Intalnire AGoT LCG - Tabiet duminica 6.03 la ora 14:00

Sectiune destinata discutiilor premergatoare organizarii intalnirlor de boardgames. Aici puteti anunta ce doriti sa jucati, unde si cand si daca sunteti mai multi doritori anuntati in Intalniri ce ati pus la cale.
Post Reply
User avatar
imba
King Meeple
King Meeple
Posts: 836
Joined: 18 Jul 2010, 04:15
Location: Bucuresti
Contact:

Intalnire AGoT LCG - Tabiet duminica 6.03 la ora 14:00

Post: # 12544Post imba
28 Feb 2011, 14:15

Salutari,

Am vorbit cu MIhnea si a ramas sa ma intalnesc cu el la duminica la ora 14:00 sa jucam un AGoT LCG. Stiu ca Taticu mai era doritor, asa ca i-am rezervat un loc, doar ca ar trebui sa stim daca vine sau nu.

Chiar daca vine, mai avem loc de un doritor, deci pe principiul primul venit, primul servit astept un semn.

Rautz

Re: Intalnire AGoT LCG - Tabiet duminica 6.03 la ora 14:00

Post: # 12654Post Rautz
01 Mar 2011, 01:47

N-am mai jucat jocul niciodata dar as dori sa-l incerc
Invat repede si am mai jucat jocuri similare, gen MtG

Sa-mi spuneti va rog daca aveti loc si pentru mine

User avatar
imba
King Meeple
King Meeple
Posts: 836
Joined: 18 Jul 2010, 04:15
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Intalnire AGoT LCG - Tabiet duminica 6.03 la ora 14:00

Post: # 12655Post imba
01 Mar 2011, 02:34

Are cateva mici chestii in comun cu MtG, dar este nitel mai diferit. Atunci iti pastram un loc la noi la celula...adica masa. O sa iti dau niste PM-uri.

Rautz

Re: Intalnire AGoT LCG - Tabiet duminica 6.03 la ora 14:00

Post: # 12882Post Rautz
03 Mar 2011, 00:27

M-am uitat pe reguli, filmulete, am inteles despre ce e vorba in mare, dar am vazut si ca are multe reguli mici de exemplu ce face Stealth pe carti sau altele
Nu vreau sa va incetinesc jocul prea mult asa ca poate gasiti pe cineva care sa stie jocul.
Dar daca nu gasiti nu e problema, am timp si pot veni

User avatar
imba
King Meeple
King Meeple
Posts: 836
Joined: 18 Jul 2010, 04:15
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Intalnire AGoT LCG - Tabiet duminica 6.03 la ora 14:00

Post: # 12883Post imba
03 Mar 2011, 00:32

Stai linistit. E vorba doar de niste keywords. Lucrurile importante sunt challengeurile, locatiile care iti dau bani pentru a pune caractere si flowul jocului in general. Pe langa astea, mai sunt cateva chestii, dar se invata repede si usor. Poate punem de 2 jocuri in paralel. :-) Oricum, un joc ia cam 1-2 ore in multiplayer, deci nu este tocmai cel mai rapid joc..

taticu

Re: Intalnire AGoT LCG - Tabiet duminica 6.03 la ora 14:00

Post: # 13072Post taticu
06 Mar 2011, 07:08

eu o sa vin sigur, si s-ar putea si suras333 sa ajunga, asa ca poate iese de 2 mese... ceea ce e bine :D dar vom sta la nefumatori, asta e conditia mea. :p

Rautz

Re: Intalnire AGoT LCG - Tabiet duminica 6.03 la ora 14:00

Post: # 13079Post Rautz
06 Mar 2011, 11:19

Taticu poate ma anunti inainte sa plec daca vine suras inainte sa plec de acasa pt ca sincer as prefera sa raman acasa daca sunteti deja 4
Multumesc

User avatar
imba
King Meeple
King Meeple
Posts: 836
Joined: 18 Jul 2010, 04:15
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Intalnire AGoT LCG - Tabiet duminica 6.03 la ora 14:00

Post: # 13101Post imba
06 Mar 2011, 23:59

A mers bine, doar ca nu am apucat sa castig si eu. Poate mai refacem pe weekendu viitor!

Rautz

Re: Intalnire AGoT LCG - Tabiet duminica 6.03 la ora 14:00

Post: # 13109Post Rautz
07 Mar 2011, 00:38

Hehe data viitoare sa-ti faci deck, Mihnea bate tot cu al lui

Imi pare rau sa va spun ca nu m-a atras deloc jocul, e o versiune mult mai complicata(ca efecte ale cartilor) a MtG dar mi s-a parut mie a fi mai slab tactic decat acesta
Plus ca versiunea in 4 e cam haotica si cere ca jucatorii sa inteleaga foarte bine ce se intampla in joc: eu va tot spuneam ca Mihnea este principalul adversar si voi ma tot atacati pe mine numai pentru ca acumulasem la inceput niste VP. Numai faptul ca l-am atacat constant la inceputul jocului a facut sa nu castige mai repede, iar eu nu eram o amenintare deloc, asa cum s-a si vazut spre sfarsit: toti 3 va calculati cum puteti castiga in 1-2 ture, pe mine puteati sa ma lasati si 3-4 ture sa joc singur si tot nu as fi putut castiga(am avut si nesansa de a juca cu un deck extrem de slab).
Jocul cere mult mai multa cunoastere a caracterelor si puterii fiecaruia decat 'hai sa-l atacam pe cel cu VP mai multe'
Si ce e cel mai rau e ca faza cea mai importanta a jocului defapt se petrece in afara jocului, crearea deckului. E o parte interesanta si frumoasa dar jocul propriu-zis e doar o reflectie a muncii din afara jocului(lucru evident si la intalnire, lumea a pierdut o ora inainte de a juca)

Oricum in cazul in care mai jucati sfatul meu e sa va creati deckul dinainte, altfel se pierde prea mult timp aiurea acolo
Last edited by Rautz on 07 Mar 2011, 00:45, edited 1 time in total.

Warheart

Re: Intalnire AGoT LCG - Tabiet duminica 6.03 la ora 14:00

Post: # 13110Post Warheart
07 Mar 2011, 00:44

Bahaus wrote:Oricum in cazul in care mai jucati sfatul meu e sa va creati deckul dinainte, altfel se pierde prea mult timp aiurea acolo
Pai asta e baza jocurilor de carti de genul asta.

Rautz

Re: Intalnire AGoT LCG - Tabiet duminica 6.03 la ora 14:00

Post: # 13111Post Rautz
07 Mar 2011, 00:46

Warheart wrote:
Bahaus wrote:Oricum in cazul in care mai jucati sfatul meu e sa va creati deckul dinainte, altfel se pierde prea mult timp aiurea acolo
Pai asta e baza jocurilor de carti de genul asta.
Pai da, baza jocului e sa se creeze deckul de acasa, nu acolo
Ai si timp sa creezi un deck mai bun si nici nu-i faci pe ceilalti sa astepte aiurea 1 ora

User avatar
imba
King Meeple
King Meeple
Posts: 836
Joined: 18 Jul 2010, 04:15
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Intalnire AGoT LCG - Tabiet duminica 6.03 la ora 14:00

Post: # 13112Post imba
07 Mar 2011, 01:07

Eu zic ca ar fi trebuit sa jucam cu cele 4 deckuri din core si atunci ar fi fost ok. Dar mie mi-a placut experienta, mai ales partea de meta-game ("nu ma ataca pe mine ca sunt mic si nevinovat, ataca-l pe X") care invariabil se va intampla si e incurajata. Ideea este de a incerca sa iei cat mai multe puncte, intr-un mod cat mai simplu, eventual incercand sa nu ii dai puncte sau chiar sa ii iei din puncte, celui cu cele mai multe VP. Taticu si MIhnea au avut deckuri facute dupa carte si Mihnea mai are vreo cateva zeci-sute de jocuri avantaj in fata noastra. Oricum, eu consider ca e un succes faptul ca am facut vreo 4-5 power cu deckul meu incropit la plezneala. Data viitoare o sa vin mai pregatit ca sa aiba Mihnea competitie.

Cred ca daca jucam exclusiv cu Core era mult mai echilibrat jocul si Martell avea sanse reale.

@Bahaus Cat despre atacat pe tine in loc de Mihnea, si tu m-ai atacat exclusiv pe mine vreo 2 ture ca ti-am decartat o carte, in loc sa optimizezi challengeurile dupa ce aveau jucatorii in fata. E de inteles, ca te mai ia valul razbunator. :-) Si eu ziceam atunci ca Mihnea este adversarul principal, dar cand ti-a casunat pe mine...asta e. Am pierdut la meta-game pentru ca nu te-am putut convinge sa nu ma casapesti exclusiv pe mine. In mai multi, daca unul se concentreaza exclusiv pe un jucator, in majoritatea cazurilor il va trage pe respectivul in jos, dar se va trage si pe sine in jos fata de celalalt/ceilalti care optimizeaza miscarile. In plus, avand in vedere modul cum functioneaza power challenge si tu fiind singurul cu power, era clar ca esti tinta sigura. :D

Rautz

Re: Intalnire AGoT LCG - Tabiet duminica 6.03 la ora 14:00

Post: # 13113Post Rautz
07 Mar 2011, 01:18

Oricum, eu consider ca e un succes faptul ca am facut vreo 4-5 power cu deckul meu incropit la plezneala.
Dar eu vreo 8 cu un deck abia desfacut din tipla si incomplet? :lol:

Stai linistit ca nu sunt razbunator, dupa cum ai observat(si uneori m-ati citit) in jocuri ca acesta unde e vital sa negociezi mini-aliante, uneori inadins ma prefac ca nu inteleg strategia(nu ca as fi mare expert dupa 1 joc dar inteleg mai multe decat las sa se creada)
Tot Mihnea era principalul meu 'target' tot jocul(ca sa castigi trebuie sa-l ataci pe cel mai bun) dar te mai atacam si pe tine cand mi se parea o situatie mai favorabila decat sa-l atac pe el.
Pe de alta parte stiam ce am in mana si desi paream 'amenintator' avand multe puncte, stiam ca nu am nici o sansa pentru victoria finala(alt lucru putin deranjant la joc - am jucat multe zeci de minute stiind sigur ca n-am cum sa castig datorita unui deck execrabil cu jumate din carti inutilizabile)

User avatar
imba
King Meeple
King Meeple
Posts: 836
Joined: 18 Jul 2010, 04:15
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Intalnire AGoT LCG - Tabiet duminica 6.03 la ora 14:00

Post: # 13114Post imba
07 Mar 2011, 01:25

Eu cred ca ar trebui sa ii ma acorzi o sansa doar cu Core Set-ul. Nu de alta, dar jocul nu ajunge in stadiul de deckbuilding serios decat dupa cateva extensii si dupa ce ai bagat ceva bani in el.
Core-ul este perfect jucabil si foarte echilibrat astfel incat in 95% din cazuri castiga jucatorul mai bun, nu norocul la tras cartea X sau Y. O sa fac un review mai pe larg saptamana asta candva. Din punctul meu de vedere, nu ai avea de ce sa iei extensiile alea care adauga carti si mecanici decat daca vrei sa mai complici/variezi jocul sau sa imbunatatesti o anumita casa in defavoarea altora pentru concursuri, turnee sau mai stiu eu ce alte motive. Altfel poti sa joci Core-ul casual linistit sute de jocuri si in 2 si in mai multi fara probleme de genul "sa stau 1 ora sa imi fac deckul", dezechilibru, carti foarte puternice sau carti care nu le poti folosi. Parerea mea.

Rautz

Re: Intalnire AGoT LCG - Tabiet duminica 6.03 la ora 14:00

Post: # 13115Post Rautz
07 Mar 2011, 01:42

Ah nu asta a fost problema mea cu jocul, ca am avut eu deck slab
Sunt cateva puncte in care jocul mi se pare slab, pentru mine:
-e in primul rand un joc de deck building, dupa cum am spus savoarea jocului in cazul asta o reprezinta timpul petrecut in afara jocului, cand optimizezi deckul - acest punct nu mai e minus daca toti jucatorii joaca mereu cu core
-dureaza multicel (comparativ cu MtG)
-mecanici complexe adaugate doar pentru a fi complexe, nu pentru a adauga un plus de strategie. Mecanici de genul Undead, Creatura X are +1 daca si creatura Y e in joc sunt implementate si in MtG dar intr-un mod mai intuitiv si accesibil, lasand jocul la fel de complex
-reguli putin neclare in unele cazuri si din nou, complicate fara absolut nici un rost, daca zici ca Mihnea a jucat zeci-sute de jocuri, si chiar si el avea inca mici neclaritati in legatura cu unele reguli. In MtG se invata absolut toate regulile dupa un joc. Eu nici macar n-am citit vreun regulament inainte sa joc si fiind totul atat de clar si intuitiv a mers bine din prima
-parca putin mai dependent de noroc(cum spuneai si tu, aveai 1/3 din deck locatii dar daca nu-ti vin ai sanse mici) - se poate intampla si in MtG dar intr-o masura mult mai mica
-fiind destul de lung e cam greu de jucat cand stii ca nu mai ai sanse sa castigi si poti vedea clar ce se va intampla si cum se va castiga(caz concret masinaria lui Mihnea pe albastru, care se vedea clar), dar mai dureaza 20-30 minute pana se pune in aplicare doar pentru ca trebuie sa treci prin toate etapele alea care iau timp in mai multi jucatori

Din nou, jocul nu e slab in general, doar ca nu-mi place mie, personal in timpul alocat acestui joc pot juca 2-3 alte jocuri care-mi fac mult mai multa placere

Mai ales daca invitati jucatori noi, cum a fost azi cand au venit 2 jucatori noi, incercati sa nu mai pierdeti timpul cu alcatuirea deckului si sa jucati toti cu core, inclusiv jucatorii noi. Altfel daca formati un grup de 2-3-4 care va intalniti in aceeasi formula puteti sa experimentati cat vreti

taticu

Re: Intalnire AGoT LCG - Tabiet duminica 6.03 la ora 14:00

Post: # 13125Post taticu
07 Mar 2011, 10:21

cred ca tocmai asta nu ai inteles, eu imba si mihnea eram un grup de fanatici agot care stiau ca vor sta o ora sa isi faca deckul, acceptasem asta deja, facea parte din intelegerea jocului, partea de deckbuilding... nu a vrut sa fie lipsa de respect ptr cineva, oricum aveai ce face in timpul asta... cu atatea jocuri. alex-suras nu a jucat deloc si nu a zis nimic... a gasit alte jocuri.

mie mi-a placut jocul, doar fumul m-a deranjat...

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Intalnire AGoT LCG - Tabiet duminica 6.03 la ora 14:00

Post: # 24965Post suf
07 Apr 2012, 11:38

Tocmai am terminat primul AGoT LCG (in 2 :( ) si am ramas cu O GRAMADA de neclaritati. Vreo resursa FAQ pe undeva? Fara clarificari sunt sigur ca n-am sa-l mai joc.

User avatar
imba
King Meeple
King Meeple
Posts: 836
Joined: 18 Jul 2010, 04:15
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Intalnire AGoT LCG - Tabiet duminica 6.03 la ora 14:00

Post: # 24968Post imba
07 Apr 2012, 11:59

Pai...la FFG pe site? Asta si vezi aidurile pe pe BGG cu framework actions.

Post Reply

Return to “Discutii preliminare intalniri”