Despre Top ForumBoardGames.ro Editia a IX-a

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Despre Top ForumBoardGames.ro Editia a IX-a

Post: # 111146Post VickdaReaper
01 Jun 2020, 15:15

Lume, lume, soro lume! Haideti sa votati pe bune!

Dragi forumişti, vă urăm bun venit la cea de-a IX-a ediţie a topurilor ForumBoardGames.ro!

V-am obisnuit deja cu regulile de joc, asa ca nu le schimbam, doar facem mici adjustari ca sa fie totul bine si sa placa la tot poporul forumistic. De asemenea, am decis sa introducem trei categorii noi, ca sa acoperim cat mai bine hobby-ul nostru. Nu in ultimul rand, am pastrat si demersul de a construi topul celor mai populare 50 de jocuri de pe ForumBoardGames.ro. Speram ca noua editie sa fie cel putin la fel de amuzanta ca cele anterioare, ba poate sa va placa ceva mai mult.

Asa că să nu mai lungim vorba si sa trecem la reguli.


1. Faza de nominalizări

În perioada 1 - 14 iunie 2020 (ora 20:00), orice utilizator ForumBoardGames.ro poate intra la fiecare dintre categoriile de vot şi poate propune un număr maxim de 5 (cinci) nominalizări. La sfârşitul acestei perioade vom însuma toate nominalizările exprimate, iar primele 7 (şapte) jocuri/designeri/producători/ani ca număr de propuneri vor merge mai departe în faza de voturi. Menţionăm că pentru a putea accede în faza următoare, un joc/designer/artist/producător/an trebuie să primească un număr minim de 3 (trei) nominalizări.
Recomandăm ca un joc să fie nominalizat doar dacă cel care îl propune a jucat măcar 1 data jocul respectiv.
Orice utilizator al forumului poate să propună liber nominalizări pentru una sau mai multe categorii, fără a fi obligat să facă nominalizări la toate categoriile ori să voteze în faza a 2-a.

Observaţie 1: Dacă unul dintre utilizatori a nominalizat la o categorie un număr de jocuri, dar doreşte apoi să îşi schimbe nominalizările sau să mai adauge/scoată unele nominalizări, atunci respectivul utilizator trebuie să editeze mesajul iniţial. Orice mesaj ulterior nu va fi luat în calcul la adunarea nominalizărilor.
Observaţie 2: Pentru fiecare utilizator în parte se vor lua în considerare doar primele 5 (cinci) nominalizări exprimate. Orice altă nominalizare ulterioară nu va fi luată în considerare. De aceea recomandăm editarea mesajului în care se fac nominalizările.
Observaţie 3: Un joc care nu se încadrează într-o anumită categorie nu va fi luat în considerare pentru a promova în etapa a doua, indiferent de numărul de voturi obţinut. Vă sfătuim să consultaţi pagina de pe Board Game Geek a unui joc în cazul în care nu sunteţi siguri dacă poate fi nominalizat la o anumită categorie.
Observaţie 4: Dacă sunt mai multe jocuri la egalitate de nominalizări pentru ultimul loc liber în faza de voturi, atunci toate acele jocuri vor merge mai departe.
Observaţie 5: Vă rugăm ca atunci când nominalizaţi un joc care face parte dintr-o familie de jocuri (e.g. Dominion, Ascension, Legendary, Valley of the Kings, etc.) sau un joc cu mai multe ediţii, să menţionaţi care joc din familie ori care ediţie a jocului o nominalizaţi. Aceasta recomandare are un rol dublu: 1) să ajutăm persoanele începătoare să poată să aleagă un joc anume atunci când doresc să încerce o anumita familie de jocuri şi 2) să evităm orice incertitudine legată de distincţia între două sau mai multe ediţii ale unui joc. In cazul in care nu se mentioneaza explicit un anume joc din familie sau o anume editie, se va lua in considerare primul joc din familia respectiva si/sau prima editie.


2. Faza de vot

În perioada 15 - 28 iunie 2020 (ora 20:00), veţi putea să votaţi, pentru fiecare categorie în parte, un singur joc/designer/artist/producător/an din chestionarul rezultat la faza întâi. După terminarea votării, se va ordona fiecare top după numărul de voturi şi se va stabili câştigătorul fiecărei categorii. În caz de egalitate, nu se va face nicio departajare, ci vor fi declaraţi drept câştigători toate/toţi jocurile/designerii/artistii/producătorii/anii care ocupa primul loc în topul unei categorii.
Orice utilizator al forumului are drept de vot în această fază, indiferent dacă a făcut sau nu nominalizări în faza 1.

Ca şi la ediţiile anterioare, dacă doriţi să faceţi comentarii, corecturi sau să oferiţi sfaturi cu privire la desfăşurarea acestei ediţii a topului ForumBoardGames.ro, puteţi să le exprimaţi pe toate în cadrul acestei discuţii.

Iar în încheiere, vă dorim tuturor spor la nominalizat/vot!
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Despre Top ForumBoardGames.ro Editia a IX-a

Post: # 111547Post VickdaReaper
10 Jun 2020, 14:12

Mai sunt doar patru zile și un pic până închidem faza de nominalizari. Nu uitați să propuneți jocurile/artiștii/designerii/producătorii voastre/voștri preferate/preferați.
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Despre Top ForumBoardGames.ro Editia a IX-a

Post: # 111661Post VickdaReaper
12 Jun 2020, 21:56

Au mai rămas doar două zile în care puteți să nominalizați. Timpul trece... Tic! Tac! Tic! Tac! Tic! Tac!...
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Despre Top ForumBoardGames.ro Editia a IX-a

Post: # 111706Post VickdaReaper
14 Jun 2020, 14:02

Astazi este ultima zi in care puteti sa nominalizati candidatii vostri preferati.

Si va invit pe toti cei care nu ati facut-o inca sa trimiteti listele voastre, altfel veti fi nevoiti sa votati preferatii altora sau mai rau, sa vedeti cum va fi ales Terraforming Mars cel mai bun joc de petrecere, artistul preferat si cel mai bun an de boardgaming.
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Despre Top ForumBoardGames.ro Editia a IX-a

Post: # 111733Post VickdaReaper
14 Jun 2020, 21:13

Încă nu am ajuns acasă. Mai aveți vreo 2 ore să nominalizați. ;)
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Despre Top ForumBoardGames.ro Editia a IX-a

Post: # 111759Post VickdaReaper
15 Jun 2020, 02:12

Am incheiat cu bine faza de nominalizari, asa ca dam drumul la faza de votare.

Aveti 2 saptamani in care sa votati la cel 18 categorii. Si nu uitati ca inca puteti sa trimiteti si topurile voastre cu cele mai bune 15 jocuri.

Hai la vot, forumule! :)
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Despre Top ForumBoardGames.ro Editia a IX-a

Post: # 111787Post Corwin
16 Jun 2020, 11:26

Interesant, la top 50 nu mai domina Terraforming Mars ca anul trecut. Dar deocamdata avem cu 4 mai putini votanti (23 vs 27).
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
emisanSB
King Meeple
King Meeple
Posts: 976
Joined: 02 Apr 2016, 15:40
Custom Rank: Executioner
Location: Sibiu

Re: Despre Top ForumBoardGames.ro Editia a IX-a

Post: # 111789Post emisanSB
16 Jun 2020, 12:13

Deci vrem votanti !!! :o
Măcar 783 de votanti :D

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Despre Top ForumBoardGames.ro Editia a IX-a

Post: # 111802Post Corwin
16 Jun 2020, 14:52

În 2018 au fost aproape 40 de votanți. Era prima ediție care avea și Top 50.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Despre Top ForumBoardGames.ro Editia a IX-a

Post: # 111999Post Corwin
22 Jun 2020, 10:20

Inca un vot si ajungem la acelasi numar de votanti ca anul trecut. Dar cu siguranta mai voteaza lume saptamana asta. :D
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Despre Top ForumBoardGames.ro Editia a IX-a

Post: # 112204Post VickdaReaper
27 Jun 2020, 00:04

Au ramas mai putin de doua zile in care puteti sa votati ori sa trimiteti topurile cu jocurile voastre preferate.

Nu lasati pe maine ce puteti sa faceti ieri! ;)
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Despre Top ForumBoardGames.ro Editia a IX-a

Post: # 112232Post VickdaReaper
28 Jun 2020, 18:59

Ultima ora in care puteti sa va votati jocurile preferate. Sectiile de votare se vor inchide la ora 20 si vor mai putea vota doar cei care sunt deja in interior la ora aceea.

FBG votes matter!
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

User avatar
emisanSB
King Meeple
King Meeple
Posts: 976
Joined: 02 Apr 2016, 15:40
Custom Rank: Executioner
Location: Sibiu

Re: Despre Top ForumBoardGames.ro Editia a IX-a

Post: # 112396Post emisanSB
05 Jul 2020, 13:41

Unde sunt rezultatele ?? Sau s-au pierdut voturile ?? :)

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Despre Top ForumBoardGames.ro Editia a IX-a

Post: # 112405Post VickdaReaper
06 Jul 2020, 00:41

Rezultatele la vot pot fi vizualizate la fiecare categorie in parte.

Din pacate, topul 50 al forumului nu am avut timp sa-l calculez. Poate o sa am mai mult noroc saptamana aceasta. Cand poate o sa centralizez si toti castigatorii. Bineinteles, dupa ce rezolv toate contestatiile ce au fost depuse la B.E.C. pana acum...
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Despre Top ForumBoardGames.ro Editia a IX-a

Post: # 112445Post VickdaReaper
06 Jul 2020, 22:58

Gata! S-a facut si numararea voturilor. Iar pentru asta trebuie sa-i multumim lui Corwin, care a dat o mare mana de ajutor (i.e. a facut calculele).

Ca o mentiune, am unit cateva jocuri intr-o singura editie, acolo unde noua editie nu aduce modificari de regulament, ci doar adaugiri de tip extensii. Cateva exemple aici ar fi: Vinhos, Viticulture, Castles of Burgundy. Poate si altele, dar nu imi vin acum in minte.

Ce parere aveti despre top?
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1300
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Despre Top ForumBoardGames.ro Editia a IX-a

Post: # 112446Post rabesandratana
06 Jul 2020, 23:28

Cred ca nimeni nu se astepta la acest castigator! :lol: Nu putem sa ii dam premiul de cel mai bun joc FBG.ro pe urmatorii 5 ani? Ar fi mai usor pt voi, sa nu mai calculati atat.
Si revenim cu topul din 2025, ca doar in 5 ani trebuie sa apara vreun titlu nou care sa il doboare. (nu ca as avea ceva cu TM. Nici macar nu l-am jucat)

User avatar
emisanSB
King Meeple
King Meeple
Posts: 976
Joined: 02 Apr 2016, 15:40
Custom Rank: Executioner
Location: Sibiu

Re: Despre Top ForumBoardGames.ro Editia a IX-a

Post: # 112447Post emisanSB
07 Jul 2020, 00:25

VickdaReaper wrote:
06 Jul 2020, 22:58
Ce parere aveti despre top?
Multumim Vick si Corwin!

Legat de top, sare in ochi faptul ca e facut aproape exclusiv de eurogameri. Ceilalti nu prea au votat. Dar cam aceeasi situatia a fost si la editiile trecute. Cred ca ne-am obisnuit cu trendul.
Ma uitam la comparatia cu anul trecut si sunt ceva evolutii spectaculoase:
- Grand Austria Hotel de pe locul 39, urca pe locul 7, cu un surplus de 100 de puncte in conditiile in care punctajele s-au redus fata de anul trecut.
- La Granja are o traiectorie opusa lui GAH.
- Madeira dispare din top 50, dupa ce anul trecut era pe 12.
- Caverna: The Cave Farmers e in aceeasi situatie insa oarecum e inlocuit in preferinte de A Feast For Odin.
- Brass Birmingham urca pe 2 de pe 19, dar nu e chiar neobisnuit tinand cont de faptul ca e inca in crestere in popularitate si pe BGG.
- Wingspan in top 10 (funny) :lol:
- Azul pleaca si el din top insa e normal ca lumea sa se cam sature de el (prevad ceva asemanator la Wingspan pe viitor)
Datorita numarului subtire de votanti, inca apar anomalii gen Liberte, Fief: France 1429 sau Kingdom Death: Monster, care au prins un singur vor, dar au 25 de puncte pentru ca sunt in topul preferintelor votantilor lor (no offence).
Terraforming Mars va ramane No. 1 pana cand va aparea un alt joc care sa ia lumea prin surprindere asa cum a facut-o TM in 2016. Vrem, nu vrem, e jocul deceniului, asa cam cum a fost Agricola pentru deceniul trecut. ;)


Stiu ca s-a mai discutat problema asta si nu vreau sa reaprind discutii legate de acuratetea topului, dar are cineva curajul sa faca o simulare sa vedem cum ar arata TOP 50, cu acordarea a 15, maxim 18 puncte pentru locul 1 din topurile votantilor?
In cazul meu, oricand, in functie de dispozitie, as putea schimba locurile in top 3 si as fi la fel de satisfacut de rezultat. Cred ca pentru o persoana care a jucat 200-500-1000 de jocuri, diferentele intre locuri in top 10 sunt foarte mici, fiind vorba cu precadere, doar de titluri notate cu 10.

User avatar
emisanSB
King Meeple
King Meeple
Posts: 976
Joined: 02 Apr 2016, 15:40
Custom Rank: Executioner
Location: Sibiu

Re: Despre Top ForumBoardGames.ro Editia a IX-a

Post: # 112464Post emisanSB
07 Jul 2020, 13:16

Am uitat sa mai mentionez ca mult apreciatele din topul BGG, Gloomhaven si Pandemic Legacy S1 nu se regasesc deloc in preferintele votantilor FBG.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Despre Top ForumBoardGames.ro Editia a IX-a

Post: # 112468Post Corwin
07 Jul 2020, 13:59

E simplu de schimbat numarul de puncte acordate fiecarui loc, ca le am intr-o lista pe baza caruia calculam automat punctajele. Daca am da puncte de la 1 la 15 ar iesi asa:

1 Terraforming Mars 212
2 Brass: Birmingham 127
3 Great Western Trail 126
4 Gaia Project 115
5 (7) Grand Austria Hotel 109
6 (5) Troyes 106
7 (8) Wingspan 102
8 (5) Agricola 98
9 (10) Brass: Lancashire 89
10 (9) Viticulture Essential Edition 85

11 Concordia 79
12 (13) The Castles of Burgundy 77
13 (16) Tzolk'in 69
14 A Feast for Odin 67
14 (19) Puerto Rico 67
16 (14) Terra Mystica 62
17 Spirit Island 59
18 (22) Vinhos Deluxe Edition 58
19 (20) Mombasa 57
19 (21) Scythe 57

21 Through the Ages: A New Story of Civilization 54
22 Mage Knight 53
23 The Voyages of Marco Polo 48
24 Twilight Struggle 43
25 Le Havre 42
26 La Granja 37
26 Marco Polo II 37
28 Anachrony 35
29 Trajan 32
30 Raiders of the North Sea 31
30 Star Wars: Rebellion 31
32 Caylus 30
32 Paladins of the West Kingdom 30
34 Dominant Species 28
35 7 Wonders 27
35 A Game of Thrones: The Board Game (Second Edition) 27
35 Lisboa 27
35 Race for the Galaxy 27
35 Twilight Imperium IV 27
40 Coimbra 25
41 El Grande 24
41 Hansa Teutonica 24
41 Orleans 24
44 Bunny Kingdom 23
45 Architects of the West Kingdom 22
45 Blood Rage 22
45 Caverna: The Cave Farmers 22
45 Tapestry 22
45 The Isle of Cats 22
45 Ticket to Ride: Europe 22
45 Underwater Cities 22

Pentru primele 20 am pus in paranteze locul din topul "oficial". Practic e ceva reshuffle in top 10, dar nu intra si nu iese niciun joc de-acolo. Si un pic mai mult reshuffle in top 20, cu cateva jocuri cazute putin mai jos, sau venite de pe locurile de sub. Dar per total arata foarte similar lista.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Despre Top ForumBoardGames.ro Editia a IX-a

Post: # 112469Post Corwin
07 Jul 2020, 14:01

Cat despre Pandemic Legacy: Season 1, eu il cam clasez impreuna cu Pandemicul simplu. Nu ma vad dand nota separata unui joc pe care n-o sa-l mai joc in forma respectiva. Si chiar acum e sub locul 15 in topul meu, desi imi place in continuare foarte mult. Gloomhaven nu l-am jucat, nu am timp de asa ceva. :)
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

Locked

Return to “Top ForumBoardGames.ro - Editia a IX-a”