Sfaturi de calatorie

un fel de loc de dat cu capul, loc de vorbit verzi si uscate, batut campii, etc
Post Reply
User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Sfaturi de calatorie

Post: # 86816Post 26octombrie
18 Feb 2018, 10:36

Help cu mai multe intrebari:
- daca stie cineva un B&B misto in Londra;
- daca e important sa alegem/evitam anumite zone din Londra (poate sunt locuri mult prea departe de centru si facem doua ore pe drum)
- daca stie cineva un motor de cautare mai eficient pentru a gasi un zbor ieftin (da, tot in Londra :-)
- daca mai aveti informatii utile legate de .... yep, Londra :D

any help appreciated!

User avatar
ProfessorChaos
King Meeple
King Meeple
Posts: 1339
Joined: 23 Jul 2011, 23:30
Custom Rank: Miniature Painter
Location: Bucuresti

Re: Sfaturi de calatorie

Post: # 86831Post ProfessorChaos
18 Feb 2018, 21:37

Personal cel mai bine m-am simtit in Londra atunci cand am luat-o la pas fara un plan de a vedea ceva anume si m-am lasat surprins. Obiectivele obisnuite le-am gasit plictisitoare. Dar recunosc, poate sunt eu mai ciudat.

Recomand cu caldura China Town :)
Nothing to prove. I play to have fun.

Colecția mea
Wishlist
De încercat/luat prin trade

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Sfaturi de calatorie

Post: # 86833Post 26octombrie
18 Feb 2018, 21:52

ProfessorChaos wrote:Personal cel mai bine m-am simtit in Londra atunci cand am luat-o la pas fara un plan de a vedea ceva anume si m-am lasat surprins.
Asta-i si reteta mea de succes ;) :tu:

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Sfaturi de calatorie

Post: # 86834Post Haddeo
18 Feb 2018, 21:53

ProfessorChaos wrote: Recomand cu caldura China Town :)

Și eu
https://boardgamegeek.com/boardgame/47/chinatown
Dar cu moderație , o data la 2-3 luni :). Când aveți chef de discuții
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
Teddy
King Meeple
King Meeple
Posts: 1382
Joined: 09 Dec 2010, 02:30
Location: Bucuresti

Re: Sfaturi de calatorie

Post: # 86843Post Teddy
18 Feb 2018, 23:35

Totul in Londra este scump. Am fost luna trecuta si am gasit ceva mai decent pe la 70£ pe noapte.
Recomand sa mergi cu metroul si sa folosesti card contactless este muuult mai ieftin.

Motor de cautare zboruri: eu folosesc momondo si apoi merg la compania respectiva pe site si e mai ieftin decat pe momondo.

User avatar
BloodSerj
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 150
Joined: 16 Apr 2015, 22:15
Location: Ludlow, UK

Re: Sfaturi de calatorie

Post: # 86850Post BloodSerj
19 Feb 2018, 05:05

La capitolul ce e de vazut: Majoritatea muzeelor au intrare libera(o donatie e recomandat)
British Museum - este imens si nu as incerca sa il vad intr-o singura zi - verifica ce parti ti se pare interesante si viziteaza selectiv
Imperial War Museum ar merita vizitat - aveau o prezentare excelenta si interactiva despre experienta transeelor

Posibil de vizitat - Camnden town - zona hip, alterntiva, crafts, antiques, markets, pubs, etc.

Alte sfaturi nu am decat ca merita sa invetesti intr-un oyster card pt london underground daca stai mai multa vreme in Londra - trasportul in comun poate devenii destul de scump

User avatar
ProfessorChaos
King Meeple
King Meeple
Posts: 1339
Joined: 23 Jul 2011, 23:30
Custom Rank: Miniature Painter
Location: Bucuresti

Re: Sfaturi de calatorie

Post: # 86859Post ProfessorChaos
19 Feb 2018, 10:36

BloodSerj wrote:La capitolul ce e de vazut: Majoritatea muzeelor au intrare libera(o donatie e recomandat)
British Museum - este imens si nu as incerca sa il vad intr-o singura zi - verifica ce parti ti se pare interesante si viziteaza selectiv
Imperial War Museum ar merita vizitat - aveau o prezentare excelenta si interactiva despre experienta transeelor

Posibil de vizitat - Camnden town - zona hip, alterntiva, crafts, antiques, markets, pubs, etc.

Alte sfaturi nu am decat ca merita sa invetesti intr-un oyster card pt london underground daca stai mai multa vreme in Londra - trasportul in comun poate devenii destul de scump
Eu am vazut British Museum intr-o zi! HaHA! Dar am dar skip la ce nu era esential.
Imperial War Museum acum regret ca i-am dat skip - cred ca merita.
Camden town +1 - e misto si foarte multicultural. Il recomand si eu.
+1 la oyster

Mi-am mai adus aminte de un loc: Queen Mary's Rose Gardens. Au multe sortimente de trandafiri cu diferite arome. Bun pentru exersat simturile. Linistit si frumos.
Nothing to prove. I play to have fun.

Colecția mea
Wishlist
De încercat/luat prin trade

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1968
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: Sfaturi de calatorie

Post: # 86861Post Shaikan
19 Feb 2018, 10:52

Daca oyster card e card-ul ala de transport in comun cu care ai reduceri si pe la muzee il recomand si eu. Foarte folositor.

Mie mi-a placut tot la Londra(dar eram destul de sigur ca imi va placea, sunt atras de tot ce inseamna UK). Recomand cu caldura sa mergeti la Hampton Court Palace, este castelul dinastiei Tudorilor si e foarte fain, am avut noroc cu verisoara mea ca mi l-a recomandat altfel sigur il ratam. Este in suburbia cu acelasi nume, faci cam 30-40 de minute cu trenul din City of London pana acolo deci nu e mult si merita.

La Greenwhich iar e fain, e un boat trip pe Tamisa care opreste si acolo, e frumos de plimbat, vazut , iar sus e si un Planetariu mare daca va atrage ideea unui spectacol.

Alte obiective: Tower of London, British Museum, Tower Bridge, London Eye, St James Park(plin de veverite care vin si iti mananca din palma :)), Picadilly sqaure. Sunt faine si suburbiile, eu am stat la verisoara mea in Kingston, e ca in filme, casuta langa casuta cu garduri albe si am prins vulpi de doua ori cand ne plimbam pe acolo.

Ca zone de evitat, din ce retin, a mea verisoara zicea sa nu ne ducem prin Vauxhall(alta suburbie din Greater London), cica e plin de bande si au fost niste intamplari mai nefericite pe acolo.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Sfaturi de calatorie

Post: # 86881Post 26octombrie
19 Feb 2018, 15:33

Whaau, abia astept! Thanks. O sa mergem doar noi doua, ca fetele, ceea ce inseamna ca putem casca ochii cat vrem la fiecare poarta, steag, pietricica, tablou etc. :D

Post Reply

Return to “Offtopic - discutii libere”