Intalnire nationala fbg

Sectiune destinata discutiilor premergatoare organizarii intalnirlor de boardgames. Aici puteti anunta ce doriti sa jucati, unde si cand si daca sunteti mai multi doritori anuntati in Intalniri ce ati pus la cale.
User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Intalnire nationala fbg

Post: # 42272Post danielM
14 Aug 2013, 12:38

Se mai organizeaza toamna asta vreo intalnire nationala (mai prin buricul tarii, ca in februarie)? Mi-a placut foarte mult atunci si tare as vrea sa mai prind una anul asta.

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Intalnire nationala fbg

Post: # 42273Post suf
14 Aug 2013, 12:56

Si eu am pofta de o intalnire meganationala.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7065
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Intalnire nationala fbg

Post: # 42274Post DanielIndru
14 Aug 2013, 13:01

Mie mi s-a facut dor de Hajdu. :)

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Intalnire nationala fbg

Post: # 42280Post suf
14 Aug 2013, 14:15

Si mie. Unde-s doi puterea creste.

Rautz

Re: Intalnire nationala fbg

Post: # 42281Post Rautz
14 Aug 2013, 14:36

Chiar imi zicea Anca sa mai facem o intalnire nationala.
Dar pentru intalnirile organizate in Ungaria probabil o sa zicem pas.

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Intalnire nationala fbg

Post: # 42285Post suf
14 Aug 2013, 15:13

Organizati si voi veni! Doar sa fie in raza de 4 ore si pe cat posibil o incinta cu fonica buna (sa nu ai 100 de voci proiectate direct in creier).

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Intalnire nationala fbg

Post: # 42288Post 26octombrie
14 Aug 2013, 15:33

... si iar o mana de oameni o sa mearga la Hajdu, iar ceilalti vor primi feedback pe forum, ca "ce misto a fost"...
incep sa ma obisnuiesc

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7065
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Intalnire nationala fbg

Post: # 42289Post DanielIndru
14 Aug 2013, 15:36

Daca "o mana de oameni" inseamna vreo 30 cupluri, atunci ma multumesc cu "o mana". :)

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Intalnire nationala fbg

Post: # 42291Post 26octombrie
14 Aug 2013, 16:03

scuze. eu credeam ca intalnire nationala se referea la intalnirea celor de pe forum, din toate zonele tarii, adica accesibila tuturor. memoria ma inseala, cu siguranta, caci imi aminteam ca au fost destul de putini de pe forum care au mers. iar cuvintele hajdu si national ma duc cu gandul mai repede la ungaria. mea culpa.

n-am nimic impotriva intalnirilor regionale, chiar va admir ca sunteti mult mai organizati decat cei din zona asta, insa mi se pare nepotrivit subiectul pentru "intalnirea nationala", mai degraba la "intalniri prin tara" (sau prin afara tarii...)

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7065
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Intalnire nationala fbg

Post: # 42293Post DanielIndru
14 Aug 2013, 16:50

Putem sa-i spunem oricum si s-o organizam oriunde, nu cred ca e necesar sa ne cramponam de niste "etichete".
Ziceam doar ca mi-e dor de Hajdu ca acolo m-am simtit excelent in ambele dati.
A fost liniste in locurile unde ne jucam, mancarea si cazarea au fost excelente si m-as duce cu drag ori de cate ori mi se ofera ocazia.

Cum zicea si suf, daca urmatoarea intalnire va fi la maxim 4 ore de condus de Timisoara si conditiile de joaca sunt bune (la Sibiu nu au fost chiar optime, din pacate) venim ca fuljeru'.

Rautz

Re: Intalnire nationala fbg

Post: # 42296Post Rautz
14 Aug 2013, 17:48

Luana cred ca s-a suparat putin pentru ca ati deviat subiectul de la bun inceput.

Daniel a deschis subiectul pentru a incerca eventual sa organizam o intalnire 'in buricul tarii'.
Si imediat ati sarit 2 insi, sa va legati de ideea lui si sa organizati o noua intalnire in Ungaria (chiar daca poate ati zis in gluma).

Revenind la subiectul initial, m-as bucura sa mai facem o iesire la munte, insa locatia de la Comarnic nu prea mi-a priit (fum si galagie)
Cred ca cel mai important e sa avem un 'organizator'. Cred ca daca vine cineva cu o propunere ferma (data, locatie, pret) se strang si oamenii.

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: Intalnire nationala fbg

Post: # 42297Post danielM
14 Aug 2013, 20:18

Asa cum a spus si Cristi, important e sa se ocupe cineva de organizare, ca doritori cu siguranta sunt. Cred ca se poate organiza intai o nationala si mai tarziu la Hajdu, unde chiar vreau sa ajung de data asta

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Intalnire nationala fbg

Post: # 42300Post suf
14 Aug 2013, 22:12

Rautz wrote:...
Maa maa... Noi ne-am "bagat" ca ii zice "nationala". Cand s-o face una pe-aici primim pe toata lumea :)

Oricum, orice intalnire e binevenita. Asteptam aici pe forum impresii si poze dupa ce e gata :)

Rautz

Re: Intalnire nationala fbg

Post: # 42353Post Rautz
18 Aug 2013, 22:16

Am fost weekendul acesta la munte si cand ne-am intors cu masina am trecut printr-o zona superba ca peisaj.

Si m-am gandit ca ar merge foarte bine o intalnire de boardgames in acea zona: Dambovicioara

Am si gasit o pensiune care pare foarte interesanta, 1400 Lei sa inchiriezi toata pensiunea timp de 2 zile, 22 locuri (32 lei/zi/pers) sau poate fiecare sa-si ia propriul loc si atunci vine vreo 35-40 lei/zi/pers.
Cum spuneam are o priveliste superba, camere frumoase cu jacuzzi, mese de joc, ping-pong, gratar, parcare, bucatarie pentru gatit sau meniuri la cerere.
Puteti arunca un ochi:
http://www.turistinfo.ro/dambovicioara/ ... 71511.html

Alternativ, zona e plina de astfel de pensiuni, si va spun ca e absolut superb.

Acum imi pare putin rau pentru Timisoreni, Internetul spune ca locul e la 6 ore jumate de ei; e putin mai departe de noi fata de Comarnic, dar eu zic ca nu se compara zona.

Daca sunt suficienti de acord, pot sa sun si sa incerc sa gasesc un weekend liber, probabil in Septembrie.

User avatar
Miţã
King Meeple
King Meeple
Posts: 2055
Joined: 05 Jan 2013, 10:56
Custom Rank: Zombie Killer
Location: Dr.Tr.Severin

Re: Intalnire nationala fbg

Post: # 42354Post Miţã
18 Aug 2013, 23:02

Cred ca la Sibiu este cel mai ok pentru toata lumea.
Distanta este cam aceeas pentru toata lumea.

Si preturile sunt relativ ok.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Intalnire nationala fbg

Post: # 42355Post 26octombrie
18 Aug 2013, 23:05

Cristian, :tu:
I'm sooo in!

Eu as propune 13-15 Septembrie (cu posibilitatea de a merge de mai devreme, cine poate). E weekendul dinaintea scolii, deci nu va fi prea aglomerat, lumea isi pregateste caietele si penarele (mai putin cei care merg la joaca ;) )
In plus, toti cei dintre noi care au fost in concediu se vor fi intors deja.
Ce ziceti?

So, 26octombrie + 2

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Intalnire nationala fbg

Post: # 42356Post 26octombrie
18 Aug 2013, 23:13

Eu as prefera la Dambovicioara, daca se va putea. Arata superb, preturile sunt convinsa ca sunt sensibil mai mici decat in Sibiu (am fost acolo saptamana trecuta si ...hmm), iar distanta e considerabil mai mare. Daca vor veni multi din departari Sibiu ar fi mai la mijloc, insa tare mi-e teama ca cei care s-au obisnuit cu Hajdu se vor pastra pentru intalnirea de la Hajdu, si-atunci nu se justifica. Am zis sa zic si eu o parere, nu dau cu parul, majoritatea decide :)

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1968
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: Intalnire nationala fbg

Post: # 42359Post Shaikan
19 Aug 2013, 15:28

Suna frumos o noua intalnire Nationala...si am auzit ca Dambovicioara ar fi ok.....dar si Sibiul ar fi mers. Din pacate, daca 13-15 e weekend-ul ales...voi zice pass, e weekend-ul cu Dreamhack Bucuresti si nu as vrea sa ratez un eveniment de genul :).

Daca se schimba datasi pot sa iau concediu as veni cu drag....daca nu.....va urez spor la joc si have fun!

Rautz

Re: Intalnire nationala fbg

Post: # 42360Post Rautz
19 Aug 2013, 15:51

In primul rand vad ca nu se inghesuie prea multa lume.
In al doilea rand nu se va organiza nimic fara niste oferte concrete. E usor de spus 'Sibiu', dar sa se ocupe altcineva de organizare.
Cei care ati fost data trecuta la Sibiu, stiti unde ati fost cazati, daca v-a placut, cat a costat, cu cine trebuie vorbit.
In statiuni sunt multe pensiuni disponibile, care ar fi potrivite pentru boardgames, la Sibiu nu ma pricep, va las pe voi sa veniti cu oferte

Hai sa facem o lista cu cine ar fi dispus sa participe, locatii concrete si weekendurile in care e disponibil fiecare:

Locatii:
1.Dambovicioara

Participanti:
Rautz+Anca (6-8, 13-15, 27-29 Sep) Dambovicioara(aproape orice alta locatie, daca se va mai popula lista de locatii)

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7065
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Intalnire nationala fbg

Post: # 42362Post DanielIndru
19 Aug 2013, 16:52

Prima mare problema cu astfel de intalniri ce se doresc nationale e cazarea.
E nevoie de o pensiune ce are minim 50 locuri pentru ca in toate cele 3 ocazii (2 x Hajdu si 1 x Sibiu) ne-am adunat 50-60 oameni.

A doua mare problema e reprezentata de spatiile de joaca.
La Sibiu a fost destul de nasol, toti oamenii care se jucau erau inghesuiti in aceeasi 40-50 mp si au fost momente in care se desfasurau in paralel 10-12-15 jocuri, deci vacarmul era de nedescris.
La un moment dat am fost atat de agasat de zgomot ca nu mi-a mai priit deloc sa stau la masa, ca sa nu mai vorbesc de explicatii sau concentrare.
Nici conditiile de cazare nu au fost stralucite.

Si aici intervin oamenii care locuiesc in orasele respective sau le-au vizitat si au avut experiente placute: daca stiti locatii prin centrul tarii care au minim 30 de camere si 2 sali mari de mese ce pot fi folosite ca spatiu de joaca, dati de stire.

Post Reply

Return to “Discutii preliminare intalniri”