Premiul special forumboardgames.ro

Locked
adixor

Premiul special forumboardgames.ro

Post: # 8207Post adixor
01 Nov 2010, 15:43

La aceasta editie ne-am gandit sa premiem si jocurile de care nu neaparat toata lumea vorbeste peste tot, nu sunt neaparat populare sau jucate foarte mult fie la intalniri fie acasa, dar sunt jocuri care ne-au impresionat prin anumite elemente si le consideram speciale dintr-unul sau mai multe motive.

Astfel, oricine are sansa la aceasta editie ca in faza de nominalizari sa propuna un joc pentru PREMIUL SPECIAL, obligatoriu impreuna cu motivul pentru care il considera demn de acest premiu.

In urma nominalizarilor va rezulta o lista de propuneri pentru PREMIUL SPECIAL forumboardgames.ro (fiecare propunere insotita de un motiv), lista care in faza a doua a topului nostru, va fi oferita spre votare in vederea alegerii finale.

Exemple:
Jocul X - "datorita deosebitei si interesantei interactiuni intre jucatori"
Jocul Y - "pentru exceptionalul raport pret/entertainment value"
Jocul Z - "pentru atmosfera unica si foarte tensionata"

Bineinteles, motivele trebuie sa scoata in evidenta pe cat posibil acel ceva unic sau foarte rar intalnit al jocului respectiv.

User avatar
tasurinchi
King Meeple
King Meeple
Posts: 863
Joined: 13 Jan 2010, 20:06
Location: Brașov

Re: Premiul special forumboardgames.ro

Post: # 8244Post tasurinchi
02 Nov 2010, 00:04

Galaxy Trucker - pentru mecanismul unic, de tip puzzle, prin care se construieste nava contra timp si, nu in ultimul rand, pentru rasetele provocate de rezultatele fazei de constructie :D

bogdanpocol

Re: Premiul special forumboardgames.ro

Post: # 8285Post bogdanpocol
02 Nov 2010, 13:02

Agricola - datorita temei, complexitatii si rejucabilitatea enorma a acestuia. Sa nu uitam de expansiuni care se inmultesc incet, incet, si de locul pe care il ocupa si in clasamentul BGG.

taticu

Re: Premiul special forumboardgames.ro

Post: # 8310Post taticu
02 Nov 2010, 20:39

Fresco, usor de invatat, tema realista, extensii tot mai multe, raport excelent preț-calitate...

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Premiul special forumboardgames.ro

Post: # 8321Post VickdaReaper
02 Nov 2010, 21:12

Tikal - Pentru ca este un joc placut de complex, pentru ca are o grafica pe cat de minimalista, pe atat de superba, si pentru ca nu ma satur niciodata sa-l joc.
Battlestar Galactica - pentru ca este un joc foarte frumos, foarte strans de fiecare data, pentru ca mi-a placut extraordinar de mult serialul si pentru ca imi place so frakkin much de Tricia Helfer. :lol: 8-) :lol:
Arkham Horror - pentru tema extrem de bine conturata, pentru ca este horor si pentru ca ai atat de multe de facut intr-un joc.
Starcraft - 'cus my life is dedicated to Aiur!
Buccaneer - numai si numai pentru jocul jucat la munte (evident, si datorita celorlalti participanti). Vorba'ceea: Hai noroc, adixor!
Monopoly - pentru ca este atat de urat de foarte multi, dar si pentru multe amintiri din copilarie. :twisted:

si... *drum rolls*...

Race for the Galaxy - pentru ca este primul joc jucat la o intalnire cu membrii forumboardgames.ro, prietenii mei. :D
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

Dang

Re: Premiul special forumboardgames.ro

Post: # 8329Post Dang
02 Nov 2010, 21:47

Tikal, pentru grafica.
Twilight Struggle pentru atmosfera
Through the Ages: a Story of Civilization pentru strategie
Ga..Bang! Pentru ce-a fost la munte.

Diana

Re: Premiul special forumboardgames.ro

Post: # 8335Post Diana
03 Nov 2010, 08:05

Through the Ages: a Story of Civilization pentru strategie si rejucabilitate, dar si pentru ca stimuleaza si ofera o satisfactie neegalata de nici un alt joc pana acum.

jakkal

Re: Premiul special forumboardgames.ro

Post: # 8406Post jakkal
06 Nov 2010, 13:49

Race for the Galaxy - pentru ca este cel mai bun card game, in opinia mea

adixor

Re: Premiul special forumboardgames.ro

Post: # 8666Post adixor
13 Nov 2010, 19:41

multumim, vick:)

pentru mine special este Android, pentru atmosfera de Blade Runner (crime dark science fiction) extrem de implementata, personajele unice si povestile fiecaruia si aventura generata de acest joc in general.

(p.s. it's a "love it/hate it" game, nu va apucati sa-l cumparati si sa-mi sariti in cap ca nu v-a placut :D)

0mida

Re: Premiul special forumboardgames.ro

Post: # 8799Post 0mida
18 Nov 2010, 17:08

premiul special ar trebui sa-l primeasca un joc clasic :) ce poate foarte usor fi invatat gen Colonistii din Catan. Toate celelalte jocuri pe care le-am jucat cu prietenii au fost dificil de descris la inceput dar catanul merge descris imediat in asa fel incat toata lumea sa poate intelege despre ce e vorba: un fel de monopoly combinat cu travian. e usor de inteles si invatat si are si o rejucabilitate marita. este adevarat ca depinde foarte de noroc la zar dar la fel de mult si de strategie.

adixor

Re: Premiul special forumboardgames.ro

Post: # 8804Post adixor
18 Nov 2010, 17:53

deci propunerea ta este "Colonistii din Catan"? ca sa fie clar si sa stim nominalizarile. oricum apoi se va vota pe ele.

0mida

Re: Premiul special forumboardgames.ro

Post: # 8856Post 0mida
21 Nov 2010, 14:35

Da, propunearea mea este jocul Colonistii din Catan

Ioana

Re: Premiul special forumboardgames.ro

Post: # 9258Post Ioana
15 Dec 2010, 15:47

Dixit - pentru ingeniozitate, grafica extraordinara si aminitirile placute lasate de fiecare joc in parte.

Locked

Return to “Top forumboardgames.ro - Faza I (voturi nominalizari) incheiata.”