18AL

Sectiune destinata discutiilor premergatoare organizarii intalnirlor de boardgames. Aici puteti anunta ce doriti sa jucati, unde si cand si daca sunteti mai multi doritori anuntati in Intalniri ce ati pus la cale.
Post Reply
User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

18AL

Post: # 13557Post MandrulDuce
14 Mar 2011, 17:44

PNP: 18AL

Mi-am facut o copie la 18AL (http://www.boardgamegeek.com/boardgame/2612/18al) si as vrea sa il joc intr-o zi cu cineva.
Pe link-ul de pe BGG exista toate detaliile necesare (video review, written review, info despre toata seria 18XX, reguli, etc...).
Ca scurta prezentare, jocul este unul cu trenuri, sau mai bine zis cu companii feroviare, insa nu e nici pe departe genul TTR sau celelalte jocuri bazate pe "ia resursa din orasu x si transport-o in orasu y unde e nevoie de ea. Jocul este mai mult despre bursa de actiuni. Tematica este despre companii feroviare, tematica ce face jocul sa fie simpatic si care stabileste de fapt metodele de castigat bani (all that matters in the end) si care delimiteaza fazele jocului (prin intermediul trenurilor din ce in ce mai sofisticate ce sunt disponibile odata cu trecerea timpului).
Jocul este unul destul de violent din punct de vedere al interactiunii cu ceilalti jucatori. Ideea foarte simplificata a jocului este:
Exista mai multe companii feroviare la care jucatorii pot cumpara actiuni. Actiunile se cumpara sub forma de cupoane reprezentand 10% din actiuni. Primul jucator ce cumpara actiuni stabileste pretul unui cupon (starting value) si cumpara cuponul de presedinte (valoreaza 20% din actiuni). Cand compania respectiva are 60% din actiuni in joc (nu in oferta initiala) se considera ca e operationala si poate face chestii pe harta de joc. Care chestii inseamna constructia de drumuri , cumparatul de trenuri si curse cu trenurile (castigand bani pt companie). Presedintele stabileste ce face companie in fiecare faza de "operare". La finalul fazei, banii colectati se impart intre actionari (Crescand valoarea la bursa a actiunilor) sau se baga in trezoreria companiei (Scade valoarea la bursa).
Se cumpara actiuni, se vand actiuni (catre alti jucatori sau pur si simplu "pietei"), se face dumping si alte cele.
Una dintre cele mai urate chestii (motiv care face jocul violent) este situatia urmatoare:
Jucatorii A si B detin actiuni la o companie, A fiind presedinte. In faza de operare A consuma toti banii companiei, maxeaza profitul si plateste dividente (Creste valoarea la bursa). Apoi, in faza de bursa vinde toate actiunile. Jucatorul B devine presedintele unei companii "falimentare". Peste toate astea, la faza urmatoare de operare, toate trenurile companiei ruginesc (devin depasite din cauza aparitiei unor trenuri mult mai performante si sunt scoase din joc). Compania nu mai are nici un tren si este obligata sa cumpere (regula). Jucatorul B, proaspat presedinte al companiei constata ca nu are bani in trezoria firmei si este obligat sa cumpere din fondurile personale. Chestie care deja e foarte urata. Mai mult decat atat, daca fondurile personale nu ii sunt suficiente pentru a plati un tren, e eliminat din joc.

Nu stiu cat de multe se inteleg de aici, insa uiati-va pe BGG. Totul devine destul de clar repede.
Atentie, jocul dureaza cam 3 ore jumate prima data (cu explicat de reguli).




http://www.boardgameswithscott.com/?p=82

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

criss

Re: 18AL

Post: # 13562Post criss
14 Mar 2011, 20:19

Super-tare! :) :tu: Ma tenteaza sa-mi fac si eu o copie...
Chestia aia "urita" de care ziceai e foarte frumoasa. :)

ps: O placere sa vezi si asemenea threaduri pe un forum unde se discuta aproape numai de eurogames.
Last edited by criss on 14 Mar 2011, 21:40, edited 1 time in total.

User avatar
tasurinchi
King Meeple
King Meeple
Posts: 863
Joined: 13 Jan 2010, 20:06
Location: Brașov

Re: 18AL

Post: # 13567Post tasurinchi
14 Mar 2011, 21:39

Nu vreau sa fiu carcotas sau sa intru in vreo polemica, dar, daca in privinta jocurilor de razboi si a celor cu trenuri iti dau dreptate, cred ca genul ameritrash este destul de bine reprezentat aici pe forum, atat in colectiile membrilor, cat si prin diverse materiale (review-uri, impresii etc).

User avatar
tasurinchi
King Meeple
King Meeple
Posts: 863
Joined: 13 Jan 2010, 20:06
Location: Brașov

Re: 18AL

Post: # 13573Post tasurinchi
15 Mar 2011, 00:18

Mandrule Duce, nu ne pui si niste poze? :) Eu unul tare-s curios cum a iesit

Rautz

Re: 18AL

Post: # 13577Post Rautz
15 Mar 2011, 02:58

Suna foarte interesant, de acord ca chestiile acelea 'urate' sunt toata savoarea jocului :twisted:
Cred ca si prietena mea ar fi interesata de un joc cu actiuni.

As zice ca seamana putin cu Chicago Express, si acolo e cu actiuni si sabotaje dar pare mai complex asta

Sa pui niste poze sa vedem cum a iesit jocul

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: 18AL

Post: # 13580Post suf
15 Mar 2011, 07:54

E unul din cele mai complexe jocuri cu trenulete. De multa vreme incerc sa gasesc un 18xx.

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: 18AL

Post: # 13589Post MandrulDuce
15 Mar 2011, 10:29

Cica va apare anul asta un reprint la 1830...taticul lor.
@bahaus: da, seamana cu Chicago Express. De fapt Chicago Express "imprumuta" mecanici din seria 18xx. Dar 18AL e un pic mai complex as spune, desi in esenta dupa ce am parcurs de mai multe ori rule-book-ul si dupa ce am privit niste tutoriale, mi se pare destul de simpla treaba. Ca flow general ma refer. Sunt multe chichite de care trebuie sa tii cont, chestii de genul in ce moment nu ai voie sa faci ceva.

O sa pun diseara si poze, desi la ce "gadget-uri" tehnologice am acasa (respectiv doua iphone-uri) nu va asteptati sa fie geniale pozele :D

Ca si precizari... baietii unde am facut print-urile au facut o treaba super misto. Mi-au printat hartile pe o coala mai groasa din care se fac afisele pentru exterior, care a fost laminata deasupra... mi-au zis k n-ar trebui sa aibe de suferit ca punem mana pe ea si altele... puteam sa o tin si asa harta care se ruleaza salvam spatiu...dar trebuia sa pun ceva pe colturi sa stea dreapta. Drept pt care tot baietii de acolo mi-au montat-o pe o placa de polistiren de 5mm. Din pacate au iesit 2 harti format A2 care nu sunt foldable. Le pot taia la mijloc sa le fac mai mici...le pot taia chiar si in 4 si probabil o voi face la un moment dat daca va fi cazul sa vin des cu cel in ceainarie...vreau inainte insa sa gasesc niste magneti mici cubici pe care sa-i montez pe lateralele bucatilor (sa scobesc polistirenul si sa lipesc in adancituri magnetii) ca sa fie bucatile usor imbinabile si sa stea frumsos pe masa.
Ceva erori pe care le-am facut:
la toate piesele mai mici (tile-uri, trenulete, company mats, trenulete, etc... ) nu am printat nimic pe spate :( (sunt laminate si albe pe spate, ar fi mers pe verso printata o chestie gri asa sa scrie 18AL ... am fost idiot la faza asta).
nu am folosit o ghilotina meseriasa de la inceput si unele cartonase mi-au iesit 1-2mm mai mari decat altele. Asta insa nu o sa fie o problema.

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

criss

Re: 18AL

Post: # 13603Post criss
15 Mar 2011, 11:40

MandrulDuce wrote:Cica va apare anul asta un reprint la 1830...taticul lor.
1830 este singurul joc in wishlist-ul meu. Din pacate trebuie sa asteptam pina in luna Mai.

ps: thread-ul acesta ar trebui mutat in alta parte (la impresii ca s-a facut o descriere a jocului), e pacat de tinut in Discutii de intilniri.

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: 18AL

Post: # 13614Post MandrulDuce
15 Mar 2011, 12:50

Eu tot vreau sa ma intalnesc cu cineva sa-l si JOC!!!
O sa fac eu un thread cu pozele cu jocul si organizat frumos nu block of text pt impresii si alte susanale

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

criss

Re: 18AL

Post: # 13679Post criss
16 Mar 2011, 21:42

Eu l-as juca cu placere dar sunt cam departe... :)

Am gasit un alt PNP excelent la 1800 (joc pt. 2-3 juc. cu putine piese):
http://www.boardgamegeek.com/filepage/5 ... r-expansio

Intre timp astept threadul tau cu pozele la 18AL.

Post Reply

Return to “Discutii preliminare intalniri”