Earth Hour, sambata 23 Martie

Sectiune destinata discutiilor premergatoare organizarii intalnirlor de boardgames. Aici puteti anunta ce doriti sa jucati, unde si cand si daca sunteti mai multi doritori anuntati in Intalniri ce ati pus la cale.
Post Reply
User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Earth Hour, sambata 23 Martie

Post: # 37390Post 26octombrie
21 Mar 2013, 21:56

Sambata seara e Earth Hour. Nu v-ar tenta sa ne intalnim undeva, sa tinem Ora Pamantului la lumanari si jocuri spooky?! Dupa aceea putem sa aprindem luminile si s-o dam pe economice :lol:
Sau sa decretam o seara a jocurilor despre evolutie (muulte) si salvarea pamantului (CO2)?
Ce ziceti?

Oamenii care se joaca ar trebui (si sunt convinsa ca asa e!) sa aiba o doza crescuta de spontaneitate, de umor, de pofta de viata. Hai sa ne folosim de asta!

adixor
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 340
Joined: 09 Nov 2011, 00:59

Re: Earth Hour, sambata 23 Martie

Post: # 37391Post adixor
21 Mar 2013, 22:35

(edit: offtopic)

http://www.slate.com/articles/health_an ... _less.html

[Earth Hour Is a Colossal Waste of Time—and Energy]

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Earth Hour, sambata 23 Martie

Post: # 37393Post 26octombrie
21 Mar 2013, 22:55

tot off-topic, daca vrei.

nu am pus niciodata problema asa: nu m-am gandit ca stingerea luminilor ar avea vreun impact real asupra mediului. e un gest de constientizare, de respect fata de mediu, asta e tot. si tot ca sa duc simbolul pana la capat, in afara de frigider mi se pare normal sa stingi tot. In loc sa-mi fac cruci pana in buric si sa tin post, am alte valori pe care le respect si natura e prima pe lista. poate suna caraghios, dar in asta cred eu :-)
in plus, imi place sa cred ca ii inoculez si fiica-mi aceleasi valori.

on-topic: intalnirea propusa e strict for fun. sa mai iesim din rutina, sa "ne mai radem". that's all, folks!

adixor
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 340
Joined: 09 Nov 2011, 00:59

Re: Earth Hour, sambata 23 Martie

Post: # 37396Post adixor
21 Mar 2013, 23:23

la fel de offtopic dar ontopic cu offtopicul tau care era ontopic la offtopicul meu initial :)

Simbolurile sunt f. bune in general, dar in acest caz articolul vrea sa spuna doar ca simbolul este prost ales si nu ia in seama o serie de lucruri care sunt impactate. Plus faptul ca nu e doar un simbol ("flutur un steag") ci exista reverberatii mai adanci decat ar parea la prima vedere.

Sa ai natura ca si valoare nu poate fi decat excelent. Articolul s-a vrut doar un semn de exclamare referitor la earth hour. Stiu ca asta nu are nici o legatura cu intalnirea efectiva, si nici cu valorile tale sau ale oricui, dar nu avea sens, am sperat eu, sa deschid un thread nou pt a ridica aceasta problema.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Earth Hour, sambata 23 Martie

Post: # 37397Post 26octombrie
21 Mar 2013, 23:35

Ontopic la offtopicul "ontopicos" (da, acum exista!) la anteriorul meu offtopic ce raspundea ontopic offtopicului tau:
am inteles ce-ai vrut sa spui ;)

zine cont, totusi, ca la romanica nu exista educatie civica, de nici o culoare, inca se arunca scrumiera la stop din masina; in contextul asta, orice forma de constientizare a unor valori e bine-venita. asa ca salut acest demers, chiar daca mi-ai punctat (in offtopicul... samd) si am inteles ca e foarte prost implementata. tot e mai bine decat nimic :)

acidutzu

Re: Earth Hour, sambata 23 Martie

Post: # 37402Post acidutzu
22 Mar 2013, 07:19

Ghost stories e spooky.

Orice joc in care nu s-a folosit carton reciclat e spooky de Ora Pamantului?

Spre binele tau cauta o singura lumanare de 20 kg ca sa ilumineze intreaga camera. Ultima data cand am aprins 20 de lumanari cu 50 de chibrituri mi-am blestemat toata existenta. :D

Post Reply

Return to “Discutii preliminare intalniri”