(de Anul Nou) 2-5 Ianuarie, Pensiunea Comarnic

Sectiune destinata discutiilor premergatoare organizarii intalnirlor de boardgames. Aici puteti anunta ce doriti sa jucati, unde si cand si daca sunteti mai multi doritori anuntati in Intalniri ce ati pus la cale.
Post Reply
User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

(de Anul Nou) 2-5 Ianuarie, Pensiunea Comarnic

Post: # 47729Post 26octombrie
15 Dec 2013, 20:04

Stiu ca e 15 decembrie si oamenii normali (nu cunosc prea multi, da'asa umbla vorba...), pe principiu "iarna car si vara sanie", au stabilit de multa vreme ce fac de Revelion.
In speranta ca mai sunt si altii oleaca mai haotici, vrea cineva sa se joace de Anul Nou? :D sa-ncepem anul cu ce ne place mai mult, ar fi de bun augur...

Stiu si ca majoritatea locatiilor a fost deja ocupata (majoritatea= substantiv comun, singular), dar sunt increzatoare ca as gasi ceva daca m-as mobiliza.
Ce ziceti?
Last edited by 26octombrie on 30 Dec 2013, 13:00, edited 1 time in total.

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: de Anul Nou

Post: # 47730Post suf
15 Dec 2013, 20:09

La noi oamenii normali (noi) se joaca de revel.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: de Anul Nou

Post: # 47731Post 26octombrie
15 Dec 2013, 20:17

bey! am sunat acum la pensiunea comarnic si, spre surprinderea mea, au camere libere de anul nou. mai e cineva interesat?!

@suf: then you must be living in an utopic society :D good for you!

nqq
King Meeple
King Meeple
Posts: 795
Joined: 25 Aug 2013, 17:05
Location: Bucuresti

Re: de Anul Nou

Post: # 47737Post nqq
16 Dec 2013, 00:30

si la noi,dupa multe adunari si dezbateri, o sa ne adunam multi " royal servants of Arthur" plus multi varcolaci,doctori si asasini,vrajitori si minioni pentru a face o mare adunare de noi potentiali membrii intre ale boardgamingului....

Eu oricum am adunat
Dixit,merlin am bagat
citadele am numarat ,
Jenga,turnul daramat.
Si inca mai caut
Sa adun comori si aur
Printre multi pitici voinici,
Care vor sa faca vazute
cele 7 minuni ascunse.

;)

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: de Anul Nou

Post: # 47817Post 26octombrie
18 Dec 2013, 12:54

Noi o sa mergem de pe 2 la Comarnic, impreuna cu niste prieteni. Vila e goala si asteapta oaspeti. M-as bucura mult daca ar fi mai multe masini cu portbagajele pline de jocuri in parcare :D Va lansez o invitatie.
Camerele sunt tot asa ca pret, 80 camera, 100 apartamentul (imens, dupa cum am descoperit noi)

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: de Anul Nou

Post: # 47818Post suf
18 Dec 2013, 12:56

@26octombrie: Daca mergeti de pe 2 s-ar putea sa ratati Anul Nou.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: de Anul Nou

Post: # 47822Post 26octombrie
18 Dec 2013, 13:15

suf wrote:@26octombrie: Daca mergeti de pe 2 s-ar putea sa ratati Anul Nou.
:o nu m-am gandit! multumesc :tu:



de Anul Nou ne jucam acasa, plecam dupa ;)

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: (de Anul Nou) 2-5 Ianuarie, Pensiunea Comarnic

Post: # 48161Post 26octombrie
30 Dec 2013, 13:02

Eee, incet-incet, am umplut pensiunea. Mai sunt patru camere si o garsoniera. Toata lumea vine la joaca. Deja am virusat ceva oameni, si de pe-aici si de pe-acolo :-), asa ca mai lansez o invitatie, hai la Cormarnic, la joaca

Ioana_D

Re: (de Anul Nou) 2-5 Ianuarie, Pensiunea Comarnic

Post: # 48193Post Ioana_D
01 Jan 2014, 14:09

Ce jocuri aducem? Ma gandeam la Rococo, Alien Frontiers si poate Forbidden Desert. Ce zici?

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: (de Anul Nou) 2-5 Ianuarie, Pensiunea Comarnic

Post: # 48196Post 26octombrie
01 Jan 2014, 15:31

E perfect asa. Ronin e deja acolo, nu stiu ce are la el, insa aduc eu mai multe si mai vin niste prieteni care aduc si ei. S-a mai ocupat azi o camera ;-)
Abia astept.

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: (de Anul Nou) 2-5 Ianuarie, Pensiunea Comarnic

Post: # 48203Post Chuckila
01 Jan 2014, 17:38

Distractie faina sa aveti! Daca faceti poze si vreti sa le urc pe FB pe pagina de FBG.ro, let me know :tu:

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: (de Anul Nou) 2-5 Ianuarie, Pensiunea Comarnic

Post: # 48206Post 26octombrie
01 Jan 2014, 18:28

Multumim si multumim! Asa vom face :D

User avatar
Krystal
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 214
Joined: 03 Dec 2012, 00:28
Location: CJ

Re: (de Anul Nou) 2-5 Ianuarie, Pensiunea Comarnic

Post: # 48265Post Krystal
03 Jan 2014, 23:19

26octombrie wrote: Stiu si ca majoritatea locatiilor a fost deja ocupata (majoritatea= substantiv comun, singular), dar sunt increzatoare ca as gasi ceva daca m-as mobiliza.
“Majoritatea” este un substantiv colectiv pentru că, deși din punct de vedere gramatical este la singular, se referă la mai multe obiecte.
in cazul de fata: "majoritatea locatiilor au fost deja ocupate"

http://analfabeti.ro/tag/majoritatea-este-sau-sunt
http://experimentesiexperiente.wordpres ... -dreptate/

:P

Rautz

Re: (de Anul Nou) 2-5 Ianuarie, Pensiunea Comarnic

Post: # 48266Post Rautz
03 Jan 2014, 23:30

Krystal wrote:
26octombrie wrote: Stiu si ca majoritatea locatiilor a fost deja ocupata (majoritatea= substantiv comun, singular), dar sunt increzatoare ca as gasi ceva daca m-as mobiliza.
“Majoritatea” este un substantiv colectiv pentru că, deși din punct de vedere gramatical este la singular, se referă la mai multe obiecte.
in cazul de fata: "majoritatea locatiilor au fost deja ocupate"

http://analfabeti.ro/tag/majoritatea-este-sau-sunt
http://experimentesiexperiente.wordpres ... -dreptate/

:P
Nu mai dati VP-uri aiurea daca nu stiti.

Majoritatea salariaţilor este mulţumită...

Prima varianta este corecta, a doua e acceptata
Este pur şi simplu vorba despre acordul subiectului cu predicatul. Majoritate este la singular, deci şi verbul a fi trebuie pus la singular. Ce-i drept, majoritate este un substantiv colectiv, cu sens de plural, dar forma gramaticală este în continuare cea de singular. Un exemplu şi mai elocvent este tineretul merge la mare (nu tineretul merg la mare).
În conformitate cu noua ediţie a Gramaticii Academiei, în anumite cazuri acordul prin înţeles este admis; în cazul acesta ambele variante sunt acceptate.

Sursa

User avatar
Krystal
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 214
Joined: 03 Dec 2012, 00:28
Location: CJ

Re: (de Anul Nou) 2-5 Ianuarie, Pensiunea Comarnic

Post: # 48269Post Krystal
03 Jan 2014, 23:47

nu e acelasi lucru "tineretul merge la mare" cu majoritatea tinerilor merg la mare". si nici nu era aici vorba despre tineret.

http://www.pruteanu.ro/4doarovorba/emis ... ie+maj.htm

de unde ai luat tu exemplul este trecut ca "Majoritatea salariaţilor sunt mulţumiţi..." este varianta gresita, ceea ce este incorect.

aici se explica frumos "acordul dupa inteles":
http://diacritica.wordpress.com/2009/10 ... -predicat/

Rautz

Re: (de Anul Nou) 2-5 Ianuarie, Pensiunea Comarnic

Post: # 48270Post Rautz
03 Jan 2014, 23:49

Articolul este pe dexonline. La cata munca depun oamenii aia pentru site tind sa-i cred pe ei decat niste bloguri personale.
Si se spune cum considera Gramatica Academiei, nu un om oarecare.
In plus logica iti spune acelasi lucru, si faptul ca se foloseste foarte des acea forma.

User avatar
Krystal
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 214
Joined: 03 Dec 2012, 00:28
Location: CJ

Re: (de Anul Nou) 2-5 Ianuarie, Pensiunea Comarnic

Post: # 48271Post Krystal
03 Jan 2014, 23:57

Eu ii cred pe George Pruteanu si pe Ion Coteanu, care zic acelasi lucru. Si logica imi spune ca locatiile au fost ocupate, nu majoritatea a fost ocupata.
In noua ediţie a Gramaticii Academiei se admite acordul prin inteles.

Tu spui "Si se spune cum considera Gramatica Academiei, nu un om oarecare", desi gramatica academiei nu sustine de fapt varianta de pe dexonline, dar o spui ca si cum ti-ar sustine afirmatiile.

Later edit: se pare ca acordul prin inteles nu e deloc asa nou admis cum se pretinde pe dexonline.

Din Gramatica limbii romane volumul al doilea-Academia republicii populare Romane 1954:

"Acordul dupa inteles:
126. Cand subiectul logic difera de cel gramatical,acordul se face de cele mai multe ori dupa inteles, si anume dupa subiectul logic.
A. In propozitiile in care subiectul este exprimat printr-un substantiv singular colectiv si este determinat de alt substantiv la plural, predicatul se acorda cu substantivul la plural,atunci cand acesta,impunand ideea de pluralitate,este luat drept adevaratul subiect al propozitiei;in acest caz substantivul colectiv sau partitiv joaca rolul de numeral nehotarat.
"dinspre Copou se vad venind o gramada de oameni ,gesticuland si strigand foarte miscati." Caragiale"
Last edited by Krystal on 04 Jan 2014, 00:42, edited 2 times in total.

Rautz

Re: (de Anul Nou) 2-5 Ianuarie, Pensiunea Comarnic

Post: # 48272Post Rautz
04 Jan 2014, 00:02

Krystal wrote:Eu ii cred pe George Pruteanu si pe Ion Coteanu, care zic acelasi lucru. Si logica imi spune ca locatiile au fost ocupate, nu majoritatea a fost ocupata.
Tu poti sa crezi ce vrei, nu pretinde insa ca e singura forma corecta.
DEX online este transpunerea pe Internet a unor dicționare de prestigiu ale limbii române.
Gramatica nu se face dupa articole de pe bloguri.

Hai sa incheiem aici, eu unul recunosc ca n-am citit carti de prestigiu, dar nici nu-mi bazez cunostintele in domenii in care n-am expertiza pe niste articole de blog.

Din toate greselile gramaticale de pe Internet, nu-si avea rostul sa te legi de una care nici macar nu e clara.
Last edited by Rautz on 04 Jan 2014, 00:17, edited 1 time in total.

User avatar
Krystal
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 214
Joined: 03 Dec 2012, 00:28
Location: CJ

Re: (de Anul Nou) 2-5 Ianuarie, Pensiunea Comarnic

Post: # 48273Post Krystal
04 Jan 2014, 00:16

Rautz wrote: Gramatica nu se face dupa articole de pe bloguri.
pai tot un articol de pe net este si pe "dexonline". in "blogurile" de care vorbesti se citeaza lingvisti romani de prestigiu, ca nu am dat link la forumurile in care isi dau toti romanii cu parerea despre subiect.

si poate imi spui si mie, daca vreau sa spun "majoritatea merelor sunt mici", cum spun, conform teoriei pe care o sustii? "majoritatea merelor este mica"? :D

Post Reply

Return to “Discutii preliminare intalniri”