciat de cativa oameni de aici, de pe forum.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Rahdo moving to US

Post: # 86417Post adelindumitru
07 Feb 2018, 13:51

Daca imi place mie un joc, care sunt neica nimeni, nu inseamna ca oamenii il vor cumpara. Daca Rahdo lauda un joc in exces, e mult mai probabil sa fie cumparat. De asta contează parerile unor indivizi de pe youtube, de asta companiile vor sa aiba Dice Tower seals pe coperti: ca oamenii sa stie sa evite "lamaile". Rahdo pare mai interesat sa laude orice joc non-conflictual. Asta nu inseamna ca nu e util ce face, doar ca vorbele si opiniile lui cantaresc destul de greu si ar trebui sa fie mai consecvente. Just my 2c.

La partea cu critica, nu sunt de acord. Atunci cand faci bani din faptul ca esti o persoana publica te expui criticilor. Vinzi ceva oamenilor, si e normal ca acestia sa comenteze. Trollatul e destul de minimal la videourile lui Rahdo totusi. Sunt alti content creators care au motive sa se planga, nu mi se pare ca Rahdo intra in aceasta categorie.

andreimic

Re: Rahdo moving to US

Post: # 86418Post andreimic
07 Feb 2018, 13:56

DanielIndru wrote:Ce sunt aceia "revieweri relevanti"? Credeam ca relevanta e parerea fiecaruia despre joc, nu a unui oarecare de pe youtube. Daca iti place un lucru, ce conteaza ce crede altcineva?
Exact. Culmea că Rahdo însuși a insistat pe chestia asta, că preferă să filmeze doar câteva ture de joc, nu și părerile proprii [1]. Aici cred că se împiedică lumea. Cineva pe Internet zice că îi place un joc, trebuie să îmi placă și mie; și nu ar trebui să fie cazul.

1. No more Mister Nice Guy - Rahdo - "I've said it 1000 times now... PLEASE PLEASE PLEASE PLEASE PLEASE ignore my subjective opinions about the games. Draw your own conclusions from watching the game being played "

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Rahdo moving to US

Post: # 86420Post adelindumitru
07 Feb 2018, 14:03

Lucrurile nu sunt chiar asa. Rodney Smith face playthroughs si nu spune nimic despre joc. Acolo da, ajungi la concluziile tale dupa ce ai vazut videoul. La Rahdo e altceva. In momentul in care insereaza si un final thoughts video, oamenii se vor uita si la acela more often than not. Si nu e ca si cum rahdo ar insista mereu pe caveatul ala. Daca eu nu am auzit de Rahdo si deschid la intamplare un final thoughts, vad ca are o gramada de subscriberi si de videouri, o sa fiu inevitabil influentat. Rahdo nu pretinde sa fie obiectiv, I'll give him that. Dar nu se poate astepta ca oamenii sa fie nice and warm pe Internet tot timpul, sau obiectivi. Nu mai insist pe subiect.

DeeDee
King Meeple
King Meeple
Posts: 484
Joined: 07 Dec 2014, 20:51
Location: Cluj-Napoca

Re: Rahdo moving to US

Post: # 86421Post DeeDee
07 Feb 2018, 14:10

Indiferent daca omul asta face un milion de reviewuri proaste, si poate sa fie narcisist, megaloman, arogant, sensibil, asta nu da dreptul altor persoane de pe net sa il trolleze.
Persoanele care isi aroga dreptul - mai mult, se considera responsabili de a-l "aduce cu picioarele pe pamant" nu au o reactie de om normal, sunt trolli care sufera de probleme psihice. punct.

in rest, mi-a placut, nu mai imi place, nu il mai urmaresc. nu o sa ma duc acuma pe pagina lui, la el acasa, sa-i explic de ce nu il mai urmaresc, ca sa ma simt eu bine si o, atat de superioara ca am aruncat cu vitriol in munca cuiva.

VladOlaru

Re: Rahdo moving to US

Post: # 86422Post VladOlaru
07 Feb 2018, 14:12

Mie imi place mult rahdo, chiar daca lui ii place cam orice joc la care ii face review, apuc sa vad macar putin-putin si imi influenteaza uneori deciziile de achizitionare. Omul a fost ceva lead designer la Fable si alte jocuri foarte misto :)

Nu ma deranjeaza ca a reactionat urat in anumite cazuri pe internet, imi pare rau pentru el si ca trebuie sa se mute ...

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Rahdo moving to US

Post: # 86423Post Chuckila
07 Feb 2018, 14:15

adelindumitru wrote:- plus un istoric foarte lung de reviewuri entuziasmate pentru jocuri pe care nu le-a ținut în colecție sau despre care majoritatea reviewerilor relevanți spun că sunt dezastruoase (vezi: Battle,rattle,grab the loot și Vasco da Gama)
Review-eri relevanti care spun ca Vasco da Gama este un joc dezastruos? I call b*******. Vasco da Gama este un joc fabulos! Singurul lui pacat este ca nu il joc atat de des pe cat as vrea. Din fericire, imi iau portia odata pe an, pe la nationale. Ce dor mi s-a facut!!!!

Auzi, dom'le! Joc dezastruos ....

Post Reply

Return to “Offtopic - discutii libere”