Intalnire ForumBoardGames la Playground Carturesti-09.05.12

Intalniri in Cluj!
cleo4a

Re: Intalnire ForumBoardGames la Playground Carturesti-09.05

Post: # 26311Post cleo4a
09 May 2012, 15:35

Eu (Zorina) si Arthur am fi dispusi sa venim daca ne primiti si ne intelegem unde.

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Intalnire ForumBoardGames la Playground Carturesti-09.05

Post: # 26313Post Chuckila
09 May 2012, 15:48

Zorina, am vb cu Arthur acum la telefon. Bineinteles ca sunteti bineveniti.


User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Intalnire ForumBoardGames la Playground Carturesti-09.05

Post: # 26339Post Chuckila
10 May 2012, 10:52

Pana la urma intalnirea de la Carturesti a fost tinuta intr-un demisol :)

Ca sa rezum, am jucat un fel de Lords of Waterdeep. De fapt cred ca a fost Lords of Waterdeep for dummies - am citit regulamentul de 2 ori, m-am uitat si la filmulete de prezentare si pana la urma tot prost am prezentat jocul. Da, toti am jucat dupa regulile proaste, insa asta nu ma face sa ma simt mai bine :D Nu stiu cum si de unde am tras eu concluzia ca se poate completa un quest card o singura data pe runda, nu pe tura :? :? Oh well. Partea tare este ca si in aceste conditii, jocul ne-a placut si de abia asteptam sa il jucam cu regulile bune.

Dupa care, cei trei muschetari ramasi pe metereze ne-am intins la un Nefertiti. Aici cred (sper?!) ca am jucat cu regulile bune. O alta surpriza placuta, chiar daca jocul este mai usurel decat LoV. Marele lui avantaj poate fi ca se joaca rapid, insa deciziile nu sunt triviale. Trebuie sa incerci sa iti planifici bine pasii pentru a-ti maximiza prestigiul - ajuta sa intelegi si care este agenda adversarilor. Sunt curios ce voi zice dupa mai multe jocuri, insa nu cred ca are cum sa devina "repetitiv" - conditiile de bidding si de inchidere a pietelor sunt mult prea volatile, functie de interesele fiecaruia.

User avatar
cristianf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2980
Joined: 18 Jul 2010, 09:55
Location: Sanpetru, Brasov

Re: Intalnire ForumBoardGames la Playground Carturesti-09.05

Post: # 26355Post cristianf
11 May 2012, 01:46

Hmm... cred ca treaba asta te-a indus in eroare:
Regardless of how many Agents you assign or reassign on your turn, you can complete only one Quest that turn.
care in combinatie cu
During your turn, if you have Agents available to assign, you take one or both of the following actions.
1. Assign Agent
2. Complete Quest
ma baga si pe mine in ceata. Daca oricum poti sa trimiti un singur agent, atunci de ce zice ca indiferent de cati agenti trimiti in tura aia.. ma rog, mai sunt si cartile.. La inceput se mai face si distinctia intre runda si tura.
Nu stiu ce sa zic, trebuie sa mai citesc pe forumuri.

LE 8 runde de joc, cca 3-4-5 ture / runda. 1 quest pe tura. E clar.. prima data am jucat bine, a doua si a treia oara, nu :D

Post Reply

Return to “Cluj”