Intalnire Hannibal: Rome vs. Carthage

Sectiune destinata discutiilor premergatoare organizarii intalnirlor de boardgames. Aici puteti anunta ce doriti sa jucati, unde si cand si daca sunteti mai multi doritori anuntati in Intalniri ce ati pus la cale.
Post Reply
gufmeister
Teen Meeple
Teen Meeple
Posts: 41
Joined: 26 Jan 2011, 15:07
Location: Bucuresti

Intalnire Hannibal: Rome vs. Carthage

Post: # 19822Post gufmeister
26 Sep 2011, 11:41

Salut,

Am primit de curand Hannibal si as vrea sa-l joc cu cineva care nu e chiar incepator :).. Ideea e ca am citit regulile, m-am cam lamurit care e mersul insa nu prea stiu de unde s-o apuc legat de tactici, strategii, etc. As fi liber undeva spre weekend, duminica cel mai probabil ; gasim si un loc pe undeva prin Bucuresti :)

Mersi,
Andrei

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Intalnire Hannibal: Rome vs. Carthage

Post: # 19823Post Chuckila
26 Sep 2011, 11:49

Salut Andrei,

Si bine ai venit pe forum. Sper sa iti gasesti adversar de H:RvC fiindca este un joc excelent. Eu am apucat sa il joc doar odata, avand deja in spate experienta a cateva jocuri de Twilight Struggle (un al Card Driver Wargame) si pot sa spun ca la sfarsitul jocului am ramas cu acel sentiment de "what if" care ti-l lasa jocurile intr-adevar bune. Daca as fi jucat cartea aia in alt mod, as fi reusit sa imi aduc destula influenta sa ii barez avansarea; as fi putut incerca sa fortez asaltul in sud, sau m-as fi lasat mult prea descoperit la zona de sus a hartii?

Daca as avea cateva ore la dispozitie si as avea satisfacuta pofta unui Twilight Sttruggle (pe care eu unul l-as alege oricand in fata lui H:RvC), l-as rejuca cu placere. Un joc foarte, foarte bun.

gufmeister
Teen Meeple
Teen Meeple
Posts: 41
Joined: 26 Jan 2011, 15:07
Location: Bucuresti

Re: Intalnire Hannibal: Rome vs. Carthage

Post: # 19825Post gufmeister
26 Sep 2011, 12:05

Am vrut si Twilight Struggle, insa nu se mai gaseste, am inteles ca mai inspre iarna o sa intre iar in productie. Am avut la un moment dat o seara jocul si m-am chinuit sa-l invat, am si urmarit jocul demo din manual insa n-am avut cu cine-l juca.
Hannibal e primul cdg pe care-l am si dupa ce l-am studiat nitel ( am stat tot weekendul sa citesc manualul si thread-urile de pe bgg legate de reguli ) si la primul joc ( tot cu un incepator ) nu a stiut nimeni ce-i de facut. adica ma uitam la carti in prima runda si nu prea imi venea nicio idee, aveam carti cu evenimente ce ajutau oponentul, nu mai era loc de pus PC-uri noi si nici nu puteam activa generalii pt ca nu erau carti de 3 OP. M-am incurcat si in triburi ( in manual zice "neutral tribes" dar din cite inteleg sint defapt ostile ambelor parti - cu exceptia celor 3 triburi cartageneze ) si tot asa.. Simt ca trebuie sa joc cu cineva priceput ca sa prind un pic de gust ca altfel oricum n-o sa-l joc corect si degeaba il joc..

Sa inteleg ca jucam ? :D

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Intalnire Hannibal: Rome vs. Carthage

Post: # 19826Post Chuckila
26 Sep 2011, 12:33

Daca vii la Cluj si reusesc sa pun 3 ore deoparte, jucam cu cea mai mare placere :D

Cred ca totusi va fi mai usor sa gasesti pe cineva in Cluj later edit: Bucuresti.

gufmeister
Teen Meeple
Teen Meeple
Posts: 41
Joined: 26 Jan 2011, 15:07
Location: Bucuresti

Re: Intalnire Hannibal: Rome vs. Carthage

Post: # 19827Post gufmeister
26 Sep 2011, 12:44

Cred ca voiai sa zici sa gasesc in Bucuresti :)

Intimplarea face ca de vineri sa fiu chiar in , ai ghicit, Cluj !! :)) Nu stiu insa daca o sa am timp, oricum ajung rar acolo si parca as vrea si sa mai vad orasul.. Dar daca esti hotarit sa jucam, nu dau inapoi:) ( insa doar simbata, vineri o sa am treaba )

Pentru Bucuresti ramine ziua de duminica in picioare .. :)

gufmeister
Teen Meeple
Teen Meeple
Posts: 41
Joined: 26 Jan 2011, 15:07
Location: Bucuresti

Re: Intalnire Hannibal: Rome vs. Carthage

Post: # 19871Post gufmeister
28 Sep 2011, 13:13

Nimeni ? :)

Post Reply

Return to “Discutii preliminare intalniri”