Concurs FBG.ro si LexHobbyStore: PuzzLEX!

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Concurs FBG.ro si LexHobbyStore: PuzzLEX!

Post: # 25626Post Chuckila
19 Apr 2012, 19:20

Dupa cum poate bine ati vazut, de cateva saptamani a aparut un nou banner in lista partenerilor pe care ForumBoardGames.ro ii promoveaza (stiti voi, partea de jos a paginii). In incercarea de a aduce acestui hobby cat mai multa expunere, nu poate fi decat o veste buna faptul ca de acum inainte il vom avea pe forum si pe Alex Trofin de la ...


Image

Pentru a celebra acest lucru, am zis sa va oferim sansa de a participa la un concurs "putin altfel". Am inteles ca nu va plac concursurile cu sute de "Like"-uri pe FB (nici noua dar cica sunt o metoda buna de promovare) si ati vrea putina diversitate de la clasicele "scrii un review, ai o sansa din multe". Ei bine, acum aveti sansa de a ne arata cat de bine va pricepeti la jocuri: haideti sa rezolvati impreuna cu noi un mare PuzzLEX. Ce este? Si cum il rezolv, intrebati? Aight, cititi in continuare:

Despre ce este vorba?: Pai noi zicem ca ar fi vorba despre un fel de Puzzle (I see what you did there ... Puzzle, PuzzLEX). Unul la fel ca cel de jos. De fapt, chiar cel de jos, daca ne gandim mai bine.
Image

Pentru a vedea imaginea la dimensiune normala accesati: http://www.forumboardgames.ro/images/ba ... uzzLEX.jpg
Oh My Gosh! Ce-i cu chestia asta?: Ei bine, acesta este puzzle-ul vostru (click pe el pentru dimensiunea normala - nu uitati ca anumite browsere cum ar fi Firefox vor redimensiona automat imaginea nou deschisa pentru ca este foarte mare; doar faceti click pe ea in acest caz pt zoom). Stiti voi, cel pe care trebuie sa il deslusiti.

Cum?: Simplu (zic eu, ca doar eu l-am facut - eu unul stiu toate raspunsurile). Daca ati facut vreodata cuvinte incrucisate, va descurcati. Fiecare imagine are o coordonata in aceasta matrice. Daca ghiciti numele jocului de pe a carui coperta face parte frantura de imagine, ati descoperit litera de pe acea pozitie (exemplu imaginar: la A1 era o frantura de imagine provenita de la jocul Space Alert. Stiti voi, tipul ala care seamana cu Data si se tine de ochelari. Atunci la A1, litera corespondenta era "S". Daca de la A1 la A7 ar fi numele jocului Samurai, tocmai ati descoperit prima litera a cuvantului - 6 more to go!).

Bun, si ce pot reprezenta toate acele imagini?: Fiecare "mini-imagine" este de fapt o frantura de pe una din copertile jocurilor disponibile in oferta LexHobbyStore. Cu alte cuvinte, daca stiti oferta lor, stiti si toate imaginile care pot avea corespondenta in aceast puzzle. Acum doar trebuie sa ne ziceti care de unde vine. Nu va ziceam noi ca este simplu?

Gata, am descoperit toate literele din matrice. What next?: Trimiteti un email pe adresa staff@forumboardgames.ro si office@lexgrupsrl.ro cu subiectul "Concurs FBG si LexHobbyStore", unde veti trece raspunsurile in formatul pe care il veti vedea putin mai jos. Atentie insa!!! Pe langa toate numele jocurilor care se ascund in acest puzzle, TREBUIE sa ne dati si un alt raspuns care se va folosi pe post de tie-breaker. Detalii mai jos

Pana cand putem sa ne stoarcem creierii?: Concursul se desfasoara pana luni, 30 Aprilie 2012 la ora 20:00 ora Romaniei. Orice email primit dupa acea ora nu va fi luat in considerare, indiferent cine il va trimite si cat de bune vor fi raspunsurile din el. Aveti mai mult de 10 zile la dispozitie, timp suficient sa descoperiti cat de multe imagini puteti.

Daca am descoperit ca am trimis un raspuns partial gresit, mai pot trimite inca odata raspunsurile?: Da, puteti sa trimiteti de mai multe ori raspunsurile voastre (pastrand de fiecare data formatul emailului pentru concurs), insa doar ultima intrare va fi cea luata in considerare. Emailurile nu vor fi "cumulative".

Se accepta doar raspunsurile complete?: Nici vorba. Altfel nu am mai fi introdus tie-breaker-ul despre care puteti citi mai jos (in sectiunea cu formatul oficial). De fapt, daca e sa fim sinceri, credem ca exista destule sanse sa nu ghiceasca nimeni toate imaginile corect. Insa cu cat ghiciti mai multe, cu atat aveti sanse mai mari sa castigati marele premiu!

Marele premiu? Details please: Da, avem si un premiu pentru cei perseverenti. De fapt sunt 3, dar stim ca toti vor sa fie primii. Asadar, locul 1 va primi un voucher cadou din partea LexHobbyStore in valoare de 150 RON pentru achizitii de pe al lor site. De ce voucher? Stim ca gusturile difera si fiecare poate avea o alta idee a modului in care ar dori sa ii foloseasca. Locul 2 va primi o reducere de 20% la orice joc din oferta, valabil pana pe data de 31 Mai 2012. Iar locul 3, o reducere de 15%, la fel, valabila la orice joc cumparat pana pe data de 31 Mai 2012. Voucherul cadou si reducerile nu pot fi instrainate - vor fi folosite de persoana care le-a castigat.

Cine poate participa la concurs?: Orice persoana care are cont pe acest forum, indiferent de cata vreme il are. Ah, si sa aibe o adresa de email de pe care sa ne trimita raspunsurile si un numar de telefon la care sa poata fi contactat in cazul in care castiga. Singurele persoane care nu se califica pentru acest concurs sunt eu cu a mea familie plus reprezentantii LexStore si familiile acestora.


Bun, va spuneam putin mai sus despre un "format oficial" al emailului. Here it is:
  • Titlul trebuie sa fie "Concurs FBG si LexHobbyStore" trimis pe adresele de email staff@forumboardgames.ro si office@lexgrupsrl.ro. Nu trimiteti emailul separat la cele 2 adrese, ci la ambele deodata. Cele trimise separat nu se califica (dorim sa avem ambii "judecatori" aceleasi informatii).
  • Emailul trebuie sa contina urmatoarele:
    1. Numele vostru complet
    2. Username-ul de pe forum
    3. Numar de telefon unde puteti fi contactati in cazul in care veti castiga
  • Raspunsurile vor fi in formatul:
    1. B2-B7 nume joc
    2. B11 - B18 nume joc
    3. D2 - D14 nume joc
    .....
    27. E19 - H19 nume joc
    28. J20 - N20 nume joc

    Iar mai jos, numele copertilor de provenienta pentru fiecare litera:
    A5 - numele jocului caruia ii apartine frantura de imagine, A16 - numele jocului caruia ii apartine frantura de imagine, B2 - numele jocului caruia ii apartine frantura de imagine, B3 - numele jocului caruia ii apartine frantura de imagine, etc.
    In cazul in care nu stiti numele unui joc din puzzle, sau numele jocului caruia ii apartine frantura de imagine, puneti X
  • In incheierea emailului, va rugam sa ne "ghiciti" procentul (nu numarul) de franturi de imagini indicate corect, la finalul concursului, cand se vor centraliza toate datele. Atentie: Acest procent va fi folosit pe post de tie-breaker in cazul in care doi sau mai multi concurenti indica acelasi numar de raspunsuri corecte. Exemplu: 5 participanti. Primul gaseste 120 raspunsuri din 156, al doilea 100 din 156, al treilea 130 din 156 iar ultimii doi toate imaginile. Din cei doi care au ghicit raspunsurile corect, primul ofera procentul de tie-break 80%, al doilea 95%. Cum procentul final ar fi 84.87%, castigator ar fi cel care a indicat 80%

Care vor fi criteriile de departajare ale castigatorilor:
1. Numarul titlurilor de jocuri din cele 28 din matrice indicate corect. Cum nu e neaparat nevoie de a ghici toate imaginile pentru a va da seama despre ce joc este vorba, bineinteles ca puteti si ghicii (hint: numele acestor jocuri nu sunt neaparat din oferta LexHobbyStore - doar franturile de imagini sunt de pe coperte ale unor jocuri gasite la ei in oferta). Daca sunt unul sau mai multi oameni care au ghicit corect acelasi numar de jocuri, trecem la punctul 2.
2. Numarul jocurilor ghicite din totalul celor 155 franturi de imagine. Aici avem nevoie de titlul complet al jocului (in cazul unul conflict, numele considerat corect este cel listat pe BGG pentru acel joc). Daca sunt unul sau mai multi oameni care au ghicit corect acelasi numar de jocuri, trecem la punctul 3.
3. Procentajul raspunsurilor corecte. Sa luam un exemplu: daca X, Y si Z au ghicit toti trei numele jocurilor atat din matrice cat si de la fiecare imagine, iar predictiile lor au fost X: 55%, Y: 78%, Z: 83% iar procentajul corect a fost 80%, castigator va fi declarat Y. In caz de egalitate si aici (yeah right!), trecem la punctul 4.
4. Cel care a trimis raspunsul 'final' (in cazul in care au fost mai multe emailuri de la aceeasi persoana) primul. Daca le-ati trimis in acelasi moment. Felicitari, ne-ati stricat concursul!!!!
5. Asta nu e criteriu de departajare, insa e criteriu eliminatoriu. Daca cumva descoperim ca ati oferit indicii sau mai rau, raspunsurile altor persoane, atat cel care a oferit indiciul/raspunsul, cat si cel care le-a primit vor fi eliminati din concurs. Pana la urma vrem ca fiecare sa descopere prin propriile puteri matricea, mai ales ca este destul de mult timp la dispozitie.


Si acum cateva considerente, indicii si lamuriri asupra imaginilor din concurs:
  • Cum spuneam si mai sus, toate imaginile de care aveti nevoie pentru a gasi raspunsurile sunt jocuri disponibile in oferta LexHobbyStore.
  • Nu exista nici o frantura de imagine luata din extensii. Toate copertile sunt ale unor jocuri de sine statatoare (hint: unele jocuri double-hint: gen Dominion au mai multe titluri care sunt "considerate" extensii, insa sunt jucabile fara jocul de baza, deci jocuri de sine statatoare).
  • Unele coperti de jocuri pot aparea de mai multe ori in matrice - bineinteles, nu cu aceeasi frantura de imagine. Faptul ca ati idenfiticat coperta unui joc la A1, de exemplu, nu inseamna ca nu poate fi acelasi joc si la T20.
  • Extrem de important!: Toate articolele hotarate si nehotarate fac parte din titlul jocului. De exemplu o imagine din "The Resistance" la A1 ar insemna raspuns corect "A1 - T" si raspuns gresit "A1 - R". La fel "A Few Acres of Snow" la T20 e corect "T20 - A", gresit "T20 - F".
  • Unele imagini sunt mai usoare, altele putin mai dificile si bineinteles si unele mai grele. Nu toate franturile sunt neaparat luate din cea mai evidenta parte a copertii.

Daca aveti intrebari despre regulamentul concursului (nu despre imagini :D), va rog sa folositi cu incredere acest thread. Voi incerca sa va raspund cat de repede pot.

Distractie faina!

Later edit: Unele lamuriri referitoare la puzzle, in urma unor mesaje primite de la participanti.
  • La N1, O13 si N5 fragmentul de imagine pus de mine este dintr-o alta editie a jocului, nu din editia mai noua care este momentan comercializata in oferta LexHobbyStore. Imaginea care eu am folosit-o este dintr-o editie anterioara si poate fi gasita pe BGG. Insa numele jocului este acelasi (prin urmare si raspunsul corect).
  • La S18 este singura imagine unde articolul hotarat NU TREBUIE LUAT IN CONSIDERARE. Mii de scuze, am crezut ca am verificat si ras-verificat matricea, insa aici se pare ca am avut o scapare. Asadar raspunul corect nu este "S18 - T" ci alta litera. Cea care formeaza al doilea cuvant de dupa "The".
  • Rectificare. Sunt 156 imagini, nu 155

LexHobbyStore

Re: Concurs FBG.ro si LexHobbyStore: PuzzLEX!

Post: # 25627Post LexHobbyStore
19 Apr 2012, 19:29

Spor la dezlegarea puzzLEX-ului si have fun:)

adixor
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 340
Joined: 09 Nov 2011, 00:59

Re: Concurs FBG.ro si LexHobbyStore: PuzzLEX!

Post: # 25628Post adixor
19 Apr 2012, 20:18

puzzle-ul arata excelent! Deja am nimerit cateva dar mult mai putine decat ma asteptam la prima vedere. Am de lucru acum :)

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Concurs FBG.ro si LexHobbyStore: PuzzLEX!

Post: # 25629Post Chuckila
19 Apr 2012, 20:22

@Alex. Bine ati venit pe forum. Va asteptam cu articole in care sa ne prezentati noutatile pe care le aduceti in fiecare luna :)

@Adixor. Aia e bine :) Daca un asemenea guru in boardgames are de lucru, e de (foarte) bine :D

Rautz

Re: Concurs FBG.ro si LexHobbyStore: PuzzLEX!

Post: # 25630Post Rautz
19 Apr 2012, 21:05

Wow simpatic concursul

Sunt nelamurit de departajarea 3.
E procent din 155 sau procent din (155+28)?

Pe exemplu, daca sunt 2 concurenti, unul a facut 100%, altul a ghicit 1 nume din cele 28 si 5 imagini, care e procentul corect?

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Concurs FBG.ro si LexHobbyStore: PuzzLEX!

Post: # 25631Post Chuckila
19 Apr 2012, 21:16

Bahaus wrote:E procent din 155 sau procent din (155+28)?
Procent din 155. Daca primul ghiceste 100, al doilea 130, al treilea 140 si alti doi concurenti toate cele 155, procentul de "succes" este 87.74%. Din cei doi, cel care a fost mai aproape de acest procent este castigator.

Asta din cauza ca cele 28 de nume de jocuri ascunse in matrice pot fi si ghicite, nu trebuie neaparat sa fie identificate toate franturile de imagini.

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Concurs FBG.ro si LexHobbyStore: PuzzLEX!

Post: # 25632Post VickdaReaper
19 Apr 2012, 21:44

Foarte frumos concursul. Felicitari pentru initiativa!

Cat despre dificultate, la o prima aruncare de ochi, zic ca 75% din puzzle este abordabil, restul fiind ceva mai greu... :ugeek:

Succes tuturor participantilor!

P.S. Oricat de mult imi place concursul, nu prea imi place tiebreaker-ul...
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7065
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Concurs FBG.ro si LexHobbyStore: PuzzLEX!

Post: # 25633Post DanielIndru
19 Apr 2012, 22:56

Gata, l-am rezolvat!
Mai simplu decat credeam. :)

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Concurs FBG.ro si LexHobbyStore: PuzzLEX!

Post: # 25634Post Chuckila
19 Apr 2012, 23:01

Felicitari! Asteptam raspunsurile pe email :)

Rautz

Re: Concurs FBG.ro si LexHobbyStore: PuzzLEX!

Post: # 25635Post Rautz
19 Apr 2012, 23:03

djdano wrote:Gata, l-am rezolvat!
Mai simplu decat credeam. :)
Daca scrie fiecare cat la suta stie, cat la suta a rezolvat, nu prea mai are sens punctul de departajare 3 (nici mie nu mi se pare o metoda de departajare prea eleganta dar nici nu-mi vin in minte altele)

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Concurs FBG.ro si LexHobbyStore: PuzzLEX!

Post: # 25636Post Chuckila
19 Apr 2012, 23:25

Poate a auzit ca sunt amatori de poker pe forum si blufeaza :)

Nici nu stiu ce mai caut la ora asta pe forum ... mi se inchid ochii de somn. Spor la deslushit imagini, ne auzim maine. 8-)

Rautz

Re: Concurs FBG.ro si LexHobbyStore: PuzzLEX!

Post: # 25637Post Rautz
19 Apr 2012, 23:43

Si pentru ca sunt mai paranoic de felul meu(sau pur si simplu iau in calcul toate posibilitatile - vezi ce s-a intamplat cu voturile de la Jocul Anului) departajarea 3 poate fi usor aranjata, rugand de exemplu 20 prieteni sa dea submit la o lista goala, care sa ia 0 puncte. Banuiesc ca toti vor pune un procent ridicat la punctul 3, in afara de respectivul, care stie ca va fi defapt un procent mic (e doar un exemplu, nu trebuie neaparat sa fie 20 prieteni, nu trebuie neaparat sa fie 0 puncte, ideea conteaza)
Sau 20 prieteni carora le-a dat lista 100% si care sa treaca la punctul 3 toate numerele de la 80 la 100. Stiu ca e impotriva ultimei reguli dar sa fim seriosi, cum se poate depista asa ceva?

Doar am vazut cu totii in trecutul apropiat ca unii oameni ar face orice pentru un joc gratis, si unii ar strange 20 prieteni care sa voteze cu el indiferent cat de mic ar fi premiul pus in joc.


Sunt constient ca nu se vor mai schimba regulile acum, si pentru a nu exista discutii, nu am absolut nimic cu concursul, mi se pare o idee frumoasa. Tot ce am vrut e sa atrag atentia asupra unei portite care poate fi accesata de un om lacom sau rauvoitor, dar trebuie sa nu uitam ca astfel de oameni exista.

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Concurs FBG.ro si LexHobbyStore: PuzzLEX!

Post: # 25639Post Chuckila
20 Apr 2012, 08:12

Sa o iau cu sfarsitul. Citind ce ai spus, Bahaus, am realizat ca am uitat o mica parte necesara din emailul pentru participarea in concurs: userul de pe forum. Am sa editez primul post pentru a reflecta acest lucru.

Revenind la mesajul tau, eu zic sa nu ne facem momentan mari griji. De cand am preluat acest forum, fiecare cerere de cont este verificata; cu alte cuvinte conturile nu se activeaza automat. Crearea de cont are nevoie de aprobarea unui administrator (si cum sunt doar unul, mai impartim munca intre noi :lol: :lol: ). Asadar nu ar trebui sa existe asa numitele "sockpuppet" - conturile duble.

Doar sa incerce cineva sa creeze acum conturi false, ca doar stiu cate conturi noi se creeaza in fiecare saptamana/luna in medie. Verificam IP-uri (inclusiv range-uri cand este vorba de provideri care aloca IP dintr-un range) si daca se dovedeste ca un user vechi incearca sa triseze, wham-bam-thank-you-maam: BAN pe IP si stergem atat conturile noi cat si pe cele vechi!. Doar scrie negru pe alb in regulament:
  • 3. Nu sunt permise:
    ....
    - crearea de conturi duble (2 sau mai multe conturi pentru acelasi utilizator) mai ales daca aceasta metoda se foloseste pentru ocolirea unei banari de pe forum; aceste conturi vor fi sterse impreuna cu toate copiile lor
Eu zic sa nu incercam sa ne furam caciula, am incercat pe cat am putut sa ma gandesc si la modalitatile in care "lumea va incerca sa dribleze sistemul". Nu zic ca este garantat foul-proof, insa pentru moment, cat nu apar probleme, nu are sens inca sa ma gandesc la rezolvari. Pentru ca la problema expusa de tine nu se ajunge ;)

Rautz

Re: Concurs FBG.ro si LexHobbyStore: PuzzLEX!

Post: # 25640Post Rautz
20 Apr 2012, 08:37

Chuckila wrote:Sa o iau cu sfarsitul. Citind ce ai spus, Bahaus, am realizat ca am uitat o mica parte necesara din emailul pentru participarea in concurs: userul de pe forum.
E o diferenta mare, de la a avea voie sa participe oricine, la participarea doar a userilor FBG.
In acest mod, cred ca se rezolva in mare parte problema expusa, multumesc.
Insa tot nu sunt pe deplin incantat de aceasta metoda de departajare, pe de o parte sunt convins ca daca se vrea neaparat inca reprezinta o portita de a trisa, pe de alta parte e putin cam de noroc, si contrasteaza putin cu caracterul concursului
Chuckila wrote:pentru moment, cat nu apar probleme, nu are sens inca sa ma gandesc la rezolvari.
Cu asta insa nu sunt de acord, trebuie sa te gandesti din timp la toate posibilitatile, altfel risti sa privesti neputincios cum oameni lucrand dupa litera regulamentului isi creaza avantaje.
Stii cum e, analizand toate posibilitatile, nu poti fi niciodata surprins, daca nu se intampla nimic e perfect, daca se intampla ceva esti pregatit.

Si cu asta inchei, sa revenim la oile noastre, mai avem inca destule imagini de deslusit.

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Concurs FBG.ro si LexHobbyStore: PuzzLEX!

Post: # 25641Post Chuckila
20 Apr 2012, 08:50

Bahaus wrote:E o diferenta mare, de la a avea voie sa participe oricine, la participarea doar a userilor FBG.
Era in regulamentul de organizare inca de la inceput: Cine poate participa la concurs?: Orice persoana care are cont pe acest forum, indiferent de cata vreme il are

Am recitit de cateva ori tot ceea ce am scris inainte de a da submit concursului, insa se pare ca atunci cand tu verifici ceea ce tot tu ai scris, e mai greu sa iti prinzi greselile (faptul ca am omis sa cer si usernameul de pe forum in email). Dar de la inceput erau acceptati doar utilizatorii forumului in acest concurs.

Spor la deslusit imagini :D

adixor
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 340
Joined: 09 Nov 2011, 00:59

Re: Concurs FBG.ro si LexHobbyStore: PuzzLEX!

Post: # 25643Post adixor
20 Apr 2012, 10:32

Djdano, nu te cred :) Eu dupa vreo ora aveam vreo 30% (din care aproape toate ghicite fara verificare) dar de acum greul incepe si o sa am mult de munca. Sau poate chiar le stii pe toate. Sau poate nu :)

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7065
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Concurs FBG.ro si LexHobbyStore: PuzzLEX!

Post: # 25645Post DanielIndru
20 Apr 2012, 11:27

Nu le stiu pe toate... dar am aflat multe facand acest puzzle. :)
Adevarul e ca de mult nu m-am mai simtit asa bine lucrand la ceva legat de hobby.

adixor
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 340
Joined: 09 Nov 2011, 00:59

Re: Concurs FBG.ro si LexHobbyStore: PuzzLEX!

Post: # 25646Post adixor
20 Apr 2012, 12:14

hehe ..te cred.. aseara muream de somn si inca cautam coperti pe net :)) e addictive.

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Concurs FBG.ro si LexHobbyStore: PuzzLEX!

Post: # 25647Post Chuckila
20 Apr 2012, 12:24

Mi-au fost aduse la cunostinta doua aspecte care consider ca trebuie facute publice, fiindca pana la urma este o greseala din partea mea.
  • La O13 si N5 fragmentul de imagine pus de mine este dintr-o alta editie a jocului, nu din editia mai noua care este momentan comercializata in oferta LexHobbyStore. Imaginea care eu am folosit-o este dintr-o editie anterioara si poate fi gasita pe BGG. Insa numele jocului este acelasi (prin urmare si raspunsul corect).
  • La S18 este singura imagine unde articolul hotarat NU TREBUIE LUAT IN CONSIDERARE. Mii de scuze, am crezut ca am verificat si ras-verificat matricea, insa aici se pare ca am avut o scapare. Asadar raspunul corect nu este "S18 - T" ci alta litera. Cea care formeaza al doilea cuvant de dupa "The".
  • Rectificare. Sunt 156 imagini, nu 155

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Concurs FBG.ro si LexHobbyStore: PuzzLEX!

Post: # 25648Post VickdaReaper
20 Apr 2012, 13:24

Chuckila wrote:
  • La O13 fragmentul de imagine pus de mine este dintr-o alta editie a jocului, nu din editia mai noua care este momentan comercializata in oferta LexHobbyStore. Imaginea care eu am folosit-o este dintr-o editie anterioara si poate fi gasita pe BGG. Insa numele jocului este acelasi (prin urmare si raspunsul corect).
Cred ca si la N5 este aceiasi situatie ca si la O13... :)
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

Post Reply

Return to “Concursuri ForumBoardGames.ro si parteneri”