Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Rautz

Re: Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Post: # 45214Post Rautz
16 Oct 2013, 11:23

2 idei:

-am pus acolo ca oamenii sa-si plateasca taxa inainte de al 3-lea meci in liga, dar cred ca cel mai corect ar fi sa platesti taxa, si abia apoi orice meci jucat sa conteze. altfel poate cineva se decide dupa 2 meciuri ca nu mai vrea in liga, si isi incurca si adversarul, care a pierdut timp.

-toate meciurile din concursul de o zi se vor pune si pentru liga, daca ambii jucatori sunt inscrisi in liga.

User avatar
fl0po
King Meeple
King Meeple
Posts: 1649
Joined: 09 Jun 2012, 09:56
Custom Rank: iOS Netrunner
Location: Bucuresti

Re: Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Post: # 46124Post fl0po
06 Nov 2013, 23:13

la concurs o sa fie 3-4 runde de swiss urmate de premiere.
nu cred ca e cazul sa ne lungim/ complicam. vom merge pe regulamentul oficial FFG
de asemenea, ma gandeam ca daca vor fi minim 3 - 4 incepatori inscrisi sa ii lasam separat sa joace fiecare cu fiecare ( doar coreset eventual) si sa le ofer un premiu doar pentru locul I. In cazul in care vor fi mai mult de 4 incepatori, tot separat ii lasam dar vor juca si ei swiss. asta ramane de vazut in functie de cati se vor inscrie.
pe jucatorii avansati ( dar si pe incepatori) ii rog sa citeasca regulamentul oficial pe care il vom respecta exact asa cum e.

Propun sa avem concursul Sambata 23.11, ora 14. Vom juca la Lente - Arcului, la etaj. Sper ca e OK data si ora. As vrea sa putem veni toti, deci daca sunt ceva probleme let me know. Dupa concurs mai e o saptamana de Liga in care mai putem indrepta lucrurile asa...pe ultima suta de metri.
HACK OR GET WHACKED!

Rautz

Re: Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Post: # 46125Post Rautz
06 Nov 2013, 23:22

Suna bine, flopo.

Cu punctele de prestigiu cum faci? Tot 6-0, 4-2 sau noile reguli? Problema pe care o intrevad cu noile reguli e ca o sa fie multe egalitati, trebuie sa gandesti si niste criterii bune de departajare. Cu vechile reguli e mai mica probabilitatea de egalitate.

User avatar
fl0po
King Meeple
King Meeple
Posts: 1649
Joined: 09 Jun 2012, 09:56
Custom Rank: iOS Netrunner
Location: Bucuresti

Re: Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Post: # 46126Post fl0po
06 Nov 2013, 23:28

As merge pe noile reguli. Nu cred ca ar fi o problema povestea cu egalitatile avand in vedere ca nu suntem asa de multi...inca. Tre sa recitesc un pic noul regulament si vedem ce mai scrie pe acolo....
HACK OR GET WHACKED!

Tarmyniatur

Re: Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Post: # 46127Post Tarmyniatur
06 Nov 2013, 23:33

Sa spuneti va rog clar daca meciurile din liga se pun si pentru concurs, n-am inteles exact cum sta treaba.

User avatar
fl0po
King Meeple
King Meeple
Posts: 1649
Joined: 09 Jun 2012, 09:56
Custom Rank: iOS Netrunner
Location: Bucuresti

Re: Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Post: # 46128Post fl0po
06 Nov 2013, 23:34

LE

Meciurile din cadrul Concursului se considera meciuri de Liga, daca ambii participanti sunt inscrisi in Liga.
Meciurile din Liga nu sunt luate in calcul la Concurs.
Last edited by fl0po on 07 Nov 2013, 12:24, edited 1 time in total.
HACK OR GET WHACKED!

Anca

Re: Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Post: # 46134Post Anca
07 Nov 2013, 11:48

Cum ? Jocurile din liga nu au cum sa se puna in concurs. Astfel concursul va fi doar pentru cei din liga.
Poate invers: jocurile din concurs se pun si in liga, daca ambii jucatori sunt inscrisi in liga.

Eu doresc sa particip la concurs. Multumesc!

User avatar
fl0po
King Meeple
King Meeple
Posts: 1649
Joined: 09 Jun 2012, 09:56
Custom Rank: iOS Netrunner
Location: Bucuresti

Re: Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Post: # 46137Post fl0po
07 Nov 2013, 12:21

Anca wrote:Cum ? Jocurile din liga nu au cum sa se puna in concurs. Astfel concursul va fi doar pentru cei din liga.
Poate invers: jocurile din concurs se pun si in liga, daca ambii jucatori sunt inscrisi in liga.

Eu doresc sa particip la concurs. Multumesc!
Da Anca, bravo. Am fost asa de convins ca Rares a intrebat daca jocurile din concurs se pun pentru Liga incat nici nu am citit cu atentie. Clar ca jocurile din Liga nu au cum sa se puna la concurs....
HACK OR GET WHACKED!

Tarmyniatur

Re: Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Post: # 46145Post Tarmyniatur
07 Nov 2013, 14:17

Din neatentie am pus intrebarea invers :D

Deschapelles

Re: Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Post: # 46146Post Deschapelles
07 Nov 2013, 14:36

NU cred ca e ok sa schimbi regulile de la concurs de la 6-0, 4-2, la 4-0, 2-2. As fi vrut sa folosim regulile noi la ambele, dar daca am inceput cu 6-0, 4-2, sa terminam tot cu regula asta.
De ce?
Pentru ca la liga avem un sistem, la concurs altul, dar trebuie combinate intre ele pentru un clasament final de liga.

Rautz

Re: Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Post: # 46148Post Rautz
07 Nov 2013, 14:44

Corect, are dreptate si Deschapelles, daca schimbam sistemul vom avea obiective diferite.
Noul sistem incearca sa te faca sa castigi fiecare partida in parte, sistemul din liga favorizeaza incercarea castigarii meciului.

Eu as zice sa continuam asa cum am inceput, cu sistemul vechi (6-0, 4-2, 3-3), urmand ca de la concursurile viitoare, si in ligile viitoare sa schimbam regulamentul.

E clar ca si regulamentele oficiale FFG sunt in schimbare si in cautare de solutii, pana la urma conteaza mai putin ce regulament folosim, cat sa fim consecventi, o data regulamentul postat, sa ne tinem de el.

misu

Re: Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Post: # 46150Post misu
07 Nov 2013, 14:48

Asa e, daca vrem ca meciurile din concurs sa conteze si pt liga avem 2 variante:
- mergem pe regulile vechi la concurs
- mergem pe regulile noi la concurs, dar schimbam si regulile de punctare din liga ( inclusiv pt meciurile deja jucate ).

Cred ca e mai simpla prima varianta.

Foarte buna observatia lui Deschapelles!

User avatar
fl0po
King Meeple
King Meeple
Posts: 1649
Joined: 09 Jun 2012, 09:56
Custom Rank: iOS Netrunner
Location: Bucuresti

Re: Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Post: # 46152Post fl0po
07 Nov 2013, 14:57

avand rezultatele meciurilor de la concurs putem sa le convertim imediat la sistemul de liga. nu vreau sa stam cu notite de mana la concurs, iar programul pe care as vrea sa il folosesc la concurs are deja implementata noua versiune de regulament.
HACK OR GET WHACKED!

Rautz

Re: Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Post: # 46157Post Rautz
07 Nov 2013, 15:08

Ce spuneam eu e ca cele 2 formate au obiective diferite: ai castigat prima partida, cu 10-2. In liga, probabil vei incerca sa scoruiesti o agenda de 3, sa ai macar asigurat un 4-2. La concurs acest lucru e irelevant.

Tarmyniatur

Re: Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Post: # 46160Post Tarmyniatur
07 Nov 2013, 15:36

Pe sistemul: am luat in considerare parerile voastre si solutia corecta e sa facem tot ca mine :D.

Rautz

Re: Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Post: # 46164Post Rautz
07 Nov 2013, 15:58

Tarmyniatur wrote:Pe sistemul: am luat in considerare parerile voastre si solutia corecta e sa facem tot ca mine :D.
Discutam. Nu are nimeni solutii perfecte, nici macar FFG.
Dar in final organizatorul concursului, flopo, decide ce crede el ca e mai bine, si respectam respectivele reguli.

User avatar
fl0po
King Meeple
King Meeple
Posts: 1649
Joined: 09 Jun 2012, 09:56
Custom Rank: iOS Netrunner
Location: Bucuresti

Re: Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Post: # 46169Post fl0po
07 Nov 2013, 17:36

Tarmyniatur wrote:Pe sistemul: am luat in considerare parerile voastre si solutia corecta e sa facem tot ca mine :D.
nu stiu daca remarca asta este pt mine....daca da, mi se pare putin nepotrivita. eu am spus de la inceput ca la concurs folosim regulamentul FFG, bun, prost, cum o fi el. adu-ti aminte ce dezbatere a fost vis a vis de regulamentul Ligii. nu vreau sa "fac cum vreau eu" ca nu e concursul meu, este concursul nostru. pe scurt, facem cum face toata lumea ca sa nu avem comentarii.
HACK OR GET WHACKED!

Tarmyniatur

Re: Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Post: # 46172Post Tarmyniatur
07 Nov 2013, 18:43

Pai eu am inteles ca regulamentul ffg cu puncte de prestigiu se aplica si la swiss la fel, cu 6 puncte maxime, gresesc?

User avatar
fl0po
King Meeple
King Meeple
Posts: 1649
Joined: 09 Jun 2012, 09:56
Custom Rank: iOS Netrunner
Location: Bucuresti

Re: Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Post: # 46173Post fl0po
07 Nov 2013, 19:06

eu am citit ultima versiune 1.3 si acolo este o modificare legata de Prestige. Castigi 2 puncte pentru fiecare runda castigata, fara sa mai adaugi inca 2 puncte pentru castigarea meciului. cel putin eu asa am vazut. d-aia am zis ca vom folosi regulamentul oficial ca sa fie la indemana fiecaruia dintre noi si sa nu existe comentarii ca facem reguli dupa cum ne convine. dar, repet, la Liga pastram formatul actual fara nicio schimbare! meciurile din concurs contorizate la Liga vor fi prestige-uite conform regulamentului de la Liga.
HACK OR GET WHACKED!

misu

Re: Discutii preliminare - Concurs Android Netrunner

Post: # 46179Post misu
07 Nov 2013, 21:53

Scuze ca spamuiesc threadul, dar ce ziceti de DRAFT in Netrunner ??? :mrgreen:

http://www.youtube.com/watch?v=qmvgsZaHEAM&app=desktop

Post Reply

Return to “Concursuri ForumBoardGames.ro si parteneri”