Discutii top

Ioana

Discutii top

Post: # 10647Post Ioana
25 Jan 2011, 23:42

Am blocat topicul cu TOP-ul nr. 2, dar putem purta aici toate discutiile referitoare la castigatori (comentarii, nemultumiri, pro, contra etc.).

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Discutii top

Post: # 10649Post VickdaReaper
25 Jan 2011, 23:44

Premiul/Premiile special(e) forumboardgames.ro nu s-au mai acordat? :D
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

adixor

Re: Discutii top

Post: # 10651Post adixor
25 Jan 2011, 23:48

multumim Ioana! Pana la urma forumul nu e departe de cum vad eu lucrurile de exemplu si cred ca va fi din ce in ce mai reprezentativ o data cu cresterea numarului de votanti care sper sa se pastreze si la editiile urmatoare!

multumesc si eu tuturor celor ce au nominalizat si votat jocuri!

Ioana

Re: Discutii top

Post: # 10652Post Ioana
25 Jan 2011, 23:49

Uups, aici nici macar n-am facut lista pentru votare. As putea s-o fac acum (azi-maine), numai ca va fi una destul de lunga (stim noi cui ii se datoreaza acest lucru ;) )

adixor

Re: Discutii top

Post: # 10653Post adixor
25 Jan 2011, 23:52

ok. atunci faci lista si pentru aceasta categorie? Cu ocazia asta chiar e o categorie speciala ca o votam dupa restul :)

Ioana

Re: Discutii top

Post: # 10654Post Ioana
25 Jan 2011, 23:54

Eu sunt usor dezamagita de castigatorii TOP-ului pentru ca nimic din ce-am votat n-a castigat. Nici macar designerul... Dar ma asteptam cat de cat sa se intample acest lucru (mai ales la Through the Ages, Agricola si Ticket to Ride).

In schimb, sunt foarte multumita de participarea la vot :tu:

Fac lista, dar nu cred ca reusesc s-o pun cap la cap in seara aceasta. O sa las pentru vot 10 sau 15 zile, ca sa nu ne lungim pana la primavara :)

User avatar
imba
King Meeple
King Meeple
Posts: 836
Joined: 18 Jul 2010, 04:15
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Discutii top

Post: # 10661Post imba
26 Jan 2011, 00:14

Eu unu nu cred sau...nu mi se pare ca Shadows over Camelot e mai bun ca joc tematic decat Arkham Horror, dar in rest, par ok.

adixor

Re: Discutii top

Post: # 10663Post adixor
26 Jan 2011, 00:28

Hmmm.. greu de zis asta.. putine jocuri sunt mai tematice decat Arkham Horror. shadows are doar o tema bine implementata, dar nu ajunge sa se foloseasca de ea asa tare. Pana la urma e un joc oarecum abstract cu o tema de King Arthur pe deasupra ... Arkham are o poveste, personaje, un univers, o istorie, cum s-ar zice "drips with theme". Totul este legat strans si parte din joc. La Shadows quest-urile nu au nici o legatura cu tema.. dau carti cu pocalul ca sa nu dea jocul mai multe ca mine si sa iau <ce se ia de acolo de la pocal ca am uitat> :) La fel cam la toate quest-urile, mecanica este mai detasata de tema.

adixor

Re: Discutii top

Post: # 10664Post adixor
26 Jan 2011, 00:28

am deschis votul pentru Premiul Special. Chiar sunt curios ce o sa iasa aici ca nominalizarile arata.. hmmmm... interesant :)

http://forumboardgames.ro/viewtopic.php?f=77&t=907

User avatar
adrim
King Meeple
King Meeple
Posts: 883
Joined: 04 Jan 2011, 13:33
Custom Rank: euro-epic
Location: Bucuresti

Re: Discutii top

Post: # 10682Post adrim
26 Jan 2011, 10:00

Daca tot se fac diverse topuri, nu ar merge si un top negativ. Nu neaparat in sensul generic "cel mai prost joc", ci cea mai mare dezamagire, cel mai plictisitor, cel mai frustrant, cele mai proaste componente, jocul din cauza caruia am dormit pe canapea doua nopti etc - fiecare are cate un motiv pentru a da ochii peste cap cand vine vorba de un anumit joc.

Credeti ca ar merge un astfel de top? (Acum aveti ocazia sa va razbunati pe acel joc enervant. Stiti voi care ...)

In caz ca da, incep nominalizarile cu Arkham Horror - cea mai mare dezamagire (s-a dovedit a fi doar o alternativa umflata cu pompa la jocul copilariei: "Razboi")

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Discutii top

Post: # 10683Post suf
26 Jan 2011, 10:08

Interesanta ideea. Eu am un candidat pentru categoria mai putin obisnuita "jocul la care mereu cineva se supara/cearta".

adixor

Re: Discutii top

Post: # 10685Post adixor
26 Jan 2011, 10:24

am zis sa ramanem pozitivi.

Pe de alta parte, ai dat un exemplu foarte nepotrivit, pentru ca nu ma insel f. tare (sau deloc) daca iti zic ca sunt multi fani pe forum (inclusiv eu) si e un joc de top, nicidecum o mare dezamagire, deci vezi, depinde totul si de asteptari, nu doar de jocul in sine, aceasta relatie devinind mult mai vizibila intr-un premiu negativ (nu putine jocuri se pot lauda ca sunt in top100 BGG sau in top 15 thematic games...) Ca sa nu cream astfel de ... conflicte de idei, am zis sa ramanem totusi pozitivi. La urma urmei vrem sa incurajam jocurile, nu sa le distrugem, si daca am avea o astfel de categorie, "castigatorii" ar fi practic desfiintati de pe piata de la noi probabil.

Putem oricand discuta despre dezamagirile noastre printr-un review in sectiunea de "Jocuri" la subforumul "Review-uri si impresii" sau in "Discutii generale".

User avatar
adrim
King Meeple
King Meeple
Posts: 883
Joined: 04 Jan 2011, 13:33
Custom Rank: euro-epic
Location: Bucuresti

Re: Discutii top

Post: # 10688Post adrim
26 Jan 2011, 10:35

Intradevar nu am prevazut impactul comercial pe care ar putea sa il aiba un astfel de top, ma gandeam ca ar fi fun sa vedem la un loc diversitatea motivelor pentru care un joc poate sa cada in dizgratie. Cat despre exemplul meu, da, expectatia a fost mare tocmai pe baza ratingului BGG si implicit dezamagirea a fost pe masura.

criss

Re: Discutii top

Post: # 10696Post criss
26 Jan 2011, 11:25

Eu ramin dezamagit de interesul scazut in Romania pentru jocurile de razboi. Am vazut multe voturi la Memoir sau BattleLore (doua jocuri pentru incepatori), dar C&C: Ancients, joc din aceeasi serie care este mai bun decit ambele la un loc nici macar nu a fost nominalizat. :)

Daca toata lumea stie care sunt titlurile cele mai bune la celelalte categorii (ex. Puerto sau Agricola la sect. economie), in cazul jocurilor de razboi suntem inca in epoca de piatra. Ca sa fac o comparatie, este ca si cum ar fi cistigat Monopoly la sectiunea jocuri de economie.

Poate la anu'? Ma cam indoiesc. :?

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Discutii top

Post: # 10697Post VickdaReaper
26 Jan 2011, 11:30

criss wrote:Ca sa fac o comparatie, este ca si cum ar fi cistigat Monopoly la sectiunea jocuri de economie.
Dadeam de baut la cei care ar fi votat cu Monopoly daca se ajungea la asa ceva... :twisted: :twisted:
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

adixor

Re: Discutii top

Post: # 10705Post adixor
26 Jan 2011, 11:54

criss wrote:Eu ramin dezamagit de interesul scazut in Romania pentru jocurile de razboi. Am vazut multe voturi la Memoir sau BattleLore (doua jocuri pentru incepatori), dar C&C: Ancients, joc din aceeasi serie care este mai bun decit ambele la un loc nici macar nu a fost nominalizat. :)

Daca toata lumea stie care sunt titlurile cele mai bune la celelalte categorii (ex. Puerto sau Agricola la sect. economie), in cazul jocurilor de razboi suntem inca in epoca de piatra. Ca sa fac o comparatie, este ca si cum ar fi cistigat Monopoly la sectiunea jocuri de economie.

Poate la anu'? Ma cam indoiesc. :?
cine stie.. s-au intamplat multe in ultimul an.. poate lumea va trece si la jocuri serioase de razboi ... problema e ca nu are cine sa le introduca in grup, fiind putini cei care le joaca. Si problema era si ca nu prea le avea lumea cand am vrut asta acum cateva luni. Era doar un Conflict of Heroes in grup care nu a avut norocul sa ajunga pe masa. Imi pare la fel de rau mai ales cand, desi nu am experienta mare, stiu cat de cat ce jocuri deosebite se gasesc in acest domeniu.

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Discutii top

Post: # 10709Post suf
26 Jan 2011, 12:55

Oarecum de acord cu criss, jocurile de razboi nu sunt prea populare, cel putin in grupul meu. In ciuda acestui fapt am de gand sa mai achizitionez 2-3 titluri sau cate e nevoie sa am ca sa gasesc unul agreeat de grup. Pe de alta parte jocurile de razboi merg bine in 2 de obicei, si gasesc ca e destul de greu (daca nu aproape imposibil uneori) de convins un grup de oameni ca nu trebuie sa ne jucam toti un singur joc de-odata.

Ioana

Re: Discutii top

Post: # 10714Post Ioana
26 Jan 2011, 13:25

Majoritatea jocurilor de razboi dureaza mult, peste 2-3 ore. Foarte putini jucatori sunt dispusi sa aloce atata timp unui joc. Daca mai sunt si incepatori (ca marea majoritate a celor din comunitatea de boargameri autohtoni) deja i-ai pierdut daca incerci sa-i atragi in astfel de partide maraton.

Pe masura ce se va dezvolta comunitatea, va creste si interesul pentru wargames, sunt convinsa.

criss

Re: Discutii top

Post: # 10716Post criss
26 Jan 2011, 13:41

Eu cred ca in medie jocurile de razboi dureaza intre 1-2 ore, jocurile tactice spre o ora pe sesiune, cele strategice spre 2 ore. Normal, sunt si exceptii, o sesiune de "Paths of Glory" (ce emuleaza primul razboi mondial) tine 7 ore sau un "Hannibal" cca. 3 ore.

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Discutii top

Post: # 10717Post Chuckila
26 Jan 2011, 13:47

Criss, argumentul lui Ioana sta in picioare. De ce crezi ca Twilight Struggle inca sta neinvatat in colectia ta, chiar daca este un joc fabulos? Sau de ce noi inca nu am apucat sa jucam o partida de CC:E, Hammer of the Scots sau Napoleon: The Waterloo Campaign?

Timpul liber, cat nu ne place sa recunoastem, este probabil principalul nostru dusman. Al meu cu siguranta.

Post Reply

Return to “Top ForumBoardGames.ro - Editia a II-a - iarna 2010 (incheiat)”