Votare - Cel mai bun joc de familie

Locked

Care considerati ca este cel mai bun joc de familie?

Poll ended at 29 Jun 2020, 02:10

Carcassonne
9
19%
Isle of Skye
5
10%
Ticket to Ride
7
15%
Ticket to Ride Europe
15
31%
Wingspan
12
25%
 
Total votes: 48

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Votare - Cel mai bun joc de familie

Post: # 111755Post VickdaReaper
15 Jun 2020, 02:10

Sunteti invitati sa votati aici cel mai bun joc de familie.

Atentie! Votul este unic si nu poate fi modificat.
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Votare - Cel mai bun joc de familie

Post: # 111929Post 26octombrie
19 Jun 2020, 11:34

Am votat (carc, of course), dar tot voiam sa spun ceva: eu n-as incadra Wingspan la joc de familie; cel mult joc de familie de gameri, altfel no way! Numai imaginandu-mi confuzia si frustrarea cuiva care n-are experienta de joc si incepe cu Wingspan si mi se face mila. O avea reguli simple, dar e departe de celelalte, dpdv al complexitatii si destul de nemilos. My 2 c.

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Votare - Cel mai bun joc de familie

Post: # 111933Post Haddeo
19 Jun 2020, 11:44

In schimb am înțeles ca Wingspan e unul din cele mai bune jocuri cu trenuri.
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
iadrianik
King Meeple
King Meeple
Posts: 989
Joined: 29 Nov 2011, 13:56
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Votare - Cel mai bun joc de familie

Post: # 111935Post iadrianik
19 Jun 2020, 11:45

Poate ar fi trebuit ca Ticket to Ride si Ticket to Ride Europe sa fie grupate in acceasi optiune.
Acum se impart voturile intre ele.

User avatar
Garomi
Teen Meeple
Teen Meeple
Posts: 53
Joined: 13 Dec 2018, 14:45

Re: Votare - Cel mai bun joc de familie

Post: # 111936Post Garomi
19 Jun 2020, 12:10

26octombrie wrote:
19 Jun 2020, 11:34
Am votat (carc, of course), dar tot voiam sa spun ceva: eu n-as incadra Wingspan la joc de familie; cel mult joc de familie de gameri, altfel no way! Numai imaginandu-mi confuzia si frustrarea cuiva care n-are experienta de joc si incepe cu Wingspan si mi se face mila. O avea reguli simple, dar e departe de celelalte, dpdv al complexitatii si destul de nemilos. My 2 c.
Vin cu un contra exemplu personal, deci pot sa accept ca exemplul meu este cel atipic: parintii mei sunt maxim de nejucatori de board games. Mama nu a jucat niciodata nimic, iar cu tata m'am mai certat ultima oara acum 4-5 ani la o partida de Monopoly. Cu toate astea, cand am fost pe la ei asta iarna, am cumparat Wingspan si mi'am propus sa ii invat si sa jucam, neavand sperante mari. Spre surprinderea mea, chiar i'a prins. Da, primele doua jocuri au fost mai greoaie in care aproape ca simteam ca joc si in locul lor, incercand sa le tot aduc aminte de interactiuni, la ce sa fie atenti, etc. Dar feedback'ul a fost pozitiv, chiar si dupa prima partida. Si l'am jucat de 4-5 ori impreuna.

Problema jocului, pentru incepatori, este ca e un point salad si daca vrei sa eficientizezi cat mai bine totul trebuie sa fii atent in multe locuri. Dar avantajul este ca poti sa faci doar 4 chestii care sunt usor de explicat. Si poti sa abordezi jocul pas cu pas: pun o pasare -> acum imi trebuie oua -> acum alte resurse -> pun alta pasare -> acum am nevoie de carti -> etc.... Si pe masura ce tot joci incepi sa acorzi mai multa atentie si la numarul de puncte dat de fiecare pasare; si la cuibul fiecarei pasare; si tot asa.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Votare - Cel mai bun joc de familie

Post: # 111942Post 26octombrie
19 Jun 2020, 13:50

Nu pot decat sa ma bucur de experienta ta! Kudos. In general nu se intampla asa, stii si tu. Acum, scriind, mi-am dat seama ca - de fapt - nu conteaza jocul, conteaza mindframeul celui pe care vrei sa-l inveti! Prin 2014, in 2mai, la gazda, au trecut niste prietenei de-ai unor prieteni, sa fumeze o cafea pe drum spre gazda lor, zece minute. Au fost mesmerizati de portbagajul cu jocuri si eu, convinsa fiind ca o vor lua la fuga, am inceput sa le explic Burgundy, care era pe masa. La ora 11 noaptea, dupa doua partide de Burgundy, au intrebat-o pe gazda daca n-are o camera si pentru ei, ca nu se mai duc pana in vama, mai stau sa se joace... Nu stiau nici macar de catan sau de Dixit, so, pure virgins. Deci se poate! Dar am intalnit si situatia in care am explicat* 20 de minute Ticket to Ride (ce?! va intrebati) si tot terorizati pareau cei de la masa...

* Adi, stiu sa explic Ticket to Ride

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Votare - Cel mai bun joc de familie

Post: # 111943Post Corwin
19 Jun 2020, 13:56

Te compătimesc pentru TTR. Cred că a fost dureros momentul.

Însă experiența cu CoB e impresionantă.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Votare - Cel mai bun joc de familie

Post: # 111946Post 26octombrie
19 Jun 2020, 14:57

Multumesc. Da!
Si da!

Locked

Return to “Top ForumBoardGames.ro - Editia a IX-a”