Cel mai bun/popular joc in Romania

User avatar
Mono
King Meeple
King Meeple
Posts: 770
Joined: 04 Dec 2011, 08:26
Custom Rank: Cylon Leader
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cel mai bun/popular joc in Romania

Post: # 27526Post Mono
26 Jun 2012, 14:43

N-am putea sa propunem fiecare 3-5 jocuri si sa votam apoi lista? Ca la Eurovision :)

User avatar
Mono
King Meeple
King Meeple
Posts: 770
Joined: 04 Dec 2011, 08:26
Custom Rank: Cylon Leader
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cel mai bun/popular joc in Romania

Post: # 27527Post Mono
26 Jun 2012, 14:46

M-am gandit ca poate ar fi util ca fiecare sa aiba intre 10 si 50 de jocuri sa zicem, dar sa aiba un buget maxim de puncte: 100 sa zicem, si sa le distribuie cum crede intre jocurile pe care le propune. Cu anumite restrictii, gen maxim per joc.

criss

Re: Cel mai bun/popular joc in Romania

Post: # 27528Post criss
26 Jun 2012, 14:46

Si eu as vota pentru maxim 25 de jocuri...

User avatar
Keyser
King Meeple
King Meeple
Posts: 1111
Joined: 12 May 2011, 00:20

Re: Cel mai bun/popular joc in Romania

Post: # 27529Post Keyser
26 Jun 2012, 14:49

Daca suntem destul de multi useri care vom trimite voturile atunci nici topurile personale nu trebuie sa fie prea lungi. La 100 de useri care isi trimit top 10 sigur ranking-ul final va avea cel putin 50 de nume. (e greu de crezut ca toti vor trimite aceleasi titlur, nu cred ca mai mult de 3-4 se vor regasi in majoritatea topurilor). Cu cat numarul de mail-uri scade cu atat topurile vor trebui sa fie mai lungi.

Pe de alta parte exista riscul (daca trimitem top 10) ca niste titluri sa nu apara doar pentru ca acest numar limiteaza. Dar daca fiecare trimite un top cu cate numere vrea exista riscul ca jucatorii vechi (implicit cu multe nume in top) sa influenteze rezultatul final intr-o pondere mai mare fata de cei noi).

In concluzie propun sa facem intai o "cercetare de piata", sa vedem cam cati user s-ar inscrie sa trimita aceste topuri, cam cate titluri ar fi dispusi sa introduca in top si sa facem o medie si abia dupa asta sa ne gandim la punctaje.

O alta propunere ar fi sa facem efectiv o cercetare de piata. Adica sa se creeze un chestionar iar intrebarile sa fie de asa natura incat sa scoata tot ce e mai bun din noi. Raspunsurile ar fi titluri de jocuri si fiecare intrebare (implicit si raspuns) sa primeasca un punctaj (secret, pe care sa il stie doar cel care a facut chestionarul) in functie de importanta raspunsului in raport cu concluziile chestionarului.


Probabil am batut campii aiurea, dar decat sa tac sa creada lumea ca sunt prost mai bine vorbesc ca sa se edifice ... :)
#nambos

The greatest trick the Devil ever pulled was convincing the world he didn't exist. - Verbal Kint

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Cel mai bun/popular joc in Romania

Post: # 27530Post suf
26 Jun 2012, 15:01

Good thinking! Singurul aspect negativ ar fi ca o lista mai lunga va aduce mai multe puncte. Nu am facut un calcul dar in principiu o lista de 50 ar aduce cam de 2 ori mai multe puncte decat o lista de 25. Nu stiu daca-i rau sau bine, presupun ca e OK; e doar o observatie.

Cat priveste lungimea listei, presupun ca fiecare va incerca sa cuprinda toate jocurile care i-au placut si le-ar mai juca macar odata, fie ele 10 sau 50. A mea sigur va avea 50 (ca nu-i voie mai mult :))

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Cel mai bun/popular joc in Romania

Post: # 27532Post suf
26 Jun 2012, 15:07

@Mono: Varianta cu puncte de alocat e asemanatoare cu cea de 3X pe care ai propus-o, cu observatia ca la 3X punctele erau alocate automat. As zice ca e destul de greu de alocat 100 de puncte, dar nu imposibil. Ar mai fi aspectul ca cine a jucat doar (cele mai populare) 10 (gateway-uri) va da 10 puncte la fiecare, pe cand cieva cu 50 de titluri va pune cate 1-2 puncte la majoritatea titlurilor. Si asa avem din nou concurs de popularitate :)

@Keyser: Buna ideea, insa eu cel putin mi-am inchipuit un proces mult mai simplu.

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Cel mai bun/popular joc in Romania

Post: # 27533Post Chuckila
26 Jun 2012, 15:09

suf wrote:Cat priveste lungimea listei, presupun ca fiecare va incerca sa cuprinda toate jocurile care i-au placut si le-ar mai juca macar odata, fie ele 10 sau 50. A mea sigur va avea 50 (ca nu-i voie mai mult :))
Cu cat ma gandesc mai bine, cu atat inclin mai mult inspre o lista mai scurta - insa cu siguranta nu mai scurta de 25. Cei care am jucat mai multe jocuri, putem usor sa ne limitam la mai putine. Insa cei care au jucat sub limita maxima nu vor putea oferi decat atatea optiuni cate au.

Si pana la urma asta vreau, sa ii includ si pe cei care au jucat doar 20-30 jocuri, nu doar pe cei cu multe zeci.

User avatar
bvicthor
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 269
Joined: 06 Jan 2010, 22:25
Location: Cluj-Napoca

Re: Cel mai bun/popular joc in Romania

Post: # 27536Post bvicthor
26 Jun 2012, 15:28

Am citit destul de in graba posturile si poate unele din intrebarile mele au deja raspuns, imi cer scuze in cazul asta. Care e punctajul maxim care se ofera? Daca cineva da punctaj maxim la un joc care nu apare in lista altor persoane, iar numarul celor care au votat e destul de mic, nu va fi prea sus in sistemul asta? Cred ca trebuie foarte bine gandit sistemul prin care se face lista finala ca altfel iar apar discutii.

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Cel mai bun/popular joc in Romania

Post: # 27540Post suf
26 Jun 2012, 15:43

Ultima data aveam un punctaj maxim X dat jocului de pe pozitia 1. Daca sunt 10 topuri, atunci jocul pus pe locul 1 de o persoana si nevotat de celelalte are sanse foarte mici sa apara in top 10 final. Nu stiu daca la asta te referi.

LE: Hai sa strangem listele cu jocuri si apoi folosim mai multi algoritmi si vedem ce-ar iesi. Se pot pune toate intr-un spreadsheet pe Google Docs.

m4r1us

Re: Cel mai bun/popular joc in Romania

Post: # 27550Post m4r1us
27 Jun 2012, 08:25

Cu ceva timp in urmă Suf şi Djdano au făcut ceva asemănător, dar numai pt ei doi, folosind un sistem destul de dibaci - zic eu. Nu s-ar putea folosi acelaşi sistem şi acum?

Sent from my LG-P500 Using ForumTouch for Android

LE: Am găsit threadul de care vorbeam

http://www.forumboardgames.ro/viewtopic ... 446#p21446

Practic e varianta sugerată şi de Mono.

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Cel mai bun/popular joc in Romania

Post: # 27559Post suf
27 Jun 2012, 14:22

Pai hai cu listele alea, ca aproape ma entuziasmasem si acum e tacere.

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Cel mai bun/popular joc in Romania

Post: # 27560Post Chuckila
27 Jun 2012, 14:27

Cu ce liste? :)

Lasand gluma la o parte, am sa vad exact si care va fi formula de calcul, atat pentru top 25 cat si pentru topuri partiale (minim 10). Dupa care am sa va rog sa trimiteti topurile personale pe adresa forumului.

Pe weekend forma finala.

Post Reply

Return to “Proiecte forum”